מחשבים מסלול מחדש - דליה זבולון

מחשבים מסלול מחדש

 

" כי אמיתית היא ולא סמל ולא דגל ולא אות"... מילותיו של דידי מנוסי מהשיר " בת 60 " משמשות מעין " המנון גבעי" פופולארי ויפה. ומדוע אני נדרשת למילות-השיר?

המילים מבטאות רעיון נכון וראוי – גבע היא לא סמל או דגל אלא קיבוץ חי ואמיתי.

וכדי להמשיך ולצמוח ולא להיות סמל, עלינו להיות מחוברים למציאות בה אנו חיים ובו בזמן גם לשמור על כמה ערכי- חיים מהותיים שהם ליבה של גבע.

נכון, יש באמירה זו מעין סתירה  אך דווקא עובדה זו מאתגרת אותנו ומציגה בפנינו בעת הזו אתגרים לא פשוטים. אך כממשיכים מפעל חלוצי מופלא, שאנשיו לא חששו ממשימות, אתגרים יכולים להביא שגשוג והצלחה ולאו-דווקא כשלון. 

בקבוצות השיח שהתקיימו לפני למעלה משנה, נשמע קול ברור המבקש לשמור על הערבות ההדדית, החינוך והבריאות במתכונתם הנוכחית. מצד שני – החברים נדרשו במפורש לקשיים והבעיות שהעבודה ( פרנסה) והקשיים הכלכליים מציבים בפנינו. קשיים אלה קשורים לסדר הארגוני של חיי השיתוף הקיים אצלנו.

עידן " הארנק המשותף " לא עומד במבחן המציאות. הדרישות והצרכים רבים והמימון מוגבל.

חברי גבע היום, ככל אזרחי המדינה, מודעים יותר ויותר לזכויותיהם וקולות כאלה נשמעים היטב בשיח הציבורי שלנו. אך חשוב לזכור לדעתי שזכויות באות יחד עם אחריות. לטעמי, בתהליך בו אנו נמצאים היום ( גם התהליך המאורגן וגם הספונטני) חשוב להתמקד בחשיבה ובהסדרים של קביעת תחומי האחריות של כל חבר  על ארגון חייו במסגרת הקיבוץ. יש לאפשר יותר אוטונומיה לכל חבר במישור הפרטי. מהלכים כאלה יביאו לתחושת יכולת ועצמאות לכל חבר, ישחררו אותנו מתלות בוועדות וגם יאפשרו קליטת בנים רבה יותר. החששות מפני שינויים בחיים הם מובנים וברורים אך הם צופנים בחובם גם אפשרויות וסיכוי. בלעדיהם תחושת חוסר מציאת הפתרונות והקפאון תגבר. לכן, "חישוב המסלול מחדש" כה חיוני וחשו ב לעתידה של גבע,  אותו כולנו רוצים להבטיח.

דליה זבולון

מופיע בעלון:
תגובות לדף