משולחן המזכיר - יאיר קארו

משולחן המזכיר

 

באמצע התמוז

·                    החום הכבד שירד על העמק אינו בהכרח מיטיב - ותופעת הידיים הפעילות ללא בקרה רציונאלית גוברת ב"אמצע התמוז". מוטב ידיים בכיסים מאשר ידיים בנזיקין.  להניח למגבים ולמראות של מכוניות, להניח לשערים צהובים, לחדול כבר מ"שיח  ההשחתה". ל"דיאלוגים" הללו לעולם אין סוף טוב.  מצוקת תעבורה וחניות מוכרת – הטיפול מתקדם לאט והדעות חלוקות  – הפתרון אינו באמצעים הרשומים מעלה.

כלבים בוגרים משוטטים בלילות. הם גבוהים מספיק כדי ששער הכניסה לחדר האוכל יפתח אוטומטית. אחר כך הם משוטטים מעט בפנים ולפעמים "בורח להם קצת" – ויואבי צריך לנקות בבוקר. כלבן המועצה – הוזעק לסייע במלאכת האכיפה ולחידוד הרגלי אחזקת כלבים.  

·                    שלושה מצילים מהטובים שהיו לנו בפיקודה של זיו בן יוסף (מורן גלילי, ודורון פירסטנברג)  מנעימים ומשגיחים בבריכה.  המים הקרירים,  שקיות החלב  במקרר, לוחות השש-בש הכל לרשותנו.  רק לסייע מעט בהקפדה  על הניקיון. בימי שלישי – רחצה לילית .

·                    אספלט הגבעה  -  הכביש הצפון מזרחי ומפרצוני החניה שם צופו אספלט.  גם כמה בורות והכביש לבית סביון עטו שלמת-שחור.

מזרחה לבקרה בתהליך הסדרה שער צפוני וכן כל רחבת הבניין/סוסים הגובלת בכביש המזרחי לבקרה עברו ציפוי אספלט המאפשר כעת תנועה בטוחה ומשטחי טעינה פריקה לבניין ולסוסים.

·                    פרוייקט הילה – השמשת ביה"ס הישן לטובת לימודים לבגרות, בביצוע המועצה, תצא לדרך בשבוע הבא .  וכמו המשיח, גם אם יתמהמה בוא יבוא .

·                    חניית הקונטיינרים - בהמשך להחלטה לגבי חניית קונטיינרים, הוכשר השטח ליד מגורי התאילנדים לקליטת 4 – 5 מכולות.  

·                    צעירות תחת האלונקההילה בארי לנדאו וגלית אורן לקחו על עצמן יו"ר חינוך ( הילה )  מרכזת גיל רך ( גלית )  ובהופעתן בפני המזכירות זכו לשבחים על כניסתן תחת עול  "אלונקת הגבעה" – ואיחולי הצלחה.

·                   קלפי הגבעה7.7.2017הסדר סיום מסלול צעירים/מועמדות  בגיל 30 . 

·                    בחירת ועדת ביקורת,  יו"ר ועדת חינוך , יו"ר ועדת פרט.

·                    ערעור מיקום בניה חדשה:  רשות הבינוי פגשה את המערערים שמעה השגותיהם דנה בנושא והחליטה לאשרר החלטתה הקודמת. על כן בתאריך  21.7.2017 תעמוד להצבעה בקלפי הצעת רשות הבינוי + המזכירות  שאושרה באסיפה .

הבניה החדשה במסגרת תכנית 2009 תתבצע בתוך השטח המבונה של גבע ובשני אתרים 

אתר דרומי ( ליד חדר האוכל )  -  אתר הבניה הראשון . שני בתים  = 4 דירות.

אתר צפוני ( ליד וצמוד לשכונת הדרים / מגורי מתנדבים)  - אתר הבניה השני.

 שני בתים = 4 דירות.   

·                    אסיפה מרגשת צפויה בקרוב :  יום שני 10.7.2017  בשעה 20.00 במועדון לחבר.

סדר היום:

1 שאילתות.

2 חדוה שקד – מועמדת לניהול מש"א ( אסיפה – קלפי 21.7.2017 )

3 גלית אורן -  ריכוז גיל רך ( אסיפה קלפי 21.7.2017 ) .

4 הרחבת ועדת קלפי :  סמדר זק , עומר רז , יאיר עמית , מתי לוסטיג , עדנה לנדאו ( כדי לאפשר לוועדה יכולת איוש בקלפי ובספירות הממתינות לפתחנו ) .

5 רשימת לומדים .  הצבעה על הרשימה כולה באסיפה. אם תהיה בקשה ( 10 חברים באסיפה או בכתב לפני האסיפה )  להצבעה שמית – עובר לקלפי.  

**************

רשימת בקשות לימודים לשנת הלימודים תשע"ח 2017-2018 לאחר מזכירות

מספר

שם ומשפחה

סוג לימודים

עלות

סיום משוער

1

 

יפתח שור

מנהל פרויקטים בכירים בניה ותשתיות

7,160 ₪

 

מרץ 2018

2

 

זהר ברג

טכנאי סאונד ותאורה

14,700 ₪

 

יולי 2018

3

 

אבי אריאב

חשמלאי מוסמך

10,000 ₪

 

ינואר 2019

4

 

זיוה רכט

הנחיית קבוצות

10,980 ₪ לשנה למשך שנתיים

 

יולי 2019

5

 

עמי פורת

השלמת בגרויות

5,120 ₪

ינואר 2018

 

לוס קארו

מכינה ייעודית ללימודי חינוך לגיל הרך

5,430 ₪

 

יולי 2018

 

 

סה"כ

53,390 ₪

 

סטודנטים ממשיכים:

מספר

שם ומשפחה

פרטים

עלות

סיום משוער

1

 

מורן רז שבילי

תאר שני ביעוץ חינוכי לגיל הרך באורנים.

שלוש שנים  - יום בשבוע בערב

13,780 ₪.

4,500 נסיעות

יולי 2019 בשנה השלישית השלמות 3,445 ₪

 

 

סה"כ

18,280 ₪

 

סה"כ  - 71,670 ₪

בברכת שבת נעימה יאיר קארו

**************

שיוך דירות בקיבוצים בשיטת חלופת האגודה: שאלות ותשובות מתוך MYNET

עשרות רבות של קיבוצים בחרו בינתיים במסלול הזה, והם נמצאים היום בשלבים שונים בתהליך שמעלה פעמים רבות תהיות וסימני שאלה. אז הנה כמה הבהרות למעוניינים

החלטה 1380 של מועצת מקרקעי ישראל והתיקונים שבאו אחריה, יצרו מסלול חדש וייחודי לשיוך דירות בקיבוצים. על פי ההחלטה, האגודות יוכלו לרכוש את כלל שטחי המגורים במשבצת הקרקע בקיבוץ (חלקת מגורים כלשון ההחלטה) באופן קולקטיבי, כאגודה, להבדיל מהחלופה הקניינית שבה רוכש כל אחד מהחברים את זכויות החכירה במגרש שלו באופן ישיר.

לאחר הרכישה, האגודה היא זו שמקנה זכויות חכירת משנה לחברים באופן ששומר על זכויותיו בצורה מיטבית.מאז שהתקבלה ההחלטה, הצטרפו עשרות רבות של קיבוצים למסלול זה והם נמצאים היום בשלבים שונים של היערכות לקראת ההליך. חלקם אף החלו לאחרונה במו"מ מול רשות מקרקעי ישראל בנוגע לגובה התשלום.

אני מאמינה שנוצר כאן חלון הזדמנויות של ממש לחברי הקיבוצים לבצע הליך שיוך דירות בצורה היעילה והנכונה ביותר באמצעות חלופת האגודה, במיוחד באזורים המסווגים כאזורי פיתוח ונהנים מהנחות אזור ויש חשש שתוקפן יפוג או שהסיווג ישתנה.

כדי לסבר את האוזן ולפזר את הערפל סביב הנושא, הנה כמה תשובות לשאלות שנשאלות כמעט מדי יום:

מדוע כדאי לבחור במסלול חלופת האגודה?

"חלופת האגודה" מאפשרת לרכוש את זכויות המגורים של חברי הקיבוץ במחיר נמוך יותר מזה שמאפשרת ה"חלופה הקניינית", זאת בשל הרכישה הקולקטיבית שמתבצעת על ידי האגודה במשותף.

עם זאת, מעמדו המשפטי של חבר הקיבוץ מול האגודה נשמר בהסכם שהוא חותם מול האגודה. הקיבוץ רוכש את כל הזכויות יחד, בחיסכון מאוד משמעותי עבור כל חבר וחבר.

מהי הדרך המומלצת ביותר לשילוב שמאי מקרקעין בתהליך?

מומלץ להיות מלווים על ידי שמאי מקרקעין כבר מתחילת התהליך, עוד בשלב שבו הקיבוץ פונה לרמ"י כדי לבקש שומה, זאת כדי למנוע טעויות שישליכו על התחשיב בהמשך הדרך.

מהו תפקידו של השמאי בתהליך?

השמאי מלווה את ההליך מתחילתו ועד סופו, הן במישור שבין הקבוץ לרמ"י והן במישור הפנימי בתוך הקבוץ. ליווי ההליך מול רמ"י מתחיל החל משלב הגשת הבקשה לשומה, דרך ניתוח שומת שמאי רמ"י לאחר שנמסרה לקבוץ, ממשיך בהשגה על השומה בערכאה ראשונה בפני השמאי הממשלתי, ובערכאה השנייה שמתקיימת בפני ועדת ההשגות.

נוסף על כך, ולא פחות חשוב, תפקידו של השמאי הוא לסייע ולייעץ בהליך קבלת ההחלטות בקבוץ, הסבר של ההיבטים השמאיים של ההליך, אומדן עלויות צפויות, יתרונות וחסרונות מול מסלולי שיוך חלופיים, איזונים בין החברים לבין עצמם. כל זאת מתבצע מול צוותי שיוך, קהילה, כלכלה בקבוץ ולפי הצורך גם בפני האסיפה הכללית.

כיצד החבר יכול להבטיח את זכויותיו בהליך השיוך בחלופת האגודה?

זו שאלה חשובה שאני נשאלת הרבה. החשש של החבר הוא מהיותו קשור בהסכם מול האגודה ולא ישירות מול רמ"י. כאן אני יכולה להרגיע. ההסכם הפנימי שומר על זכויות החבר באופן מיטבי, ומה שאולי יותר חשוב הוא שבהיבט השמאי שווי זכויות החבר ב"חלופת האגודה" לא נפגע לעומת ה"חלופה הקניינית".

איך מתבצע החישוב?

החישוב הינו פרטני של כל מגרשי המגורים הקיימים והעתידיים בתחום חלקות המגורים בקיבוץ עד למגבלה לפי תמ"א 35. כלומר, סך המגרשים הפוטנציאליים המותר בקיבוץ ומסווגים על פי מתחמים קיימים, מתוכננים, ועתידיים שטרם תוכננו. על ערכי השווי האלה מופעלים מקדמי הפחתה ודחייה המופיעים בהחלטת רמ"י.

מהם עיקרי המחלוקת מול רמ"י בשלב השמאות?

כמי ששותפה למו"מ של התנועה הקיבוצית מול רמ"י בנושא השומות, אני יכולה לומר שיש מספר מחלוקות משמעותיות שבהן יהיה צורך לטפל גם במסגרת ההשגות והעררים הפרטניים בקיבוץ. כך למשל נושא כימות הפוטנציאל הגלום במגרשי המגורים, דרך השימוש הראוי בגישת ההשוואה אל מול הפחתים התכנוניים הייחודיים לקבוץ, ועוד.

לסיכום, המסלול של שיוך הזכויות ב"חלופת האגודה" בקיבוצים רבים יכול להפוך את הליך רכישת הזכויות להליך מעשי וכדאי עבורם, ורצוי למהר ולקדם אותו, במיוחד בקיבוצים הנמצאים באזורים שנהנים מהנחות אזור ויש חשש שהנחות אלו ישתנו בקרוב.

נחמה בוגין, שמאית מקרקעין ומשפטנית ( מערכת מיינט  -  28.06.17 ).

**************

בשורה בקסדה ומדים שחורים.


ברכות לשוטר מס – 1 דני שמעוני  - האיש ( גולני שלי )  והאופנוע עם הקסדה והמדים השחורים והרמקול המשמיע בדציבלים אימתניים

את בועז שרעבי -  על זכייתו בתואר " מצטיין מפכ"ל המשטרה "  בשל פועלו  ללא פשרות להשלטת חוקי התעבורה על נהגים סוררים

ומלחמתו  בתאונות הדרכים.    האירוע המתוקשר יערך ב 9.7.2017 .  שאפו ובכבוד.

 

 

 

 

מופיע בעלון:
תגובות לדף