כסף לא מושג מניסיון לעשות כסף - רחלי וייס

" כסף לא מושג בניסיון לעשות כסף, הוא מושג כשעושים דברים בצורה טובה" - וונאמייקר

1.      על הגבעה שלנו, ידענו יותר מפעם אחת מצוקת תזרימים, כלכלית. המוסדות הכלכליים והציבור טיפלו במצוקה הזמנית באחריות ובשיקול דעת, ותמיד יצאנו ממנה לתקופות טובות יותר. גם הפעם המצוקה תלויה בדברים משתנים כמו עיכוב בתשלומי לקוחות ושנה לא טובה בענף השקדים. אין סיבה שגם הפעם לא נעבור את הגל הזה.

2.     אין קשר בין רווחה כלכלית לשיטות השיתופי או המתחדש. יש קיבוצים שיתופיים שהיו במצוקה קשה ובעזרת ניהול טוב וקורטוב של מזל יצאו ממשברם הכלכלי והיום הם קיבוצים שיתופיים משגשגים. וההפך, יש קיבוצים שבחרו בדרך המתחדשת ולא מצליחים להחזיק את הראש שלהם מעל המים.  לשווק את ההפרטה כפותרת 99% מהבעיות היא נאיביות והשטחה. התמונה מורכבת  הרבה יותר. ההפרטה פתרה חלק מהבעיות ויצרה בעיות אחרות (העיתונות הקיבוצית מלאה בהם. להלן כותרת מהשבוע.  חבר אפיקים: "לא אסכים להונאת הציבור המבוגר" על סף היציאה לפנסיה, מצא עצמו מוטי קומרוב מאפיקים מוביל את מאבק הוותיקים של קיבוצו כנגד "פגיעה לא מידתית בזכויות החברים המבוגרים", ומתעמת ראש בראש עם ההנהלה ועם הצעות שיוך הדירות והנכסים שהציגה.  עיתון הקבוץ 27.7.15).

3.     סוד ההצלחה הכלכלי של קבוץ או חברה מסחרית ,הוא שילוב בין ניהול נכון, ניצול הזדמנויות וגם טיפ-טיפת מזל. על המזל אנחנו לא יכולים לקחת אחריות, אבל על המנהלים שאנו ממנים ועל מעקב וחשיבה משותפת כיצד ממנפים את המצב הכלכלי כן.  יש לעשות זאת בהקדם. 

4.     ההורדה של 1,250,000 ₪ בחלק המשקי – מין הראוי שתובא  בפרוט לידיעת הציבור עם לו"ז לביצוע . מין הראוי שנקבל אחת לחודש דיווח על ההתקדמות בקיצוצים בחלק המשקי.

5.     ההצעה להוריד באופן זמני בתקציב חברים, היא הצעה  שרותמת את כל הקהילה, למאמץ ההצטמצמות הזמני ומונעת  פגיעה רק במגזרים מסוימים. היא הכי צודקת ושוויונית. יש לקיים אחת לרבעון בדיקה עדכנית אם עדיין צריך להמשיך בהורדה או שאפשר לחזור לתקציב הרגיל.

6.     יש להפריד בטיפול בחלק הקהילתי בין:

-         צמצום או הקפאה זמנית של תחומים, שניתן עם עבור הזעם לחדשם. כגון, הפסקה זמנית של בניה, לימודים, נסיעות וכ'ו

-         צמצום בכוח אדם עודף, התייעלות של מקומות נושאי הפסדים. טיפול  זה לא קשור למצב הכלכלי וחבל שלא טופל קודם ולא מטופל מספיק לאורך כל השנה.

-         הפרטות כגון המכבסה, עליהן לעבור במסלול הרגיל של קבלת החלטות בגבע.

-         לרשימת הצמצומים וההתייעלות בקהילה, אני תומכת בהצעה להוסיף גם צמצום בהיקפי המשרות בשדרת הניהול וכן ברתימת המוסך לתהליך של צמצום והתייעלות.

הסדר הנכון לדעתי של קבלת החלטות הוא:

1. איסוף  נתונים וההשלכות הצפויות על ידי מנהל הקהילה.

 2. היוועצות  עם מנהלי הפעילויות, מגזרים  על אפשריות ליישום.

3. גיבוש  הצעה משותפת שתוצג לציבור ומעבר  להצבעה בקלפי.

יש לקיים את החלטת הקלפי ולהקים הנהלת קהילה בהקדם.

7.     הערה הנוגעת לשיר אשליות שפרסם יפתח רונן בדף השבועי..

אז לא כולנו גרים בדירות פאר, רבים  מאתנו גרים בדירות של 75 מ'ר. רובנו המכריע עובד ומתייצב לתורנויות שלו ( על פי מש'א פחות ממניין תואם לתיאור בשיר). לא אצל כולם עומדת מכונית לשרותם והמכונית האדומה (64) ממזמן כבר הפכה לחלקי חילוף....

רחלי וייס

מופיע בעלון:
תגובות לדף