הממשלה מקשה על ביצוע חלופת האגודה - רחלי וייס

הממשלה מקשה בבירוקרטיה על יישום חלופת האגודה

 מתוך מבזק התנועה הקיבוצית 17.2.17

מזכ"ל התנועה, ניר מאיר: "יוצרים מסע ללא סוף. לא ברור מדוע בעוטף עזה, שם ערך הקרקע הוא אפס, המדינה לא מסייעת בקידום"

סגן שר האוצר, יצחק כהן (ש"ס) ענה השבוע מעל בימת הכנסת לשאילתה של ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) בעניין יישום 'חלופת האגודה' בקיבוצים.

ח"כ ברושי הדגיש בשאילתה שלו כי "מתווה חלופת האגודה לבנייה בקיבוצים קיבל את תוקף בג"ץ מיולי 2016. קיבוצים רבים לרבות בעוטף-עזה מעוניינים בחלופה זו, אך ההחלטה עדיין לא יושמה". וביקש לדעת - האם תאפשר בנייה בקיבוצים על-פי חלופת האגודה? ואם כן -מתי?

סגן שר האוצר ענה על השאילתה של ח"כ ברושי במקום שר האוצר הממונה על מנהל מקרקעי ישראל, ואמר: "בניה בקיבוצים יכולה להתאפשר רק במקרים בהם הקיבוץ הצטרף להסדר חלופת האגודה והשלים את העסקה, לרבות תשלום בגינה וחתימת חוזה חכירה. לשם קידום בניה במקביל להתארגנות לביצוע שיוך על-פי אחת מהאופציות הקיימות, ניתן להתקדם על-פי הסדר הביניים הקבוע בהחלטת מועצה מס' 1473".

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר הגיב על השאילתה ועל תשובתו של סגן שר האוצר: "אני מבקש להבהיר שמזה כשנה אנו עושים כל מאמץ להסדיר את 'המסמכולוגיה' הנדרשת, אבל תחושתנו היא שזה מסע ללא סוף. הדבר תמוה ביותר בעוטף עזה, שם המדינה הצהירה שערך הקרקע הוא אפס והדרישות הן משוללות מימד כלכלי. אני מביע תמיהה – איזה אינטרס משרת עיכוב הבניה בעוטף עזה, ואני שואל מתי תושלם מסכת הקריטריונים הנדרשת שעל פיה יוכלו הקיבוצים לפנות ולהסדיר את ההיתרים".

ח"כ איתן ברושי אמר לאחר ששמע את תשובת האוצר: "זו תשובה לא ראויה לטיפול לא נכון של רשות מקרקעי ישראל לבנייה בקיבוצים בכלל ובחלופת האגודה בפרט. התשובה מוכיחה כי נדרשת התייחסות אחרת שלנו לרשות מקרקעי ישראל עקב אי עמידתה בהתחייבויות שניתנו לתנועה הקיבוצית. קיימתי על כך שיחה עם עו"ד ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה וביקשתי את התערבותו. כפי שהיה עד היום, אפעל בשיתוף פעולה מלא עם מזכיר התנועה ניר מאיר לשינוי המצב."

הביאה לדף – רחלי וייס

מופיע בעלון:
תגובות לדף