קיבלנו במייל

מאת: דוד פרנקל, וואלה! דעות    יום רביעי, 5 במרץ 2014,

אם איומם יתממש, ומטוסים מלאים בחרדים ימריאו מהמדינה בלי כוונה לשוב, יהיו לאקסודוס הזה השלכות חסרות תקדים על המשק, הביטחון, התרבות ועוד. מה נותר? להתפלל לנס

 

הקהילה מאורגנת, האם מדובר באיומי סרק? הפגנת המיליון בירושלים (צילום: יואב דודקביץ')

עוד בטרם התאוששנו מפקק התנועה אדיר הממדים ב"הפגנת המליון" נגד גזירת הגיוס, התברר שבארסנל של הציבור החרדי ממתינים כלי משחית גרועים בהרבה. המדובר כמובן באיום הירידה ההמונית של חרדים מהארץ, יוזמה שאמנם נולדה בחסידות סאטמר התמהונית, אבל אומצה בחסידות בעלז - מהגדולות והחשובות בישראל ונידונה ברצינות בפלגים נוספים.

בנסיבות אחרות היינו רואים בדברים איום סרק, אלא שכאן מדובר בקהילה המאורגנת והממושמעת בעולם. משפט אחד מהמנהיג הרוחני עלול להניע מסע הגירה היסטורי מסדר הגודל של גירוש ספרד וכנראה שלא פחות טראומטי. במסדרונות הממשלה מתייחסים לנושא ברצינות רבה. פקידים החלו כבר באמדן הנזקים שייגרמו למדינה במקרה של עזיבה חרדית המונית ובגיבוש פתרונות. לטובת הציבור המודאג, נביא כאן את עיקרי הממצאים.מה יקרה כששכבת ההגנה של התפילות תוסר.

שכבת הצבא לבדה לא תספיק

כיצד יושפע בטחון המדינה? חלקם של החרדים בהגנה על גבולות המדינה הוא מן המפורסמות. לצד תרומתו הלא מבוטלת של צה"ל, מספקים אברכי הישיבות שכבת ביטחון מיוחדת באמצעות תפילותיהם ולימוד תורתם. האזרח הקטן שואל עצמו, בצדק רב, כיצד תוכל מדינת ישראל למלא את החלל שייווצר עם נטישת עמדות השמירה בכוללים ובישיבות. בעניין הזה אין תשובות פשוטות, אבל בדיקת מומחים במשרד הביטחון העלתה שתי אבחנות מעודדות:א. הגנת המדינה עם שכבת הצבא בלבד, ללא השפעת התפילות, אכן לא נבדקה עדיין. מה שכן נבדק ותועד ביסודיות במאות השנים שקדמו להקמת המדינה, הוא יעילות ההגנה של התפילות ללא נוכחות הצבא. מהנתונים עולה חשד שמעטפת ההגנה החרדית עדיין לא מבצעית לגמרי.

ב. טרם הוברר מדוע תפילות החרדים יעילות נגד צוללות, טילים, מטוסי קרב, טנקים, מוקשים וצלפים, אבל חסרות אונים מול צווי בקו"ם. אין ספק שהדבר מעיד על עצמתו של חיל השלישות הישראלי, שמצליח במקום בו נכשלו צבאות ערב לאורך השנים, אבל ייתכן שגם עצמתם של הגייסות החרדיים פחותה מכפי שמקובל להאמין.

קריסה של המשק

המשק יצליח להתאושש מאבדן ההכנסות ממסים? (צילום: עומר מירון)מה לגבי שירותים אזרחיים חיוניים? נטישה המונית של רופאים, אחיות, כבאים, שוטרים, עובדים סוציאליים, טכנאי חשמל, מפעילי ציוד מכני הנדסי, מצילים, פקחי טיסה ונתבי ספינות בני המגזר החרדי אכן עלולה לזרוע אנדרלמוסיה בחברה הישראלית. התרחיש המסוכן ביותר שנידון בקרב המומחים, מתמקד באפשרות שכמקובל במגזר החרדי, כל הנוטשים יידחסו למיניבוס אחד שיסכן את הרכבים שלצדו על הכביש. פתרונות אפשריים: אספקת אוטובוס מרווח או הגעה לשדה התעופה ברכבת.האם המשק יצליח להתאושש מאבדן ההכנסות? לכאורה, מיעוט החרדים בענפים כמו היי-טק, חקלאות, בניין ותעשייה מבטיח שעזיבתם לא תשבש את הפעילות היצרנית במשק הישראלי. אלא שלצד האבחנה הנאיבית הזו, צריך להביא בחשבון מודל כלכלי מעניין שמקודם בשנים האחרונות בתקשורת החרדית. במודל הזה, תרומתם של החרדים לכלכלת המדינה היא מכרעת משום שהם משלמים מסים על כל הפעילות הכלכלית שלהם. כשכבה מעוטת יכולת, כל ההכנסה שלהם הולכת לצריכה ולכן חשופה למע"מ, מסי קניה, אגרות והיטלים. מדובר בגישה חדשנית שמתרחקת מהקיבעון השמרני סביב ייצור, יזמות ועבודה. על פי המודל הזה, עזיבת החרדים תהיה מכה אנושה לכלכלה הישראלית, שתפסיק ליהנות מכספי המסים אשר זורמים מבני ברק, אלעד ומאה שערים אל כיסי שאר המגזרים. כלכלנים שבחנו את המודל שיבחו את מקוריותו, אבל סברו שאין לאמץ אותו בטרם ייפתרו הסתירות בינו לבין מסמכים כלכליים חשובים אחרים כדוגמת לוח הכפל ו"אני סופר לבד! פעולות חשבון לגיל הרך".

ומה עם זכר השואה?

איך ילדי ישראל ילמדו על אכזריות המשטר הנאצי? הפגנה בבית שמש נגד הגיוס  בהעדר חרדים, מי ידאג לשימור התרבות והמורשת בישראל? בנושא זה אין אנו אנשי בשורות. אמנם אחינו החרדים טרם הטביעו את חותמם בתחומים כמו ספרות, קולנוע, שירה, מחול, תיאטרון, אנימציה וספורט, אבל כנגד כל אלה עומדת תרומתם המכרעת בתחום הנצחת זכר השואה. אלמלא פעילותם השקדנית והעקבית של התקשורת והעסקנים החרדים, ספק אם ילדי ישראל היו יודעים שהמשטר הנאצי היה תלכיד שטני של פקידים שקיצצו בקצבאות, שללו מלגות מאברכים וערכו ביקורות פתע בישיבות רפאים. למען הדיוק, התקשורת החרדית מסבירה בדרך כלל שהשלטון הציוני "גרוע מהנאצים", אבל על דרך ההיקש מצליח הנוער ללמוד עד כמה אכזריים היו פקידי הרייך השלישי.

האם יהיו השפעות נוספות?

החשש העיקרי של מומחי הממשלה אינו נוגע לתחום מסוים, אלא לנזק מפושט, בדומה לתהליכים שבהם מערכות ביולוגיות מידרדרות לאחר שמופר בהן שווי המשקל בין צורות חיים שונות. החשש הוא שיציאה פתאומית של חרדים מתוך מרקם החברה הישראלית תשיק תהליך הרסני שקשה להעריך מראש את ממדיו. בחלק מהסימולציות, הודגם "אפקט דומינו" מצמרר שבו התמוטטות מערך הכשרויות המהודרות גורם לסגירת המקוואות, כשאלה גוררות איתן את המועצות הדתיות ואז, במהירות ובעצמה, השבתת בתי הדין הרבניים, סגירת תלמודי התורה, בריחת מוחות בתחום בדיקת המזוזות, קריסת החברא קדישא, ייבוש הגמ"חים ובתרחישים קיצוניים - סגירה מוחלטת של קווי ייצור האקונומיקה הכשרה לפסח. המלצת המומחים בשלב הזה היא חד משמעית: להתפלל לנס.

מומלץ להיכנס לאתר ולקרא גם את התגובות לכתוב...
http://news.walla.co.il/?w=/4996/2726196

האדמו''ר מסאטמר הציע ובחסידות בעלז מאיימים: ''ירידה המונית מהארץ'' מנדי גרוזמן | 27/2/2014

ב"מחנה החרדי", בטעונה של החסידות הנחשבת לאחת הגדולות בישראל מאיימים לעזוב את הארץ אם יאושר חוק הגיוס. "למרות הכאב - ייפתחו משרדי הגירה" האיום של החרדים: מספר ימים לפני הפגנת הענק המתוכננת נגד חוק הגיוס, מציגים החרדים איום מקורי - ירידה המונית מישראל והגירה לארצות הברית ואירופה. "המחנה החרדי", ביטאונה של חסידות בעלז, אחת החסידויות הגדולות בישראל קורא היום בכותרת הראשית על "היערכות ראשונית לירידה המונית מהארץ". לדברי העיתון, סנטורים אמריקאיים הבטיחו סיוע בהשגת מעמד של פליטים לכל משפחה חרדית שתבחר לעזוב. העיתון מצהיר על "הכאב שבנטישת ארץ הקודש", אם עם זאת מבטיח כי ביום בו יאושר חוק הגיוס "ייפתחו משרדי הגירה לצורך הרשמה". בכיר בחסידות בעלז אומר ל-nrg מעריב כי ברקע התכנית עומדת פגישה מקדימה בין האדמו"ר מבעלז לאדמו"ר מסאטמר. האחרון מתגורר בארה"ב ומנהיג קו אנטי ציוני ששולל

את קיומה של מדינת ישראל. השניים, שביניהם קשר משפחתי מאחר והם נושאים לאחיות, נפגשו השבוע בירושלים.

מסר "האדמו"ר מסאטמר הבטיח לרבי שלנו שחסידות סאטמר בארה"ב יסייעו לנו אם נחליט לעבור לארצות הברית. הוא תיאר את עולם התורה הפורח בחו"ל, ונראה שהמצב שם טוב יותר מאשר כאן", אמר הגורם בחסידות. בבעלז מתעקשים כי הכותרת לא מהווה הצהרה בלבד, ומאחוריה תכנית מוסדרת שתעבור לפסים מעשיים במידה וחוק הגיוס יאושר. הבכיר בבעלז המשיך ותיאר את התחושות בקרב הציבור החרדי: "זה לא רק הגיוס, זו כל האווירה כאן בישראל בשנה האחרונה. תוקפים אותנו בכל חזית אפשרית. יסיימו עם הגיוס, יעברו ללימודי ליבה, ואיש אינו יודע מה עוד מכינים לנו". הבכיר הוסיף שבחסידות יעשו הכל כדי שקהילות חרדיות נוספות יצטרפו אליהם לתכנית. אולם, עד עתה הרעיון מופיע רק בביטאון של החסידות ולא קיבל ביטוי בשום אמצעי תקשורת ממסדי אחר במגזר החרדית.  בתחילת השבוע נערך כנס היסטורי בבני ברק, בו נועדו חברי שלוש מועצות הרבנים הגדולות בישראל - מועצת חכמי "דגל התורה", "אגודת ישראל" וש"ס - לדיון חירום בעקבות העברת החוק לגיוס חרדים. בפגישה השתתפו 30 רבנים, המהווים את המערך המשפיע בציבור החרדי. הצעד המעשי שעליו הוחלט בתום הדיון הוא קיום עצרת מחאה המונית, יום לפני שחוק הגיוס יובא להצבעה במליאה, כולל הסנקציות הפליליות נגד חרדים שלא יתגייסו. הרבנים הורו על עצרת תפילה, כשהמארגנים מבקשים להגיע להשתתפות שיא של מיליון איש. "קוראים אנו לאחינו כל בית ישראל בכל מקומות מושבותיהם בארץ ובחוץ לארץ להתכנס יחד להתפלל לאבינו שבשמים ולמחות כנגד חילול שם שמיים", נכתב בהחלטת הרבנים     מקור: http://www.nrg.co.il/online

הביא לדף יאיר נשר

מופיע בעלון:
תגובות לדף