תמחור משרות (2) - מנחם מזור

תמחור משרות

לאחרונה החברים קיבלו מכתב מחב' אבני-דרך וצוות השינוי ובו נכתב והובטח: "התמחור ייעשה ע"י אנשי מקצוע מהחברה..."

" יערך תמחור אישי לכלל החברים..."," מוזמנים לתמחור-חברים העובדים בענפי המשק,באופן קבוע,משרה מלאה או חלקית"

"אנו מאמינים בתהליך הוגן,שקוף ומשתף...", הבטחות יפות-אין ספק.

אבל בפועל – לחלק מהחברים היתה פגישת תמחור עם נציגת חב' אבני-דרך,בעוד שלמספר חברים היתה " הפתעה ", כש "המתמחרים" שלהם היו:אלון.ק.(מש"א) ואיציק.מ.(מ.קהילה),כשנשאלו למה הם עושים את התמחור (ולא אבני-דרך), תשובתם היתה: ע"מ לחסוך כסף.(האמת –התייעלות זה צו השעה,רק מה,לא עידכנו אותנו ששניהם הצטרפו לצוות השינוי/

היגוי/אבני-דרך-שקיפות רבותי-זוכרים? ).

תמחור המשרה-כגורם שיקבע איזה "שרותים" יהיו לחברי גבע, שלאחר השינוי

אסביר את הקשר ע"י סיפור קטן ודוגמא מחיינו בגבע,לפני חודשיים,בקלפי,הציבור נתן ברב גדול (73.6%),את אמונו בניהול האופנתיק והביע את רצונו לראות ענף שרות זה,פועל ונשאר במקומו ובכך הוריד את הצעת ההנהלות, (שמשמעותה היתה סגירת המקום). לאחרונה,שרה.מ. מגיעה ל"מתמחרים" (מיודענו-אלון.ק. ואיציק.מ ),שמודיעים לה חגיגית:זכית ואת מקבלת "תגמול" של 500-1000 ₪/חודש,כמנהלת האופנתיק (גימלאית),כשחברתנו שאלה:

מי החליט על כך?,תשובתם היתה-ההנהלה(מישהו מכיר מי זה?),החברה הוסיפה ושאלה אותם: האם אתם לא יודעים  מה הוחלט בקלפי רק עכשיו ?,שימו לב לתשובת ה"מתמחרים":החל מיום השינוי,כל ההחלטות הקודמות מבוטלות!

(שאלה-האם גם תשובה זו היא על דעת ההנהלה,אגב- כדאי שיזדהו בשמותיהם).

מכאן ברור מה יקרה לאופנתיק,אם חברתנו תחליט שלא מתאים לה "תגמול" כנ"ל ועדיף לה שתהפוך לגימלאית במשרה מלאה(אגב-ישנן עוד דוגמאות כאלו בגבע).

עכשיו תשאלו- האם ניתן לעשות זאת אחרת?-תשובתנו החד-משמעית-כן ! ולא רק שאפשר,אלא שחיוני לעשות זאת אחרת ! (וזאת לאחר ששמענו,ראינו וקראנו איך עושים זאת במספר קיבוצים,לא נוכל לפרט זאת,עכשיו,  מחמת קוצר היריעה).

# הערה לגבי שכר- לשכר ישנם כללים ברורים-עפ"י חוק!,"תגמול"-איננו שכר (תקראו לו מתנה או-נדבה), העיקרון צריך להיות, שכל מקום עבודה/שרות-שחברי גבע יחליטו שהוא חשוב וראוי לקיימו,נדרש לקבוע לו תקן (עוד לפני השינוי),ובצידו שכר עפ"י חוק !

ועוד לא נגענו- בתמחור ועדות,או בפערי השכר המתוכננים.

# לסיום : כולנו מכירים את הפתגם: "אלוהים נמצא בפרטים הקטנים "  ,זיכרו זאת היטב,כי הפעם "הפרטים הקטנים " יכולים לחרוץ את גורלו של כל אחד מאיתנו.

בברכה,

בשם צוות הגימלאים –מנחם מזור

מופיע בעלון:
תגובות לדף