ספרים חדשים בספריה מאי 2016

ספרים חדשים בספרייה – מאי 2016

ספרות מתורגמת

מר מ' היקר - הרמן קוך

בית יעקוביאן - עלאא אל-אסוואני

 

תחת ענני המהפכה הפוליטית במצרים המאפילים על רחובות קהיר, עומד על תילו בית יעקוביאן, בניין דהוי אשר יופיו האריסטוקרטי איבד מזוהרו, שריד בודד למרכז העיר הישן שנדחק עם הזמן החוצה לפאתי שכונת עוני פרוורית. קירותיו המתקלפים הם עדים אילמים לחיים בחדרים שבתוכו, בהם כל דייר מחזיק בצרור דליל של גורלו החתום, בעוד מחוץ לחלון משנה פניה קהיר הישנה ומתעצבת מחדש. קהיר של עלאא אל-אסוואני היא מקום שאינו מרחם על יושביו, ועל נשותיו בפרט. בחברה בה הטרדות מיניות הן דבר מקובל, אשה חכמה תדע לנצל את זה על מנת להרוויח עוד כמה לירות לכיסה הריק. "בית יעקוביאן" מלא בתשוקה וסקסיות עוד מהעמוד הראשון והם נשארים כמוטיב מרכזי לכל אורכו. כתיבה אירוטית פותחת לנו עין חדשה לספרות ערבית שכה מעט ממנה מתרוגם לעברית.

מסעו של גאנדי הקטן - אליאס ח'ורי

מוות במשפחה - קרל אובה קנאוסגורד

גבר מאוהב - קרל אובה קנאוסגורד

דייגו היקר - אלנה פונייטובסקה


קול אחד, בודד, של ציירת ממוצא רוסי ששמה אנג‘לינה בֶּלוף, נשפך ונוזל על פיסות נייר, הנשלחות מפריז למקסיקו בין אלפי מכתבים אלמוניים. השנה היא 1921. הנמען הוא הצייר דייגו ריבֵרָה. בֶּלוֹף היא אשתו של הצייר. זה עתה חזר למקסיקו והותיר אותה מאחור. והיא כותבת לו. כותבת ומציירת. זוהי נובלה על אישה שמחכה. בד בבד, זהו דיוקן של תקופה, ספר על אמנות, על אהבה חד–צדדית, יצירה בלתי נשכחת על חיים פנימיים של אמנית.

משלימה את הספר יצירה נוספת מאת אלנה פּוֹניֶיטוֹבסקָה, הכותבת–משרטטת דיוקן נפלא של הציירת פרידה קאלו.

“נשים הן ככה, צריך לפתוח להן את הדלת למרפסת כדי שיעופו בעקבות האהבה. גם אני עפתי בעקבות דייגו. עפתי בעקבות כל הגברים והנשים שרציתי. לפתוח את הדלת למרפסת, זאת המהות של האהבה.“

בדיון אך מציאות. ספרות שנושאת בתוכה צלילות ובוהק של פנינה, צבעוניות עזה, החלטית ואקספרסיבית, כמו בציוריהם של קאלו וריברה. המחברת היא אֵלֵנה פּוניֶיטוֹבסקָה, הסופרת החיה החשובה ביותר במקסיקו. אנחנו מקווים שכמו שקרה לנו, דייגו היקר ייהפך לספר שיש צורך לחזור אליו.

ספרות עברית

לקרוא מחדש את התנ"ך - אליה ליבוביץ

אופטימי (חלק שני) - אורי אבנרי


משך קרוב ל-80 שנים מעורב אורי אבנרי באירועים הגורליים של בתולדות היישוב והמדינה, כמשקיף מקרוב, כשותף ואף כמחולל חלק מהם.

בכרך הראשון של ספרו האוטוביוגרפי, אופטימי, תיאר אבנרי את ילדותו בגרמניה, שנותיו הראשונות בארץ, הצטרפותו לאצ"ל בגיל 15, ראשית פעילותו כעיתונאי, את השתתפותו במלחמת העצמאות כלוחם ב"שועלי שמשון", יחידת הקומנדו הראשונה של צה"ל, ואת פציעתו הקשה. אך עיקר הכרך הוקדש לשבועון "העולם הזה", שאבנרי הפך לכלי במאבקו הבלתי-נלאה להשפיע על דמותה של ישראל, "ללא מורא וללא משוא פנים", כפי שהובטח על שערו, ובמקביל יצר סגנון עיתונאי חדש – בלתי-מפלגתי, תמציתי ותוסס.

הכרך השני נפתח החלטתו של אבנרי לרוץ לכנסת בשנת 1965 כדי להיאבק בניסיון לרסן ואף לחסום את פיו של "העולם הזה". מתוארת בו בהרחבה פעילותו הפרלמנטרית, שבתחומים רבים היתה חלוצית וראשונית.

כבר ב-1949 קרא אבנרי להקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל. הוא היה הראשון להבין שמלחמת ששת הימים ב-1967 יצרה תנאים המאפשרים את מימושו של פתרון זה, והבנה זו היא שהביאה אותו להיות חלוץ המגעים החשאיים עם אש"ף, שעליהם דיווח בסוד למנהיגים ישראליים, בהם יצחק רבין. בגלל המגעים האלה נרצחו שניים ממנהיגיו הבכירים של אש"ף בידי ארגונו של אבו-נידאל, שהתנגד לכל פשרה עם ישראל. בחלקים רחבים של הציבור הישראלי עוררו מגעיו של אבנרי עם אש"ף, ובמיוחד פגישתו ההיסטורית עם יאסר ערפאת בביירות תוך כדי מלחמת לבנון הראשונה, זעם ואף שנאה כלפיו, אך הוא לא נרתע, והוא ממשיך במאבקו זה עד היום.

הארץ שמעבר להרים - ניר ברעם


בהקדמה ל"הארץ שמעבר להרים", מסביר ניר ברעם מדוע בחר לצאת למסע הזה – מסע שהשתלט על חייו ב-2014-2015, ושלקח אותו כמעט לכל נקודה אפשרית בגדה המערבית: "בשנים האחרונות הזעזוע, האדישות, הייאוש נהפכו למטבע שחוק בדיון הציבורי בישראל ובעולם. דומה שהכל כבר נאמר. אבל הדבר המפליא ביותר בכל זה הוא עד כה לרוב מוחץ של הישראלים (והאנשים בעולם) המדברים על הסכסוך מהרגע שעמדו על דעתם, אין מושג איך מתנהלים החיים בגדה המערבית, השטח שהוא לב המחלוקת. רובם לא ביקרו שם, יש ישראלים שהיו שם כחיילים בצה"ל ודי מזמן, ונדמה שאנחנו כבר מדברים על מקום תאורטי, מעורפל, המשורטט בדמיוננו הפוליטי, ממש כמו המקומות שבהם מתרחשות מלחמות האזרחים בסוריה או בקונגו".

אז ברעם מחליט שהוא רוצה ללמוד יותר על הסכסוך, על הכיבוש, על הפינה הבלתי אפשרית אליה דחקנו את עצמנו לאורך השנים. נמאס לו מדיונים בבתי קפה, מכנסים באוניברסיטה ובז'נווה, נמאס לו להביט מבחוץ על מה שקורה לו מתחת לאף, אז הוא עושה משהו שמעט מאוד ישראלים עושים, וזה להישיר למציאות הזאת מבט. "הארץ שמעבר להרים" מחולק ל-12 פרקים (חלקם פורסמו במוסף "הארץ" בחודשים האחרונים), וכל אחד מהם עוסק בנקודה גאוגרפית אחרת בגדה המערבית – ממחנה הפליטים בלאטה ועד קיבוץ נירים, מירושלים שבתוך החומה דרך זו שמחוצה לה, מהתנחלויות שכוחות אל ועד הביוב שזורם ברחובות של רמאללה.

שירה גאולה - נועה ירון-דיין

קיבוץ – עובר ושב - אמנון ורנר

מופיע בעלון:
תגובות לדף