7: יאיר עמית

יאיר עמית

נולדתי וגדלתי בתל אביב. ברחוב שפינוזה הממוקם בין מה שהיה בימים אלה גן החיות.(היום בית עיריית ת"א ) וככר דיזינגוף.הייתי בן 7  וחצי בכיתה ב'.ביום הכרזת המדינה .. באותו יום. הורגשו  תכונה והתרגשות שבעיקר הועברו לילדים ע"י המורים.וכך גם בבית והשכנים כולם היו צמודים לרדיו בצפיה אני זוכר את אותו יום שישי והשמחה הגדולה שהייתה. בערב היינו בככר דיזינגוף עם המוני אדם. כילד לא הבנתי שצריך לפחד.

. בתל אביב הקטנה של הימים האלה ערביי יפו היו חלק ממרקם החיים בעיר. סוחרים ערבים על עגלות עם סוסים וחמורים מוכרים ברחובות מכל טוב. הכרנו אותם היטב ולא היינו מודעים לעומד לקרות. ולא עד כמה מסוכנת הקרבה הגיאוגרפית שלנו ליפו.

באזור מגוריי לא הייתה פעילות מלחמתית. אבל הסכנה המוחשית הייתה מהפצצות מהאויר ע"י חייל האויר המצרי. אני זוכר היטב את ההפצצה הראשונה ( לא נשמעה צפירה)כשראינו את הפצצות נופלות מהמטוסים ( היו שניים ) וחשבנו כדרכם של ילדים, שאלה חבילות של "דברים טובים".  לא הספקנו הרבה לשמוח עד ששמענו את התפוצצות הפצצות בקרבת מקום מגורינו ואז הבנו בעיקר מדברי השכנים שחייבים לרדת למקלט שהיה בכל בית. אני זוכר לשמיעת הצופרים, את הריצה המטורפת של השכנים למקלט.


לכל אורך המלחמה המשכנו ללכת לבית ספר. המרחק לבית הספר היה כ – קילומטר והיה נוהל הליכה צמוד לבתים ובהישמע הצפירה רצנו למקלט בבית הקרוב.ההשתתפות הפעילה שלנו "בקרבות " היתה כשועזרנו במילוי שקים עם חול למיגון הכניסה לחדר המדרגות ובניית עמדות הגנה בקצההרחוב שלא היה בהן שימוש בסופו של דבר. כמו כן כשהיינו בבית ,

בין אפריל ליולי 1948 ספגה העיר תל אביב את מרבית אבדותיה במלחמת השחרור. ארבעת החודשים הללו היו בין הקשים בתולדותיה. לא רק  הקרבות שנוהלו סביבה והיריות מהשכונות הערביות מאזור יפו, אלא בעיקר ההפצצות הקשות של מטוסי קרב מצריים והניסיון להרעישה מכיוון הים. הקרב המלחמתי היה אומנם במסגרת כיבוש שכונת מנשייה ויפו על ידי ארגון האצ"ל וההגנה החל מה-24 באפריל ובהמשך במבצע חמץ, אך עיקר הפגיעות היו באזרחים תושבי העיר, יום לאחר הכרזת המדינה רובם ככולם מהפצצות אוויריות.                     


הפצצה בתחנה המרכזית בתל-אביב

מעלה מ 150  מקרב תושבי תל אביב נהרגו מהפצצות מטוסי הקרב על תל אביב שהחלו  פחות מ 24 שעות לאחר הכרזת המדינה על ידי דוד בן גוריון בבית דיזנגוף  שבשדרות רוטשילד. ב15 במאי 1948 – להק של מטוסים מצריים מסוג ספיטפייאר הגיעו להפציץ את תל אביב. מטרת המטוסים המצריים היתה כנראה שטח שדה התעופה ע"ש דב הוז. לפיכך, עיקר הפגיעות וההרוגים היו באיזור שדה התעופה דב ונמל תל אביב, לשם הגיעו באותה שעה כמה אוניות מעפילים.  אחד המטוסים הופל בשמי תל אביב. היה זה מטוס האויב הראשון שהופעל במלחמת השחרורלאחר שיפוצו של המטוס הוא צורף לחיל האוויר שבדרך. והטייס המצרי נלקח בשבי מטוס מצרי נוסף נפגע.

 

מטוס מצרי שהופל.

מופיע בעלון:
תגובות לדף