הגלבוע בסכנה / הביאה לדף אסנת אברהםהגלבוע בסכנה!בעליו של
"מפעל המוות" בעכו שזיהם ונסגר

מתכנן להקים מפעל חדש בגלבוע

*ראו קישורים בגוף הכתבה!

מפעל מבית היוצר של ג'ון פרבר ו"מפעל המוות" בעכו, מתקדם לעבר הגלבוע הירוק בצעדי ענק והוא מזהם, מסריח ומסוכן.

"פרוטרום", המפעל שכולם מכירים בעיקר ב"זכות" הניחוחות באזור מפרץ חיפה, עושה את דרכו בימים אלה ממש לכיוון פארק התעשייה "מבואות גלבוע".

המועצה טוענת שפרוטרום ישנה את החיים בעמק, מקומות עבודה חדשים, צמיחה כלכלית, פיתוח. מה שלא מספרים לתושבים הוא שכל זה במחיר האוויר הצלול והנקי של הגלבוע. הבריאות התושבים וילדיהם, ניקיון המים, והאפשרות שהייתה טבעית עד היום למי שבחר לגור הרחק מהעיר הסואנת - לצאת החוצה לטייל או לפתוח חלון לרווחה.כל אלה כבר לא יהיו מובנים מאליהם אם המפעל הזה יקום בגלבוע.

דמיינו את הגננת של הילד שלכם יום אחרי יום סוגרת חלונות ומודיעה לילדים שהיום אין טיול כי הריחות בחוץ חריפים.דמיינו שאתם רוצים למכור את הבית שלכם ולא מצליחים, כי מי ירצה לגור ליד מפעל מזהם ומפיץ ריחות?דמיינו תאונה בצומת מגידו, משאית מתהפכת ומאות קילוגרמים של חומרים מזהמים נשפכים על הכביש, נספגים בקרקע החקלאית של העמק ומגיעים לירקות המשווקים לכל קצוות הארץ.

במידה והמפעל הזה יקום - זו עלולה להיות שגרת החיים החדשה בגלבוע.

אז מי זו פרוטרום?חברה בבעלותענקית הכימיקלים האמריקאיתICC,העוסקת בפיתוח ייצור ושיווק של תמציות טעם ריח בשוק המזון והקוסמטיקה חומרי גלם למזון ועוד.על פי המפל"ס– אתר של המשרד להגנת הסביבה פרוטרום מסווגת כ"תעשיה כימית".

בידי אותם הבעלים של פרוטרום כיום, פעל בעכו עד 2004מפעל "תעשיות אלקטרו כימיות", אשר עסק גם בייצור PVC. מדובר במפעל שאחראי למחלותיהם של אחוזים גבוהים בצורה בלתי סבירהמעובדיו ולזיהום סביבתי נרחב.על חלק מאלה  נלקחה אחריות עד היום וכבר עבר מאז עשור! המפעל נסגר בשנת 2004 לאחר שריפה קשה שזיהמה את כל ישובי האזור.

אז התברר שלאורך תקופה ממושכת ביותר זיהם המפעל באופן חמור את הסביבה בחומרים מסוכנים ומסרטנים תוך פגיעה קשה בחוק, בעובדים, בתושבים ובסביבה.

דוגמא קטנה להתנהלות החמורה היא הטמנה של כספית וחומרים מזהמים בקרקע ובים באזור המפעל במקום לפנותם לאתר פסולת מסוכנת מוסדר.

80 עובדים שחלו תבעו את החברה וקיבלו פיצויים, למרבה הצער, חלק מהתובעים נפטרו טרם קבלת הפיצוי. בנוסף הועלו נגד הבעלים גם חשדות למרמה בכספים.

במפעל פרוטרום חיפה, הוגשו תלונות חוזרות ונשנות של אזרחים על מטרדי ריח בלתי נסבלים. התלונות נבדקו, כתבי אישום הוגשו, קנסות הוטלו, הריחות –לא פסקו.

בעקבות אלה, ניסה פרוטרום כבר תקופה ארוכה למצוא לעצמו בית חדש. ניסה במועצות האזוריות עמק  יזרעאל, ועמק המעיינות, ניסה באזורי תעשייה תבור, ציפורית ונוספים.... כל אלה הבינו את פוטנציאל הנזקים, הקשיבו לתושבים וקיבלו החלטה מושכלת –לא!לא רוצים זיהום, ריח, מחלות, פגיעה בתושבים, פגיעה בתיירות, פגיעה בערך הנדל"ן. התושבים שלנו חשובים לנו. איכות החיים שלהם ובריאותם חשובים לנו ולא ניתן לפגוע בהם.להפתעתם הרבה של תושבי הגלבוע, על אף המידע הרב על הסכנות האפשריות מועצה האזורית גלבוע אישרה את הקמת המפעל!

האם תושבי הגלבוע חשובים פחות? האם בריאותם, האוויר  שהם נושמים, איכות החיים שלהם, חשובים פחות?האם אחד האזורים היפים, הצלולים והפורחים בארץ המושך אליו מאות מטיילים כל שבת ייעלם ויהפוך לעמק מעושן, מזוהם ומסריח?

האם יתכן שג'ון פרבר, בעליו של המפעל המסוכן ביותר בארץ שקרס, יקים מפעל חדש? ועוד יקבל מענק על הקמתו? עד היום – עשר שנים לאחר קריסת פרוטרום-תעשיות אלקטרוכימיות, ומליוני דולרים שנצברו בקופת הבעלים, לא נלקחה אחריות ולא נעשה דבר כדי לפנות את הרעלים המסוכנים מעכו.

אנו קוראים לכולם להצטרף לתושבי אזור הגלבוע, לחתום על העצומה, ולומר בקול ברור –לא לפרוטרום בגלבוע!

מאת מטה המאבק נגד מפעלים מזהמים בגלבוע

הביאה לדף אסנת אברהם

מופיע בעלון:
תגובות לדף