איכות הסביבה

איכות סביבה


שמי ניצן גדרי ואני בחרתי להקים את ביתי לי ולמשפחתי ברמת צבי לפני כשלוש שנים.

 45 שנה מוקדם יותר התמזל מזלי ונולדתי בישוב השכן מולדת. השוכן 2 ק"מ מכאן, על הגבעות המדהימות שאנו חיים עליהם.

עוד הרבה שנים לפני כן, בערך 80 שנה, סביי וסבתותיי בחרו בגבעות הללו כבית להם ולמשפחתם. הם בחרו לצאת מאזור הנוחות ולהגיע לפה מתל אביב ומפרדס חנה. הם בחרו להגיע לכאן לקוצים, לסלעי הבזלת, למחלות ולחום ולהקים ישוב חדש כנגד כל הסיכויים.

במשך היום סבי, יוסף, היה מסקל אבנים וחורש שטחי בור על מנת שיהפכו ביום מן הימים לשדות מוריקים.

בלילה היה נוטר, עולה על סוסתו עם רובה קרבין ישן ושומר עם חבריו על השדות ועל המשק.

נכון שעברו 80 שנה והרבה דברים השתנו מסביבנו אבל דבר אחד לא השתנה: הגבעות, השכנים והאדמה הם אותם הגבעות והשדות עליהם שמר סבי.

נפלה בחלקי הזכות להיוולד ולגדל דור רביעי של ילדים על הגבעות הללו, ומחובתי להמשיך ולהגן על האדמה שמסביבי, בדיוק כפי שעשה סבי לפני 80 שנה.

מחובתי לשמור מכל משמר על נוף ילדותי המדהים שמסביבי על מנת שגם ילדי, נכדיי וניני יזכו לגדל כאן את ילדיהם בדיוק כפי שסבי שמר עבורי על אדמת הטרשים שביום מן הימים הפכה לבית לי ולמשפחתי.

לפני 80 שנה אמצעי ההגנה היה סוס ורובה ישן, היום החיים פשוטים יותר "כלי הנשק" שלנו הם הפייסבוק, ווטסאפ ומגפון.

אך המאבק אותו מאבק שמירה על האדמה, שמירה על נוף ילדותנו וחשוב מכל: שמירה על העיקרון. אנחנו אנשי האדמה לא ניתן לאיש לחמוד את אדמותינו ואדמת ילדינו לדורות הבאים.

אינני בא לשכנע איש, זה האני מאמין שלי. שאני בחרתי כשחזרתי לכאן מאזור הנוחות של תל אביב, כשבחרתי לגדל את ילדי בעמק הנפלא שלנו.

בואו ונזכור רק דבר אחד, נפלה לידנו הזכות הגדולה לקבוע את גורל אדמתנו, ילדינו, נכדנו, ניננו ושכננו לדורות הבאים.

אך מחובתנו הענקית לעצור לשנייה, רק לרגע אחד ולחשוב בכובד ראש מה היינו רוצים להשאיר אחרינו לדורות הבאים בדיוק כפי שעשו סבתותינו וסבינו לפני 75 שנה.

מחובתנו לשמור, ביחד, על קהילה חזקה בריאה ומגובשת כי בסופו זה של יום זהו סלע קיומנו על אדמת הטרשים שמסביבנו. לשמור על הרעות והכבוד ההדדי שבזכותם הוקם ושרד הישוב המדהים שלנו 75 שנה.....

מוגש כחומר למחשבה לכולנו

ניצן גדרי

מופיע בעלון:
תגובות לדף