השנה במטעים - אבשי

השנה במטעים

אמנם טיפה מוקדם מבחינת השקדים לסכם את השנה כי חלק מהפרי טרם פוצח ככה שהתוצאה לא ברורה לגמרי אבל מכיוון שראש השנה הגיעה ננסה בכל זאת לסכם.השנה מבחינת השקדים התאפינה במזג אויר טוב. מספיק מנות קור בחורף עד הפריחה ומזג אויר אביבי נפלא ובלי גשם בזמן הפריחה. הפריחה היתה טובה, קצרה מאד ומרוכזת והתוצאות בהתאם...הרבה יבול.  שכאמור אין תוצאות לגמרי סופיות אבל ניתן כבר לאמר שאנחנו בסביבות המאתים טון גלעין ואפילו טיפה יותר.. ומכיוון שגם המחירים היו סבירים פלוס נגמור בתוצאה כלכלית מצוינת.

מבחינת מחלות ומזיקים למעט התקפה קשה של אנרסיה (עש המשמש) באביב שהצלחנו לעצור בלי נזקים כלכליים הצלחנו להחזיק את השקדים המפונקים נקיים ממחלות ומזיקים במחיר לא מעט ריסוסים כשאנחנו נוקטים בשיטת הרפואה המונעת ומכבים את השריפה לפני שהתחילה.

אני מניח שאת התוצאה הכלכלית הסופית נדע בסוף אוקטובר ועד אז נצטרך להתאפק.

כרגע אנחנו ממשיכים להשקות וכמו כל שנה סובלים ממים עם מליחות גבוהה מה שמונע מהעצים למצות את פוטנציאל הפרי הגלום בהם אבל זה מה שיש. גזמנו את כל המטע מכנית גיזום שדירה ועם הצוות המצומצם שיש נגזום גיזום ידני כמה שנספיק.


בפרדס הצעיר יש לא מעט פרי והוא ייקטף אי שם בדצמבר ונקווה גם בו ליבול יפה לגילו. בינתיים ממשיכים להשקות ולהילחם במידת הצורך במזיקים ובעשבים השוטים.

הזיתים סיימו שנה מצוינת בשנה שעברה והשנה היבול הוא נמוך עד בינוני וגם הוא יימסק לקראת סוף השנה האזרחית  ונקווה לטוב. בנוסף נטענו השנה מטע זיתים צעיר במורדות האבלק במקום פרדס המינאולה שנעקר והעצים הצעירים נראים יפה וימשיכו לצמוח עד כניסת החורף.


מטע התמרים הגיע כנראה לישורת האחרונה ומטעמים של אי כדאיות כלכלית הוא הולך ונעקר ובהמשך נצטרך להחליט מה עושים עם השטח שיתפנה הכיוון הכללי הוא כרם זייתים לבוצרת.

לסיום נאחל לכל בית גבע שנה טובה ומתוקה, כלכלית וחברתית.

בשם צוות הנוטעים, אבשי

מופיע בעלון:
תגובות לדף