תוכנית חג סוכות

 

ביום ראשון, ה- 16.10.2016

נציין את ערב החג הראשון של סוכות

 

ב- 20:15 אחרי ארוחת הערב, יוגשו קפה ועוגה ברחבה שליד חדר האוכל

ב- 20:30 תיערך תכנית קלה מתוצרת בית, על הבמה שעל הדשא.

 

אַךְ בַּחֲמִשָּׁה עָשָׂר יוֹם לַחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי בְּאָסְפְּכֶם אֶת תְּבוּאַת הָאָרֶץ תָּחֹגּוּ אֶת חַג ה' שִׁבְעַת יָמִים בַּיּוֹם הָרִאשׁוֹן שַׁבָּתוֹן וּבַיּוֹם הַשְּׁמִינִי שַׁבָּתוֹן. וּלְקַחְתֶּם לָכֶם בַּיּוֹם הָרִאשׁוֹן פְּרִי עֵץ הָדָר כַּפֹּת תְּמָרִים וַעֲנַף עֵץ עָבֹת וְעַרְבֵי נָחַל וּשְׂמַחְתֶּם לִפְנֵי ה' אֱלֹהֵיכֶם שִׁבְעַת יָמִים. וְחַגֹּתֶם אֹתוֹ חַג לַ-ה' שִׁבְעַת יָמִים בַּשָּׁנָה חֻקַּת עוֹלָם לְדֹרֹתֵיכֶם בַּחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי תָּחֹגּוּ אֹתוֹ. בַּסֻּכֹּת תֵּשְׁבוּ שִׁבְעַת יָמִים כָּל הָאֶזְרָח בְּיִשְׂרָאֵל יֵשְׁבוּ בַּסֻּכֹּת. לְמַעַן יֵדְעוּ דֹרֹתֵיכֶם כִּי בַסֻּכּוֹת הוֹשַׁבְתִּי אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּהוֹצִיאִי אוֹתָם מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם אֲנִי ה' אֱלֹהֵיכֶם

– ספר ויקראפרק כ"גפסוקים ל"ט-מ"ג

בכלל חג הסוכות הוא חג השמחה, כפי שמודגש עוד בתורה הקוראת לאדם "וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ וְעַבְדְּךָ וַאֲמָתֶךָ וְהַלֵּוִי וְהַגֵּר וְהַיָּתוֹם וְהָאַלְמָנָה אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ". כפי שניתן לראות שמחה זו היא לא רק שמחה אישית, היא שמחה לאומית-קהילתית והמטרה היא להרחיב את מעגלי השמחה לשכבות חברתיות רחבות ככל האפשר.

הסוכה גם היא יסוד חשוב ומשמעותי של החג. כל אדם מצווה לעזוב במשך שבעה ימים את ביתו ולעבור לסוכה שהיא בית ארעי- לאכול ולישון בה. כאמור במישור הבסיסי נועד המעבר הזה לאזכר את ההגנה לה זכו בני-ישראל בדרכם במדבר אבל חכמים רבים שמו את ליבם ליסוד הנפשי של הדברים. כך למשל מתאר רבי יצחק עראמה, מחכמי ספרד בדור הגירוש (סוף המאה ה-15) את חג הסוכות:

"חג הסוכות, אשר בו יעזבו האנשים כל עניני הכסף וכל דבר שנקרא נכסים, ויוצאים אל סוכה קטנה, אשר אין בה רק ארוחת יום ביומו, ועל הרוב מיטה ושולחן וכיסא ומנורה – שהיא התעוררות נפלאה, שלא יתעסק האדם להרבות מאלו הקניינים, כי די בהכרחי לבד כל ימי היותו בפרוזדור הזה, שהוא דירת-ארעי".


 

 

מופיע בעלון:
תגובות לדף