סקר בנושא שיוך דירות

סקר בנושא שיוך דירות ומקרקעין בקיבוצים

שלום

השתתפותכם בסקר חשובה  מאד כדי שנוכל להשפיע בנושאים אלה

אנא הכנסו לקישור או הורידו את הקובץ המצורף וענו על השאלון

תודה

קישור:

http://www.kibbutz.org.il/cgi-webaxy/sal/sal.pl?lang=he&ID=3&act=show&dbid=pages&dataid=135850

לראשונה - סקר בנושא שיוך דירות ומקרקעין בקיבוצים


פרופ' רחל אלתרמן

השאלון המהווה חלק מסקר אקדמי שעורכת פרופ' רחל אלתרמן מהטכניון ביחד עםפרופ' מיכל פלגי מהמכון לחקר הקיבוץ שבאוניברסיטת חיפה

פרופסור רחל אלתרמן היא מתכננת ערים ומשפטנית. תחומי התמחות שלה הם מחקר השוואתי בינלאומי בהיבטים משפטיים של תכנון ובנייה, מדיניות מקרקעין, ומוסדות תכנון. שמה של פרופסור אלתרמן ידוע בעולם כמומחית מובילה בנושאים אלה. היא פרסמה עשרות רבות של פרסומים מדעיים ומקצועיים בארץ ובחו"ל, ולאחרונה יצא לאור ספרה 'נטורי קרקע' שנכתב יחד עם דר' רוית חננאל מאוניברסיטת תל אביב. מחקריה מצוטטים תכופות על ידי בתי המשפט בישראל ודעותיה מבוקשות בקרב מקבלי החלטות בממשלה, הכנסת, השלטון המקומי, העיתונות והציבור הרחב.

ועוד משהו: השחקן הקומיקאי עידן אלתרמן הוא בנה.

 "זהו לא עוד סקר על קיבוצים או על הקיבוצניקים", אומרת פרופ' אלתרמן. "למעשה זו הפעם הראשונה שהחברות והחברים נשאלים ישירות לדעותיהם אודות נושאים אלה, החשובים לעתיד הקיבוץ ולעתידם האישי או המשפחתי".

"כידוע, נושא הקרקעות והדיור נמצא במצב של מחלוקות בין הקיבוצים לממשלה (ולעיתים גם בתוך הקיבוצים עצמם), וגורם למצב אל אי ודאות והחלטות תכופות הנוחתות מלמעלה", אומרת פרופ' אלתרמן, "על כן חשוב מאוד שנקבל תשובות ממספר גדול של חברות וחברים"

הסקר, הכולל 20 שאלות, מתייחס לנושאי הקליטה, שיוך דירות, וזכויות הקיבוץ וחבריו בקרקע.

"חשוב להדגיש", אומרת פרופ' אלתרמן, "שהסקר הוא אקדמי ואינו מייצג גוף ממשלתי כלשהו, את התנועה הקיבוצית, או את הטכניון כמוסד. יחד עם זאת, אנחנו תקווה שתוצאות הסקר עשויות להשפיע, ולו במעט, על קבלת ההחלטות".

מי שעוקב אחרי העבודה האקדמית, ההרצאות והראיונות של פרופ' אלתרמן יודע שהיא מהווה אלטרנטיבה ואופוזיציה לקונספציות השולטות בין בעלי הדעה בתחום הקרקעות בארץ, שהן בדרך כלל שליליות כלפי ההתיישבות החקלאית. מיוחסת לה על-ידי שומעיה האמירה כי משטר קרקעי כמו שיש במדינת ישראל קיים היום רק בקובה ובצפון קוריאה. בשיחה איתה היא מנסחת את הדברים קצת אחרת, יותר בזהירות, אבל מאשרת: "בעלות לאומית על מקרקעין, ובמיוחד מקרקעין חקלאיים,, היא דבר מאוד חריג היום, לא נשארו הרבה מדינות כאלה לאחר קריסת הגוש הקומוניסטי".

בין המטרות של המחקר אותו מנהלת כעת פרופ' אלתרמן, שהסקר הזה מהווה חלק ממנו, נמצא גם הרצון לנסות ולברר אפשרויות והסכמות חדשות לגבי המשטר הקרקעי בקיבוצים ובמושבים, הן לגבי דירות המגורים, הן לגבי הקרקע החקלאית, והן לגבי השימושים האחרים כגון תעסוקה ומבני ציבור.

לטעמה של פרופ' אלתרמן, הגיע הזמן לנסות ולקדם חשיבה כזו מתוך התחשבות ברצון החברים בקיבוצים ובמושבים, ולא רק מתוך מבט חיצוני המונע לעיתים לא רק על ידי יעדים ציבוריים מובהקים, אלא, לפעמים, על ידי היצר שהיא מכנה "סרן קנאתי".

"העניין הוא, שיש עוד סיכוי לשינוי. אחת הדרכים לשינוי של תפיסה מושרשת היא לבחון נושאים מקבילים בארצות אחרות. חלק מהמחקר הנוכחי עוסק בהשוואה בין-לאומית רחבה של הזכויות הקרקעיות של חקלאים בארצות מערביות נבחרות, כולל המגבלות התכנוניות החלות עליהם. ייתכן שהמשטר הקרקעי במגזר הכפרי בישראל שהיה כה חשוב למדינת ישראל בעבר, הפך בשנים האחרונות לנטל. את הואקום שנוצר אני מבקשת למלא במידע השוואתי מדויק"

הסקר מיועד לחברות וחברי הקיבוצים, שגילם מעל 18 שנים. זהות המשיבים חסויה לגמרי.

*****************************

אנו חוזרים ומפרסמים את דבר הסקר בגלל חשיבות הנושא. / המערכת

מופיע בעלון:
תגובות לדף