בעקבות ההצבעה - מיכה קארו

בעקבות ההצבעה על בדיקת דרכינו לעתיד

  אין אנו צריכים להתייחס לתוצאות ההצבעה כתהליך הדחה, אלא החלטה על שינוי כיוון. לכן, השאלה מי צבר יותר תומכים יש לכך חשיבות משנית ל - 2  הנושאים  הבאים:

 א. שיקום המערכת הניהולית חברתית (ללא זאת לא תתאפשר כניסה וליווי סביר לתהליך הבדיקה). ב. המשך תהליך הבדיקה תוך הגעה להסכמות רחבות .   

לגבי סעיף ב:

כל צוות ולא חשוב הרכבו, ייכשל בהשלמת מהלך הבדיקה ללא אותן הסכמות ולא נוכל גם בעתיד להתעלם מהתנגדות או אי שביעות רצון של  כמה עשרות חברים.   כלומר,  כדי לנוע קדימה בכל שלב ושלב  ובוודאי להכרעה ע"פ חוק, נידרש בכל מקרה להסכמה רחבה ביותר.הסכמה זו תושג אך ורק בשיתוף מלא של כל החברים, תוך אי וויתור לאדישים בתוכנו, בדיווח מדויק ואמין, בשכנוע, הסבר והרבה סבלנות תוך שינויים המתחשבים ומכבדים מצוקות שונות.

   אני מניח שהצדדים והחברים כולם, למדו שיש חשיבות עליונה לשיתוף מלא של כל החברים בהליך ואם לעיתים חברים לא מבינים דבר מה, או אף  מבקרים מהלך זה או אחר, אין לחשוש מלגשת לעניין בסבלנות אין קץ גם אם נגרם לעיתים עיכוב מסוים, לחזור ולהסביר שוב ושוב וכן להקשיב, להקשיב, להקשיב !!!

אני מניח שלו הייתה יותר הקשבה כבר בשלבים מוקדמים, בהם נעשו פניות במספר נושאים שנענו בסירוב, רבים מחברי הצוות לא היו פורשים וכלל לא היינו מגיעים לחוברת הראשונה והמשתמע ממנה.

  התהליך מורכב למדי, הן בממד הארגוני וכמובן בממד האנושי, לכן המהירות מהשטן. עלינו להימנע ככל האפשר מפגיעה במגזר או חבר בין אם ידיד ובין אם שאינו כזה. פגיעות שכאלה הן ארוכות טווח ואנו יכולים לגרום לתוצאות קשות שכבר נחוו בקיבוצים אחרים. אותם קיבוצים ונוספים שהקדימו אותנו מאפשרים לנו, לשמחתנו הרבה, מתוך ניסיונם ,למידת הדרך והמודלים השונים . לכן לימוד מסודר והתאמות נדרשות יצמצמו שגיאות ויחסכו זמן וכסף רב.

 מדוע אני חושב שבסופו של יום התהליך יצלח: 

התהליך שעברנו כעת , אינו ייחודי לגבע במובן של  ניסיון ללכת בכיוון מסוים שלא צלח. רבים מאד מהקיבוצים עברו שלב זה ואף לעיתים יותר מפעם אחת ובכל זאת הגיעו ליעדם.  לא צלח מסיבות שונות שחברו יחדיו שלא כולן קשורות לצוות "גבע לאן" או ל"אבני דרך" .

 אך דווקא מגוון הסיבות והפנמתן מאפשר לנו למידת לקחים רחבה יותר ועמוקה יותר ולכן תיקונים שנדע לבצע יאפשרו לדעתי את המשך ההליך.

לכן כדי שהתהליך יגיע לסיומו המוצלח, נידרש להתנהל ע"פ המאפיינים שהוזכרו, אך מעל לכל השתתפות מלאה של כל החברים ללא קשר להצבעה שהיא מאחורינו . 

ולבסוף לסלוגן אצלנו "אוי, מה יהיה???"

לא הפחד מהעתיד יקבע , אלא מעורבות אישית מחשבתית תקבע את ה "מה יהיה"!

כל טוב,מיכה.ק.

מופיע בעלון:
תגובות לדף