money time (זמן שווה כסף?) - חייק פורת

 Money time(תרתי משמע )

לפני כשנתיים וחצי פורום של נשים צעירות הציף והעלה לדיון ציבורי והתייחסות ממשית את הצורך לבצע שינויים והתאמות בכל הקשור לאורחות החיים של הקהילה הגבעית. הטיעונים המרכזיים של הקבוצה ושל הצוות שהוקם לאחריו כחלק מהתהליך היו ועודם :   א. האידיאולוגיה והבסיס הערכי של הקיבוץ המשותף תמו וחלפו לבלי שוב , ולא חשובה הסיבה .    ב. יש לאפשר לחברים מוכשרים , חרוצים , ברי מזל , וכו' . . .  להשֹתכר יותר מתקציבם כיום בגבע ובכך להביא לידי מימוש שילוב של תכונות ויכולות עם שכר הולם, כפי שנהוג ומקובל בעולם המערבי כמו גם התאמות בין הוצאות הקהילה להכנסותיה ממקורות שונים .                                                                                                                ג. להעביר את מלוא האחריות על הפרנסה , ההתנהלות האישית (הוצאות / חובות ) , ועוד . .אל החבר עצמו , והאמירה וההנחה הרווחת : "הקיבוץ כבר ידאג לי "- ייעלמו לפיכך מהמילון שלנו .

אחרי 8 שנים בתפקיד ציבורי אני נמנע מהשתתפות באסיפות או כנסים ציבוריים בגבע , לא בשל התכנים, אלא אך ורק בשל תרבות הדיון שהגסות והפגיעות האישיות בחברים ובבעלי תפקיד במיוחד הפכו לכמעט נורמה .מודה שצולקתי מספיק ,והעור שלי לא מספיק עבה ומחוספס ,ולכן ,לא עוד .

להלן כמה הערות מקריאה בחוברת ההצעות ושיחות עם חברים שהם בעד וגם נגד .

א.                 ישר כוח לצוות שהתמודד במשך חודשים ארוכים עם שורה של הצעות ומודלים והביא בזמן סביר הצעה שגם אם חלקים בה אינם מקובלים עלי או על חלקים נרחבים בציבור המגוון שלנו , הרי שההצעה יכולה להוות בסיס לדיונים בתחומי חיים שונים . אני מניח שתהיינה הסתייגויות לא מעטות בנושאים שונים , אבל כולי תקווה שנגיע להסכמות רחבות בעגלה ובזמן קריב .באופן אישי אני תומך בעיקרי ההצעות תוך הסתייגות בולטת וחד משמעית בנושא הפנסיונרים (יוסבר בהמשך ) , ואכזבה גדולה מהעובדה שאין בתכנית המוצעת הפרטות משמעותיות בניגוד למטרות והאידיאלוגיה של קבוצת הנשים בזמנו וצוות השינוי של היום .

אני מניח שההסבר לכך טמון בעיקרו בסעיף ב' של הצעת  עקרונות מודל השינוי  הזה .

   ב. מקריאת חוברת ההצעות לשינויים אני למד שהמטרה והסגנון נבנו על הצורך להעביר את ההצעות הללו  את סף ה 75% שבלי השגתו , המצב נשאר כמו שהוא, לשמחת או מגינת ליבם של חברים .  אי לכך נושא שיווק ההצעות לציבור הרחב והמגוון הוא קריטי .ואם הוא קריטי , הרי שיש להתפשר עם אוכלוסיות מסוימות, וזה לגיטימי , גם אם זה מריח לא משהו , כיון שלא ממש כתוב וברור מי עומד אחרי ההבטחות שבחוברת , ועל מי אוכלוסיות אלו יכולות לסמוך ביום פקודה או במשבר כלכלי עמוק . אבל זאת שאלה שכל חבר צריך לשאול את עצמו . . .והאמירה : "הקיבוץ ידאג לנו . . . "  מדאיגה אותי .

  ג. ראוי לציין ולהתריע , שאחרי קבלת הכשר להצעות שיעברו את סף האחוז המבוקש והגבוה , התהליך של התאמות ורצון לשינויים נוספים ומרחיקי לכת הרי שלא יעלם מן העולם (כפי שקורה  בקיבוצים המתחדשים ) אבל אז , שינויים נוספים שירצו להעביר יהיו זקוקים לרוב רגיל בלבד , ומניסיוני , זה ממש לא קשה להשיג ביום נתון , ומי שסבור שהתהליך ייעצר בתכנית לשינויים שפורסמה - שיקום ! נערים היינו וגם זקנו

(לצערי . . .  )

 

ד.                 פנסיות חברי גבע– אפתח בכך שפנסיונר זה מקצוע לכל דבר ועניין , ושוויו בשוק המקומי של גבע הוא  5200 + 2200 ₪ = 7400 ₪ . בקיבוצים אחרים לא השכילו להגיע לסכום שכזה , לכן לא קיימת בעיה לקהילה שם להעביר סכום נמוך בהרבה כתקציב מוגדר ,  גבע הייתה מהחלוצות בפתיחת קרן פנסיה לחבריה . גבע העבירה משנת 2000 סכומים של מיליוני שקלים לכיסוי החוב האקטוארי של הקרנות עד לבשלות רובן המכריע בשנת 2017 .כתוצאה מהעברות כספים אלו , והתנהגות מושכלת ובוגרת תקציבי החברים בגבע הם מהנמוכים בתנועה הקיבוצית , וזה לא סוד . הרעיון המשונה להשאיר את הפנסיונרים בתקציב מוגדר וידוע שלא ניתן לשינוי חיובי נראה בעין , והנמוך בכמעט 100% מפוטנציאל ההשתכרות של פנסיונר בגבע , בעוד שבצידה השני של המשוואה תוכל קבוצת חברים צעירים יותר, להשתכר כפול כיום והרבה יותר בעשר שנים הבאות (הערכה בלבד).  זה רעיון מאד בעייתי (בלשון המעטה )  ואולי גם לא יחזיק מים ברמה משפטית. כאמור , פנסיונר לדעתי הוא "מקצוע" לכל דבר ועניין , וערכו בשוק משתנה בהתאם לכל אזרח במדינה והסדריו השונים עם מקום עבודתו . בבואנו לשנות את המשוואה והנוסחה ולהעביר סכומים גבוהים מהשכר הממוצע למי שיקבע שהוא זכאי לכך ( מי יקבע? ) חייבים לכלול את מקצוע הפנסיונר בתוך הרשימה של המשתכרים במלוא הסכום המורכב כאמור מקרן הפנסיה של החבר + קצבת הביטוח הלאומי . מסכום זה ינוכה כמו לכולם מיסים פנימיים וחיצוניים כפי שיקבעו .

 הצעת השינוי מבקשת להפוך את מגזר הפנסיונרים, בניגוד לרוח השינוי אותה היא מציגה, לקהל צייתן שימשיך לממן הוצאות קהילה שונות, כאילו שלא עשה זאת ב 46 שנים . כדאי שההצעה תיבדק בשנית ותוציא את מגזר הפנסיונרים מהמשחק הזה. פרט כמובן למיסים רלבנטיים שיוטלו על כולם , אם באמת ובתמים "דואגים לפנסיונרים " . אגב , יכולה לבוא בחשבון הצעה להתנהלות בשני מסלולים לבחירת הפנסיונר :  מסלול כפי שמציע צוות השינוי , והשני –העברת כל זכויות הפנסיונר לידיו בניכוי מיסים שיקבעו לכלל חברי גבע , וכל פנסיונר יבחר מה מתאים לו .

ה.                 חוברת ההצעה לשינוי אורחות חיים , גדושה בחומרים שצריך ללמוד , להפנים ובעיקר להגיב באופן עיניני , כיון שאת כל הנפשות הפועלות במשחק הזה , הלחצים והאמביציות כולנו מכירים ויודעים , ואין חדש תחת השמש של אוגוסט . מיום שהתפרסמה חוברת ההצעות לשינוי אורחות חיים בגבע , חייבים לתת לציבור, ולאבחופזה , להפניםולהבין את כל המשמעויות האישיות והציבוריותשיש לכ לחבר וחברה .

הכל כשר לדיונים והחלטות דמוקרטיות , ורק שנדע לשמור על תרבות שיח אלמנטרית ונזכור שלא בהכרח כל מי שלא שותף לדעתי הוא גם אויב שלי .

שוב , צריך להודות לצוות שהציף וחידד את הנושאים הללו לדיון ציבורי אמיתי, וזה ממש לא אומר וברור שהציבור צריך לקבל כל נושא כפי שהוא מוצע , כך היה בעבר וככה זה בתהליכים דמוקרטיים שהתקיימו בגבע בכל שנותיה , ובעיקר כדאי להימנע מאמירות והתנהלות יומרנית שיש בהן סוג של "אנחנו יודעים מה טוב בשבילכם " .

שתו הרבה מים...

חייק פורת

מופיע בעלון:
תגובות לדף