הגלבוע אומר לא

הגלבוע אומר לא למפעלים מזהמים‎‎!

רקע קצר- חברת "פרוטרום" מחפשת אכסניה חדשה למפעל המייצר תמציות טעם וריח. מדובר במפעל כימי המופיע ב"רשימה האדומה" של מפעלים המסוכנים לסביבה- המתוכנן לקום באזור התעשייה החדש -"מבואות הגלבוע". הגלבוע הוא מרחב כפרי וירוק ואזור התעשייה "מבואות גלבוע", מוגדר כ"פארק עסקים ירוק". להבאת מפעל מזהם לאזור, יש השלכות קשות על איכות החיים ואיכות הסביבה בגלבוע!

כניסת המפעל לאזור התעשייה חבר אושרה במליאת המועצה בשנת 2013. כבר אז נטען שהמפעל המתוכנן לקום בגלבוע- שונה מהמפעל הקיים במפרץ חיפה והוא אינו מסוכן לציבור. ובכל זאת, לאחר הבדיקות החוזרות והקפדניות שדרשה הנהגת המועצה החדשה- בוטלו חלק מקווי ייצור מתוכננים - שהוכחו כמסוכנים. חומרים מסוכנים עדיין מעורבים בתהליך הייצור המוצהר.

1 אף מועצה לא רוצה בו - המועצות האזוריות עמק יזרעאל ועמק המעיינות, ואזורי תעשייה תבור, ציפורית, שגיא 2000 ועוד- כולם דחו את הקמת מפעל "פרוטרום" בשטחם.

 2אמינות מפוקפקת - היסטורית החברה רצופה עבירות על החוק, תלונות ותביעות נזיקין, רשלנות והזנחה.

3 מפעל כימי אדום ומסוכן - חומרים מסוכנים מופיעים ב"פרוטרום" בגלבוע

בתהליכי המיצוי והייצור. פרוטרום נמצאת ב"רשימה האדומה" של המשרד להגנת הסביבה - כחברה מזהמת המפרה הסכמים ותקנים, ומערך פינוי ושינוע השפכים המסוכנים מהווה סיכון נוסף לאזור כולו.

4 פגיעה בערך הקרקע, וערך כלכלי שולי לגלבוע - בעקבות הקמת המפעל ירד ערך הקרקעות ביישובים. מאידך, אי כניסת "פרוטרום",

לא תשפיע על כלכלת הגלבוע- למגרש שיתפנה יש ביקוש רב ע"י מפעלים לא מזהמים.

5 תקלות - למרות כל בעיות האמינות של פרוטרום, היא זו שמנטרת את עצמה! כפי שניכר ממפרץ חיפה, בהקמת מפעל כימי- יש לקחת בחשבון חריגות אפשריות ותקלות שהנזק בעקבותיהן יכול להיות קטלני ובלתי הפיך!

 6תנאי סביבה ייחודיים - הטופוגרפיה הייחודית לגלבוע "כולאת" את החומרים המסוכנים והריחות באזור הגלבוע והסביבה ולא מאפשרת את פיזורם.

 7לחצים פוליטיים כבדים - הלחצים הפוליטיים הכבדים, המופעלים כיום על המועצה, חורגים מהטעם הסביר ויוצרים תחושה קשה לפיה לבעלי המפעל ישנה השפעה רבה-  על מקבלי ההחלטות, על חשבון תושבי הגלבוע!

עתיד האזור ובריאות ילדינו ותושבי הגלבוע- אינם נקנים בכסף או בלחצים פוליטיים!

בתאריכים 20-27.11, יערך משאל תושבים בשאלה האם לקבל את מפעל "פרוטרום" או לא.

בטאו את עמדתכם- זה יכול לחרוץ את גורלכם.

 

מופיע בעלון:
תגובות לדף