מעשה בשמיכה - רחלי וייס

מעשה בשמיכה

פעם כיסתה ועטפה שמיכה צבעונית, שמיכת טלאים, מעשה יד, את צרכי כל הגרים על גבעה בעמק, מילוד ועד קשיש. בנתה בתים, העניקה חינוך מהולל, השקתה דשאים, דאגה לבריאות ועוד ועוד. השמיכה הייתה משותפת לכולם והיוותה מקור לגאווה לתושבי הגבעה. . בעיתות משבר, כל אחד חש במקצת במשבים צוננים עם התקצרותה ובזמן רווחה היא התרחבה וכיסתה ברוחב לב את השוכנים בצילה.

עם השנים דהו הצבעים מעליה, נפרמו חלק מהחיבורים, וזו השמיכה המשיכה לשרת נאמנה את כולם. אך לחלק השמיכה הפכה לקצרה מידי ולאחרים לא היה נאה צבעה הדהוי. מה עוד ששוכני הגבעה הבחינו שבחלק מהגבעות האחרות יש אנשים המתהלכים עם שמיכה נפרדת, זה עם שמיכת גביר וזה עם שמיכה מרופטת. כל אחד קיווה שיום אחד גם הוא יתהלך עם שמיכת גביר, שהרי השמיכה של השכן תמיד קורצת יותר....

יום אחד החליטו לבחון חברי הגבעה שבעמק את חלוקת השמיכה לטלאים נפרדים. הביאו איש מכירות שיעזור לשווק את רעיון החלוקה של טלאי לכל חבר. מששמעו אותו..

קם זה  שמתקרב לפנסיה ואמר בצדק: לי מגיע הכסף שנחסך עבורי לפנסיה וקצבת הזקנה. אני, שעבדתי קשה כל חיי כדי לתחזק את השמיכה המשותפת, מגיע  לי עכשיו להנות מפרותיה. יש לי עוד כמה שנים טובות עד שאצטרך לדאוג לסיעוד ולבריאות המתדרדרת, תנו לי להנות מהחיים הטובים, אין לי עניין לממן את החינוך, בריאות, בניה או רשת הביטחון של האחרים, עלי כבר הרעיפה השמיכה המשותפת מטובה, בית חדש או משופץ לראשי, חינוך לילדי ובריאות. עכשיו תור הצעירים להתאמץ.

קם הצעיר ואמר בצדק: אני מודאג, אני עוד לא מסודר. אין לי בית שבנה לי הקבוץ. אין לי עדיין קריירה מפותחת שתאפשר לי שכר גבוה. יש לי ילדים שלדאוג לצרכיהם עולה הרבה כסף. אני אצטרך למלא את קופת הפנסיה שלי בעצמי. מה עוד שאני שומע שזו אחת משכבות הגיל שהכי קשה להם להחזיק את הראש מעל המים, בעיר או בקיבוץ המתחדש. עכשיו מבטיחים לי "רשת בטחון", כדי למשוך אותי פנימה, אבל אני יודע שזה זמני, כך קרה אצל כולם. החורים ברשת גדלים עם הזמן.  כי אחר כך מספיקים 50% של מצביעים אינטרסנטים שישנו את הכללים.

קם בן ה50+ ואמר בצדק: אני המרוויח הגדול של הסיפור. לא סתם זו תמיד שכבת הגיל שלי שמובילה בקיבוצים לשנוי. "ינקתי" מהשמיכה המשותפת מה שאפשר, בית חדש, החינוך של ילדי כמעט מאחורי. כשלמדתי ולא התפרנסתי, דאגה לכל מחסורי השמיכה המשותפת. אני בגיל שיש לי קריירה ותפקידים שיאפשרו לי משכורת גבוהה, רכב מהעבודה. יש לי עוד כמה שנים טובות לפנסיה שאני יכול לצבור בהם רכוש. אני רק צריך לשכנע את האחרים שגם להם יהיה טוב בסידור החדש.

קם הקשיש ואמר בצדק: אני לא מצליח לקרוא ולהבין את כל מה שהם מציעים עכשיו. תמיד סמכתי על הממסד שידע לאן להוביל אותי. אני ממושמע, נאיבי ואין לי כבר כוח לעלות על בריקאדות. אני שהשקעתי את מיטב שנותיי בקיבוץ, שמעמל כפי נבנה ונצבר כל מה שיש היום פה על הגבעה. אני מקווה שלא יפגעו בזכויותיי ושלא ישליכוני לעת זקנה כמו שקרה בכל כך הרבה קיבוצים....

הסתכלה השמיכה בכל הטוענים לחלק ממנה והנידה ראשה בצער. חבל,  חשבה בליבה שהם לא מבינים ששמיכה שעשויה מטלאים מחוברים יעילה יותר מצרור של טלאים נפרדים. עמדו כול הטוענים לשמיכה על הגבעה ומשכו בשמיכת הטלאים כל אחד לכיוונו. משכו ומשכו ומשכו עד ש......

המשך יבוא...

בברכת שנה טובה רחלי וייס

מופיע בעלון:
תגובות לדף