חומת יריחו- נחמן רז

חומת יריחו

"בגבע", 9.7.1999 נחמן רז

את חומת יריחו סובבו בני ישראל שוב ושוב. שבע פעמים הם סובבו את החומה ביום האחרון עד שנפלה! הם ליוו את הסובבים בתרועות שופרות לחיזוק עוצמת התהודה והבטחת קריסת החומות

ושוב ושוב חוזרים הדיון והמשאל בשאלת "קבלת שבת" אצלנו. שוב דיון ושוב משאל.

ושוב חוזרת "היוזמה" הזו. והפעם, בטענה חדשה: רוצים לבשל מזון יותר טעים! וכדי שתהיה אפשרות לבשל אוכל יותר מגוון ויותר טעים, צריך לעבור להגשה עצמית. . . רק בתנאי כזה, ניתן לשפר את המזון המוגש. זהו נימוק מקצועי, ובשמו עולה הפעם התביעה. לא, חלילה, לבטל את קבלת השבת, אלא לשפר את האוכל. . . חברות וחברים יקרים, איך אינכם מבינים שמה שמתקיים אצלנו עשרות שנים כטקס קבוע החוזר על עצמו כמו שהשבת חוזרת על עצמה, והחגים, ועונות השנה – כל זה הפך אצלנו למאפיין, לאורח-חיים, לנכס!

הרגעים הקצרים האלה של קבלת-השבת, עם קטעי הקריאה מהמקורות ומשלנו, ושירי השבת, ואותה אווירה מיוחדת לסיום השבוע ולקבלת יום המנוחה, ואותו ביטוי לקשר שלנו לעם היהודי ולמקורות הקיום ולתרבות שלנו, הרחוקים והקרובים, אותה הבדלה שבין קודש לחול. זהו תבלין נותן טעם מיוחד ושאר-רוח, אל נעקור מחיינו את השעה היפה הזאת. אל נא נדלדל את עצמנו. לדעתי זאת תהיה טעות גדולה ומצערת, לנו ולילדינו-ילדיכם.

במשאל, אל נא נמחק ערך יקר תמורת יתרון, כביכול, זול. . .

"הקיבוץ והסביבה – זווית ראיה 65"

 

ציור:עמי גורן

מופיע בעלון:
תגובות לדף