ברכות לחג - יהודה בכר ; אלון קרל

לחברי גבע חג פסח שמח

השנה היא שנה מעוברת והאביב קצת מאחר,אם כי חורף באמת,לא היה כאן. חג הפסח הפעם נופל עלינו כאשר הסקטור החקלאי כולו,אך בפרט הקיבוצי,נמצא במאבק על עתידו.

שרי הממשלה ופקידי האוצר,שמו להם מטרה להפוך את החקלאים לאויבי העם,ולהטיל עליהם את הנטל הכבד של הורדת יוקר המחייה.

לכולם ברור כי לא החקלאים אשמים ביוקר המחייה,אך ציבור החקלאים הוא המטרה הקלה לכוון אליה.

כבר הוצאו צווים לביטול מכסים על שורה של מוצרים,שאולי במיידי אינם נוגעים לנו כחקלאות מאורגנת,אך העקרון נקבע,והסכמת נציגי החקלאים לביטול מכסים מוגבל בזמן ובכמות, יוצר את התקדים ונשבר כאן מחסום שלאחריו מי ישורנו.

מהלכים אלו כאמור אינם מסוכנים בטווח הקצר,אך ציבור החקלאים חייב לשנס מתניים וליצור הסכמות רחבות על דרכי פעולה,וקווי הגנה כדי להתמודד עם מגמה מדאיגה זו.

מבחינת גבע הסיכון נופל על ענף החלב והצאן. ביטול מכסים על גבינות קשות ומוצרי חלב תעשייתיים כגון אבקת חלב,עלול להנחית מכה קשה על הענף.

החורף הקייצי גרע מאיתנו מיי גשמים,ופגע פגיעה הן בגידולי הפלחה,אך גם לא יאפשר לנו זריעת גידולים עם פוטנציאל רווח גדול יותר,כי גידולים אלו הם צרכני מיים.. גם מחירי השחתות למרות הבצורת הם נמוכים,עובדה שתעזור במקצת לרפת אך פוגעת בגד"ש.

מאידח השנה עד כה היתה טובה לענף השקדים,וכרגע נראה יבול טוב על העצים. נקווה שלא יהיו ארועי מזג אוויר שישבשו אופטימיות זו.

גבע נמצא בעיבורו של מהלך על שינוי אורחות חיים,והתהליך הוא קשה ומעורר חילוקי דעות באופן טבעי. על פי ניתוחים פיננסיים שביצענו ואף הועברו לחברים,יש פוטנציאל שיפור שגלום הן בהתפתחות הענפים,אך גם בשינוי דפוסי הצריכה.

אינני מחווה דעה לגבי אופי השינוי,אךבריא לכולם שצריך לבצע שינוי כלשהו כדי להתאים את ההתנהגות הקהילתית למקורות הכספיים של הקהילה.

חג הפסח הוא חג אופטימי מאוד,החל מסיפור יציאת מצריים והניסים שנעשו לישראל בדרך,וכלה בהיותו חג של החקלאים שרואים את שדותיהם בשיא תפארתם,מוכנים לקציר היבולים.

זה ו גם חג של חופש חג של בחירות חדשות.

אני רוצה לאחל לכל חברי הקיבוץ שתעשו את הבחירות הנכונות. לטעות מותר,לא לעשות אסור.

קחו את גורלכם בידיכם וצעדו קדימה תוך הקשבה ופרגון הדדי.

מבטיח לכם שכוונות טובות מביאות גם לתוצאות טובות

חג שמח לכולם    יהודה בכר

**********

 

לכבוד ובפרוס חג-פסח, חג האביב!

בעוד הכל ירוק מקצה אל קצה, ומשרה הרגשה של רוגע וקצת מחשבות על קיץ הממשמש ובא, ואיתו חום רב וחלופת צבעים, מירוק לצהוב וחום.

בעוד נראים ניצני התחדשות, במרקם הקיבוצי בגבע. ניצנים המשרים אופטימיות מהולה בחששות,אך גם תקווה והתרגשות ובחלק מהמקרים מורת רוח.

בעוד עוסקים בבנייה וחיזוק ותחזוקה של המבנים והמבנה בקיבוץ: בחינוך ובבריאות, בהון האנושי ובהון הכספי, בהשבחת הנכסים ובביסוס הקיים, ביצירה ובתרבות.

בעוד דור העתיד גדל, מתחנך ומתפתח, לומד וחווה.

בעוד נקלטים חדשים ומתחדשים, מגיעים ומקימים בית ומשפחות.

בעוד אנו לומדים מונחים ושפות חדשות, טבלאות ודיאגרמות, מספרים - עם ובלי מרכאות.

בעוד אנו מייחלים ומקווים לרגיעה באזורינו ומדינתנו ובכפרינו\ מגורינו.

בעוד לכל אחד ואחת יש את הזיכרונות המלווים את החג, הזיכרונות הרחוקים והמלוטשים, ואלו החדשים.

אז ... נאחל כי תהיה התחדשות, לכל. התחדשות הבאה לטובה, פורחת ומפריחה, מקימה ומרוממת, משופעת ומשפיעה, חמה ומחממת, בונה ומעצבת.

כפי שנאמר "כל אחד ויציאת מצרים, שלו"

חג שמח! ושיבואו טובים כמוהו, גם להבא,

אלון קרל, מש"א גבע

 

מופיע בעלון:
תגובות לדף