בקרה חוגגת 50 - יפתח רונן

 

בקרה בת 50

נפל בחלקי הכבוד , לכהן כמנכ"ל בקרה כאשר החברה נכנסה לשנת ה 50 לקיומה, ציון האירוע השבוע, מהווה עבורי הזדמנות להפנות מבט לעבר ראשית הדרך .

מבט כזה מראה כי מייסדי בקרה ופרנסי קבוצת גבע באותה עת , חלקו מידה הגונה של חזון, ביחד עם: תבונה, חריצות וראיה עסקית מפוכחת ומתקדמת.

 חזרתי לספר " אל הגבעה שלנו " שיצא לאור בשנת השישים להקמת גבע, ובעמוד 266 מצאתי דברים שכתב אחיק שמחוני בחלוף 10 שנים ליסוד בקרה, הבאתי את הדברים נאמנים למקור גם אם בקיצורים מסוימים.

בקרה התחילה לפעול כמפעל בסוף שנת 1964, בשנת 1975 סיפר אחיק שהקים וניהל את המפעל אז, על המפעל :

"...היסודות שעליהם הוקם המפעל והמשפיעים עד היום על אופיו והצלחתו הם:

1.               המפעל ייצר ויפעל ללא עבודה שכירה.....

2.               המפעל יקבל לעבודה כל חבר או חברה שירצה לעבוד בו...צעד זה הטיל אחריות כבדה על הנהלת המפעל... אחריות שהתבטאה ביצירת מקומות עבודה ותחומי פעילות מעבר לצרכים המידיים של המפעל...

3.               המפעל יעסוק בתחום רחב של פעילויות בכל תחומי הייצור, המנהל, ההנדסה והשיווק. כמו ההחלטות האחרות גם החלטה זו היתה קשה לביצוע בראשית הדרך, אולם הוכיחה עצמה במשך הזמן ותרמה תרומה ראשונה במעלה להתבססותו ורווחיותו של המפעל ...

4.               תחום פעילותו של המפעל ייקבע בהתאם לרצונם של החברים...תחום המערכות והאוטומציה מאפשר עד היום התרחבות לשטחים נוספים..

5.              המפעל לא יהיה רק מכשיר כלכלי. המפעל ייבחן ביכולתו החברתית וביכולתו לתת את התשובה האישית לחבר. האדם במפעל חייב לשמש כמודד הראשון לכל החלטה טכנולוגית וכלכלית !


כשמעיינים במאזני בקרה הננו יכולים לראות את הגידול הרצוף מתחילת העבודה ועד היום..שיטות העבודה במפעל והשימוש בטכנולוגיות חדישות, ארגוניות וטכניות תורמים את חלקם בקידום כלל המשק והחברה..

עוד כתב אז אחיק: " אי אפשר לסכם את עשר שנות המפעל ללא הארת העתיד והתווית מסלולי הפיתוח, ההתפתחות ומסלולי הפיתוח של המפעל צריכים להיות :

א.              בשמירת חלקה של בקרה בשוק הישראלי..

ב.               הרחבת הבסיס הטכנולוגי ותחום המוצרים..

ג.                הגדלת הייצוא עד שליש מהיקף הייצור של המפעל..

ד.               איזון בפיתוח המפעל ביחס למשק החקלאי והקטנת תלות בגורמים שמחוץ למפעל.

ה.              הכנסת שיטות ניהול ופיקוח שיקטינו עד למינימום את התלות היום יומית של עובד אחד במשנה, שיטות שיבטיחו ידיעה עדכנית של הנעשה במפעל מכל ההיבטים.

ההישגים של היום הם תוצאה של מסירות ועבודה, רק אלו יוכלו להבטיח את עתיד בקרה !

כמעט 40 שנה עברו מאז נאמרו הדברים וחלק מהנקודות שהוזכרו, השתנו ללא הכר . בקרה של היום מעסיקה כמעט 200 עובדים שכירים בצד מעל כ 70 חברים בכל הגילאים, ואולם דברים אחרים לא השתנו כלל, כאז גם היום אנו עוסקים " בתחום רחב של פעילויות בכל תחומי הייצור, המנהל, ההנדסה והשיווק"

כאז גם היום ” המפעל לא יהיה רק מכשיר כלכלי. המפעל ייבחן ביכולתו החברתית וביכולתו לתת את התשובה האישית לחבר. ( והיום נאמר "לעובד" )  האדם במפעל חייב לשמש כמודד הראשון לכל החלטה טכנולוגית וכלכלית " ועל כך מצאתי לנכון להביא ציטטה מצדו השני של העולם וממורשת כלכלית ועסקית שונה לחלוטין:

" ברצוני לדון בשאלה מדוע ( ההדגשה במקור ) החברה קיימת בכלל? במילים אחרות, מדוע אנחנו כאן ? אני חושב שאנשים רבים מניחים בשוגג, כי החברה קיימת אך ורק כדי להרוויח, אף שזו תוצאה חשובה הנובעת מקיומה של החברה, עלינו להעמיק ולמצוא את הסיבות האמתיות לקיומנו, בעוד שאנחנו בוחנים את זה אנו מגיעים באורח בלתי נמנע למסקנה כי חבורת האנשים המתכנסת וקיימת כמוסד שאנו קוראים לו חברה בכדי שיוכלו לבצע משהו בצורה קולקטיבית, משהו שאינם יכולים להוציא אל הפועל בנפרד – הם תורמים תרומה לחברה שאנו חיים בה...תוכלו להסתכל מסביב בעולם העסקים ולראות בכל זאת אנשים מתעניינים בכסף ולא בשום דבר אחר, אבל ההנעות המקופלות תוך זה נובעות בעיקר מהתשוקה לעשות משהו אחר – לייצר מוצר, לתת שירות – בדרך כלל לעשות משהו בעל ערך, לכן שהדבר הזה לנגד עינינו, הבה נדון בסיבה לקיומה של חברת HP, הסיבה האמתית לקיום שלנו היא שאנו מספקים משהו יחודי, משהו שתורם תרומה.."  (דיוויד פקרד ממייסדי HP )

אם כך, מייסדי בקרה גבע היו בעלי חזון, ראייתם את חזון החברה תאמה בחלקה לעקרונות שנלמדים שנים אחר כך בספרי ניהול ובבתי ספר למנהל עסקים, חמישים שנה אחר כך יש בבקרה מקום לבדיקת האופן בו אנו מתנהלים ולהגדרה מחדש של חלק מערכי היסוד שאים רלוונטיים עוד, בצד הארתם וחיזוקם של ערכי יסוד, שהיו נכונים אז והנם יפים לכוון את דרכנו היום.

מבלי להיכנס לפרטים אוכל לציין, כי כיום נרצה להגדיר כי בקרה גבע תהיה: חברה תעשייתית חדשנית וצומחת  ותגדיל משמעותית את מחזור עסקיה בשנים הבאות  בהתרחבות לשווקי העולם בתחום הפתרונות היעודים והמותאמים מבוססי שסתומים מפוקדים (סולנואידים) לתעשיהלתחבורה למכרות, ולתחום ההשקיה והמים, נרצה לעשות זאת תוך שמירה על מעמדה כחברה המובילה בתחום הפנאומטיקה  במדינת ישראל והרחבת פעילותה בארץ לשוק האוטומציה.

כמו כן, נרצה לשמר את מעמדנו: כחברה יצרנית המאמצת טכנולוגיות חדישות, שיטות ניהול מודרני ומערכת יחסים הוגנת כלפי עובדיה. נרצה להמשיך ולקדם אנשים מתוך בקרה למשרות ניהול ולשמר ככל הניתן את קאדר העובדים הקיימים תוך הפניית משאבים להכשרתו, העצמתו והגשמת היעד שצוטט לעיל, "לאפשר לכל עובד לעשות משהו בעל ערך "

ובפרפרזה על דבריו של דיוויד פקארד: אאחל לחבורת האנשים האיכותית המתכנסת כאן יום יום וקיימת כמוסד שאנו קוראים לו בקרה , שיוכלו לבצע משהו בצורה קולקטיבית, משהו שאינם יכולים להוציא אל הפועל בנפרד – ועל ידי כך יתרמו תרומה לחברה שאנו חיים בה.

יפתח רונן.

מופיע בעלון:
תגובות לדף