סיכום שנה להפרטת המזון - מנחם מזור

יום הולדת שנה להפרטת המזון - מז"ט

ועכשיו בואו נראה מה היה לנו בשנה זו:

בתחילה -צוות ההפרטה הוציא חוברת עם הצעת ההפרטה,ובה גם דוגמאות מפתות,שמראות כמה תקבל משפחה לחודש/שנה. רוב משמעותי אכן השתכנע (אתם מעושרים ומאושרים?-יופי לכם, כי החשבון יוגש וכפי שנאמר-אין ארוחות חינם,ואנחנו נשלם את הגרעון בקהילה).

נאמר/נכתב לנו -שבקיבוצים שיתופיים,הצטמצם תקציב המזון ב-30%-40% ,אז איך זה שלאחר 7 חודשי הפרטה,עלות ענף גדלה בכ-670,000 ש"ח?, עכשיו מגיע שלב ההסברים(או-תרוצים):

לחבר בצוות ההפרטה-יש הסבר משלו(ומסמכים בבית),למנהל הקהילה-הסבר אחר,(כשאמרנו במפגש ההכרות עם הצעת ההפרטה,שתוספת ההוצאה השנתית לקהילה תהיה כ-800,000 ש"ח, בגלל ההפרטה,הצוות צחק והעריך זאת ב-300,000 ש"ח, עכשיו זה כבר ברור מי צדק,ואותי זה בכלל לא מצחיק,אלא מדאיג).

זוכרים-שאחת ממטרות ההפרטה, זה התנהלות כלכלית מאוזנת של ענף המזון?-ומטרות צריך להשיג,איך ?אין בעיה-נעלה את מחיר מרכיבי המזון/המנה,בשלב ראשון קיבלנו הודעה, (ממנהל הקהילה והמזכירה), שמ-15.3.15,החיוב על מרכיבי המנה יועלה ב-10%, וההסבר:-במקום להוסיף 30% של הוצאות התיפעול, טעו והוסיפו רק 20% למרכיבי המזון,קשה לקבל את ההסבר,בחינה חשבונאית, מכיון שמ.הקהילה עצמו,כתב לדף ב-13.3.15 ניתוח תמחירי להפרטה שבו רואים בברור שמרכיב הוצאות התיפעול,המופרטות(30%), מהווה רק 20% מהחלק המופרט של ענף המזון! (הנושא הוא לא חישוב מדויק של עליית מחיר המנה,אלא אמינות במידע לציבור!). בנוסף בדף מ-3.4.15 ,כתב האקונום שמ-4/15 מחירי המוצרים יעודכנו ולאחר מכן,המחירים של מוצרי המזון יקבעו לפי מחיר הקניה, (ואמר שכך כתוב בעמ' 5 בחוברת)-אמרנו כבר שבמטרות, צריך לעמוד (והאקונום הוא המבצע), בכ"ז קראתי את עמ' 5-ושם כתוב (ס.10)-"מרכיב הפרטת המזון בתקציב החבר,יוצמד בתחילת כל שנה לשינוי במדד המזון,בשנתיים הראשונות,יבחן השינוי במדד-פעמיים בשנה! (לתשומת לב מ.הקהילה, מזכירה ואקונום-שחתומים על ההעלאה).

ועוד כתוב בעמ' 5 (ס.12)-"תוקם הנהלה ציבורית לפיקוח ובקרה..."-האם יש לנו דבר כזה?,

(ההרכב,מפורט בעמ' 14-לידיעתכם).

כל מי שאוכל ,סדיר, בחד"א,לא יכול שלא להתרשם מירידה במספר האוכלים,ביחס למצב שמלפני ההפרטה (חשוב שנקבל נתון בדוק על כך), ברור שזה ילך ויגבר ביחס ישר לעליות מחיר המנה, תהליך שעלול להביא לסגירת חד"א (נראה לי שהאקונום הוא היחיד שכרגע "עומד בפרץ"-יבורך), נדרש-הנהלת מזון מתפקדת,וחשוב ביותר לעת הזאת-הנהלת קהילה. 

לסיום-ציטוט מצוות ההפרטה, (מלפני ההצבעה העקרונית): "החלטות שיוחלטו בתחילה על תקצוב כזה או אחר,אינן קדושות...שינויים אלו יוכתבו בראש ובראשונה ע"י החברים עצמם וההנהלות הנבחרות מטעמנו"-לתשומת לב כל החברים שחשוב להם שהמרכז החברתי, הקרוי חד"א- ימשיך לתפקד,להשתפר ולהתקיים!

בברכה, מנחם

מופיע בעלון:
תגובות לדף