דילמה ברפת גבע - צור פלג

דילמה ברפת גבע

אַוֶן, שלום! אני רק שאלה -

הפרות האהובות על הצוות אבני ונחשונית מסיימות את הקריירה.

מאחוריהן 9 המלטות ומעל 120 אלפי ליטרים תנובת חיים כל אחת. שתיהן בעלות סיווג לא רע. שוויין–7400 ₪ כל אחת לפני מע"מ כולל בטוח לאומי. להוציא??

תשובה: תוציא, ג'ינג'י, מה השאלה בכלל?

השאלה אם לא לתת להן חסד אחרון, שייהנו מהפנסיה עם היבשות. אחרי הכל עשו את שלהן ומגיע להן קצת כבוד.

מרעים בקולו: אין פרות קדושות!נהיית אנונימוס?! עכשיו טוס להכין קפה...

ואכן, אין פרות קדושות, ולכן – חסר כרגע חלב ניגר בארץ. הביאו לכך עומס החום הכבד בשבועות האחרונים כמותו לא זוכרים זקני הרפתנים (בהנחה שנולדו אחרי קיץ 2010), והקנס הכבד אותו נדרש הרפתן לשלם עבור חריגת החורף,שמנע מהרפתנים מלהחזיק פרות שוליות דוגמת אלה הנזכרות למעלה. מחירי הבשר הגבוהים השנה מהווים תמריץ משמעותי נוסף.כידוע, פרה שנשחטה בחודש אפריל תתקשה להניב באוגוסט ובחגי תשרי רבי הביקושים. אנו, מצדנו, ממשיכים במגמת "יישור העקומה", כלומר העברת כמה שיותר חלב מחודשי החורף לעבר הקיץ. זאת באמצעות צינון מאסיבי וכיוון מירב ההמלטות לחודשים הראשונים של השנה האזרחית. השנה למעשה כל החריגה השנתית ומירב המכסה תתבצע בקיץ. במקביל – חלה ירידה משמעותית מאד במחיר המטרה מתחילת השנה בעיקר בעקבות גשמי הברכה וירידת מחירי המזונות. שנת 2015 מתאפיינת כשנה מכווצת והדוקה ברמת המכסות. כך צפויה על פי התחזיות כרגע להתאפיין גם שנת 2016.

למרות הכול, ועל אף המחסור האבסורדי – אין תחליף למשק חלב מתוכנן כפי שהוא, ולכן – טוב שיצא לאחרונה ענף הצאן מחוק ההסדרים והגזירה נדחתה. ייתכן ואנו היינו הבאים בתור מיד עם סיומו של "חוק החלב" בסוף שנת 2017.

בימים אלה עושה דרכו לארץ צוות המו"מ האיראני למוד הניסיון וההצלחות שנשכר לטובת מאבק החקלאים. אולי הם יצליחו לעצור את קטר האוצר הנותן רוח גבית בימים אלה לייבוא ביצים פירות וירקות.

ואצלנו בסך הכול היציבות והשגרה בעיצומן. הקיץ מכה ומענה, אך החלב ירבה ויפרוץ,והתנובות מפתיעות עד כה לטובה.

לאחרונה נפרדנו בדמע מאוריה לב,שעברה מטיפול ביונקים על ארבע לטיפול ביונקים על שתיים בגיל הרך, וברצוננו להודות לה על תרומתה והתקופה היפה ברפת. במקומה הצטרפה אלינו, לטווח ארוך אני מקווה,הגר מזור, אשתו של ניצן, המביאה משב רוח מרענן וניסיון בטיפול ואילוף הקופים בספארי – מה שלא בהכרח יעזור לה בלימוד רזי הפרות אבל בהתמודדות עם הצוות המקומי בטח ובטח.

לסיום נאחל שנת לימודים מוצלחת ומהנה לכל הנערים העובדים אתנו במהלך השנה ובחופשים:

עילם ברזק, נעם רם, ברק נחשון, יעל בן יוסף, וענבר לוי. ולכל שוכני הגבעה - שנה טובה והרבה בריאות, מצוות רפת גבע. 

צור.

 

צוות הרפת מאחל לשני הקיצוניים בתמונה, איריס ידין ועירא טריידל (קיצוני סופה), מזל טוב והרבה אושר והצלחה לנישואיהם (כל אחד לחוד)

 

בתצלום, לרגל הגדלת העוגה:

תשלובת החלב בגבע במבצע חסר תקדים לקראת החורף: המגפיים המקוריים של ברוך (ושל מומו, אברהם, צביקה, יודקה, ציבי, אלדד, דבון, ערי, דוד, דני, ריצ'ארד) להשכרה עד 24 שעות.

מתאים: לטיולי זרימה בוואדי, לצילומי "סלפי" אותנטיים בבור החליבה (סינר בתוספת תשלום), לתלמידים שסיימו את החומר ומעתה יוכלו להבריז הביתה בנוחות גם בימי בוץ, ולגננות הפותחות את הציר בבקרים עמוסי שלוליות.

ולכבוד החג, מבצע 1 + 1 אטרקטיבי: קח/י זוג מגפיים שמאל, עם מעט חורים, ממזריע לשעבר, נטולי מדרס, ונער מיומן נטול רישיון יחזיר אותך בבטחה על כנף הטרקטור מהוואדי בכל שעה שתחפוץ/י. שקיעה + חילוץ, עלינו!! לפרטים ולהזמנות: 054-6633004 (ש. צפוני). סיסמא: Hello...שער?.

מופיע בעלון:
תגובות לדף