דף מספר 2147
2/1/2015
רשימת המאמרים
לחצו כאן להצגת כל הכתבות ברצף
דך 2147

דף מספר 2147 י' בטבת תשע"ה 2 בינואר 2015

אתר גבע www.kvgeva.org.il. הערות, כתבות, מכתבים, בקורת ומחמאות מהבית ומהפזורה אפשר לשלוח ל  e.mail שלנו: daf@kvgeva.org.il

עריכה והדפסה: נעה ידין  ועדנה לנדאו

עריכה באינטרנט: טל גולן  אייל אורן

 

 

זאב קליין ז"ל- דברים לזכרו

קבוצת גבע

אבלה על פטירתו

של חברנו

זאב קליין ז"ל

ומשתתפת בצער המשפחה

 


זאב

בשבת בבוקר הדלת נפתחת. "שם פרטי? זאב... וולדו. שם משפחה? קליין. אם? לילי. אב? זולטן. מחוז לידה? קרואטיה. מחוז לידה מחדש? גבע, ארץ-ישראל. מקצוע? איכר".

כך כנראה נשמע שאלון הקבלה אצל פקיד שמיים של מעלה, ממש בשעות אלה, אי שם ברקיע השביעי. מי כמו פקיד שמיים של מעלה יודע כבר את כל התשובות? ודווקא משום כך הוא מקפיד ושואל אותן אחת אחת. יש לו את כל הזמן שבעולם...

וולדו או זאב? התינוק שנקרא בשם וולדימיר, נאלץ עד גיל שמונה להסתגל לאין סוף שמות, לאין סוף משפחות מאמצות, לאין סוף זהויות בדויות ומתחדשות, לעובדה שרבים רוצים במותו ולכך שהוא לא מוכן לוותר על חייו בקלות רבה מדי. צריך היה להתרגל גם לגעגוע אין סופי, לזוג הורים אחד שנפרד ממנו בחטף והוא בן חמש שנים. זוג הורים ששלח אותו עם מכתב ותקווה. מכתב שמבקש לטפל ולדאוג לילד למרות היותו מפונק ותקווה לשוב ולראותו ביום מן הימים.

נדמה כי מתוך מנוסה שארכה שנה ויותר, יצא וולדו הקטן עם הידיעה כי לבכות זו פריבילגיה שאינה שמורה לילדים כמוהו – יתומים יהודים פליטי שואה. מתוך המנוסה הזו יצא עם תמונות הוריו הולכות ומטשטשות בזיכרונו, ועם הציפייה שהנה הנה תיפתח הדלת והם ייכנסו לחבק אותו וגם ירשו לו סוף סוף לבכות כאוות נפשו.

תהליך עיצוב הזהות הארצישראלית של זאב החל בבית היתומים של עליית הנוער בשוויץ, וכלל שיעורי עברית וידיעת הארץ. בעברית שרכש הוא יפליא לספר סיפורים ומאוחר יותר לכתוב ספרים. את אהבת הארץ הוא ייקח אל כל שעל אדמה שיעבוד, כל שביל שיכבשו רגליו, כל נוף שישזפו עיניו.

מבית היתומים בשוייץ נדד זאב עד שהגיע לארץ-ישראל וכילד חוץ יחד עם בנות דודו, לקבוצת גבע. לכל מקום שהגיע, הביא עמו סקרנות אין קץ ויכולת לחפש ולמצוא. פטריות בחורף, מטבעות בשולי דרכים ובחפירות ארכיאולוגיות במצדה, פרפרים במעופם, ציפורים, פרחים, אבנים וחפצים. כל שמצא נאסף ותועד, לעתים בזיכרון ולעתים בפנקס שמצוי היה תמיד בכיסו, יחד עם בדל עפרון מכוסה ואולר. כל שנאסף הפך לאוספים מרהיבי עין וגם מקור השראה אין סופי למעשה האמנות בהן שלח ידו.

זאב למד לצייר ולרשום. הוא החל לפסל באבן, בעץ ובמתכת. הוא למד לצלם את הטבע בכל יופיו הסוער והעדין. זאב ידע להוציא מהדומם תנועה נצחית ורגש אימהי. ברזל ואבן הפכו לצווארים הנשלחים אל האופק, לאם המגוננת על גוזליה, לאצבעות שזועקות השמימה. עץ אלה בן מאות שנים נקלט בעין העדשה של זאב כזורם בגעשי הרוח, נכפף אל מול שמיים ונאחז בקרקע מלוא עצמת גזעיו.

 

עת השתחרר מהצבא שב לגבע ביתו. נראה ששום בית אחר לא עמד מעולם כאלטרנטיבה לבית הזה. זאב פיתח גאוות יחידה בלתי מתפשרת למקום שקיבל אותו בילדותו, למשפחת מנוסי שאימצה אותו, לשטחי המרעה אליהם הוביל את הצאן ואחר כך למשפחת גלילי, בה מצא את אהבת חייו. גבע הייתה בפיו סוג של מרכז העולם. נוהג היה להשתמש במושגים כמו 'מי גבע' – מיים בעלי טעם ייחודי עם ארומה עדינה של כלור ומלחים, או 'כביש גבע-ירושלים' כדרך מרכזית בנתיבי עולם. בגיל 27 כשכבר היה רועה ונוקד וותיק וכמעט רווק זקן, קשר זאב קשר אהבה עם ורד והיא בכיתה יא'. הקשר הבלתי ניתק הזה מזג אהבת גבר ואישה לאהבת ההליכה בשבילי הארץ. דומה שלא היה שביל או מערה או נחל שלא זכו לביקור השניים. דמותם מהלכים יד ביד בכל פינות הארץ הפכה לחלק בלתי נפרד מנופיה.

מהזוגיות המופתית הזו צמחה ופרחה משפחת קליין. נצר יחיד לעץ שנגדע ועלה באש אי שם בחייו הקודמים של זאב. עמי, עומר, הילי ואיילת היו ילדים שגדלו לאב שלמד אבהות מתוך געגועים יותר מאשר מתוך זיכרון. זאב לא ידע את הרתיעה שקיימת אצל מבוגרים מעול הילדים. הוא היה נכנס אל העולם הזה ברגל קלה מבלי לנסות ולמצוא חן. את ילדיו ואת ילדי גבע בני גילם הוא לקח אל עולמות מופלאים של דמיון דרך סיפורי לפני השינה. כשגדלו עודד אותם לאסוף פרפרים ולצאת למסעות בוואדי ובחרבת-קארה ומשם יחד עם ורד לכל פינה בארץ ובעיקר בעיקר אל מדבר סיני. סיני הילכה קסם על זאב ומשפחתו והם שבו וטיילו בה פעמים אין-ספור. גם עשרות שנים לאחר שחזרה סיני לידיים מצריות סירב זאב לראות בה ארץ נפרדת מישראל שלו. חלפו שנים. עם ילדיו ועם ורד יצא זאב לטייל בכל רחבי העולם. אולם גם כשהגיע אל הפסגות הגבוהות של ההימליה הקפיד לסכם את ההתפעלות מהנוף במשפט 'אין כמו סיני'.

השם – זאב קליין, המקצוע – איכר. כך היה זאב ממלא את פרטיו בכל פעם שנדרש לכך. איכר היה תואר כבוד עבורו. תואר שבשום אופן לא הסכים להחליף בתואר נחות אחר כמו אומן, פסל או סופר רחמנא ליצלן. אמנותו הייתה הקשר לכבשה, לדבורה ולאילן הצומח. גם כשכבר הסכים להוציא את סיפוריו לאור, סירב להקרא 'סופר' והתעקש על תואר 'מחבר' בלבד. כשנשאל מדוע אינו עוסק באמנות כדרך קבע השיב שגידול העץ ועיצובו הם האמנות האמיתית שלו. בציניות האופיינית קרא לספרו הראשון 'נכתב בימי גשם' כדי שלרגע לא יחשוד מישהו שחטא באמנות זולה 'על חשבון עבודה'. בספר השני 'הלוך ושוב אל ילדותי' רוקם זאב את סיפור חייו שלו. את סיפור ילדותו בשואה ניסה להדחיק עד שעמי עלה לכיתה א' ומאז פתח אותו בפני יקיריו ומוקיריו לאט לאט. דומה שאם הוא שומע את דברי מוקיריו העולים היום השמימה הוא מחייך את אחד החיוכים הציניים שלו וטוען בתוקף שהוא 'לא מודה'.

בשבת בבוקר הדלת נפתחה. וולדו קליין שהמתין כל חייו כי תיפתח וממנה ישובו אליו הוריו, עבר דרכה אל המרחבים בהם הם צפו בו כל אותן השנים. מזרע סחוף רוחות שנקלט באדמת גבע ועד היותו לעץ מלבלב ועתיר שורשים.

אורי ברזק


מי שמעוניין לכתוב לחוברת הזכרון לזאב קליין, שישלח לורד למייל

Veredklein46@gmail.com

אפשר גם לתא הדואר של ורד קליין.

 

משולחן המזכירות - צלילה

משולחן המזכירות

   א. תוצאות המשאל – 26.12.2014

1.      התקבלו למועמדות בקב' גבע: גלית ויותם אורן, אנדרס מירנדה, אביב פורת

2.      לא התקבלה בקשת חברים להחיל " מענק לימודים בגין הורים", באופן רטרואקטיבי, על חמישה בנים/בנות, עד גיל 30, שלא קבלו את המענק.

(נגד – 128, בעד – 71, נמנע – 6)

*********************

ב.            אסיפת קבוצת גבע נערכה ביום ג' 30.12.2014

סדר היום כלל: הקמת ועדה לטיפול בבעלי צרכים מיוחדים בקב' גבע.

-                     מסמך הגדרה לוועדה.

-                     הגדרת תפקיד המרכז.

-                     הצעה לאיוש הוועדה.

הנושא יובא למשאל ביום שישי 9.1.2015

שבת שלום

צלילה לקס

*************************

 

שתהא 2015 שנה טובה

הודעות לדף

 

 

מזל טוב

למזל גלפו

להולדת הנין דניאל

נכד לקוקי ופיטר

 

מזל טוב

ליעל ואופיר אורן

ליונה ואלי

ולכל המשפחה להולדת

הבת – הנכדה – ניר


מזל טוב

לרחל סלע

למאיה

לאסף וליאת

ולכל המשפחה להולדת

הנינה– הנכדה - הבת

 

חוג העמקים לשבוע שבין 4-10/1

*

חוג יהדות

,         יום ד'       גבע         7/1/2015

פרופ' שלמה אהרונסון

שמעון פרס – האיש בראי תקופתו

 

************

חבל לי

אני לא יודעת בדיוק איך להתחיל. אני מרגישה עצובה על תוצאות המשאל לגבי חמשת הנערים והנערות. למרות שיש חובות שיש למלא אותן,אולם לא כולנו מאותו החומר.איך זה קורה שלהם לא מגיעות הזכויות ,כמו לחבריהם.

אני יודעת שיש חישובים כאלה ואחרים והתחשבנויות,אבל פה החלטה שגוזרת את גורלם ועתידם. אולי אפשר לחשוב עוד פעם ולהשוות את התנאים?

אני מקווה שההחלטה לא באה מצרות עין,

בתקווה למחשבה שניה, ניקה.

********************

עד כה ענו על השאלון כ-100 חברים. על מנת לקבל תמונה מדוייקת החברים מתבקשים לענות על השאלון

תודה, איציק מור

אירוע הוקרה לותיקי בקרה

במסגרת אירועי יובל ה-50 לבקרה, התכנסנו כל עובדי בקרה, במוצאי חג החנוכה לאירוע חגיגי להוקרת ותיקי המפעל שעובדים מעל 25 שנה ועדיין ממשיכים ומאירים את דרכנו יום-יום.... להלן דברים שנאמרו במהלך הטכס:

אירוע הוקרה לוותיקי בקרה

דצמבר 2014

אנו עומדים ערב סוף השנה האזרחית, שנת 2014, השבוע חגגנו את חג החנוכה, חג ייחודי במסורת היהודית.

בחנוכה חוגגים את ניצחון הרוח על החומר, את האפשרות שיקרו דברים שאינם ברורים מאליהם. אנו עושים זאת בהדלקת נרות וטעימת סופגניות, כך שברור מאליו שהלכה הדיאטה. התכנסנו כאן ברגעים האחרונים של ימי החנוכה לציין יחד את החג.

היום אנו מציינים גם קבוצה נכבדת ומכובדת של עובדי בקרה ותיקים, יש רבים כאלו בבקרה וכמו במצבים אחרים בחיים, צריך למתוח קו במקום זה או אחר, בחרנו לקרוא בשם " ותיקים " לעובדים המתמידים בבקרה חצי יובל ומעבר לזאת.

אנו נמצאים בעיצומם של שנויים ארגוניים, ועברנו חילופים של בעלי תפקידי מפתח, שימורו ותרומתו של גרעין גדול של עובדים ותיקים ומנוסים בתוך בקרה חיוני יותר מתמיד בכדי לשמר את היכולות והרוח המיוחדת שאפיינה את בקרה משך רוב שנות קיומה.

תקוותנו ומטרתנו להמשך, הנה גידול המכירות. היערכותנו החדשה בכל הגזרות אמורה לתת פרי במהלך השנה הקרובה, דבר אשר אני מאמין שיקרה, כפועל יוצא של השנויים שתיארתי, וכמו שנאמר : " גם אם יתמהמה, בוא יבוא !  "

וברוח ימי החנוכה: " כל אחד הוא אור קטן וכולנו אור איתן " גם בארגון גדול כמו בקרה, היחיד רב כוחו להשפיע: במקצועיות, בהקפדה על איכות, בחריצות ולהיות "ראש גדול" כשנדרש. אם כל אחד מאתנו ינהג כך, נשיג ביחד יעדים גדולים. -

יפתח רונן

חג שמח ,

מפעל בקרה מוקיר היום עשרים וחמישה מוותיקיו, העובדים בו מעל עשרים וחמש שנים. חצי יובל שנים! מחצית משנות קיומו של המפעל. אחדים מקבוצה יקרה זו מקדישים את מיטבם למפעל כבר ארבעים שנה ומעלה, ועוד היד נטויה.

ותיקי בקרה היקרים,

בחרנו לציין את ערב ההוקרה עבורכם בחג החנוכה כסמל לאור הגדול המופק מעבודתכם ברוכת השנים וכאות לאור המסמל את הדרך לכולנו, דרך של התמדה, מסירות, השקעה, אכפתיות ורצינות, דרך של חזון ומימושו .

הערב הזה מוקדש לכם, ליבולי הברכה מעשי ידיכם.  ברכת העבודה - עבודתכם. הברכה שהנכם מביאים בעבודתכם בבקרה אינה  רק לפרנסה לכם ולמשפחותיכם, אלא גם תרומה לפיתוח, לקידום ולקדמה. עבודה, המכבדת את בעליה ומביאה כבוד לכל הסובבים אותם.

כל מה שאנחנו מבקשים הערב הזה הוא להוקיר אתכם, להודות לכם, לברך אתכם ולאחל לכולכם ביחד ולכל אחד לחוד, שעוד שנים ארוכות תוכלו להמשיך ולתרום ממיטבכם בעבודת כפיים יצירתית ויוצרת, המעניקה תחושת סיפוק לכל אחד מכם והמון, גאווה למפעל כולו. 

תמשיכו להאיר לכולנו את הדרך ולהוות לנו סמל ודוגמה.

בהערכה רבה,

מיטל שטוטמן טבול

משאבי אנוש

רשימת הוותיקים העובדים כיום בבקרה:

1.     מרים גיל. השבוע חגגנו למרים את הגיעה לגבורות, ובעוד כשבועיים היא תציין כארבעים וארבע שניםבבקרה! היא החלה את עבודתה בבקרה כשרטטת במחלקת שרטוט, וכיום היא עובדת במחלקת הרכש בתחום היבוא.

2.     דן לב, שהחל את דרכו בבקרה לפני כמעט ארבעים וארבע שנים במחלקת הרכבת בוכנות, מאז עבר תחנות מספר כולל מחלקות הכלים והפרופילים וכיום עובד במחלקת בקרי השקייה.

3.     צקי גפן, תמונות שלו עובד בבקרה ניתן לראות כבר בהיותו ילד.עם סיום שירותו הצבאי,חזר צקי לעבוד באופן קבוע במפעל.  זה היה במחלקת הקבלריות, לפני כארבעים ושתיים שנים. כיום עובד צקי במחלקת ההנדסה.

4.     דוד נתן. דוד החל לעבוד בבקרה כבר לפני כשלושים ושמונה שנים במחלקת קברליות, היום עובד במחלקת מפעילי השקיה.

5.      ערי גיל, בעלה של מרים, עובד במפעל מזה כשלושים ושמונה שנים. החל את דרכו במחלקת השיווק, משם עבר לחריטה האוטומטית ולמחסן וכיום עובד במחלקת הרכש בתחום היבוא.

6.     יעקוב אשוח, החל דרכו בבקרה לפני כשלושים ושמונה שנים במחלקת השסתומים. כיום מגיע לפנות בוקר למחלקת הסלילים.

7.     דב רבינוביץ, החל לעבוד בבקרה לפני כשלושים ושמונה שנים בסניף ת"א המיתולוגי ברח' החשמונאים. כיום מנהל את סניף מרכז בחולון.

8.     יוסף גרייצר החל גם הוא לעבוד בבקרה לפני כשלושים ושמונה שנים. יוסף נקלט במחלקת הצילינדרים עם סיום שירותו הצבאי. כיום עובד לא רחוק משם במחלקת השסתומים.

9.     שמעון זבולון עובד בבקרה מעל שלושים ושבע שנים. החל את עבודתו במחלקת השסתומים וכיום עובד במחלקת מפעילי השקייה.

10. זוהר רז החל לעבוד בבקרה במחלקת קידוחים לפני מעל שלושים ושבע שנים. כיום עובד במחלקת הסלילים.

11. אילן לב החל לעבוד בבקרה במחלקת הקידוחים לפני כמעט שלושים ושבע שנים.  אילן המשיך לעבודות מסגרות ולמחלקת הפלסטיק שם הוא עובד גם היום.

12. אורי פלד החל את דרכו בבקרה כאיש מכירות בסניף החשמונאים לפני כשלושים ושש שנים.  כיום משמש אורי כמנהל מכירות במחלקת הייצוא.

13. שי אלוני עובד בבקרה כבר כמעט שלושים וחמש שנים, החל את עבודתו במחלקת הכלים והיום שייך למחלקת הפיתוח.

14. ריצ'ארד אברהם החל לעבוד בבקרה לפני כמעט שלושים וחמש שנים במחלקת האוטומטים, חזר אלינו, לאחר הפסקה קצרה, למחלקת מפעילי השקייה.

15. שמעון אלוני עובד בבקרה כמעט שלושים ושלוש שנים. החל את דרכו במחלקת האוטומטים והיום משמש כמנהל המחלקה.

16. אהרון לב החל לעבוד בבקרה לפני כמעט שלושים ואחת שנים במחלקת יציקות מכבשים. כיום עובד במחלקת הלוחות.

17. יהודה פרידמן, החל דרכו בבקרה בחנות בת"א ברח' החשמונאים 99, כך הוא מכנה זאת, לפני כמעט עשרים ושמונה שנים היום משמש יהודה כמהנדס השיווק.

18. בנצי רום שניהל את סניף ירושלים מאז הקמתו, החל את דרכו בבקרה לפני כעשרים ושמונה שנים בהשתלמות בסניף חולון. כיום עוסק במכירות בתחום האוטומציה בכל רחבי הארץ.

19. יובל גלילי שעובד בבקרה מעל עשרים וחמש שנים. החל את עבודתו במחלקת הסלילים וכיום עובד במחלקת הנדסה פיתוח.

20. דורותי בן יהודה, החלה לעבוד בבקרה לפני מעל עשרים וחמש שנים כשהחליפה את מרים גיל כשרטטת. היום דורותי הינה הגרפיקאית של המפעל ומעבודותיה כולנו נהנים.

21. ורד קליין החלה לעבוד בבקרה לפני מעל עשרים וחמש שנים במחלקת מערכות המידע של אז, ועובדת במחלקה זו עד היום.   אנו שולחים לה מכאן חיזוקים בשעות קשות אלה.

22. ג'ניס בן יהודה.  ג'ניס החלה לעבוד בבקרה במחלקת הסלילים כבר בשנת 1980. אח"כ נאלצה לצאת מן המפעל לטובת חינוך ילדי גבע ושבה למחלקת ביקורת איכות בשנת 1995. מאז ועד היום היא עובדת בביקורת האיכות.

23. רוברט עוז.  רוברט החל לעבוד במחלקת הגימור בבקרה לפני מעל עשרים וחמש שנים עם שחרורו מהצבא.  כיום מנהל רוברט את מחסן הקבלה והאחסון.

24. ניבה רובינשטיין החלה לעבוד בבקרה לפני כעשרים וחמש שנים במחלקת השסתומים. כיום עובדת במחלקת הסלילים.

25. ואחרון חביב, ארז מדרי, מנהל סניף השרון (המוכר לנו כסניף חדרה). ארז החל את דרכו בבקרה בשנת 1990 כדלפקאי בסניף החשמונאים ועשינו לו קיצור פז"מ.

 


סילבסר 1990 - דני גפן

סילווסטר 1990

 

מה פתאום נזכרתי דווקא בזה ?

הרי היום  אני  הולך למסיבת סילווסטר,  רק כדי לשתות בירה עם החבר'ה.    

סילווסטר 1990 אני בכיתה י'.

פעם ראשונה במסיבת סילווסטר.  אני יודע שמחר הולכים לביה"ס כרגיל , אין

 חופש   והבטחתי להורים ללכת לישון מוקדם.

מה פתאום אני חוגג את החג הזה ? הרי רק אמצע השבוע עכשיו, יום רגיל לגמרי...

בתשע בערב עוד הייתי עמוק בתוך המקלחת אחרי אימון כדורסל, כשנועם בן כיתתי דפק בחוזקה על הדלת וקרא לי לבוא  לחדר של נוגה.

מה יש, מה עושים שם ? שאלתי בתמימות...

מה, מה עושים ? ענה נועם בכעס, שותים ! והדלת נטרקה בחוזקה.

נו אז מה את אומרת, נועם יביא טקילה ? שאלה סיגל את נוגה ששטפה  כלים. 

חסר לו שלא... ענתה נוגה תוך כדי סגירת ברז המים .

בדיוק נשמעו שלוש דפיקות על דלת החדר. תלוי מי זה ? שאלה נוגה וסיגל צחקה.

באמת מצחיק מאוד  ענה נועם, שנכנס בחיפזון ובידיו שקית חומה.

תראו מה הבאתי , הוא אמר בגאווה תוך כדי שהוא מוציא  בקבוק טקילה

מהשקית ומניח אותו על השולחן העגול שבמרכז החדר. אמרתי לך אמרה נוגה לסיגל בתוכחה, נועם אף פעם לא מאכזב .

בדיוק , נועם חייך. ועכשיו תגידי נוגה, מה אקבל בתמורה ? הוא שאל.

בתמורה היא ענתה מחייכת, תקבל נשיקה מסיגל בדיוק בחצות .

מה פתאום ! צעקה סיגל בבהלה, נוגה ונועם צחקו.

שאר בני שכבת הנעורים, הגיעו גם אל החדר של נוגה וסיגל  והחגיגה התחילה.  החדר היה מלא בחבר'ה וכולם לבושים בבגדי חג. הנה כאן, צביקי עוד לא "הקפיץ", צעק מישהו לידי וכוס הטקילה הריקה הוכנסה לידי.     

לפני זה אף פעם לא שתיתי טקילה, כך שלא בדיוק ידעתי מה לעשות.

אבל נוגה שהייתה מבוגרת ממני  ובעלת ניסיון , קלטה שאני לא בדיוק בעניין ולקחה על עצמה את תפקיד המדריכה. הנה תראה ממלאים את הכוס, 1/3 בטקילה ו 2/3 בספרייט. אחר כך מכסים את פתח הכוס בעזרת כף היד ומציירים בעזרתה  מעגל  דמיוני על הרצפה שלוש פעמים, דופקים את הכוס פעמיים בריצפה ומהר שותים...

ולזה אתם קוראים "הקפצה" ? שאלתי נדהם, בדמיוני זו הייתה פעולה מסובכת בהרבה.    כן, זאת "הקפצה" ! ענתה לי נוגה בהחלטיות, תוך כדי שהיא  ממלאת לי את כוס הטקילה ומחייכת.

כל הקפצה התחילה  בברכה.   הפעם נוגה בירכה את מרכז הרפת שקיבל אותה בשמחה לעבודה. אחרי שבפעם המי יודע כמה הורחקה מביה"ס...  

אחרי שני סיבובים של הקפצות, הראש הסתובב לי כהוגן ואז סיגל אמרה פתאום בקולה הבכייני: נו בואו לדיסקו כבר,עוד מעט חצות...

היה לילה גשום. שלוליות מילאו את המדרכות וגם הדשאים שהיו רטובים,הבריקו באור פנסי החצר. היה קר כך שמדרגות הכניסה לדיסקו, שבדרך כלל מלאות באנשים היו ריקות הפעם.  אבל עם פתיחת דלת הדיסקו, גל של חום, מוזיקה רועשת וריח אלכוהול חריף  קיבל את פנינו.   הייתה הרגשה של חג. 

גם הפעם היה הדיסקו מלא בחוגגים.  בשביל המתנדבים שכרגיל ממלאים את רחבת הריקודים, מדובר בחג של ממש.  כלל ידוע בקיבוץ שלנו הוא, שהמתנדבות הן לב העניין. כשהן רוקדות, צעירי המשק רוקדים גם.

כבר הייתי מאוד מעורפל וכשניסיתי לרקוד, נתקלו הרגליים שלי זו בזו. מהר מאוד גררתי את עצמי, לספסל בפינה ונשכבתי עליו. מפעם לפעם הגיע לבקרני נועם (אתה גמור לגמרי ! הוא מילמל לעצמו...), כאשר בכל ביקור כזה הוא מביא איתו כוס מים.  המסיבה בניגוד אלי רק "התחממה" ובכל פעם כשהצלחתי להרים את ראשי ולהסתכל אל רחבת הריקודים, היא רק נראתה לי מלאה ביותר ויותר רוקדים.

קרוב לחצות הגיע אלי נועם עם כוס מים כרגיל ואמר לי, "קום צביקי עשרה לשתיים עשרה עכשיו, עוד מעט מתנשקים !".

הכרתי היטב מהסיפורים את מנהג הנשיקה לכבוד השנה החדשה ובברכיים רפות מאלכוהול ,התרוממתי מהספסל.

עם מי אני אתנשק לעזאזל ? אמרתי לעצמי. בעצם ישנתי עכשיו ואולי עדיף לא להתנשק ,ריח הפה שלי הרי יכול להרוג קרנפים...

השעה חצות והדי.גי שם את שיר הסלואו הנבחר לאותה שנה, "לחישה פזיזה" של להקת "וואם".  הזוגות מילאו את הרחבה, כשצעירי המשק רוקדים מחובקים עם מתנדבות. בהביטי לרחבת הריקודים אני מגלה, שרובו המכריע של בני גילי התיכוניסטים לא רוקד ורק עומד בצידי רחבת הריקודים ומתבונן .

השעה חצות וקצת השיר "לחישה פזיזה", נכנס לבית האחרון שלו, ואני כבר משלים שהשנה כבר לא אתנשק...        

פתאום תפיחה קלה על הכתף כשהסתובבתי מופתע ראיתי למולי את נוגה, גבוהה ויפה.  שנה טובה צביקי , היא אמרה לי התכופפה ונשקה לי "נשיקה צרפתית" על הפה כשידיה מלטפות את שערות ראשי.  הלשון שלה הייתה רכה וטובה  וכמעט שהתעלפתי מרוב הפתעה, אבל כשנגמר השיר וגמרנו להתנשק לא שכחתי להגיד לה "שנה טובה".

אחר כך נשארתי לבדי  במרכז הרחבה,נוגה יצאה מהדיסקו ולפתע  טפיחה חזקה על גבי.  היה זה נועם, שעמד בראש חבורת בנים .

אז מה צביקי, מתנשקים אה !, הוא אמר וכולם התחילו לצחוק.

כן, מה יש מקנא ? השבתי בכעס ופסעתי לעבר היציאה. המסיבה התחדשה  ואני יצאתי מחוץ לדיסקו.

גשם שוטף ירד בחוץ, אבל הלב שלי היה חם...

מה פתאום נזכרתי בזה, דווקא עכשיו ?

אולי מפני שאתמול לקחתי את ג'סיקה, מי שהייתה חברתי בשלושת החודשים האחרונים,לנמל התעופה בדרכה חזרה לביתה בדנמרק.

ג'סיקה בכתה והבטיחה, לחזור לבקר. חיבקתי אותה אבל בתוכי ידעתי שזוהי סופה של תקופה וגם אם נפגש, זה כבר לא יהיה אותו הדבר .

התנשקנו לפני שנפרדנו ,לנשיקה שלה היה בדיוק אותו הטעם כמו לנשיקה של נוגה אז ...

 

דני גפן

קיבלנו במייל - שנת 2014כבר בשנת 1982, טענו חברי להקת, tears for fears, בשירם mad world, כי אנו חיים בעולם מטורף. 32 שנה לאחר מכן, בשנת 2014 השיר הזה נשמע רלוונטי לכיום יותר מאי פעם בשל כל התרחשויות רבות המשמעות שקרו ברחבי העולם וגם כאן בישראל. כעת כשהשנה עומדת להסתייםזהו הזמן הטוב ביותר להיזכר ב-18 מהאירועים הגדולים ביותר שהשפיעו על העולם סביבינו, וללא ספק גם יעצבו את שנת 2015. לפניכם סיכום שנתי של כל האירועים המרתקים ביותר שהתרחשו ב-2014, הטוב, הרע, המקומי, המרוחק ואפילו כמה ארועים שאולי אף לא שמעתם עליהם כלל...

1. ה-9 בינואר – נגיף האבולה פורץ במערב אפריקה

בינואר 2014 החל נגיף האבולה להתפשט במהירות בכל רחבי מערב אפריקה ובמיוחד בליבריה וסיירה לאון. זו הייתה ההתפרצות הידועה הקשה של ביותר המחלה מאז גילוי הנגיף. ארגון הבריאות העולמי מעריך כי רק בנובמבר האחרון היו 16,000 מקרים של זיהום ויותר מ -7,000 הרוגים. בשל כך נעשים בימים אלו ניסיונות רבים ליצור תרופה לנגיף והמדינה המובילה במרוץ זה נכון להיום, היא ישראל

2. ה-7 בפברואר – אולימפיאדת החורף בסוצ'י

 

אולימפיאדת החורף 2014 בסוצ'י, החלה למרות גינוי עולמי של רוב מדינות העולם עקב הסנקציות הקשות של רוסיה על הקהילה הגאה בתוכה. כמו כן, פוטין ספג ביקורות קשות מהעולם על ההוצאות הרבות של המדינה על אירוע מפואר זה, בעוד שרבים מבני עמו חיים בעוני משווע

3. ה-24 בפברואר – תחילתה של המהפכה האוקראינית

בנובמבר 2013 החליט לחזור בו הנשיא הפרו-הרוסי של אוקראינה, ויקטור ינוקוביץ', מהאינטגרציה המיוחלת של אוקראינה לאיחוד האירופי. בפברואר 2014, המחאה בעקבות החלטה זו הגיעה לנקודת רתיחה והפכה להיות למעשה למהפכה מלאה, כאשר הפרלמנט הדיח את הנשיא מתפקידו וינקוביץ' נמלט מארצו. לאחר המהפכה פלשו הרוסים ב-21 במרץ  אל חצי האי קרים לאחר שפוליטיקאי בשם סרגיי אקסיונוב, הכריז על עצמו כראש ממשלה, על עצמאותו של האי ועל סיפוחו לרוסיה

4. ה-8 במרץ - טיסה 370 של מלזיה אירליינס נעלמת ללא עקבותיה

בטיסה מסחרית שגרתית מקואלה לומפור אשר במלזיה לבייג'ינג, נעלם מטוס מספר MH370 מהרדאר עם כל נוסעיו עליו ללא עקבות. עד היום הועלו השערות רבות לגבי מה הוביל להתרסקות ומה עלה בגורל הנוסעים, אך מומחים טוענים כי אלו רק תיאוריות וכי עלול לקחת עוד שנים רבות עד שנגלה מה באמת קרה למטוס המלזי.

5. ה-2 באפריל - הבחירות הכלליות הגדולות ביותר שידעה הודו מעולם

ב-2 באפריל החלו הבחירות הכלליות לממשלת הודו שלקחו יותר מחודש, עם 9 שלבי הצבעה ומעל ל-815 מיליון בוחרים רשומים. ב-16 במאי הוכרז הפוליטיקאי נרנדרה מודי, מנהיג מפלגת האופוזיציה הלאומנית ההודית, כמנצח בבחירות עם הישג של למעלה מששים אחוזים מהמושבים בפרלמנט ההודי אשר השיגה מפלגתי

6. ה-16 באפריל – אסון המעבורת בקוריאה

בבוקר של ה-16 באפריל שקעה מעבורת שנשאה על סיפונה 476 נוסעים מחופי קוריאה הדרומית לאי ג'ג'ו. 304 מתוך הנוסעים נספו באסון. רב החובל של המעבורת, לי יון –סוק, הואשם מאוחר יותר ברשלנות חמורה ונידון ל-36 שנות מאסר

7.ה-13 במאי – אסון מכרה הפחם בסומה

בתאונת הכרייה הקשה ביותר בהיסטוריה של טורקיה, קיפחו את חייהם כ-301 כורים, בפיצוץ (ובשריפות שלאחר מכן) שאירע מתחת לאדמה בעקבות דליפת גז מתאן במכרה פחם בעיר מאניסה. אירוע זה הוביל לפרוץ מהומות בשל זעם הציבור על בעלי המכרה, שהואשמו בהזנחת אמצעי הבטיחות, ועל ראש ממשלת טורקיה רג'יפ טייפ ארדואן, שתגובתו המקלה כלפי האסון והקורבנות במהלך ביקור שגרתי בסומה בשבוע שלאחר המקרה, הרתיחה את התושבים המתאבלים

8. ה-22 במאי – הפיכה צבאית בתאילנד

לאחר מספר שנים של תסיסה וחוסר יציבות פוליטית, הודחה ממשלת תאילנד על ידי הגנרל הבכיר של צבא תאילנד - פריוט צ'אן-אוצ'ה. לאחר תקופה קצרה של משטר צבאי, קיבל צ'אן-אוצ'ה את ברכתו של מלך של תאילנד והפך להיות ראש המועצה הצבאית שבאופן זמני תנהל את המדינה עד לבחירות   חדשות

.9.-29 ביוני – עליית ארגון דעא"ש, המדינה האיסלמית

הארגון האסלאמי הפונדמנטליסטי, דעא"ש (מדינה אסלמית מעיראק ללבנט), הוא ארגון טרור אסלמי סוני, שהתפצל מארגון אל-קאעידה ופועל בסוריה ובעיראק, המגדיר את עצמו כח'ליפות אסלאמית סונית. ארגון זה מבקש להפיץ את האסלאם, לכבוש את העולם, ולא מתבייש בהפצת סרטונים שמתעדים את האלימות, השנאה והרציחות האכזריות שהם מבצעים בכל ערוצי התקשורת העולמיים

10.ה-8 ביולי – מבצע מבצע צוק איתן היה מבצע צבאי של צה"ל ברצועת עזה שהחל ב-8 ביולי 2014, והסתיים ב-26 באוגוסט עם הפסקת אש.

המבצע החל בעקבות ירי רקטי הולך וגובר מרצועת עזה לעבר אוכלוסייה אזרחית בדרום ישראל, כתגובה ל"מבצע שובו אחים" של צה"ל לאחר חטיפת שלושת הנערים ב-12 ביוני. בשלב הראשון כלל המבצע בעיקר הפצצות כבדות של חיל האוויר הישראלי, חיל השריון וחיל התותחנים ברצועת עזה, כשבמקביל ישראל ספגה ירי רקטי מרצועת עזה והתמודדה עם חדירה של מחבלים חמושים לשטחה שהגיעו מרצועת עזה דרך הים או דרך מנהרות. בשלב השני, שהחל ב-17 ביולי, נכנסו כוחות קרקעיים של צה"ל לרצועה במטרה לפגוע במנהרות הטרור. בשלב שלישי, שהחל ב-5 באוגוסט הושלמה יציאת הכוחות הקרקעיים של צה"ל מרצועת עזה, אך הלחימה נמשכה במתכונת השלב הראשון. במהלך המבצע נמנו 12 ניסיונות לתיווך ולהשגת הפסקת אש, כאשר רוב הניסיונות התקבלו על ידי ישראל, אך נדחו על ידי חמאס. המבצע הסתיים לאחר 50 ימי לחימה, עם קביעת הפסקת האש.

בשבוע האחרון, החלה להיסדק שוב הרגיעה הזמנית שהושגה, עקב שיגור רקטה לאזור המועצה האזורית אשכול וירי הצלפים מעזה על חייל ישראלי  בגדר הגבול

11.ה-13 ביולי – גרמניה מנצחת במונדיאל

 

במשחק גמר אינטנסיבי, שכלל הרבה הזדמנויות ומהלכים מדהימים של שחקני שתי הקבוצות, הצליחה גרמניה להכות בארגנטינה 1-0 בדקה ה-113, והפכה לקבוצה הראשונה שזכתה אי פעם בשלוש אליפויות העולם ובגביע הנחשק

12. ה-9 באוגוסט – הירי במייקל בראון ומהומות פרגוסון בארצות הברית

-9 באוגוסט נורה למוות נער אפרו-אמריקאי בשם מייקל בראון על ידי דארן ווילסון, קצין משטרה לבן, לאחר שזה קיבל דיווח על גניבה מחנות בעיירה פרגוסון. מות הנער עורר מתח גזעי, ראשית בעיירה שם התקיים האירוע, ולאחר מכן התפתח לגל מהומות בקנה מידה אזורי אשר הדיו נשמעים ברחבי ארה"ב עד היום

13. ה-19 בספטמבר – סקוטלנד מוותרת על עצמאותה


19 בספטמבר אזרחי סקוטלנד החליטו דרך סקר לאומי להישאר חלק אינטגרלי מהממלכה המאוחדת, למרות קולות רבים שקדמו לסקר שביקשו להכריז על עצמאותה שלסקוטלנד

14. ה-26 בספטמבר – הפגנות פרו דמוקרטיות סוחפות את הונג קונג

בספטמבר 2014, יצאו לרחובות הונג קונג עשרות אלפי מפגינים, שדרשו רפורמות דמוקרטיות כתחליף לשלטון הקומוניסטי הקיים בסין. התנועה זכתה לכינוי מהפכת המטרייה, בשל המחאה השקטה של המפגינים שהעדיפו לא למחות דרך מעשים של אי-ציות אזרחי, אלא בדרכי שלום

15.ה-22 באוקטובר – ההתקפה על הפרלמנט הקנדי

מייקל ביביו, אזרח קנדי שהתאסלם והוגדר כחולה בנפשו, רצח ב-22 באוקטובר את החייל נייתן סירילו, ששמר על בניין הפרלמנט ולאחר מכן התקדם אל תוך הפרלמנט על מנת לבצע פיגוע ירי. המחבל נורה למוות לפני שהצליח לבצע את זממו על ידי סמל משטרתי, בשם קווין ויקרס, שהיה בקרבת מקום

16. ה-3 בנובמבר – הפתיחה המחודשת של מרכז הסחר העולמי

 

13 שנים אחרי אסון התאומים, נחנך באותו המקום בדיוק מרכז הסחר העולמי חדש. עלות בנייתו הסתכמה בכ- 3,900,000,000$ והבניין נכון להיום כבר בתפוסה של מעל 60%

17. ה-12 בנובמבר – לראשונה נחיתה על כוכב שביט

ב 12 בנובמבר,2014 הרכב הבלתי מאויש רוזטה עשה היסטוריה, בכך שהיה המכשיר מעשה ידי אדם הראשון שנחת על כוכב שביט למטרות מחקר. סוכנות החלל האירופית הצהירה כי המשימה הרגישה כמו "נחיתת מכונת כביסה על קליע במעופו

18. ה-20 בנובמבר – הפגנות כנגד אלימות סוחפות את מקסיקו

עקבות החטיפה ההמונית של 43 סטודנטים על ידי המשטרה המקומית והוצאתם להורג על ידי ארגון פשע מקומי, יצאו אלפי מפגינים לרחובות מקסיקו סיטי, בדרישה להתפטרותו של הנשיא המכהן אנריקה פיניאטו, עקב השחיתות וחוסר האמון בממשל

טיולי מאורות ינואר 2015 - טלילה רבי

טיולי "מאורות"

ינואר  2015

טיולי סיפור ותוכן מרתקים וייחודיים באווירה חמה ומשפחתית.

*** המחירים כוללים: הדרכה, אוטובוס, ליווי אירגוני, כיבוד ושתיה חמה.

*** קיום  הטיולים מותנה במספר מינימום של  משתתפים.

*** יתכנו שינויים במסלולי הסיורים בהתאם ללוח הזמנים ולמזג האויר.

***  ההרשמה מחייבת – ביטולים ללא תשלום עד 3 ימים לפני מועד הטיול. לאחר מכן 50% מעלות הטיול.

*************

"אל תלכי לבדך" – סיור בין שדות ים לקיבוץ משמרות

11.01.15, יום שלישי (טיול יום)

 

סיפור על אחריות חברתית ותשוקה אישית, בין גלי הים המלחכים את חולות קיסריה  - ובין צל עלי הבננה בכביש פרדס חנה כרכור.

מסע ארצישראלי מהצנחנית שלא שבה מימי תבערה חורבן ועד הצנחן המזמר על חומות ירושלים.

נתחיל בהליכה לקיסריה, מקיבוץ שדות ים בו התגוררה ויצרה חנה סנש, מצנחני היישוב היהודי.

נמשיך בין בנימינה, פרדס חנה לכרכור, מושבות מנומנמות שהצמיחו מתוכן יוצרים ומוסיקאים .

נבקר בקיבוץ משמרות, על אתריו השונים, בהם חיו ויצרו שלום חנוך, חנן יובל ומאיר אריאל, שהתפרסם לראשונה בשיר "ירושלים של ברזל".

נגלה פינות חמד בהם גדלו ויצרו גדולי הזמר העברי, שהפכו לחלק מהתרבות הישראלית,  נתרשם ונזמר יחדיו ונסיים מעל קברו של מאיר אריאל.


מדריך: עופר רגב

מחיר:155 ₪

**********

טיול שלישי  לבקשת המטיילים

בעקבות אלי כהן - סיור ברמת הגולן

יום שני,   19.01.15 (טיול יום)


טיול ברמת הגולן בעקבות התחנות אליהן הגיע ופעל לוחם המוסד אלי כהן בעת שהיו תחת השלטון הסורי, עד לסיום הטראגי.

נביט על רמת הגולן ומעבר לה "דרך עיניו" ועיני הקצינים הסורים, נבקר בבסיסי ומפקדות הצבא הסורי עד 67 ונבין את חשיבות פעילותו על רקע התקופה.

בין האתרים: המלון הסורי והאנדרטה באל-חמה. מועדון הקצינים באפיק והמחנה בחושניה. מבנה מפקדת הצבא ממנו תצפית מרשימה על קונייטרה והגבול הנוכחי. ברכת רם ועמק יעפורי עם סיפורו של סאלים חאתום, אחד משופטיו של אלי כהן.

מדריך הטיול - גיל ברנר, אשר מטפל בפרויקט מבורך של הקמת שביל ואנדרטאות לזכרו של אלי כהן, ונמצא בקשר הדוק עם בני משפחתו של אלי כהן.


קטעים מתוך כתבה שהתפרסמה בידיעות אחרונות:

"...אחד הטיולים המרתקים ... הוא טיול ברמת הגולן בעקבות אלי כהן, המרגל שלנו בסוריה. את הטיול יצר מדריך הטיולים הוותיק גיל ברנר, שכבר שנה, לדבריו, עוסק רק בדבר אחד: סיפור הגבורה הטראגי של כהן.

ברנר ..חקר את קורותיו של אלי כהן, יצר קשרים עם אלמנתו נאדיה ועם אחיו אברהם, ואסף כל מידע שעזר לו להתחקות אחר צעדיו בזמן שהותו בסוריה. ב18- בינואר, יום השנה ללכידתו בדמשק, יחנוך ברנר את "שביל אלי כהן," שיעבור באתרים העיקריים ברמת הגולן שבהם ריגל אלי כהן לטובת ישראל לפני כ50- שנה, כאשר השטח עדיין היה בחזקה סורית.

בטיול שבנה המדריך גיל ברנר, הוא מוליך את המטיילים 50 - שנה אחרי - למקומות שבהם ביקר כהן: בית המלון הסורי שבו לן ושנמצא היום ליד מרחצאות אל-חמה; המוצבים הסוריים שמהם צפה אל הגולן (ושנמצאים היום בשטח ישראל;( המחסומים נגד הטנקים שנבנו בדרכים, שעליהם דיווח אלי כהן למפעיליו בישראל, חדר האוכל של הקצינים במחנה חושנייה, שבו סעד עם חבריו הקצינים סלים חאתום וחליל עספור, ראש מנהל הדלק של הצבא הסורי, ב7- באוקטובר .1962.."

מומלץ ביותר!!!

מדריך:  גיל ברנר

מחיר: 150 ₪

*************

פינות חדשות ונסתרות מתחת לאף...

אזור השפלה

22.01.15 , יום חמישי

 נתחיל את היום בביקור ב"מערת בני ברית"   ובאנדרטת אנה פרנק ..

משם קצת" נחלץ עצמות" בפארק קנדה   ונצא למסלול הליכה קצר (כשעה) לאורך נחל המעיינות  עד מעיין התמרים

נמשיך עם הרכב אל פארק  יער שוהם אל כנסיית" באכוס" ונראה את הפסיפס המדהים שהתגלה  במקום

לאחר מכן נמשיך אל המאוזוליאום (אתר קבורה מפואר) במזור

ולאחר הפסקה לארוחת צהריים נסיים בחדש ישן:

תל אנטיפטרוס  עיר רומית  היושבת על צומת דרכים החשובה ביותר בתקופה העתיקה

ומשם אל  עיר חדשה לא מוכרת הנבנית כיום  ראש העין ...


מדריך: שמוליק כספי

מחיר:  145 ₪ לא כולל 15 ₪ כניסה למבצר אנטיפטרוס

 

 ********

יומיים "במקום הנמוך ביותר בעולם"....

29-30.01.15

ימים חמישי-שישי

" ..  ים המוות הכחול בלאט ינוע

וממעל עננה קטנה תשוט.

עץ האשל בדממה יזוע

וכל קו בחול יפה חרוט...."

   בסוף חודש ינואר - כשאצלנו כבר חורף,גשם וקר –

באזור ים המלח, לרוב, השמש מחייכת וזה הזמן לטייל באזור...

אנחנו שמחים להזמינכם להצטרף אלינו ליומיים של טיול באזור הנמוך ביותר בעולם.

אזור יחיד ומיוחד לא רק בקנה מידה ישראלי אלא בקנה מידה עולמי!!!

נשמע, נראה ונכיר את החיים באזור מיוחד וייחודי זה  וניגע מגוון רחב של נושאים: היסטוריה, התיישבות, גאולוגיה, בוטניקה ועוד...

 

נשמע  על "תעלת הימים"-סיכונים מול סיכויים, נדבר על מגילות, מרידות,  האנשים שחייו וחיים במקום זה, בעלי החיים, הצמחיה , תופעת הבולענים ועוד...

 

מדריך: חנוך וייזר

 

מדריך נהדר ומנוסה השם דגש על הדרכה איכותית ומעמיקה.

 מדריך באזורים רבים בארץ במגוון רחב של  נושאים.

חנוך בוגר תואר ראשון בארכיאולוגיה וגאוגרפיה של אוניברסיטת תל אביב  וסיים לימודי תואר שני בחוג ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטת בר אילן. מדריך בקורסים של מורי דרך מטעם משרד התיירות, במכון אבשלום, יד בן צבי, קתדרה, וקבוצות פרטיות.

נפגוש ונכיר את הדברים הייחודיים לחבל ארץ זה.

תוכנית הטיול נקודות עיקריות בלבד:

נתחיל בצפון ים המלח במקום בו עמד "המפעל של נובומייסקי". נראה ונספר על האיש והמפעל שהקים במו ידיו. הסיפור, כמו האיש, מדהים בכל קנה מידה!!!

 

נבקר ב"קומראן" ונספר על הקהילה המיוחדת שגרה אז, לפני 2000 שנה בסוף העולם.

נעלה ל"מצוקי דרגות" ונעשה תצפית מדהימה-מזרחה

נסיים ב"גן הבוטאני" הנמצא בקיבוץ "עין גדי"-גן יחידאי ומיוחד.

לינה: אכסנית אנ"א עין גדי

 

למחרת  נבלה בחלקו הדרומי של "ים המלח"!

נעלה עם האוטובוס למרומי ,הר סדום", נעשה תצפית מופלאה למזרח ונסביר כיצד נוצר הר המלח הזה.

נבקר בישובי "כיכר סדום"!!  מדובר בשני מושבים המוצאים פרנסה מגידול ירקות ליצוא.

 ב"נאות הכיכר" נדבר על "נחל הערבה" וב"עין תמר", נסביר כיצד בנו ישוב על קרקע ביצתית!!!

ולסיום נעשה סיור מודרך במפעלי ים המלח..

זהו טיול מיוחד, שונה  ומאוד מעניין

*** יתכנו שינויים במסלול בהתאם ללוח הזמנים

 מחירים ותנאי תשלום

 *מחיר למשתתף (לא כולל לינה): 400 ₪ 

 כולל:

·                    הדרכה במשך שני הימים

·                    אוטובוס צמוד

·                    כניסות לאתרים + הדרכות במקום

·                    ארוחת צהרים ארוזה ליום השני

·                    כיבוד קל ושתיה חמה

·                    ליווי וארגון

 

*מחיר לינה אכסנית אנ"א עין גדי (כולל ארוחת ערב ובוקר)

·                   300 ₪ למשתתף בחדר זוגי

·                   400 ₪   למשתתף  בחדר יחיד

·                   270 ₪ למשתתף  = שלושה בחדר

אפשרויות תשלום:

אפשרויות תשלום:

* 3 תשלומים – כ"א 234 ₪ : תשלום ראשון עד סוף דצמבר תשלום שני  עד 15.01.15  תשלום שלישי  ביום  הטיול

* 2 תשלומים - כ"א 350 ₪. תשלום ראשון עד סוף דצמבר תשלום שני ביום הטיול

הצ`קים כתובים לפקודת "מאורות". לשלוח בדואר רשום לטלילה רבי קבוצת גבע 1891500

שימו לב!

-                    ביטול השתתפות – עד  שבועיים לפני הטיול – ללא עלות

-                    שבועיים לפני תאריך הטיול – 50%

-                    שלושה ימים לפני תאריך הטיול – 75%

**********

אכסניית אנ"א עין גדי, הממוקמת בכניסה לגן הלאומי עין גדי, על חופו המערבי של ים המלח, מציעה חדרים וחדרי מעונות מודרניים. האכסנייה נמצא במרחק של קילומטר אחד צפונית לקיבוץ עין גדי.

חדרים בבית ההארחה בעין גדי ישנם 51 חדרי אירוח.

החדרים כוללים מיזוג אוויר, חדר אמבטיה צמוד עם מקלחת, שירותים, מקרר קטן, טלוויזיה וערכת קפה

תרבות בעמק

 

משכן לאמנות עין חרוד:

שיח גלריה בתערוכות:

חנה דיין פנים,

חיים מאור יהודי טוב,

דוד וקשטיין ציור,  עד 10.1.2015

 שישי 2.1 שעה 11:00

שבת 3.1 שעה 11:00דברים טובים

על מרק חם בחורף אין צורך להמליץ הבעיה היא לבחור אחד מבין מאות מתכונים. אז הפור נפל  ואנחנו בטוחים שהוא לא יפסיד בתחרות עם אחיו מרקי הבטטות וכל השאר...

 

מרק פטריות, כרישה ותפוחי אדמה

מרכיבים

  2-3סלסלות פטריות קצוצות גס

2 יחידת כרישה פרוסה

1/2 קילו תפו"אד

1 ליטר ציר עוף

50 גרם חמאה

3 כפות שמן זית

כף עלי מיורן או תימין

כף פטרוזיליה קצוצה

2 כפות קמח

מלח

פלפל שחור

צרור קטן של פטרוזיליה קצוצה לפיזור על פני המרק בהגשה

אופן ההכנה:

מחממים סיר בינוני עם החמאה ושמן הזית ומטגנים בו שתיים שלוש דקות את הכרישה, המיורן והפטרוזיליה. מוסיפים את הפטריות ומטגנים חמש דקות תוך ערבוב. מוסיפים את תפוחי האדמה ומטגנים תוך ערבוב חמש דקות נוספות. מתבלים במלח ופלפל. מערבבים ובוזקים את הקמח. מערבבים היטב. מוסיפים את הציר ומביאים לרתיחה. מנמיכים את הלהבה למינימום ומבשלים עשרים דקות בסיר מכוסה. בוזקים פטרוזיליה ומגישים

 

 


העתקת קישור