שמעון פרס

שמעון

התנועה הקיבוצית אבלה על מותו של שמעון פרס נשיאה התשיעי של ישראל, ראש הממשלה, שר הביטחון, שר החוץ, , שר אוצר, איש השלום שהקדיש את חייו לתקומתה בנייתה ובטחונה של מדינת ישראל. פרס שנפטר היום בגיל 93 היה מבוניה ושומריה של הארץ בכל רמ"ח אבריו. יצירתי במעשיו, חדשני במחשבתו ותמיד אופטימי ונחוש.

 

כזוג צעיר החליט פרס יחד עם סוניה אשתו לעבור ולהתגורר בקיבוץ אלומות הצופה על הכנרת והשניים היו לחברים בקיבוץ בין השנים 1942-1952.  לאחר קום המדינה פנה ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון אל מזכירות הקיבוץ וביקש מהם לשחרר את פרס הצעיר מעבודות המשק למען שירות המדינה ומשרד הביטחון. לבן גוריון אי אפשר היה להגיד לא, השניים עזבו את הקיבוץ, ושמעון הפך ליד ימינו של בן גוריון ולאחד התורמים הגדולים ביותר לבטחון מדינת ישראל.

בכל השנים והתפקידים שעבר מאז לא שכח פרס את התקופה בקיבוץ ואת חשיבות הקיבוצים, כאלומות ואחרים, לבטחונה ולעיצוב דמותה של מדינת ישראל. עד יומו האחרון,  שמר להתיישבות העובדת פינה חמה בליבו שנדם הערב.

 

בראיון נדיר שנתנו הזוג פרס לפני מספר שנים בסרט "אלומות" שיצר צביקה קורן ז"ל, סיפר פרס על הקמתו של הקיבוץ בשנות ה-40:  "סוניה עבדה במטבח, בחדר הילדים, כשהייתי חוזר הייתי עוזר לה לשמור על התינוקות במשך הלילה." סוניה הוסיפה: "מי היה צריך אז הורים? זה היה כיף, זה היה כאילו שהם נוסעים לקייטנה". שמעון הוסיף שתמיד אהב את הקיבוץ -  "משגע ביופיו. חשבנו שזה אחד המקומות היפים ביותר בעולם".

יהי זכרו ברוך ונצור לעד בספר דברי הימים של העם היהודי ושל מדינת ישראל.

 

מופיע בעלון:
תגובות לדף