איכות, סביבה ומה שביניהם - אורי ברזק

13/5/2015

על סביבה חקלאית על איכות ועל מה שביניהם

יש נושאים שיישוב חזק יכול לדאוג להם בעצמו. יש תחומים בהם גם היישוב החזק ביותר זקוק למועצה האזורית שלו. בשניים מהתחומים האלה אני רוצה להתמקד הפעם: חקלאות ואיכות סביבה.

חקלאי כשהוא לעצמו תמיד נמצא במקום חלש ופגיע. לא בחינם הוא זורע בדמעה ומתפלל לכוחות עליונים שהקציר יעבור עליו ברינה. הוא נתון לפגעי מזג אוויר אשר משפיעים על כמות התוצרת שלו ועל איכותה. כשהתוצרת כבר בידיו הוא יוצא לשוק אשר מושפע ממחירים עולמיים, לרוב במועד שבו כל שכניו יוצאים עם אותה התוצרת ממש ובהם הוא מתחרה מול חברות שיווק נשכניות.

לאורך מאה השנים האחרונות, חקלאים בארץ למדו להתארגן ביניהם וליצור מערכות תיאום, שיתוף ידע, שיווק ועזרה הדדית. אולם, ככל שהלכה מדינתנו והפריטה עצמה, כך הלכו הארגונים הללו ונחלשו. מצבם של רבים מהחקלאים בארץ הולך ורע משנה לשנה וביטחונם הולך ומתערער. באין ארגון מרכזי, נפתח בפני המועצה האזורית מרחב פעולה גדול וחשוב עבור החקלאים שחיים בה.

מועצה אזורית שרואה לה למטרה לשמר את השטחים הירוקים שבה תשקיע בחקלאים שמתגוררים בה. מועצה אזורית שרואה בציבור החקלאים המגוון שבה ציבור שראוי לטפח אותו ולשמר אותו גם מבחינת פרנסה, גם מבחינה דמוגרפית וגם מבחינה תרבותית, יכולה לעשות המון למען החקלאי – יהודי כערבי, מושבניק כקיבוצניק. היא יכולה לדאוג להעברת ידע. היא יכולה לקדם פרויקטים בתשתיות החקלאיות. היא יכולה לעודד שווקי-איכרים לתוצרת חקלאית מקומית ולקצר את פערי התיווך בין המגדל לשולחן האוכל של תושבי אותה המועצה.

כדי שכל זה ייקרה צריך בראש המועצה אדם שרוצה לשרת את תושביו. שרואה בכך ייעוד. הוא צריך לאסוף סביבו אנשי מקצוע שיודעים לקדם את הנושאים למען כלל הציבור.

יש מועצות אזוריות כאלה לא רחוק מכאן. מועצה אזורית הגלבוע תהפוך לכזאת אם נבחר בעובד נור לעמוד בראשה. עובד ואנשיו שמו את פיתוח החקלאים כיעד חשוב ומרכזי לקידום.

בין עולם החקלאות לבין איכות הסביבה יש קשר הדוק ומורכב מאוד. החקלאות על שדותיה יכולה להביא רווחה גדולה לסביבה אך גם דורשת הקפדה של ממש כנגד זיהומי אוויר, קרקע ומים. השקעה באיכות הסביבה אינה יכולה להיות פרוייקט של אדם יחיד או של יישוב בודד. השקעה באיכות הסביבה היא עסק של מועצה אזורית.

הרווח מהשקעה באיכות הסביבה הוא בבריאות הציבור. בהנאה וברווחה שהוא יכול להפיק מחיים באזור כפרי. הרווח שיכולה להפיק מועצה אזורית המשקיעה באיכות הסביבה, הוא בביקוש הולך וגובר של תושבים חדשים להגר אליה ולבנות בה את ביתם. מצב הפוך יכול להפוך אזור יפה ומושך לאזור שאנשים בורחים ממנו. דוגמא מצויינת לכך היא חיפה שאחוז החולים בה מזיהום אוויר זכה לפרסום רב רק לאחרונה.

בשנה וחצי האחרונות הקימו תושבי המועצה גוף שנלחם למניעת הכנסת מפעל מזהם סביבה לאזור התעשייה החדש שקם בחבל תענך. היחיד מבין המתמודדים לראשות המועצה שקם לקידום המאבק הזה היה עובד נור. מאבק זה הגיע לכנסת וטרם הוכרע. מפעל זה לא יקום בעמק ולא יעכיר את האוויר שאנחנו נושמים אם נצליח יחד להביא את עובד נור אל ראשות המועצה. הוא היחיד שערב לנו מתחילת הדרך שהעוול הסביבתי הזה לא יקרה.

אנו עומדים בפני השבועות האחרונים של מערכת הבחירות ב'גלבוע'. רק כוח שבא מתושבי המועצה אשר רוצים בשינוי, יביא את השינוי המיוחל. רק אזרחים בעלי יוזמה, חזון ויכולת שמתאגדים סביב עובד נור מהכפרים, המושבים והקיבוצים יביאו את השינוי הזה.

לכן, ועוד יותר מבעבר, חברות וחברי גבע - הצטרפו למהפך ויחד נביא את תקווה לעמק הירוק, ולהר המשקיף עליו מלמעלה.

בברכה ובתקווה גדולה,

אורי ברזק

מופיע בעלון:
תגובות לדף