ספרים חדשים בספריה- אפריל מאי 2017

ספרים חדשים בספרייה – אפריל מאי 2017

ספרות עברית

קיצור תולדות יהוה - יגאל בן-נון 


תוך כדי הסבר מקיף ומאלף, המכונה בשם התמציתי "קיצור תולדות יהוה - האם היה פסל של יהוה בבית המקדש?" מביא המחבר, ד"ר יגאל בן-נון, מחקר יסודי על המקורות לכתיבת ספרי המקרא ועל הפולחנים הדתיים הרבים והשונים שהתקיימו בארצות יהודה וישראל בעיקר באלף הראשון לפני הספירה תוך התמקדות באֵל יְהוָֹה.

מלכות ישראל ויהודה לא היו מנותקות מתרבויות העמים סביבן", כתב המחבר במבוא לספר, ומדגיש - "גם לא בתחום הפולחן". המחקר פותח באירועים שהתרחשו בימיו של המלך יאשיהו - 641-609 לפנה"ס וסופר חצרו שפן בן אצליהו. בתקופתם, כמו גם בחיי המלכים במאות שקדמו להם, תושבי יהודה וישראל קיימו פולחנים דתיים לאלילים רבים, והדעה שהנחילו לנו מורינו לפיה "עם ישראל" שמר וסגד לאל אחד במסגרת האמונה הדתית ש"כוננה בידי משה" ו"ניתנה לעם במעמד הר סיני" הייתה - ולצערנו עדיין נותרת - דעה ברורה ומוצקת לכאורה - ראה טקסי "קבלת התורה" לקראת לימודי התנ"ך במרבית בתי הספר בזרם החינוך הכללי בארץ עם כניסת ילדינו בני ה-7 לכיתה ב' –

ראה ַיֹּאמֶר חִלְקִיָּהוּ הַכֹּהֵן הַגָּדוֹל עַל שָׁפָן הַסֹּפֵר סֵפֶר הַתּוֹרָה מָצָאתִי בְּבֵית יְהוָה וַיִּתֵּן חִלְקִיָּה אֶת הַסֵּפֶר אֶל שָׁפָן וַיִּקְרָאֵהוּ. וַיָּבֹא שָׁפָן הַסֹּפֵר אֶל הַמֶּלֶךְ וַיָּשֶׁב אֶת הַמֶּלֶךְ דָּבָר וַיֹּאמֶר הִתִּיכוּ עֲבָדֶיךָ אֶת הַכֶּסֶף הַנִּמְצָא בַבַּיִת וַיִּתְּנֻהוּ עַל יַד עֹשֵׂי הַמְּלָאכָה הַמֻּפְקָדִים בֵּית יְהוָה. וַיַּגֵּד שָׁפָן הַסֹּפֵר לַמֶּלֶךְ לֵאמֹר סֵפֶר נָתַן לִי חִלְקִיָּה הַכֹּהֵן וַיִּקְרָאֵהוּ שָׁפָן לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ. וַיְהִי כִּשְׁמֹעַ הַמֶּלֶךְ אֶת דִּבְרֵי סֵפֶר הַתּוֹרָה וַיִּקְרַע אֶת בְּגָדָיו".

כפיות - לילך סיגן

אררטים - אורה אחימאיר

רשימת האימהות - גלי מיר-תיבון

גיבור - אריק צ'רניאק

פסיכיאטר על הספה - אילן רבינוביץ

שלום לקנאים: שלוש מחשבות - עמוס עוז

דפים האלה נכתבו גם, ואולי בעיקר, אל קוראים שדעותיהם שונות מדעותיו של עמוס עוז

הם נכתבו מתוך תחושת דחיפות, מתוך דאגה, ובמיוחד מתוך אמונה בכך שעתיד טוב יותר עדיין אפשרי

מה היא הקנאות, והאם יש גרעין של פנאטיות בכל אחד מאתנו? מה היא הליבה הפנימית של היהדות מתחילתה ועד היום? האומנם יש סתירה בין יהדות לבין הומניזם ודמוקרטיה? למה מנסים לשכנע אותנו שהמצב ״בלתי הפיך״? מה היא בכלל ״זכות על הארץ״ ומדוע בעצם חייבים לממש אותה

שלוש מחשבות הנוגעות בגרעין הוויכוח על הקיום הישראלי, היהודי והאנושי. עמוס עוז שופך אור בהיר ומפתיע על סוגיות היסטוריות ופוליטיות בוערות, ומעז להציע פתחים חדשים מתוך מציאות שלכאורה אין ממנה מוצא

ספרות מתורגמת

למה לך להיות מאושרת אם את יכולה להיות נורמלית - ג'נט וינטרסון

הדבר האמיתי היחיד - סמנתה יאנג

כשניפגש שנית - קריסטין הרמל

הזמיר - כריסטין האנה

אהבה אבודה - אליסון ריצ'מן

המאהב החשאי - איזבל איינדה

פחד - שטפן צוויג

הסיפור של מי שברחו ושל מי שנשארו - אלנה פרנטה


'הסיפור של מי שברחו ושל מי שנשארו' – השלישי מתוך ארבעת כרכי 'החבֵרה הגאונה' – מלווה את לִילה ואת אֶלֶנה בעיקר בשנים 1968–1976, מגיל 24 שלהן ועד 32. בסוף הכרך השני היתה אֶלֶנה לאחר לימודיה באוניברסיטה בפיזה, ועל סף נישואים עם פייטרו. היא פירסמה רומאן, העתיד להפוך לרב-מכר. לִילה, שזנחה את בעלה סטפנו, חיה בפרבר מרוחק של נפולי עם בנה הקטן ועם אנצו סְקאנו, שהיא נטתה לו חיבה עוד מילדותם. היא עובדת בפרך במפעל הנקניקים של ברונו סוקאבו.

ספרה המסעיר של פרנטה ממשיך לערבל עולם דמויות סגור. כמעט לא נושרות ממנו דמויות, ורק חדשות מעטות מתווספות. דמויות שכבר חשבנו שנפרדנו מהן לתמיד שבות אל מרכז העלילה, ותפניות לא-צפויות נוחתות עלינו חדשות לבקרים. מי שברחו מנפולי, ומן המנטליות שלה, ומן הדיאלקט ונעימת הדיבור שלה, עתידים לגלות שנפולי אוחזת בהם בחוזקה ולא מרפה, וכי כל העולם הוא בעצם נפולי. ומי שאינם יוצאים כל חייהם מנפולי, ואף חוזרים לשכונה, בכל-זאת עשויים להמריא גבוה ואולי יש להם "יותר סיפור".

כך או כך, שתי הגיבורות נפתחות אל עולם שהשתנה עמוקות בסוף שנות השישים ותחילת שנות השבעים. זה עולם של מרד הסטודנטים ותהפוכות באוניברסיטאות; של אלימות פוליטית ורציחות מצד הניאו-פשיסטים ולא פחות מצד הקומוניסטים; של זמינותה של הגלולה נגד היריון; של המחשבים הראשונים המסורבלים (החזון המופלג של לִילה הוא שיהיה מחשב בכל בית); ובעיקר של התפשטות החשיבה הפמיניסטית, שציידת הרעיונות הזריזה והחרוצה אֶלֶנה ממהרת לסגל לעצמה..

קליפת אגוז - איאן מקיואן

 

 איך ייתכן, שאני, שאפילו צעיר אינני, שאפילו אתמול לא נולדתי, יכול לדעת דברים רבים כל כך, או לפחות לדעת מספיק, כדי לטעות כל כך? יש לי מקורות משלי, אני מאזין."

טרודי בגדה בבעלה ג'ון, וכעת היא חיה בלונדון עם אחיו קלוד, לשניים יש תכנית זדונית, אך הם אינם יודעים שלמזימתם יש עֵד: העובּר שברחמה של טרודי. מנקודת מבטו של זה נחשף אט־אט העולם החיצוני במלוא מורכבותו, מתווך דרך שברי שיחות ותסכיתי רדיו אקראיים: רגשות סותרים, שקרים ויצרים, עוולות ואסונות טבע, ויותר מכול תלות איומה, חונקת – של העובּר באִמו, של האב באֵם, של קושרי הקשר זה בזה, של אדם בזולתו. האם ביכולתו של עובר חסר אונים להטות את העלילה?

בספר חדש, מענג ומבריק, איאן מקיואן, זוכה פרס בּוּקר על ספרואמסטרדם, חורג מהמסגרת הראליסטית שהִרגיל בה את קוראיו ומפנה את מבטו החודר ושפתו העשירה לנבכי הגוף והנפש של גיבור טרגי, המלט בזעיר אנפין, המתחבט בשאלות של חיים ומוות טרם לידתו.

מופיע בעלון:
תגובות לדף