ליום ירושלים - מכתביה של פועה רז

ליום ירושלים שחל ביום א כ"ח באייר (  17/5)

1968– ירושלים שלי, מתוך כתביה של פועה רז ז"ל

 

כמו לכל אחד, גם לי, ירושלים שלי וזו שלי, של מראות וחוויות ילדות.

בת שתיים עשרה הגעתי לירושלים, שנה לאחר מלחמת השחרור, כש"משוריין חרוך ושם של אלמוני" בדרך שער הגיא לא היו רק שורות משיר, אלא ניצבו משני צידי הדרך העולה לירושלים – כך קיבלה את פניי.

גרנו בעין-כרם. כפר נטוש, יפהפה שהיה לי עולם ומלואו – בוסתני פירות, מעיין מפכה, ממנו מילאנו ממלאים את הפחים במים והובלנו אותם על גבי חמור אל ביתנו עב הקירות, והקריר...עין כרם, כפר קולט עלייה ובו כפר נוער, שאותו הקימה רחל ינאית בן צבי. חברי, ילדים בני גילי, יוצאי עשרים וכמה ארצות, בליל של שפות והרגלים. בכפר עצמו, ימים של "מרוקו סכין" ו"לחם! עבודה!" וצווחות וקללות ממרפסות. בחורף, שלג, כשאני מגיעה הביתה ברגליים כואבות וקפואות, אני ממהרת להיצמד אל תנור הנפט...

בימי הצנע, ליד הבית, בחלקת הגן, טמנו את מנת תפוחי האדמה והבצל כדי להגדיל את חלקנו. ופעם כשהכה המעדר, נשמע קול עמום וחשבנו שמצאנו אוצר. בעלי הבית הערבים שנסו, הטמינו את אוצרם – ארון גדול ובו כלי עבודה, בתקווה שישובו ויוכלו להמשיך במלאכה.

המים היו בצמצום, המשאבות העלו מים לירושלים רק בימי ראשון וחמישי, והמיכלים עמדו על הגג.

סבתא שלי הייתה אישה אדוקה, שבילתה את ימי הכיפור ותשעה באב בבתי נייטין, שבמאה שערים. פעם שכחה את סידור התפילות, כבר הייתי בת ארבע עשרה, והלכתי להביאו אליה במכנסיים קצרים. ובשכונת מאה שערים שלטים: "בת ישראל כשרה, לא תלך בבתי יד חשופים (כל שכן רגלים)", שמתי נפשי בכפי וקיוויתי שאולי ספר הסידור יעזור לי. אך נאלצתי לנוס משם כל עוד רוחי בי כשכמה "ישיבה בויחֶרי" רודפים אחרי, מטאטאים ומקלות בידיהם, והם "מברכים" אותי מכל וכל.

ובלב ירושלים קירות בטון, מגן מפני הצלפים. מדי פעם אני מתקרבת בחרדה ומציצה בחרכים, מזהה את מגדל דוד, ואת כיפת הזהב ו-"על חומותייך ירושלים" סובבים הלגיונרים...

עבר זמן. אני כבר גרה בגבע. מלחמת ששת הימים. מדי יום אני מתקשרת אל הוריי בירושלים ושואלת לשלומם. ביום כ"ח באייר, אני מצלצלת שוב ואימא  אומרת לי : "פועה, אומרים ששיך- ג'ראח בידינו, וחברים מאבו טור סיפרו לי שעל הכותל מונף דגל ישראל, אבל אני רואה שיירה ארוכה של אמבולנסים ומכוניות, עולות בדרך אל בית החולים 'הדסה' עין-כרם".

(הביאה לדף לילך רז)

 

פועה ודניאל רז  בקריית היובל, ירושלים 1968.

מופיע בעלון:
תגובות לדף