8 בנובמבר - צקי גפן

 

8 בנובמבר 2016

8 בנובמבר 2016 , יום רויי ארועים בכל מגזר אפשרי .

ראשון ומפתיע מכל דונלד טראמפ – נשיא ארה"ב ה 45 , שונה וחריג מכל שידעתי אינו דומה לקנדי , גונסון , בוש אב או בן ואפילו לקלינטון הגבר או ניקסון ואחרים , סגנון יהיר הבנוי על מוחצנות , יהירות ושלילת השונה . מה יהיה ? ימים יגידו.

שני ומשפחתי ומרגש אבא יונה חגג 90 שנה , 73 שנים על הגבעה הזאת ונתינה כל יום  במשך שנים . הקמת משפחה והתמודדות עם קשיי החיים ואבדן ושוב הקמת משפחה והחיים מחייכים והוא משפיל עיניים ובצניעות ממשיך קדימה וכל יום , יצירות של איכות בפלחה , נגריה ובבקרה , לך המיוחד כל כך לשנים של איכות חיים ובריאות מהשבט.

 

שלישי והמתגמד מול השניים הראשונים – גיל 65 קורא לי ואני מסיים תורנות אחרונה בקבוצה.

שמירת ערב , משהו שמזכיר את הבריכה בעין חרוד בסיום חג מחזור בשלהי שנות השישים במאה הקודמת , אימון אחרון בבאלי"ש בשנת 97 ודומים , יודע שאחרי שמירה זאת אין יותר תורנויות לא שתורנויות כל כך נוראיות אלא שכמו כל סוס המכיר את השוקת והמרבץ בארווה כך אנו החברים אוהבים את הקבוע והחוזר על עצמו , תורנויות ממש חריגה מהשגרה ובכלל , מי אוהב תורנויות ?

בואו נזכר – מכונה בוקר יום ראשון , תבניות בהדחה מיום שישי , שכבת שמן דוחה מעליהם , כיור מלא כלים שנשכחו מיום שבת בתוספת כלים שהצטברו אחרי אסיפה סוערת , ממש מראה להתחיל בו שבוע.

ישנו אולי שלתני"ק או מתנדבת כבן/בת זוג לעבודה אבל הם מעדיפים ללכת ולבלות עם החברים בשולחן בחדר האוכל , המבשלות מזרימות תבניות לעיתים שרופות ודביקות , השרייה , סיבוב ראשון במכונה ושוב לבצע ידנית בספוג המתכת ושוב למכונה .

מתאווררים לשעה ושוב צהריים המכונה גועשת , לפעמים שבר כלי , ישנן הערות בונות של חברים המציצים והעיקר החשבון , מתי לסגור את המכונה ? ניקיון וסימן V על התורנות.

מכונה ערב , אותו דבר בעצימות נמוכה לפעמים עושים בייביסיטינג עם אחד מהילדים , אחת הבנות ממהרת לתורנות איתי ודוהרת אחרי עם אופניים , לאופניים שלום אבל אחות תורנית צריכה להדביק שולי פצע שנפער בסנטר , לתורנות הספקנו גם ביום זה.

משלוחים בלול סוללות , מה שהיום מבוצע על ידי גורם חיצוני בכלובים גדולים בשנות השבעים מבוצע לכלובי פלסטיק עם פתח עליון , משאית הליילנד חונה מחוץ ללול המדובר עובדים לולנים שולפים את התרנגולות מהכלובים הצרים מעבירים אליך את צרור התרנגולות (צרור? כי זה הדבר היחידי שיכול להגדיר את אגד הרגליים והציפורניים המוגשות) לא קל כי עכשיו אתה במרתון סזיפי בין עובדת שולפת לעובד מקבל , קילומטרז' של רגליים ומחכה לקריאה הגואלת "מה שבידיים" המסמנת את הסיום .

על תורנויות שבת דיברנו ? למשל חליבת בקר מוקדמת בדיר הישן חום גוף של הכבשים מול קרירות הבוקר , תיקתוק הפולסטור וקפה שאין שני לו , מעבר בין חושך לאור והזבובים שאין כאלה בכל העולם . טיפולים בין הקבוצות "תביא 2 פחי כותנה וחבילת חציר" חוזר "בוצע" “תביא 2 חבילות חציר לקבוצה הבאה" וכך מתזזים בין המחיצות לפי הוראות קצרות ומדוייקות של האחראי, בריאות הגוף מובילה.

תורנויות שבת בבקרה עוזי לב מחליט שנסייע בייצור על ידי תורנויות שבת במפעל ולהוסיף שעות למחלקות הייצור , אמנם לא בבית אבל במגרש הביתי שלווה , והפעם התורנות לא בחלל זר כי בחלל שלך המוכר כל כך – בהנאה גדולה .

 

בקרה עוברת ממערכת שרטוט ידנית לממוחשבת ומערכת תיב"מ מוטמעת , שוב "קריאה אל הדגל" ותורנות שבת משתנה ובמקום כרסום וקידוח , מעביר את מירב השרטוטים הידניים של שוש רם ומירהלה גיל הנהדרות לשרטוטים שישמרו מעתה במערכת הדיגיטלית.

הערב יורד ויש כמובן צורך לשמור על האוכלוסיה והרכוש , שמירות זה ארוע , ומי בכלל לא שמר מעולם , כולם שומרים , הלילה וקולותיו , החושך אי הידיעה "מה נמצא שם ?” הבדידות  והצורך החזק שזה כבר יסתיים.

שמירה ראשונה דווקא היתה קצרה יחסית ופחות מחייבת אבל בעלת משמעות , שנת 64 משימות בר מצווה מסייר סביב גבע עם השומר ישראל אבני , הליכתו כבדה והרובה האנגלי התלוי על כתפו , שקט , לא מדברים וככה לאט לאט מקיפים את בתי גבע .

אחרי השרות הצבאי שם בחלק הראשון טחנו שמירות שעליהן אפשר לכתוב ספר , שומרים בבית ועל יקיריך.

שמירה זה דבר רציני , וכך צריך להעשות , שערים וביתן שומר יבנו לאחר שנים , רכב שמירה לא היה אבל מחסה ומוזיקה סיפק רכב חצר פולקסווגן דבל קבינה של לובקה רון .

שומרים בזוגות , לילה אחד שכחתי להתייצב ולמחרת ביקשתי להתנצל בפני בן הזוג לובקה והוא בחיוך אבהי "אתם זוג צעיר – זה בסדר" – לא אשכח.

הולכים לבקר את שומרת הלילה בבית ב' , חמימות ונעימות רק מכשיר המרכזת של האינטרקום הנראה כמו פנל של תא טייס במטוס נוסעים גדול מצרצר ברעשי רקע , קולות ורחשים מבתי הילדים , הס , כולם ישנים , פעייה של תינוק והקריאה "שומרת" ! השומרת מניחה את העיתון או חוטי הסריגה והמסרגות ויוצאת , תשים לב היא פוקדת ואני נשאר עם תיבת הצירצורים הנוראית. רגע השעון זז ומתקדם 03:30 צריך להגיע למטבח לשפוך 2 כדי חלב לסיר להרתחה , קבוצה ששומרת על המסורת , תכף יצאו אנשים לשדה שלא יחסר דבר.

במקרר מחכה תיבת עץ של צ'ופרים גבינה צהובה ונקניק משהו למלא את הבטן בשעות הארוכות , יש שיטגנו חביתה וישנם שהציפס עושה להם טוב.

השנים מתקדמות במעלה העשורים לינה משפחתית , ביתן שומר , רכב שמירה והכל לאט לאט מקבל צורה אחרת ומתאים עצמו לחיים ולחברים בקבוצה.

8 בנובמבר 2016 ערב נעים לא קר ולא חם , הפעם וכנראה מישהו שם לב ובמקום טנדר שמירה מקרטע מסודר לי רכב קיה מדוגם , צריך לשים לב לא לרדת לדרכי עפר כדי לשמור על הרכוש המשותף , סיבוב שערים , הפעם לא חסרים מנעולים , רכבת העמק בלילה חזיון חדש , מכון קלפץ סואן עוד מספר ימים תסתיים עונת הפיצוח והערימות שהיו פזורות נעלמו , במכון החליבה ברפת שני תאילנדים חולבים בשקט ושלווה (גם עבודה זאת היתה תורנות) , תנועה זורמת במעלה הכביש חוג הריקודים של ניצן טריידל בעיצומו וכל נערות העמק מתייצבות , חברי גבע חולפים עוברים בשער וברוך השם חלקם כבר עם "רכב פרטי" , עשינו כברת דרך מאז עלו הבהמות במעלה הגבעה הבוצנית – הללויה.

מצלם סלפי אחרון ליד ביתן השומר 23:00 – מסיים .

לכולם רשמו ביומנים צקי זמין לכל קריאה , תורנויות הוא סיים.

צקי

מופיע בעלון:
תגובות לדף