4: יציאת מצרים שלי - מזל גלפו

מזל גלפו

יציאת מצרים שלי 

יציאת מצרים שלי הייתה אחרי הכרזת המדינה בשנת 1948. לפני-כן היו לנו חיים שקטים בלי שום בעיות עם המצרים. היו לנו שכנים מצריים שהבעל היה קצין גבוה והיחסים בינינו היו טובים מאוד. היהודים חיו במצרים כמו מלכים עד הכרזת המדינה. למחרת יצאו המצרים עם בולדוזרים ובקולי קולות צעקו:"יהודים החוצה".

 הפרעות החלו, ההמון יצא לרחובות והרסו כל חנות יהודית. ומכאן חל שינוי גדול ויציאת היהודים הייתה בהמונים. לנו היה דרכון אטלקי.

עזבנו דירה מרוהטת "מא' עד ת'". לקחנו מזוודה אחת ותינוק שלנו שמעון על הידיים. עלינו על אוניה והגענו לאיטליה. ההורים של יצחק היו כבר שם בבית "הג'וינט". הצטרפנו אליהם. זה היה בנין גדול עם הרבה חדרים. לכל משפחה היה חדר אחד. זה היה מרכז ליהודי מצרים "שהעזיבו אותם". תחנה ראשונה בדרכם לישראל.

הגענו לישראל באוניה "אֵסְפֵריָה" ישר למעברת בית-ליד. המצב במעברה לא היה קל, והשוני בין המציאות עכשיו לחיינו במצרים היה רב. עזבנו אורח חיים נוח וקל במצרים, שם הייתה פרנסה בכבוד. הקהילה היהודית הייתה מאורגנת, חיי חברה ותרבות היו בהישג יד.

בתי-ספר, בתי-כנסת ופעולה ציונית. וכל זה חלף עבר תוך שינוי חד של המשטר במצרים בבואנו נקלענו למעברה. לנו כזוג צעיר המגורש ממצרים היה שינוי גדול. במזכירות של המעברה היה בחור צעיר שהציע לנו לנסות את חיינו  קיבוץ "גבע". הגענו בערב שבת לגבע. נהנינו לראות את קבלת השבת בגבע. ביקרנו בבתי-ילדים. החלטנו לנסות לחיות פה. וכאן גידלנו את ילדינו. היו לנו ירידות ועליות בחיים המשותפים, אך למדנו לחיות בחיי הקיבוץ עד היום

פלישת צבא מצרים לנגב במאי 1948

על גבי בול ממצרים. על הבול מופיעה.

תמונת המלך פארוק שהיה שליט

מצרים באותה תקופה.

מועד הפקת - הבול 15/5/1948

 

באהבה מזל גלפו

מופיע בעלון:
תגובות לדף