מצא את ההבדלים - רחלי וייס

אותה גברת בשנוי אדרת, או מכבסת מילים.....

אותה יד שהציעה לא לקצץ בתקציבי החברים, מביאה הצעה לקיצוץ בתקציבי החברים.

יד אחת הוסיפה לכיס של  התקציבים האישיים עם חלוקת תקציב מזון  ועתה אותה יד גורעת מהתקציב האישי על ידי העלאת מחיר התספורות ב-20 שח לתספורת והעלאת מחיר הנסיעות.. הנפגעים העיקריים, הורים שילדיהם או חברים שהוריהם גרים מחוץ לגבע.

אותה יד שממהרת להפוך אותנו לקיבוץ מתחדש דוחפת להפרטות עוד טרם הגענו להחלטה פנינו לאן.

הפרטת הכביסה לא תעשיר את תקציבנו האישי בסכום משמעותי.- (80 שח לחודש).

איש לא ילך עוד יום עם חולצה מלוכלכת או תחתונים מסריחים כדי לצמצם בכביסה שלו.

גם היום יש לנו חופש מוחלט להחליט לגבי אופן וכמות השימוש בשרותי הכביסה. שימוש נדוש זה במונח חופש הבחירה הוא ריק מתוכן במקרה זה..

מכבסות רבות נסגרו לאחר הפרטתם. אותו תהליך שסגר חדרי אוכל בקבוצים קרה גם עם המכבסות. התהליך היה כזה:  פחות מכבסים במכבסה, העלאת מחירים כדי לממן תקורה וכו. עוד פחות מכבסים, עד הגעה למצב של חוסר כדאיות בהפעלה וסגירה.

מי יעקוב ויפקח על המחירים של המכבסה? ראו מה קרה בהפרטת המזון, החלטנו על ועדה שמטרתה לעקוב אחר הפרטת המזון – והיא לא פועלת. החלטנו אין העלאות מחירים בלי החלטת קלפי ויש עליות זוחלות במחירים בכלבו, מרכולית ובחדר אוכל, וכל זאת רק במהלך שנה אחת של עבודה בדגם החדש. מי ערב לנו שלא יהיה תסריט דומה פה?

ברגע שאנו מפריטים קיימות שתי אפשריות , או שנו מחלקים תקציב ראלי לכל חבר ואז הכלל הקיבוצי נושא על כתפיו את מחיר החלוקה לחברים- ראה הפרטת מזון. או שהתקציב האישי של החבר נושא על גביו את התקצוב הלא ראלי- ראה חוגים, מספרה ועוד...בשני המקרים אין הפרטות שמחות. דווקא ההתנהלות המשותפת חוסכת, ולא סתם יש היום בחברה בחוץ התארגנויות קופרטיביות שנועדו להביא לחסכון.

רחלי וייס

מצא את ההבדלים: גבע – יזרעאל (רמז, זה לא נעוץ בשיטה...)

הרובוטים מקיבוץ יזרעאל כבר שווים יותר ממיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה, מיטרוניקס, נהנתה מהטמפרטורות הגבוהות באירופה ברבעון השני והגדילה הכנסותיה ב־28% לעומת הרבעון המקביל. המניה זינקה אתמול ב־8%, כך ששווי האחזקה של כל אחד מחברי הקיבוץ עלה לכ־3 מיליון שקל

אורן פרוינד 18.08.15, 20:12

מתוך כלכליסט

חברת מיטרוניקס (Maytronics), יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות מקיבוץ יזרעאל, הנשלטת על ידי הקיבוץ (65%) ומושקעת בה גם חברת הביטוח מגדל (11.7%), המשיכה להציג עלייה בהכנסות וברווחים גם ברבעון השני של 2015.  

 על רקע התוצאות רשמה אתמול מניית החברה עלייה של 8% במחזור מסחר של 6.2 מיליון שקל (פי 4 מהממוצע) והשלימה עלייה של 37% מתחילת השנה. לא מדובר בעלייה נקודתית, אלא במגמה מתמשכת, שנובעת מכניסה לשווקים חדשים בחציו הדרומי של כדור הארץ, בעיקר לאוסטרליה, ברזיל ודרום אפריקה.

מי שחתום על האסטרטגיה ועל עליית הערך הזו הוא המנכ"ל היוצא בארי. מאז שנכנס לתפקיד הגדילה החברה את שוויה פי יותר מ־3.5, מ־300 מיליון שקל ל־1.1 מיליארד שקל. בארי היה גם בין המתנגדים הבולטים להצעת הרכש שקיבלה החברה לפני כשלוש שנים וחצי מקרן זרה, בתמורה ל־345 מיליון שקל . חברי הקיבוץ תמכו בעמדתו, דחו את הצעת הרכש והיום הם יכולים להודות לבארי על כך. העצה שלו הגדילה את שווי האחזקות שלהם מ־225 מיליון שקל אז לשווי האחזקות הנוכחי של 690 מיליון שקל, המתחלקים שווה בשווה בין 240 חברי הקיבוץ כלומר, שווי של 2.8 מיליון שקל לפני מס לכל חבר. הקיבוץ נהנה גם מדיבידנדים בהיקף מצטבר של 192 מיליון שקל שקיבל לכל אורך השנים. אך הדיבידנדים שקיבל הקיבוץ לא חולקו לחברים עצמם, אלא שימשו לצורך תשלומי הפנסיה לחברי הקיבוץ הוותיקים ולהשקעות חדשות של הקיבוץ.

פחות מחודש לפני הפרישה אומר בארי ל"כלכליסט" כי הצמיחה המהירה נבעה בעיקר מהשקעה במחקר ופיתוח. "הרובטים שלנו נחשבים היום למובילים מבחינה טכנולוגית לעומת המתחרים, וזה מה שמאפשר לנו לקבל פרמיית מחיר על פני המתחרים. בנוסף, ידענו גם לזהות שווקים חדשים בעלי פוטנציאל צמיחה. אם עד לפני 2011 השוק באוסטרליה ייצר הכנסות זניחות, היום השוק הזה מניב כמה עשרות מיליוני שקלים בשנה".

לגבי כיווני ההתפתחות של מיטרוניקס - שמעסיקה 450 עובדים בעולם, 350 מהם בישראל ו־40 מתוכם חברי הקיבוץ הוא אומר: "בתחילה חיפשנו חברות שנוכל לרכוש, אך לא איתרנו כאלה. לכן החלטנו להתמקד בייצור עצמי, ובשנתיים הקרובות אנו מתכוונים לפתח כמה מוצרים נוספים, בעיקר בתחום הציוד לבריכות, שהם תוצר של מחלקת הפיתוח העסקי שלנו. המוצרים האלה יהוו נדבך חשוב באסטרטגיית הצמיחה ארוכת הטווח של החברה.

הביאה לדף רחלי וייס

 

 

מופיע בעלון:
תגובות לדף