דף מספר 2133
24/9/2014
דף מספר 2133
רשימת המאמרים
לחצו כאן להצגת כל הכתבות ברצף
דף 2133 - ראש השנה

דף מספר 2133 כ"ט  באלול תשע"ד 24 בספטמבר 2014

 

אתר גבע www.kvgeva.org.il. הערות, כתבות, מכתבים, בקורת ומחמאות מהבית ומהפזורה אפשר לשלוח ל  e.mail שלנו: daf@kvgeva.org.il

עריכה והדפסה : נעה ידין  ועדנה לנדאו

עריכה באינטרנט: טל גולן  אייל אורן


תוכנית ערב חג ראשון

 

ערב חג ראשון – יום ד' 24.9.2014

תוכנית החג

 

א.                טכס פרידה מהשנה החולפת יערך על מדרגות מערביות של ח"א בשעה: 18:10

ב.                 סעודת חג משותפת בחדר-האוכל תיערך בשעה: 19:00

 

תפילה לשנה החדשה - נתן אלתרמן

תפילה לשנה החדשה - נתן אלתרמן, הטור השביעי

 

תן לנו שנה אחת של שקט אמיתי

שנה של לובן הפריחות וירק הדשאים

שנה של להט אהבות וחום תנור ביתי

ושנדע רק פעם מהו טוב ומה נעים.

שנה ללא קולות שנאה וזעקות השכול

ללא מראות הדם ללא הלמות תופי המלחמה

ללא הפחד המשתק של הנורא מכל

ללא צחוקו של העתיד אשר נטמן באדמה.

הן לא בקשנו לנו אוצרות של ממלכות

לא אושר עילאי ומכוניות פאר

קורטוב אחד של שקט אמיתי ולובן של פריחות

אשר נוכל בהם בלאט להתהדר.  

להתרגש כפעם מריחות הסתיו

לדהור אל האושר כשריקת רכבת

לבנות לנו סוכת שלום עכשיו

ולהיות בה ראויים לשבת

 

הודעות לדף

מזל טוב

לרחלה ויואב נחשון

לנישואי הנכדה בִּתם של אילת ודרור

 

ברכות לתומר בנרמן לשחרורך מצה"ל

**************

הגיל הרך

בפירסום שנעשה בדף הקודם לגבי תאריכי הגשרים בסוכות נפלה טעות שיש לתקנה. התאריכים הם- שני ימי ו', 10,17/10

בברכה,

מורן שבילי- רז - רכזת הגיל הרך

***************

רענן פרנס – מרכז המשק יעדר מהעבודה בין התאריכים 28.9-4.10 .

במקרים דחופים אפשר לפנות אל צלילה .   

איציק מור – מנהל הקהילה , יעדר מהעבודה בין התאריכים 21.9-12.10

שנה טובה

************

שעות פתיחת הבריכה לחגי תשרי.

ימי חול – 6:00-13:00, 15:00-18:30

ערבי חג ושישי – 6:00-17:30 (רצוף.)

שבתונים – 08:00-18:30 (רצוף)

שנה טובה – רם רון

**********************************

ביום חמישי 25/9 – (שבתון) הכלבו יפתח לחיילים במקום בשבת. 

*****************************************

סדרי ארוחות לימי החג:

יום ד' 24.9 – ארוחת בוקר.

צהריים – אין ארוחה (הכנות לחג).

ארוחת-ערב חגיגית

יום ה'-  שבתון, 25.9 – בוקר-צהריים – ח"א סגור.

ערב – ארוחת חג שני (הגשה עצמית, קופה)

יום-שישי שבתון, 26.9 – בוקר, צהריים – ח"א סגור.

ערב – ארוחת-שבת (הגשה עצמית , קופה).

יום-שבת 27.9 – ארוחת-צהריים כרגיל.

*. עבור חברים הסועדים בבית בערב חג ראשון, תפורסם הרשמה לצורך הזמנת

 המנות, כולל מחירים ומועד חלוקה.

חג – שמח, שנה טובה

 

יום כיפור:

זמני תפילות והתקיעות ליום-כיפור תשע"ה 3-4/10/2014

הדלקת נרות – תחילת הצום: 17:45.

סיום הצום: 18:58.

התכנסות: 17:30. הדלקת נרות, כל נדרי, פרוזדור ליום-כיפור, תפילת ערבית

תפילת שחרית: 08:00, קריאת התורה: 10:30,  הזכרת נשמות, 11:00,

 15:30 תפילת מנחה, 17:20 תפילת נעילה.

הבדלה


ברכה לחג - יהודה בכר

חברי גבע

אנחנו נמצאים ערב ראש השנה,וזו הזדמנות ,לצד ברכות לשנה החדשה שבאה עלינו,גם לסקור את השנה שמסתיימת,והנושאים שעומדים על סדר היום הכלכלי של הקיבוץ.

השנה שחלפה עמדה בסימן חילופי תפקידים,אולי גם חילופי דורות הן בקיבוץ והן בבקרה,ותחילת מהלכים אסטרטגים משמעותיים ביותר בבקרה.

כמעט כל הצמרת הניהולית התחלפה,ובפרוס השנה החדשה אנחנו עומדים עם סוסים חדשים ורעננים מלאי מרץ ועזוז לסחיבת העגלה הכלכלית של גבע.

זה המקום להודות לבעלי התפקידים שסיימו,חלקם לאחר שנים רבות מאוד,על תרומה ארוכת שנים ונשיאה בעול,וכן לברך את בעלי התפקידים החדשים בהצלחה במילוי תפקידם בנחישות לקידום המשימות והיעדים שעומדים לפיתחנו.

בקיבוץ התמקדנו בשנה החולפת במשימות של שיפור הבקרה הפיננסית ובניית כלי דיווח אמינים שיאפשרו לנו להציג את מצב הקיבוץ בלוחות זמנים וברמת דיווח טובים יותר. להערכתי אנחנו נמצאים היום ברמת שליטה פיננסית וכלכלית טובה יותר משמעותית. בימים אלו אנחנו מסיימים הקמת מערכת דוחות חדשה שתאפשר לנו להציג את הנתונים גם ברמה ויזואלית ובהירה יותר.

הועדה הכספית עובדת באופן סדיר ולקחה על עצמה להסדיר את מערכת החוב מול הבנקים כולל הסרת כל השיעבודים.הסדרה זו מתאפשרת בגלל היכולת שלנו להתחייב על מדיניות פיננסית זהירה ומתוכננת.אנחנו בתהליכים מתקדמים מול הבנק לסיום המהלך. בנוסף אנחנו מטפלים בכל נושא שנמצא תחת הכותרת של קרן המילואים,באופן שייתן לקיבוץ הגנה מלאה על כספים אלו מצד גורמי חוץ,וכן הסדרת נוהלי עבודה וניהול היתרות וההפקדות שאמורות לתמוך בקרנות החיים ויעדים אחרים שהקיבוץ התחייב לחבריו,באופן שימנע חיכוכים והתחשבנויות הדדיות בעתיד. נושאים אלו יסתיימו בתחילת השנה החדשה.

מבנה ארגוני- אנחנו מתרכזים בהפעלת המבנה הארגוני עם התאגוד החדש, שמרכז את הפעילות העסקית תחת תאגיד האחזקות ואת כל ענפי החקלאות תחת תאגיד חקלאות חדש. כבר בתקציב 2014 ווביתר שאת בתקציב 2015 ניתן ביטוי להפרדה זו ולקשרי הגומלין בין תאגיד האחזקות לקיבוץ בכל הקשור לתשלומי שירותים ,שכירות ודמי שמוס.

בתחום ענפי המשק העקריים:

גד"ש-למרות הקיץ השחון,סיימנו שנה טובה והתוצאות עוברות את התקציב. למזלנו השנה השחונה הקפיצה את מחירי היבולים דבר ששיפר את התוצאות של הגד"ש אך פגע ברפת בגלל עליית מחירי המזון היבש.הצוות בראשות מאיר מצליח להגיב בצורה טובה לאילוצים הללו ולפזר את מגוון הגידולים בצורה מיטבית.

מטעים- כל המטעים והחברים שעובדים בהם אוחדו תחת ניהולו של צפריר. ענף המטעים בגבע הוא גדול ומהווה גורם משמעותי בסל ההכנסות של הקבוצה. היבולים השנה נמוכים מהתחזית,אך מנגד יש פרי גדול יותר והמחירים עלו משמעותית,ההערכה כי תהיה פגיעה ברמת ההכנסות והרווח מול התכנית.

רפת- התוצאות המקצועיות ברפת השתפרו יחסית לרפתות באזור,אך הרווחיות בענף הרפת נפגעה בחציון הראשון בגלל עליית מחירי המזון הגס,ופגיעה במחיר המטרה לחלב. התחושה היא שלאור עליית מחיר המטרה יהיה החציון השני טוב יותר.

דיר- אנחנו מתמודדים בדיר עם סביבה עסקית שיש בה אי ודאות רבה בכל הקשור למחירי הבשר,ורצון למהלך של ביטול מכסות חלב והבטחת מחיר מטרה. כללית ענף הצאן סובל מרמת רווחיות מבנית נמוכה ,בהיקפי המכסות הקיימים.

לול-במחצית השנה עברנו לעבודה במסגרת האינטגרציה של עוף טוב. עבודה במסגרת אינטגרצייה מבטיחה למגדלים תמורה קבועה ללא סיכון  מגידול העופות. גובה התמורה מושפע ממצב הרווחיות של האינטגרציה כולה ומרמת התוצאות המקצועיות של כל חוות גידול.יש סיכוי כי מהלך זה ייתן תרומה נטו גבוהה יותר משמעותית.

מכון שקדים-גיל וצוותו המיומן מתפעלים את המכון בצורה טובה מאוד. רמת היבולים השנה נמוכה בכ 15% משנה קודמת ולכן הקיפי הפעילות של המכון יהיו נמוכים במידה מסוימת משנה שעברה.הרווחיות לא אמורה להיפגע נוכח שיפור ברמת המחירים.

בקרה- מעבר לשינויים הפרסונלים המשמעותיים,נכנסה בקרה בתחילת השנה למהלך אסטרטגי כולל ומקיף שאמור להצביע על דרכי פעולה ומיקוד החברה במהלכים שתפקידם לשפר את מעמד ומיצוב החברה בפעילות בשוק המקומי,ולפצח את האינגמה של כיצד להגיע לצמיחה ופעילות משמעותית בשווקי יצוא.החברה ומנהלי החברה מחוייבים מאוד לתהליך ונמצאים כבר בעווי הקורה בכל הקשור לתחילת מימוש הצעדים והמסקנות בעקבות התהליך.צריך לתת ליפתח ולהנהלת החברה,גיבוי,תמיכה והרבה פירגון כדי לרפד מהלכים לא קלים אלו בתחושה שהקיבוץ מחויב כמו ההנהלה למהלך.

השנה החולפת הייתה דינמית מאוד בכל הקשור לשינויים ומהלכים כמעט בכל ענפי ופעילויות הקבוצה. אני רוצה לאחל לעצמנו לקראת השנה החדשה שנצליח לעמוד בציפיות שהצבנו,ושנעשה זאת בחדווה והרבה פרגון הדדי.

שנה טובה הרבה אושר ובריאות

יהודה בכר


משולחן מרכז משק - רענן פרנס

משולחן מרכז המשק

ראש השנה הוא יום מיוחד בו כולנו מתאחדים סביב שולחן משפחתי, כמאמר השיר של נעמי שמר "מתפללים ומקווים שיפה ושונה תהיה השנה אשר מתחילה לה היום"

כל שנה מתחילה אולי בסימן שאלה, אבל עצם ההתחלה פותחת אצלנו משהו בנפש, הופכת אותנו לאופטימיים ומעלה כמעט באופן אוטומטי את החיוך על הפנים. ראש השנה מהווה עבורנו פתיחת דלת– אופציה, אנחנו טרם יודעים אם ועד כמה נצליח לממש אותה, אבל לפחות בשלב הזה אנחנו יכולים לשמוח, בלי דאגות, על עצם פתיחתה.

בראש השנה אנחנו מתחילים להסתכל קדימה- אל העתיד,אך רגע אחד לפני כן, נסכם את חצי השנה הכלכלית החולפת(לפי לוח השנה הלועזי).

הקמנו מבנה תאגידי חדש המבדיל בין"הקבוצה" לבין המפעלים והענפים, הגדלנו את סך הנכסים  ואת ההון העצמי. הקטנו את התחייבויותינו בבנקים על פי התוכנית.

בדוח רווח והפסד שמרנו על הכנסות מעבודה ושירותים בדומה לשנה הקודמת, הכנסותינו מחקלאות, מעבודת חוץ ומגמלאות ירדנו בהשוואה לשנה שעברה.

קיבלנו הכנסות חד פעמיות, שעיקרן תשלום הפקעת שטחים חקלאים עבור כביש 71.

הוצאות הקהילה עלו באופן ניכר בעיקר בסעיף הוצאות הקיום.

תוצאת הרווח הנקי לחצי שנה הסתכמה בהפסד דומה לשנה קודמת.

כמידי שנה הרווחיבוא לידי ביטוי בחציון השני של השנה.

מכון שקדים :המכון עובד במרץ וללא אירועים ותקלות מיוחדות, יבול השקדים מסתמן נמוך משמעותית משנה שעברה כ- 20% פחות פרי, כמות הלקוחות נשמרה משנה קודמת, ואנו ממהרים לסיים את העונה לפני הגשמים.

מטעים :הפרי ממתין לתורו בערמות בשטח בדרכו למכון הפיצוח. היבול כנראה נמוך משנה קודמת על פי הערכות ובדומה למגדלים האחרים, הפיצוי לכך הם מחירים גבוהים משמעותית כך שההכנסות הצפיות גבוהות משנה קודמת.

זיתים – אנו בפתחה של תקופת המסיק , השנה הצטרפנו להתארגנות חקלאים במשקי עמק יזרעאל וכל היבול ישווק ע"י ההתארגנות.

פרדס – לאחר ארבע שנים של הפסדים עקרנו את פרדס המינאולה ובמקומו בשנה הבאה בתום שנת השמיטה נשתול זיתים.(השטח הוא במדרון תלול ומתאים לזיתים בלבד). בנוסף פרדס "אור" קטן מתחת לבית העלמין.

תמרים –המטע משמש בעיקרו כמשתלת עצי תמר.

גד"ש:שנת הבצורת פגעה בענף ואינה מאפשרת גידול שני כי סיימנו את מכסת המים המוקצבת. היבולים נאספו והתוצאות הכלכליות טובות מכיוון שמחירי השחתות עלו ופיצו על כך.

רפת : תוצאות מקצועיות יפות. ברבעון השני מחירי החלב נשחקו ביחס לתשומות ומחיר המטרה עודכן ברבעון השלישי ואנו עומדים ביעדי התקציב.

דיר :חצי השנה הראשונה הסתימה בעודף קטן, המדדים המקצועיים טובים והתוכנית הצפויה היא לרווח משמעותי עד סוף השנה.

לול:סיימנו את הסכם השיווק לזוגלובק, התקשרנו באינטגרציה עם עוף טוב, המדגר הראשון הסתיים לפני כמה ימים והתוצאות המקצועיות נראות טובות.

מוסך :פעילות המוסך דומה לשנה קודמת , עיקר ההכנסה הוא מלקוחות משרד הביטחון.

הכנסות פאסיביות :פיתוח הכנסות פאסיביות היא פעילות חשובה שאני מנסה לקדם מיום כניסתי לתפקיד, ועיקרה היא בניצול נכסים וייזום פעילויות בעלות סיכונים נמוכים כגון השכרת נכסים, אנרגיה חלופית על שלל האפשריות וסיכויים בהכנסה קבוע ויציבה לאורך זמן. האתגרים העיקרים הם ברגולציה הממשלתית ועבודה מול גופי המדינה , וקצת קשיים פנימיים בשיתוף פעולה עם חברים בהבנה שוויתור על מחסנים יתרום לכולנו ויגדיל את עוגת המקורות הכללית לטובת הצרכים והשימושים ההולכים וגדלים. אני מאמין שניצול נכון של נכסים אלו יביא הכנסות משמעותיות לקהילה.

שאת תקוותינו במשך השנה נממש.

שבמעשים חדשים במהלך השנה נתחדש.

שנדע מעצמנו להוציא קצת יותר.

שנה טובה, רענן פרנס

משולחן המזכירות - צלילה

משולחן המזכירות

א. סיכום משאלים

א.    משאלים שנערכו בתאריך 12.9.2014

1.      נועם מרגלית ליו"ר הנהלת חינוך – לא התקבל

2.      רעיה רותם לחברות בקב' גבע – התקבלה.

3.      ניצן (לב) רזניק למועמדות בקב' גבע – התקבלה

4.      אורן רזניק  למועמדות בקב' גבע – התקבל

5.      עטרה רצין – למועמדות בקב' גבע – התקבלה.

6.      הסדר משקפים במימון הקבוצה – התקבל.

ב.     משאלים שנערכו בתאריך 19.9.2014

1.      התקנת מערכת לייצור חשמל סולארי בגבע "בהסדרה תעריפית" ובהשקעה של 4,000,000 ₪  - התקבל.

2.      אלדד בן-ארי , כנציג ציבור באסיפת התאגידים – התקבל.

3.      עומר רז , כנציג ציבור באסיפת התאגידים – התקבל.

4.      דני פלג , כנציג ציבור באסיפת התאגידים – התקבל

5.      מוקי ידיןכנציג ציבור בוועד הנהלת אחזקות – התקבל.

 

שנה טובה, שנת מעש ויצירה

צלילה לקס

 

מול המראה - צלילה לקס

מול המראה

אחד מיסודות הקיבוץ השיתופי הוא דמוקרטיה ישירה, כדרך לניהול החיים המשותפים.

 משמעות הדבר בפועל  הוא קיומה של אסיפת חברים ( כולם...) כגוף הקובע בכל הנושאים שעל סדר יומה של הקבוצה, נושאים עקרוניים ונושאים שוטפים.

משמעויות נוספות הן מתן אפשרות כל חבר להגיש הצעות לדיון ציבורי, בהליך ידוע ומוסדר ומתן אפשרות לכל חבר/ה להיבחר לתפקיד ציבורי.

הקלפי הוא חלק מהאסיפה וקיומו מאפשר הליך הצבעה המקיף מספר רב של חברים.

מרבית ההחלטות העקרוניות והפרסונליות, מתקבלות בקלפי.

היכולת ליצור בקבוצה מערכת ציבורית מתפקדת, היא פועל יוצא של נכונות החברים להיות פעילים בה. לקבל על עצמם תפקידים ברמות העשייה השונות : חברי ועדה, מרכזי ועדות ומנהלי מערכות.

בשנים האחרונות נפגמה קשה הנכונות לפעול במישור הציבורי.

נוצרה אדישות המתבטאת בהיעדרות כמעט מוחלטת מאסיפות, הימנעות מהצבעה בקלפי של כ-50% מהחברים וסירוב למלא תפקידים.

הצורך לעמוד לבחירה בקלפי, "מבריח" חברים, במיוחד אם  התנסו בניסיון זה, ולא נבחרו.

תהליך הבחירה מלווה לא פעם בתעמולת רחוב כנגד המועמד, תעמולה המבוססת  על שמועות והשמצות.

תופעה שלילית זו באה במקום לעשות הליך בירור מוסדר בועדות האיתור, המזכירות והאסיפה.

החברים הצעירים ואלו שבגיל הביניים מעדיפים להתמקד בעבודתם (פעילות ציבורית גם היא עבודה ולא רק התנדבות) בענפי המשק או בעבודת חוץ המרחיקה אותם מהפעילות הפנימית.

העבודה עבורם היא "מקום בטוח". פעילות ציבורית לעומתה , היא "מקום חשוף הנתון לביקורת לא סלחנית".

ניתן למדוד ולכמת את היבול בשדה, את המכירות במפעל ואת המשכורת שמביא עובד חוץ. כל אלו יתורגמו למספרים בדו"ח כלכלי.

לא ניתן למדוד ולכמת (למעט היבטים כספיים מסויימים)הצלחה בניהול מערכת ציבורית,

אך כל חבר/ה רואה עצמו/ה מומחה להערכתה.

תמונת מצב זו משקפת התפוררות חברתית.

בהכירנו את המצב תוך זיהוי השפעותיו השליליות על חיינו, פתחנו לפני חודשים ספורים בהליך הבירור "פני גבע לאן".

שינוי חברה הוא תהליך מורכב ונדרש לו זמן. עלינו לפעול לקידומו באינטנסיביות, תוך שיתוף החברים במהלכיו.

עד שיתקבלו החלטות מכריעות בסופו של התהליך, יש להמשיך ולנהל חברה מתפקדת, בעלת מוסדות הפועלים באופן רצוף, בנהלים ותקנונים הידועים לציבור ומשתפים אותו בקבלת החלטות בעלות משמעות .

יש צורך אמיתי להתנער מהאדישות שאחזה בנו, מהשיתוק וההסתגרות ,איש בביתו "ואיש לביתו".

ככל שמספר החברים הלוקחים חלק בפעילות ציבורית יגדל, כך נוכל ל"רענן" את השורות, "לגדל" מנהלים ומנהיגים לעתיד ולבנות בסיס חברתי איתן שעליו נבנה את הקבוצה, כפי שיוגדר בהליך הבירור "פני גבע לאן".

עלינו להנמיך את מפלס הביקורת ולהעלות את מפלס העשייה האישית, לטובת החברה בה בחרנו לחיות.

צלילה לקס

נ.ב. עדיין לא נמצאו מתנדבים להכנת חג סוכות.....!

מש"א - אלון קרל

19 ספטמבר 2014

משולחן משאבי-אנוש

ועדת בטיחות

הוקמה ועדת בטיחות בראשות ממונה הבטיחות של הקיבוץ – שמוליק פרמינגר. חברי הועדה שנתבקשו וניאותו לכך וכן בעלי תפקיד, מתוקף תפקידם : רענן פרנס, איציק מור  ורז לבני – מתוקף תפקידם, איתן לוין וערן גל – "נציגי ציבור".

הועדה תעסוק בענייני בטיחות בקיבוץ ובענפים השונים.

נאחל לוועדה שתהיה פורייה יעילה ואיכותית ולכולנו שנדע ונפעל על פי ההנחיות, שהרי אלו "נכתבו בדם".

ועדת אבלות

יעל זיו מרכזת הועדה מזה שנים הודיעה על החלטתה לסיים את התפקיד, ולא בפעם הראשונה אך בהחלט האחרונה. כלומר בפעם הבאה, לא עלינו, תהיה בעיה ותיערך "תפירה" של תיאום פרוצדורות, ארגון, סידורים ועזרה למשפחות באבלם.

מה נידרש כדי להיות במקום טוב עבור כולנו, רכז ועדה – מתנדב, אשר ביחד עם חברים נוספים העוסקים בתחום חשוב זה ואולי נוספים ייתן את המענה החשוב של עזרה בתזמון וארגון לוויה, בעזרה של חברים מיומנים העוסקים בכך גם היום. הפעילות היא מזדמנת ובקרות אירוע מצער. הפעילות היא קטנה מאוד וחשיבותה רבה ועיקרה של הפעילות הם : יידוע לבעלי תפקיד וחברי ועדה, תיאום עם נהג בריאות, תיאום הוצאת הודעה עם מזכירות, קביעת מקום בבית הקברות, הנחיה ויידוע המשפחה לגבי סדר הדברים ועוד כמה עניינים פרוצדורלים, פשוטים. במש"א ואצל יעל יש תרשים "זרימה" של כל הפעולות: מה ראשון ומה אחריו, עם מי מדברים ועל מה, מי עושה ומה, תקנון וכדומה. התפקיד יכול שייעשה טכנוקרטי או ב "נשמה ייתרה", וכמובן כל דבר בין שני אלו.

נשמח ונודה למי שיתנדב, ניתן גם להעלות הצעות של מתאימים אם אלו הסכימו להעברת שמם לתפקיד. ניתן לקבל פירוט רב מזה לגבי התפקיד, בפניה ליעל זיו או אלון במש"א.

שוב התפקיד הוא "קטן" אך חשיבותו בעיתות בהם נזקקים לו היא חשובה לאין ארוך ולצערנו כל אחד מאיתנו חווה, או יחווה מצבים מסוג זה ובאותו זמן הדבר האחרון שנרצה בו זה לעסוק בתיאום וגיוס ושינוע וטלפונים וכיוצ"ב. 

חופשות נותני שירות

ענת לביא יצאה לחופשה בחו"ל ותחזור אלינו,בכוחות מחודשים ולעשייה רבה בסוף החודש, ספטמבר. עד לבואה בחזרה נמשיך בצוות הרגיל לתת מענה לפניות, הזמינות בטלפון תהיה קטנה מהרגיל.

קורט וילסון –נהג הבריאות המסור,גם הוא ייצא לחופש ויחזור באמצע אוקטובר. לא יהיו שינויים בהסעות והן ימשיכו כרגיל ע"י מחליפים, ללקוחות הקבועים הועברו הפרטים, ההסעה של 13:45 תימשך כרגיל.  

אלון קרל

************

לכבוד החג, ראש השנה – משאבי אנוש

בסיום שנה ובפתחה של העוקבת – חדשה, מה נאחל ולמה נייחל

שנעסוק יותר בחשוב ופחות בדחוף

שיהיו מהפכות מתקדמות ופחות הפיכות חצר

יותר שיחות חבריות ופחות גישורים, בוררויות ובתי-משפט.

נלמד לפרגן ולהעריך מאמצים ופחות הוצאות דיבה

יותר זמן פנאי ופחות תורנויות

יותר שאלות "במה ניתן לעזור" ופחות טרוניות של "אווףף"

ייצוב ופיתוח קריירה ופחות "חיפוש עצמי"

יותר מ "רוח התנדבות" לועדות הממשיכות את רוח ואורחות המקום וגם לאלו האמונות על ניהול

יותר לומדים ולימודים בעלי מימוש, בעולם הארצי

יותר אמון והשלמה עם המקום והדרך בה בחרנו לחיות

יותר יוזמה ובעיקר כזאת הקשורה ישירות לתפקיד בעבודה ובקבוצת גבע גם

יותר בשורות טובות ומשמחות

יותר שלום ופחות מלחמה, פנימית \ ארצית \ חיצונית

יותר הבנות והסכמות ופחות תקנונים

יותר פריחות... בנוי שיפוצים ובתים

יותר דיוק ברישום העבודה ופחות תיקונים של בדיעבד

וכל המוסיף... הרי זה משובח

בברכת חג שמח ושנה טובה

אלון קרל, משאבי- אנוש

 

סיכום חצי שנתי - איציק מור

לחברי קבוצת גבע

אנו בפתחה של שנה חדשה וזו הזדמנות לסיכומים תקוות וברכות.

פעילות הקהילה במחצית הראשונה של 2014 התאפיינה בתהליכים של הפרטת שירותי  גבע לחברים בתקציבי מזון ורכב.

החל מחודש מאי החלה הפרטת המזון, ניכרת שביעות רצון של החברים, מהשירות בחדר האוכל ומהחיסכון בתקציב. מסתמן חסכון של מעל 20% מהתקצוב לחברים.אנחנו פועלים לשפר ולייעל את פעילות ענף המזון בכללותו.

בענף הרכב, הוכנסה תוכנה חדשה ,המאפשרת ניהול יעיל המגדיל את זמינות הרכב לציבור, מאפשר מעקב אחר מצב הרכבים והיקף השימוש בהם, וכולל חיוב בגין זמן.פועל יוצא הוא הגדלת מרוצות הציבור.

במקביל הוחלפו רכבים ישנים שצברו קילומטרז' גדול,  ברכבים חדשים יותר, המאפשרים לחברים זמינות ונסיעה ברכב תקין ובטיחותי.תהליך שיפור צי הרכב,יימשך בהתאם לתקציב הקהילה.

תמונת תקציב הקהילה

א.      מקורות:

1.עבודת חברים בקבוץ ובתאגידיו והכנסות עובדי חוץ .

2.חיוב התאגידים בדמי שימוש במבנים, דמי ניהול וארנונה.

הכנסות אלה מהוות מקור לפעילות השוטפת של הקהילה .

מקורות נוספים שאינם מפעילות שוטפת, הינם מקדמות בגין רווחים מתאגידי הקבוץ: בקרה, קלפ"צ ושותפות בקרה.

ב.       שימושים:

הוצאות הקהילה:

1.תקציב אישי של החברים .

2.שירותים משותפים שהקהילה מספקת לחברים.

3.עלויות ניהול והוצאות כלליות בקהילה.

לקהילה הכנסות מאירועים חד פעמיים:

בתקופה של ינואר-יוני 2014, התקבלה תמורה בסך 1.8 מיליון ₪ מהפקעת שטחים בכביש 71 להסדרת צומת הכניסה לישוב.

התמורה שימשה לצורך תשלום למינהל בגין היוון קרקע שנועדה שימושים מסחריים ,

בסך של 785 אש"ח.גורם שהשפיע לטובה  על הוצאות הקהילה, היתה הפסקת הפקדות מכספים שוטפים או גיוס הלוואות  עבור פנסיה לחברים.

המקור להפקדות לגרעון אקטוארי ב 2014   הינו  מכספים  שנמשכו מקופות פנסיה בשלות והפקדתם לצורך סגירת גרעון אקטוארי לחברים צעירים.

הוצאות הקהילה שתוכננו השנה, הצטמצמו בחצי השנה, לעומת התקופה המקבילה ,בסעיפי צריכה משותפת, בכ-150 אש"ח.

השקעות הקהילה בחצי השנה עומדות על 918 אש"ח ,עד כה.המשך התוכנית יתבצע במחצית השנייה של שנת 2014 (שיפוצי דירות , כלבו, וכדומה).

למנהלי הפעילות והנהלת הקהילה יש עדיין עבודה רבה לשיפור החיסכון בעלויות הקהילה ולהמשיך במשימה לתת לחברים שירות ברמה גבוהה לשביעות רצון וזאת במסגרת התקציב השנתי.

לשנה החדשה אני מאחל לחברים שנה טובה בריאות ושלווה התפתחות ושגשוג ברמת הפרט והקבוצה.

לכל העוסקים בחינוך ולילדי גבע שנת חינוך פורייה.

בתקופת החגים אהיה בחופשה. לפניות דחופות ניתן לפנות לצלילה.

איציק מור

מנהל קהילה


מרחיבים את הכלבו והמרכולית

מהנעשה בבקרה - יפתח רונן

בקרה, לקראת ראש השנה תשע"ה:

ארבעים ותשעה ראשי שנה עברו על בקרה מאז שיוסדה, ויש לנו כבר פרספקטיבה ארוכה לעבר.

ממפעל קיבוצי קטן המעסיק רק את חברי הקיבוץ, גדלנו לחברה המעסיקה מעל 250 עובדים, מחזיקה במשרדים בארץ ובחו"ל ועוסקת בפעילות הנדסית, ייצורית ושיווקית, נרחבת ומגוונת.

בהיכנסנו לשנת ה 50 נזכיר בכל הזדמנות את חזונם, תעוזתם, יכולתם ואומץ ליבם של ראשוני בקרה שחלקם כבר אינם עמנו לצערנו וחלקם יבדלו לחיים ארוכים עד  120 , עשיתם מעשה גדול שספק אם פיללתם גם בחלומותיכם הוורודים ביותר, כי יצליח כך לאורך 50 שנה. אנו , מנהלי ועובדי בקרה בהווה, וכלל חברי גבע, חבים לכם חוב גדול.

בראש השנה הזו נציין בבקרה מספר אירועים חשובים לחברה ולעובדים לעת הזאת:

-         שנוי מערך המכירות בשוק המקומי.

-         תהליכי ארגון ופיתוח בשווקי העולם.

-         ארגון מחדש של מערכי ההרכבה.

בראש השנה נולדת שנה חדשה:

האוויר נמלא משק כנפי תקווה לשנת שלום, תנופה והתחדשות, ואנו ב"בקרה" נמצאים בעיצומה של תנופת התחדשות. 

בררנו את מקטעי אי הוודאות, פתחנו דלתות לנתיבים חדשים, אנו מביאים כוחות חדשים לעזרתנו, ומכוונים ומעצימים כוחות קיימים.

מאחורינו כמעט 50 שנות עשיה, ולפנינו אתגרים גדולים: שוק מקומי, ויצוא, פיתוח ואיכות תפעול ושיווק, להרכיב, לנהל ולייצר.

חובה עלינו להאמין, וכאשר אנו עוסקים במשמעות של יום מיוחד זה בשנה, גם האדם הלא מאמין – בדרכו הוא מאמין.

ועל כל אלו אמר המשורר :

"כל מה שאתה מאמין ועושה – זה דת. כל מה שנותן לך כיוון, קנה מידה, ביטחון עצמי, טעם – זו אמונה.  כל אדם מאמין. אי אפשר לאדם בלי אמונה כלשהי ואי אפשר לאמונה שלו  בלי צורה וגוף" ( מאיר אריאל, מכתב לדב אלבוים 30.5.1997).

ב"בקרה" אני אדם מאמין.  אני מאמין באנשים, מאמין בסמל, מאמין ביכולות, וזה נותן לי כיוון ונותן לי תקווה ונותן לי אמונה שנדע למצוא את הדרך לעמוד באתגרים שמניתי.

אחרי החגים נצא לדרך חדשה במערך המכירות.  נפעל להתמקד בלקוח ולבסס תשתית לצמיחה ארוכת טווח.

נצא לדרך חדשה, ונכוון דרכנו בה בגאווה אך לא בשחצנות,  בביטחון אך לא בשאננות, בהחלטיות אך לא בעיוורון ובאמונה ביכולתנו להשיג יותר.

ברמה הקיבוצית, ברצוני לאחל לכל החברים  ולבני משפחותיהם, שנה טובה, שנת בריאות שנת התפתחות אישית, שנת עשיה וסיפוק לכולנו.

ובארצנו: בין עצב ואושר, בין אבל לשמחה, נוסיף ונייחל כי: תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה!

יפתח רונן– מנכ"ל


בדיר - יעל לנדאו

מהנעשה בדיר

צוות הצאן עוסק בימי אלו בהכנות קדחתניות לתחילת עונת המלטות הסתיו. צפויות כ 350 המלטות, כשתנובת חלב הסתיו פודה מחיר מלא (4₪ לליטר), כשהמטרה לייצר כמה שיותר חלב בחודשי אוקטובר - דצמבר. כמו כן סיימנו, בעזרת האדיבה של בני דודינו הבדואים, את עונת הגז המוצלחת.

כאן המקום להשתתף בצערם של להקת הכלבים של הדיר שאיבדה את מנהיג הלהקה בשבקין, עקב מחלה חשוכת מרפא, שלא ידעו עוד צער. בנימה אופטימית, נברך את ירדנה וברטו להולדת שמונת גוריהם הנפלאים ( כל המעונין בגור נא לפנות לאיקסי). כמו כן אני רוצה להודות (שוב) לצוות הדיר אשר עושה לילות כימים בעבודה קשה ומסריחה ונענה בחיוב לכל משימה שנקראת בדרכנו. עד כאן להפעם, ניפרד בברכת שנה טובה וגמר חתימה טובה.

יעל לנדאו

 

הנוקד המסור ניצן טריידל, רועה את צאנו בשיפולי גבע

רפת גבע בקיצור - פואמה מאת פלג צור

הרפת לא עוצרת

 חצרות קיץ ברוחב 5 מ' עם רשת צל הותקנו, בנוסף למתקני הצינון המשוכללים והיונקייה המקורה. הגשם והפרש נשטפים למפרדה ולמתקן הביו-גז החדיש:

אפילו הנשיא הנכנס, במסגרת החפיפה, בא עם פמלייתו להכיר מקרוב ולהתרשם עמוקות מכור מחצבתו של קודמו:

מכל זאת ועוד ניתן להתרשם ברפת המשותפת בלוחמי הגטאות. שווה ביקור!

ואצלנו ?–

בסך הכול בסדר, טרם הגיעה העת לסיכומים, אבל -

נהנים משנה מוצלחת יחסית מבחינה מקצועית. הקיץ הנוח, השני ברציפות, מביא לחריגה יפה מעל המכסה בחודשים אלה ולהתעברות סבירה. התשלום עבור החריגה עד סוף אוקטובר הינו כמעט מלא. למעשה, מרבית החלב העודף על פני כל השנה מיוצר בקיץ, וזהו הישג נאה.

עקב הירידה המתונה בצריכה מחד והייצור החריג (בכל הארץ) מאידך, אנו נדרשים לריסון, ובשנה הבאה לא תחולק מכסה נוספת והרצועה תהיה מצומצמת יותר. כרגע אנחנו נערכים לקראת שנת 2015 מכווצת באמצעות הוצאה מוגברת כבר עכשיו של פרות ועגלות לשוק הבשר והחלב. כל זאת – במסגרת התכנון, המשתנה לעיתים "תוך כדי תנועה".

אנו, כמובן, חלק מעדר ארצי המצוי כולו באותה קלחת. כידוע, פרה בכפר גלעדי תשחרר נפיחה – הרפתן בערבה מיד שומע ויודע מה חסר לה במנה. ולכן ריבוי הפרות למכירה בשוק, בנוסף לייבוא העגלים המאסיבי, מביא לירידת מחירים כללית. לדוגמא : עגל בן שבוע שנמכר בשנה שעברה ב - 1300 ₪, נמכר כעת ב – 600 ₪ בלבד. כרגיל, כל זאת לא מחלחל כמעט לצרכן ולסועד.

למזלנו, שוק הפרות לחלב הנמכרות לגדה ולעזה שומר על מחירים וביקושים סבירים ובהחלט מהווה אלטרנטיבה, כמו כן – הפיצוי המשמעותי במחיר המטרה, אשר עודכן מעלה לפני כחודשיים.

במקביל, ביטול הכוונה להגביל את התכנון בענף הצאן מביא לאופטימיות גם אצלנו, ומוכיח שוב עד כמה ענפי החלב חזקים כאשר נוצר אמון בין המגדלים למקבלי ההחלטות, המבינים את חשיבות התכנון ומחיר המטרה.

השגרה ברפת לרוב יציבה ובריאה, וכך גם הצוות.

לאחרונה קלטנו לשורותינו, כאחראי היונקייה בשנה הקרובה, את נעם שני, משוחרר טרי ונמרץ מנווה איתן, המתגורר בגבע עם חברתו סיגל ידין. בהצלחה!

אליו מצטרפים: דוידי ברעם, העושה דרכו בימים אלה עם בנו לכנס הג'ינג'ים באמסטרדם (ובדרך מטייל עם משפחתו בסין. שובו בשלום!), נתן בן יוסף, לו נולד לאחרונה בן נוסף – ובהזדמנות זו נאחל לו מזל טוב (זכור! הרפת היא מפלטו של האב הטרי), יוחנן אורן (צוק איתן) הוותיק והמנוסה מבית השיטה, סאפסין (שם גנרי) הטוב מתאילנד, שחר נתן, צור פלג, Josh המתנדב המוצלח, ומזדמנים ואורחים לרגע. עד לאחרונה גם תומר ענבר, הממתין לגיוסו לאחר שעבד והתמיד יפה ברפת כל ילדותו.

נאחל לכל הרפתניות/ים הצעירים שנת לימודים רגועה ומוצלחת : עילם ברזק, נעם רם, יעל בן יוסף, ברק נחשון.

לסיום, ולאור רעידת האדמה המבנית שגבע עברה השנה מבלי שהרגשנו:

הגיג על תאגיד

ממש בתוך הבית, קרוב לאדמה

החיידק הזה נדנד לי תמיד בנשמה

מניע את הטְרָקְטֶר, צולל מעט לבור

בחדר יש לי פוסטר של "פרחח" ושל "גיבור"

הארץ היא קטנטונת, ומלאת מכאוב

שלא כדרך טבע – זנחה את המחלוב

"טל" וגם - "גלבוע" כבר לא סוגי גבינה

ולמרגלותינו היא חופרת מנהרה

וכאן בתוך משבצת

שחוקה ומתכווצת

נריב על כבש רש

(כוחנו טרם תש)

על פת ועל גרגיר

עם מאיר וצפריר.

בשם הרפתנים, שנה טובה והרבה בריאות ושלווה לכולנו!  והכי חשוב , כמאמר ששון ספר – שיהיה  לכם לב שמח

צור פלג.

 

במטעים - אבשי בן יהודה

2014 במטעים

כתמיד ראש השנה איננו מועד מתאים לסכם את השנה החולפת כי השקדים עדיין לא פוצחו והכמויות עדיין אינן ידועות. אבל פטור בלי כלום אי אפשר אז ננסה לסכם בזהירות המתבקשת.

מבחינת השקדים התנאים האטמוספריים המשפיעה על החקלאות התחילו יפה....מנות קור בסדר וגם גשמים בתחילת החורף. בהמשך הגשמים נעצרו דבר שהשפיע גם לטובה וגם פחות. מחד מזג האויר הנאה בפריחה גרם לדבורים לעבוד במרץ ולהפרות יפה את הפרחים. מאידך עצירת הגשמים אילצה אותנו ואת ידידינו בגד''ש להתחיל מוקדם את ההשקיה ולצרוך הרבה מי השקיה יקרים ונדירים. ככלל ובלי להיכנס למספרים אפשר להגיד שכמות השקדים תהיה בינונית אבל המחירים גבוהים בהרבה מהשנה הקודמת ככה שאפשר להגיד בזהירות שנסיים שנה טובה פלוס. כרגע אנחנו ממשיכים להשקות עד אמצע אוקטובר בערך. מרססים נגד עשביה והתחלנו בגיזום לפי כח האדם הנותר אחרי שאר העבודות.

פרדס המינאולה הותיק לא הצליח להתאזן ונאלצנו להורידו תוך כדי שימור מערכת ההשקיה. תוך כדי שנת השמיטה נקבל החלטה מה לטעת בשטח כנראה זיתים. פרדס האור נראה היטב ממשיך להתפתח ובשנה הבאה נקטוף אותו בפעם הראשונה ונקווה ליבול יפה.

בזיתים מסתמנת שנת יבול בינונית המחירים במגמת עליה ואנחנו ממתינים למסיק כדי לדעת יותר את השורה התחתונה.נכנסנו לאחרונה להתארגנות של כמה משקים זיתים גדולים כדי להוות גורם משפיע בשוק דבר שעלול להעלות את המחירים אבל כאמור ההתארגנות רק בתחילת דרכה והעתיד לא ברור.

 

שותלים מטע זיתים  צילום אבשי בן-יהודה

שתיל המילואים האחרון נשתל בקרקע המולדת המיול והגלבוע מחייכים לעצמם בסיפוק עשינו את זה


במקביל אנחנו כידוע מגדלים מטע זיתים לידינו בן גבע מהכפר השכן שגם משווק את תוצרתו בין השאר בכלבו לשביעות רצון החברים. במטע זה מסתמן יבול זיתים כבד וכמויות השמן כנראה יהיו בהתאם. למטע זה נטענו לאחרונה אח צעיר לפני כניסת השמיטה והוא נראה טוב ויתחיל להניב תוך שלוש שנים.

לסיכום נאחל לכל החקלאים שנת יבולים טובה מחירים גבוהים וחברות טובה ולכל בית גבע שפע הצלחה בכלכלה חברה בריאות והכל.

בשם צוות הנוטעים......אבשי

 

יש חדש בגד"ש

גד"ש - שנה חדשה  - תשע"ה

 

השנה החקלאית מקבילה ללוח השנה העברי. חגי תשרי הינם פסק זמן לסכם שנה שחלפה ולמלא מצברים לשנה שתבוא . תשע"ד הייתה שנת בצורת קיצונית וכך נזכור אותה. שטחי הפלחה סבלו מיובש במהלך החורף ויבולים נמוכים בעת הקציר. בהרבה חלקות שלחין הצלחנו לעזור בהשקיה בחודשים ינואר ופברואר ושם התוצאה החקלאית והכלכלית הייתה טובה. מים אלו חסרים לנו עכשיו בסתיו להתחיל גידולי שלחין חדשים כמו גזר .  בגידולי האביב נאלצנו להנביט עם מים רבים אך ברוב הגידולים התוצאות סבירות ובסך הכל יצאנו טוב מהבצורת בזכות הרבה מאמץ של הצוות ומחירים גבוהים של המזונות אותם אנו מגדלים הן לבעלי החיים והן לתעשיית המזון.


אופטימיות מתחילת החורף איצ'ו תן לנו מים


תשע"ה הינה שנת שמיטה ויש לכך משמעות כלכלית ומעשית . אמנם יש לנו היתר מכירה לכל היבולים אך בפועל יש ירידה בביקוש לסחורות מהארץ בגלל המגזר החרדי.

בפלחה נקבע מחיר גג לחיטה שמשפיע על הגידולים האחרים. בשמיטה לפני שבע שנים היו דווקא מחירי חיטה  גבוהים בעולם ובצורת בארץ והייתה שנה "משוגעת" שחייבה ערנות וזהירות בעסקאות.  עונת העיבודים לקראת סיום כשהשנה עשינו צעד קדימה והטמענו שימוש בניהוג   GPS בטרקטורים . המערכת מייעלת מאוד את העבודה וחוסכת לנו בתשומות, בזמן ובדלק. אחרי החגים נערך לדישון וזריעת גידולי החורף ונאחל לגשמים רבים ויבולים יפים.

צוות הגד"ש מאחל לכולם חג שמח ושנה טובה.

שנה חשדה בגל הרך - מורן שבילי-רז

שנה חדשה בגיל הרך

"הימים חולפים שנה עוברת, אבל המנגינה לעולם נשארת!"

שנת תשע"ה החלה בגיל הרך בהתחדשות בהתרגשות ובתכונה רבה.

אז מה התחדש:

השנה אנו עושים מהפך בכל מה שקשור להתנהלות התקציבית. משמעות הדבר שהבתים יעבדו ע"פ התקנים באופן מדוקדק. כל גננת מקבלת את האחריות לנהל את תקציב הגן ואת סל שעות העבודה אותו הגדרנו בתחילת השנה ועל פיו הגדרנו את גבולות התקציב השנתי.

הגדלנו את מספר הילדים בגנון אורן לילך מ15 ל18 ובבית התינוקות עברנו לעבוד בתקן של 1:4. כל זאת עם ההבנה והאחריות לכך, ששינויים אלו לא פוגעים באיכות החינוך אלא להיפך ושיש לנו אחריות כלפי הקיבוץ וההורים לעבוד ע"פ מסגרת תקציבית מותאמת.

מבחינת הגננות זהו ממש שינוי דרמתי, שדורש מהן עוד אחריות אך גם מעצים אותן, נותן להן חופש לשיקול דעת וסמכות.

יש לנו גננות מעולות וצוותים מעולים וביכולתנו הדבר!

§        בגן גני קיבלנו את עפרי פינטל כגננת. היא מגיעה אלינו מעין חרוד מאוחד. עפרי והצוות ערכו שינויים בגן שהכניסו רוח חדשה והרבה אור ומרחבים.

 נאחל לעפרי קליטה טובה אצלנו ולאורך שנים!

בגן גני 32 ילדים. קלטנו ילד חדש אחד.

§        בגן אורנים ממשיכה לגנן, גננת משרד החינוך, גלית נווה משדה נחום, עם צוות מסור שממשיך עימה משנה שעברה, עם גן יחסית קטן המונה 17 ילדים.

§        את גנון רותם ניצן ממשיכה להוביל במרץ ותיקת גננותינו אורית אקריש עם צוות ותיק שהולך עימה לאורך שנים. הגנון מונה 18 ילדים. נקלטו אליו 4 ילדי חוץ חדשים.

§        את גנון אורן לילך, מובילה השנה שירי נתן, שבעזרת הירתמותה ושיתוף פעולה מלא מצידה, עשינו את השינוי של הגדלת הפעוטון מ15 ילדים ל18 בכדי להתקרב בתקן הנדרש של 1:5. לגנון זה נקלטו 6 ילדי חוץ חדשים. שירי והצוות עומדות באתגר זה, והפעוטון מתפקד באופן מעורר התפעלות.

§        ולבסוף בית התינוקות- השער שלנו למערכת. מנהלת אותו השנה לילך אטינגר,  בתבונה וברגישות הנדרשים לבית זה. נכון לתחילת השנה, קלט הבית 5 תינוקות, ועד סוף השנה הוא ימנה 15 תינוקות. כמו שצוין בתחילה, האתגר של לילך והצוות השנה ללמוד לעבוד בתקן של 1:4. גם היא רתומה ונכונה למשימה.

את כל השינויים הללו לא יכולנו לעשות ללא עזרתם המופלאה של מלאכים בדמות אדם שעוזרים לנו במעשה החינוכי יום יום והם:

§        נועם מירסקי- היועצת החינוכית שמלווה את הצוותים ואותי מאמצע שנה שעברה, נוטעת כוחות ונותנת כלים לעבודה חינוכית מקצועית.

§        אלדד בן ארי- שמקדיש שעות ארוכות לליווי המערכת בהיבט הכלכלי.

§        ורד ידין- אשר לקחה על עצמה את נושא גבית הכספים שמגיעים לנו ממשרד הכלכלה. כבר עכשיו היא הצליחה להשיג עבור המערכת את כל הכספים המגיעים לנו, הודות למסירותה ונחישותה.

§        אורית אורן- שנרתמה להיות שרת החוץ של המערכת ודואגת להבאת האוכל, לקניות ולכביסה. התפקיד של אורית הוא תפקיד חדש שדורש התארגנות , למידה ועזרה מצד ענפי השירות. אורית לומדת מהר ומיום ליום המערכת נהנת משרותיה יותר ויותר- ישר כח!

§        יואבי וצוות המטבח- אשר עוזרים לנו בסבלנות בהתארגנות החדשה סביב הובלת האוכל.

שיעורי העשרה:

§        ספריית ילדים- שוש זיק ממשיכה לטפח את ספריית הילדים באהבה רבה. הילדים, הצוותים וההורים באים לספרייה בשמחה ומחזירים לה אהבה. שוש מעבירה לכל יחידה מלבד בית התינוקות, שעת סיפור שבועית ובכל יום א' אחה"צ הספרייה פתוחה לילדי והורי המערכת.

§        שיעורי תנועה-  לגילאי 1-4, מעבירה יעל פיאטקה מבית השיטה זו השנה השלישית.

§        שיעורי מוזיקה – לגני משרד החינוך מעבירה זו השנה השנייה דנה בן שימול, בת עין חרוד מאוחד.

תודה ענקית לאנדרס ולנערי השכבה שבנו לנו בימים הלוהטים של אוגוסט פרגולה לתפארת בפעוטון אורן לילך.

תודה לסבתות- אסתר נתן וג'ניס בן יהודה- שמסייעות לצוותים בפתיחת הבתים בבקר. נשמח לעוד סבתות מתנדבות!

 

ולבסוף כמה הודעות ובקשות:

1.      נא לקשור כלבים- בזמן טיול ובזמן חצר, הכלבים משוטטים לידם, מפחידים את הילדים והצוות, שלא תמיד יודע למי שייך כל כלב. היום כש50% מהילדים הם ילדי חוץ, אנחנו חשופים לתביעות יותר מתמיד גם בנושא זה.

2.      בבקשה לא להכנס לחצרות הגרוטאות- הם חלק משטח הגנים ומהתכנית החינוכית.

3.      בסוכות יערכו שני גשרים- ב10 וב17 לאוקטובר.

4.      מחפשים מתנדבים להצגת סוכות המסורתית ולהפקת אירוע סוכות!!!

5.      הפנינג סוכות של המערכת יתקיים ב 13/10 אחה"צ במערכת הגיל הרך.

6.      אירוע סוכות עם הסבים יהיה בערב חג שני של סוכות ב 15/10

לילדים, להורים, לצוותים, לכל מי שלוקח חלק במערכת שלנו ולכל בית גבע,

שנה טובה!

של סבלנות לתהליכים, של עמידה ביעדים,

של פירגון ועזרה הדדית,

של בנייה, של יצירה,

שנה של שלווה ושלום!

בברכה,מורן שבילי- רז

מנהלת הגיל הרך.


צוות "פני גבע לאן" - סמדר פרנס

צוות היגוי- פני גבע לאן.

צוות ההיגוי שנבחר לאחרונה במשאל, על ידי חברי גבע, מונה 23 חברים וחברות. קיימנו עד כה שני מפגשי מליאה בהנחיית אהרון ארז, ממכון " אבני דרך ",  שבמהלכן גיבשנו לעצמנו את מתווה התהליך ובחרנו בצוות מנהלה קטן. 

התפזרנו ל-4 קבוצות עבודה, כשבאחריות כל צוות להעמיק ולחקור פלח מסוים מאורחות חיינו, תוך איסוף מיידע פנימי, היכרות עם מודלים מקיבוצים אחרים, מפגשי לימוד עם אנשי מקצוע רלבנטיים וכד'.

 את כל מפגשי הצוותים מלווה אהרון.

1.     צוות שירותים וצריכה בהובלת דליה זבולון- עסוק בשלב זה, בלמידת מבנה תקציב הקהילה, על מקורותיה ושימושיה. בשלבים הבאים יעסקו בפגישות עם בעלי תפקידים האחראים על תחומי הצריכה השיתופית ובהיכרות עם מודלים בקיבוצים משתנים.

2.     צוות בטחון סוציאלי/ערבות הדדית- בהובלת זיוה רכט, עסוק באיסוף כל המיידע הקשור לפנסיה, בריאות וסיעוד, צרכים מיוחדים.

3.     צוות התפרנסות בהובלת סמדר פרנס- לומד את מבנה העבודה בגבע. מנסה ליצור שפה משותפת והסכמות לגבי ערך ההתפרנסות לעומת ערך העבודה ובשאלה כיצד יוצרים מחויבות לפרנסה מצד החבר.

4.     צוות ההון המשותף ופירותיו בהובלת יפתח רונן – לומד להכיר מודלים של קיבוצים שונים ובהמשך יעסוק בדיון וביצירת חלופות שונות לחלוקת פירות הנכסים המתאים ביותר לגבע.

בשלב הבא, יציג כל צוות את " מרכולתו" והמלצותיו למליאת צוות ההיגוי ולאחר גיבוש מסמך מוסכם, הוא יוצג יוסבר ויידון בקרב הציבור כולו.

אנו מקוים שעד פסח יובאו הנושאים לעיל לחשיפה ולדיון ציבורי.

 

שנה טובה

סמדר- בשם צוות ההיגוי.

גרעין צבר 2014 - חייק פורת

20/9/14

גרעין צבר – 2014

דברים שנאמרו בערב מרגש בו קיבלו חברי הגרעין את החיבוק הראשון מהמשפחות המאמצות בגבע

לפני 5 שבועות קיבלנו את חברי הגרעין: שקד ורובי (דור שני), שי  רבקה, רוני, אמילי, אולגה, נרי, מימי, אירית, בר, קני, אורן, יהונתן, מיגל, גיל .

בפתח דברי אני מוצא חובה לזכור ולהזכיר את יעקב מרוויצה ז"ל  שהיה חיל בודד בגבע ואומץ בחום ואהבה על ידי משפ' ורד וזאב קליין . יעקב נפל לפני 10 שנים בעלות הנגמ"ש בו היה על מטען צד בעזה בעת שירותו בחטיבת גבעתי

הילי , בתם של זאב וורד עם בן זוגה תמיר נמצאים במעגל המשפחות המארחות , כי את המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק למרות הטרגדיה הגדולה והכואבת .

 

גרעין צבר בביקור בצריף ראשונים צילום דן פלג

קהילת גבע מחזקת הערב את הקשר עם פרויקט גרעין צבר שהוא כיום אולי אחד המפעלים הציוניים הדינמיים והערכיים ביותר . חברי גבע שבחרו לארח ולאמץ בן או בת גרעין מצביעים ברגליים , ואני גאה להיות שייך לקהילה שלמרות שינויים ו"מזג אויר" מתחלף לא מאבדת את ערכי היסוד שלה ופותחת את דלת הבית , הלב והכיס (לעיתים) למפעל ציוני בלי מרכאות וציניות לו שותפים 14 קיבוצים ומרכז הקליטה ברעננה . סה"כ התחילו השנה בגרעיני צבר השונים כ 350 חניכים בכל רחבי בארץ , והמספרים עולים מדי שנה . למרות "צוק איתן" והחששות – איש לא ביטל את בואו .  כל חברי הגרעין עברו את מבחני "הצו הראשון" ולפי הנתונים , יש למה לצפות

שלב ההכנה שלהם יסתיים באמצע נובמבר , ואז יתגייסו ליחידות השונות בצה"ל ע"פ כישוריהם והיכולות שיש בכל אחד ואחת מהם/ן . תקופת ההכנה אינטנסיבית ביותר ובה אנו מחויבים לדחוף את כל תהליכי המיון והגיוס שישראלי ממוצע מבצע בשנתיים וחצי לחודשיים בקושי , כאשר הדגש העיקרי הוא על לימודי העברית באולפן מקומי בסיוע שלמה לינדנר איש נווה איתן ושתי המש"קיות המקסימות מיכל ושחר . כמו גם שעורי כושר גופני המועברים ע"י עמותת "אחרי" . בין לבין מנסים להשחיל לסדר היום גם טיולים קצרים , שעורי ציונות ואזרחות , סרטים ישראליים , שירים והווי מקומי וכו' . . .  כך שהיום שלהם ושלנו מתחיל ב 07.00 ומסתיים בכיבוי אורות בחצות .

הצוות שלנו מונה את בתיה אלוני כאם בית ותיקה ומנוסה בקשר עם הדור הצעיר והתוסס ,     הגר לב שכל מילה רק תגמד את מחויבותה לפרויקט כמדריכה , חצי אימא , פסיכולוגית , גניקולוגית , קמב"צית , בשלנית וזמרת מבוזבזת...  ואחרונות חביבות מיכל ושחר – נציגות צה"ל בגבע .

הקשה והמורכב עדיין לפנינו , המשפחות המארחות / מאמצות יוסיפו וימלאו לחברי הגרעין חלל גדול של חום ואהבה ודאגה לפרטים הקטנים כפי שנהוג בכל משפחה נורמטיבית שבניה מתגייסים למשימות שלקחו על עצמם . חברי הגרעין מנסים בכל מעודם לממש את החלום שלהם , ואנחנו כאן לאפשר לחלום להתגשם , לתמוך ולסייע באופן הטוב והמשמעותי ביותר . 

היו ברוכים ושתהיה לנו שנה נהדרת ורגועה .

חייק פורת

ראיון עם אנדרס מירנדה - נחמן רז

ראיון עם אנדרס מירנדה (בעלה של אביגיל מועמד לחברות).

ש: כמה שנים אתה בגבע?

ת: כמעט 5 שנים. נולדתי לפני 31 שנים בקולומביה. הורי גם הם נולדו בקולומביה.

ש: היכן הכרת את אביגיל?

ת: בלה-פאס בבולביה, בזמן טיול שלה בדרום-אמריקה. טיילנו יחד 5 חודשים והחלטנוּ לבוא לישראל. אביגיל סִפרה לי על הקיבוץ, וזה היה עבורִי מעניין מאוד.

ש: למדת מקצוע? איפה?

ת: בבוגוטה, בירת קולומביה. למדתי עיצוב גרפי 5 שנים. פרסומות. סיימתי תואר שני ועבדתי בזה 3 שנים.

ש: היכן עבדת בגבע?

ת: בגבע עבדתי 4 שנים בבקרה, במח' הפרופילים. (מסגרות אלומיניום). אבל רציתי להכיר יותר אנשים בגבע והלכתי לעבוד עם איתן לוין במסגריה. מרוצה מאוד שם.

את נגריית הנוער הקים בגבע אילעאי שטנר שעבד שם שנה ואני נכנסתי להחליף אותו כשיצא משם לעבודה אחרת. זה קרה בראשית השנה הנוכחית. אני עובד  בימי שישי עם ילדי ביה"ס, החל מכתה ז'. זה נעשה בתיאום עם מדריך השכבה-הבוגרת רז ברוֹד..

ש: כמה ילדים עובדים שם היום?

ת: 10 ילדים. כל יום ו'. חצי יום. אני מלמד אותם היכרות עם כלי-העבודה, בטיחות וכו'. 

ש: מה עושים עם המוצרים?

ת: מוכרים אותם, בעיקר בגבע. לאחרונה קבלנו הזמנות לספסלים גם מחוץ לגבע. ההזמנות נעשו ביזמת אנשים שראוּ את עבודתנוּ, התרשמוּ וקנוּ.

(מחיר 500 ₪) לספסל לאנשי גבע. את המחיר אני קובע. את חומר הגלם (עץ) אני קונה לפי ההזמנות.

את ההזמנות של הספסלים צובעים בשמן, ואת שולחנות הקפה, לפי בקשת הבניין – בצבע.

ש:  איך נקבעת לכם תוכנית עבודתכם?

ת:  יחד עם רכז הנוער, זהר ברג.

ש: האם הילדים מתמידים בעבודה או לא?

ת: עד כה לא נראה לי  שהילדים רוצים להחליף עובודה.

ש: והבנות:

ת: אין שום מניעה שגם בנות תעבודנה בנגריה. אך טרם הייתה פנייה כזו.

ש: ולעתיד. למה לדעתך זה יתפתח?

ת: שילד שמתחיל בכתה ז' יסיים בכתה י"ב  כשמקצוע העץ בידו.

ש: ובעתיד?

ת: יש לנו כבר עכשיו הרבה הזמנות (מגבע ומבחוץ).

את כל עדכוני החשבונות אני עושה עם אמנון רונן בהנה"ח.

תודה ובהצלחה

ש.ש. ר.

נחמן רז

************************

נגריית הנוער נועדה לתת מענה של עבודה לנערים, בתקופה בה ענפים רבים כבר לא רוצים או לא יכולים להעסיקם. בנגרייה מתמודדים הנערים גם עם מיומנויות חדשות של עבודת כפיים וגם עם דילמות ניהוליות:

עבודת צוות: ישיבות תכנון, סידור עבודה, גאוות יחידה ופרגון הדדי.

ניהול כלכלי: מלאי, פחת, רווח והפסד, הוצאות והשקעות.

שיווק: הצעות מחיר, קשר עם לקוחות, קבלת משוב.

אתר הנגרייה קם בימים אלה ממש במבנה של חממה משוחזרת ליד מגרש הכדורגל.

בהנהגתו של אילעאי שטנר קם ענף הנוער, עם נערים וילדים משכבות גיל שונות. הפעילות כוללת

·חוג נגרות לילדי ד-ו שפועל בניצוחו של יונה רבי ובו הכינו הילדים משחקי עץ, פריסקופ מעץ עשוי משתי מראות, קופסת כלי תפירה ועוד היד נטויה...

·חוג נגרות לנערות ונערי הזח"ט אשר הכינו שולחנות ופינות ישיבה למועדון שלהם וגם ספסל אוהבים שניצב תחת סוכת עץ בפינת-חי הישנה.

· חוג נגרות לנערי השכבה הבוגרת אשר הכינו כבר שתי סוכות עץ יפות ונעימות ליושביהן והתכנית היא להקים עוד כאלה מיד עם סיום עבודות התשתית של שכונת הדרים, בשטח שמעבר לכביש, הצופה מערבה אל ואדי סידר (שטח שיועד בעבר ל'חוות תמר').

· הנערים שעובדים בנגרייה מספקים ל'בקרה' משטחי עץ לפי הזמנה, הם בונים צעצועי עץ יפים, רהיטי בית ורהיטי גינה. את התוצרת ניתן כבר לזהות בפינות שונות של גבע, בגינות ובבתי לקוחות מרוצים. נשמח מאוד לעזרת החברים בשיווק התוצרת לכל דורש 

מתוך אתר גבע

זווית ראיה - נחמן רז

מוֹרה ואדם רִיאד עלי – כפר קרע

בשבוע שעבר הופיעה בעיתוֹן תמונתו של המורה הערבי, בן הכפר קרע, ריאד עלי. מהעובדה שתמונתו באה במקום הנפטרים – הבנתי שהאיש הלך לעולמו. הדבר העלה בי הרבה תמונות, זיכרון מן הימים ההם. שנות ה-60 של המאה הקודמת. ובו בזמן עוררו תחושת צער וכאב על פטירתו. כי האיש ההוא אדם מיוחד ולא נשכח היה.

הכרתי אותו כשבאתי לאולפן "עקיבא", שליד נתניה, ללמוד שם ערבית. שבוע ימים שהיתי שם. היינוּ כ 6-5 אנשים כשהמורה – עלי ריאד; כך הציג את עצמוֹ, כפי שכל אחד מאתנוּ נתבקש לעשוֹת. מן הכפר הגדול קרע שבקצה הדרומי של יישובי ואדי-ערה. מאותו הרגע כינה עלי את כל התלמידים רק כשהתיאור:" אבוּ" מקדים את שם בנו הבכור של אותו האיש, כך שאלי היה פונה אך ורק בשם "אבוּ עומר". וכך גם כינינו, אנוּ התלמידים זה את זה. אנו מציין פרט קטן זה כאן שכך נוצרה מיד מין קִרבה והיכרוּת בין המשתתפים, דבר שקבע את כל ההווי בלימודים. כל המשתתפים, לא ידעו כלל ערבית, ואני ביניהם מלבד כמה משפטים ומילים מן הילדות הרחוקה. עלי השתתף אתנוּ בדקלומים האלה ותמיד במין ביטויי חיבה וחיוכים טובים.

כעבור יומיים החל ללמד אותנו פתגמים ומימרות בערבית: כגון: בוקר טוב, ערב טוב, מה שלומך וכו'. ואחר-כך היינו שרים בכל בוקר, בראשית הלִימודים. עלִי היה שר איתנו במרץ, והיה שותף לכל התגובות בצורה כל-כך טבעית ונעימה.

יחד עם עלִי, אבל במעמד של מנהלת האולפן הראשית הייתה שולמית כצנלסון. אחיה היה עוֹרך-הדין ממשפחת כצנלסון שהולידה כמה דמויות מעניינות בתולדות היישוב. רובם השתייכו לאגף הימני-לאומי. אבל מעולם לא פגשת אדם יותר הומניסטי ושואף שלום וקִרבה בין העמים מאותה שולמית. אף היא עליה השלום. עד היום תלויה בספריה שלנוּ, ממוסגרת ומסודרת מעין הצהרת-אמונים שקבלתי ממנה בשם:"השלום מתחיל בבית". מעין אני מאמין! זו הייתה בחִירתה. עלי היה שותף קרוב ונאמן מאוד לשולמית. איתו היא הייתה מתייעצת בכל דבר, והוא – מעולם לא סירב או מתנגד. זאת שמעתי מפיה עצמה.

באותו הזמן התקיימו המון סמינרים משותפים עם "סניף האולפן" בעזה. לנתניה היו באים חבורות של צעירים ערבים מעזה ללמוד עברית והם לימדו בו בזמן בהדרכת עלי ערבית את התלמידים היהודים.

התקשרנו מאוד והוא הזמין את משפחתנוּ לבקר בביתו בערה. ואכן, נסענו לשם, באחת השבתות, לארוחת צהריים מעולה, טעימה ונעימה  ובה הכרנו גם את בנו הקטן שדבר עברית מצוינת כשתחת ידיו ספר בעברית.

לא פעם הרהרתי מדוע אין נעזרים בעלי זה, במצבי משבר ביחסים עם הערבים. ואכן, לימים נודע לי כי הוא נתמנה לשגריר (או קונסול) ישראל בדנמרק, דומני. (לא עמדה חשובה כל-כך).

כבר עברו מאז כעשרים שנה, ומאומה לא שמעתי ממנו עד אותה ידיעה עצובה בעיתון.

לִבנו עם משפוהיפה והטובה בכפר קרע.לשנה החדשה ברכתנו שתבוא זו שנת שלום לכולנוֹ, שבקשתו ופעלו של ריאד עלי זכרו לברכה! 

 

נושך את השפתיים - דני גפן

"נושך את השפתיים"

 

תנשוך את השפתיים ותשתוק

הם אמרו לי בנעוריי

כשהייתי מתפרץ בכיתה

ונשלח להביא את הורי.

 

תנשוך את השפתיים ותמשוך

אמרתי לעצמי בשירות הצבאי

הכי ג'ובניק במשק

שמתאמץ לגמור שלוש שנים.

 

תנשוך את השפתיים ותשתוק

היא אמרה בקולה הנעים

מצידו השני של קו הטלפון

כשכבר ממילא נגמרו לי המילים.

 

תנשוך את השפתיים ותמשוך

לחשתי כשבגרתי והייאוש גבר

תיכון, צבא והתאונה

וזה עוד לא נגמר.

דני גפן

חברינו בתקשורת

חברינו בתקשורת

 

9.9.2014

לכבוד

ותיקי הגבעטרון

ולמלווה נגה אשד

שלום רב,

הנדון: תודה מכל הלב !

בשם ותיקי עמק הירדן ובשם עמותת "המייסדים", אנו מבקשים להודות לכם מעומק הלב על הערב הנפלא והמרגש לו זכינו בזכותכם.

הבחירה בכם , הוכיחה עצמה כבחירה מוצלחת במיוחד ומרוממת את הנפש.

השירים של "פעם" העלו זיכרונות מפעימים, ההגשה הייתה נעימה והזמרים היו נפלאים. השירה בהשתתפות הציבור קלחה וזרמה. ומעבר לכך הרגשנו כולנו את הקשר והכבוד הרב זורמים אלינו מהבמה ומהציבור אליכם.

היה ערב כלבבנו!

מאחלים לכם הצלחה והופעות רבות !

אסתי עמית – מנכ"ל

אורלי צביק – מנהלת מכללת "ביתנו"

עמותת "המייסדים"

 

העתק: עמוס און – יו"ר עמותת "המייסדים"

סיפור אהבה: הפועל גבע כדורסל 1953-4 - יוסי וקנין

סיפור אהבה - הפועל גבע // יוסי וקנין

לפני שלושה חודשים טיפסתי לראש הגבעה שעליה הוקם קיבוץ גבע, כדי למצוא את שרידי מגרש הכדורסל המיתולוגי של הקיבוץ, זה שבגללו הוקמה חבורת הזמר הגבעטרון. הוא לא היה שם. עם השנים הוא זז ימינה, קצת שמאלה וכבר מזמן שבנו עליו אולם ספורט ובריכת שחייה.

שם על ראש הגבעה, בשעת צהריים חמה של יום שישי, נולד לי הרעיון להכין כתבה על קבוצת הכדורסל של הקיבוץ. זו שהייתה שותפה לעונה הראשונה של ליגת העל בכדורסל, עונת 1953/1954, לפני 61 שנה.

זה היה מסע ארוך שנמשך חודשיים וחצי. חיפוש בארכיונים אחר תמונות ומידע, שיחות עם אנשים מעל גיל 80 שעוד זוכרים, שיחות מרגשות עם בני משפחה נפלאים, עשרות טלפונים לישובים כמו לכיש, בית חרות, תל אביב, עומר ואפילו ליטבתה במטרה להשלים את הפאזל. במשך תקופה ארוכה חייתי ונשמתי אנשים שמעולם לא הכרתי. אנשים שבעיניי הם חלוצי הכדורסל בעמק, שמורשתם הייתה אור לבאים אחרי, הם הדור המייסד, אך לצערנו הם לא זכו לכבוד הראוי, להערכה, לתזכורת נוספת מדי פעם.

גיבורי הסיפור של קבוצת הפועל גבע, הקבוצה הראשונה שהביאה את מכבי תל אביב של אברהם שניאור ורלף קליין האגדי לשחק בעמק, היו אנשים צנועים, אוהבי אדמה, ציונים, אידיאולוגים וכמובן ספורטאים - עזר גורן, אחיק שמחוני, דוויד אתיאל ז״ל (נפל במלחמת יום הכיפורים), שאול ברזק ז״ל, עמנואל רוזן ז״ל, צביקה גוריון ז״ל ומאולי חייקין ז״ל (הרכש מעין חרוד).

עשיתי צדק היסטורי. זה מגיע להם.

לפני כחודש חזרתי לגבעה יחד עם אחיק שמחוני בן ה-84. העלנו זיכרונות והצטלמנו. מחר בעיתון ׳ידיעות העמק׳ אתם מוזמנים לקרוא את הסיפור המיוחד על הפועל גבע מודל 53/54.

 

"סיפור אהבה –הפועל גבע" /ידיעות העמק

תודה תודה ליוסי וקנין .

–במהלך קריאת הכתבה על הפועל גבע ,אני מודה ,עמדה לי דמעה בזווית העין.

כל כך הרבה זיכרונות וגעגועים לתקופה שלא תחזור ,תקופה שהייתה מלאה תמימות ואמונה .

הופתעתי מהכתבה ,יוסי הבין את המהות ,איך בכפר קטן בעמק יזרעאל ,התאספו בני מחזור אחד וסחפו אחריהם את כל הקבוצה, ועוד חברים מהקיבוצים השכנים .

כולנו הרגשנו שותפים ובעיקר גאווה .

אם לדייק הגבעטרון נוסד והופיע בחנוכת התאורה במגרש הכדור-סל

(כדור-סל  שיחקו עוד קודם)

כיאה להופעה  ראשונה חובר גם הימנון:" גבעטרון הן כך כּוּנֵינוּ"  בארכיון מצאתי טקסט נוסף שלא התקבל כנראה.

דנדי

 

עוד נזכור חברים את אותם הימים

כפר קטן בשדמות יזרעאל

בכל בקר פעם פעמון וצלצל

הוא קרא לאדם העמל

 

האחד כבר צועד בידו החרמש

גם הטרקטור החל מטרטר

עגלה נרתמה לסוסה ויצאה

למספוא העגלון שוב דוהר

ובתוך השמחה התגבשה חבורה

נערים נערות חביבים

להקת גבעטרון שנולדה זה היום

כי לשיר מילדות אוהבים

 

חיש במה כבר הוקמה לנגן יובל בא

רינה באה לתת את הטון

גבעטרון גבעטרון הן תמיד הוא ראשון

אז נריע בקול גבעטרון


אחיק שמחוני וכותב הכתבה יוסי וקנין (צילום: שרון צור)

כנס מתנדבים - ברנדה לנדס

תודה לליאור, הני, קורט, חיליק, מורן גלילי יינון  טוביה ויואב.


From: Aya Sagi [mailto:aya@kibbutzvolunteers.org.il]

Sent: Thursday, September 11, 2014 3:50 PM

To: undisclosed-recipients:

Subject: כנס המתנדבים בגבע-תודה לברנדה וליאור!

וכל השותפים להפקת כנס המתנדבים אתמול- 

תודה גדולה על אירוח נפלא!

היה לנו נעים, טעים, מעניין, חוויתי וחברתי. 

הגיעו 90 מתנדבים מהקיבוצים: ברעם, עין גב, עין השופט, גבעת עוז, ניר אליהו ויגור.

נפגשנו ב 17:00 בחדר האוכל - התחלקנו לשלש קבוצות ויצאנו לסיור מודרך ברחבי הקיבוץ - המוזיאון הישן, הבריכה, הדיר, הרפת, האורווה, מפעל 'בקרה', הפאב וחזרה לחדר האוכל.

בחדר האוכל, התישבנו בשלשה מעגלים נפרדים בכדי לדון בשאלות הנוגעות לחיים בקיבוץ - מה הייחודיות שלו ביחס לצורות התיישבות מוכרות אחרות; מה הם (המתנדבים) למדו על עצמם ועל הקיבוץ מהיותם מתנדבים והאם הקיבוץ עוד רלוונטי בעידן המאה 21.

לאחר שמילאנו את הראש במחשבות ורעיונות התפננו למלא את הקיבה בארוחה טובה של פיצה, פלאפל וגלידות.

מיד לאחריה הפגינו בלהט מתנדבי עין גב (בעיקר), בקיאות רבה בריקודים, עד שריקה ממש היתה צריכה לגרור אותם משם.

תודה לכל המשתתפים והנהנים ולהתראות באירוע הבא (יום עיון לרכזים ביום שני הקרוב..)

רצ"ב תמונות בודדות מהאירוע. את כל התמונות ניתן למצוא בדף הפייסבוק שלנו kibbutz volunteers

שבת שלום,

איה, ברנדה


קיבלנו במייל

למה זה תשא עיניך למרחק בקש אושרך?  שור הן כאן כל טוב עולם אך מעינך הוא נעלם...

משורר ברזילאי יצא לטיול רגלי בעיירה בה הוא גר 

במהלך טיולו פנה אליו חברו החוואי בבקשה לעזרה.

אמר החוואי: "החלטתי למכור את החווה שלי. אחרי שנים של טיפול ועבודה נמאס לי להחזיק את שטח האדמה שאתה בוודאי מכיר היטב."

"אכן זכורה לי החווה, אך במה אוכל לעזור?" שאל המשורר.

ענה לו החוואי "כישורי הכתיבה שלי אינם גבוהים במיוחד, תוכל לכתוב לי מודעה על מכירת החווה בכדי שאפרסם אותה בעיתון?"

חשב המשורר כמה רגעים, וברצון הסכים לעזור לחברו.

לאחר כמה ימים שלח המשורר את דבר כתבו לחוואי וזה פרסם בעיתון את המודעה הבאה "למכירה: שטח אדמה פורייה ומלאת עצים בו ציפורים מצייצות שחרהחצוי בזרימת מימיו התכולים של נחל מבעבעבית המשפחה שבשטח הנרחב שטוף אור לכל אורך היום, אך מציע צל של רוגע ושלווה בערבים."

לאחר זמן מה מפרסום המודעה, התהלך כהרגלו המשורר בעיירה ונתקל בחוואי פעם נוספת. לאחר שיחת חולין קצרהשאל המשורר האם הצליח למכור את השטח מיום הפצת העיתון.

"האמת היא," ענה לו החוואי "ששיניתי את דעתי והחלטתי לשמור את החווה לעצמי."

התפלא המשורר לאור תשובתו, ושאל בדאגה "וכי מדוע? האם המודעה שכתבתי עבורך לא הביאה קונים פוטנציאלים כלל?"

החוואי החל להסמיק ואמר למשורר, "לאחר שפירסמתי את המודעה, פנו אליי אנשים רבים. אך כל קונה שפנה אליי בהתלהבות  גרם לי לחזור ולקרוא שוב את המודעה, ולאחר שקראתי אותה מספר פעמים הבנתי שהחווה שלי היא אוצר ושאיני יכול לוותר עליה."


 

קטע מתלמוד בבלי לראש השנה

קטעים מתלמוד בבלי ראש השנה ט"ז ג'

אמר רבי כרוספדאי בשם רבי יוחנן: שלושה ספרים נפתחים בראש השנה. אחד של צדיקים גמורים, ואחד של רשעים גמורים, ואחד של בינוניים.

של צדיקים גמורים - נכתבים ונחתמים מיד לחיים. של רשעים גמורים - נכתבים ונחתמים מיד למיתה. ובינוניים תלויים ועומדים מראש השנה עד יום הכיפורים. זכו - כותבים אותם לחיים. לא זכו - כותבים אותם למיתה.

לפי המסורת נברא האדם הראשון בראש השנה. במדרש כתוב: בשעה שברא הקדוש ברוך הוא את האדם הראשון נטלו והחזירו על כל אילני גן עדן ואמר לו: ראה מעשי כמה נאים ומשובחים. תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי, שאם תקלקל - אין מי שיתקן אחריך.

בראש השנה העולם מתחיל מחדש/ר' בונם

אמר רבי בונם:

בראש השנה מתחיל העולם מחדש, וקודם שהוא מתחיל מחדש מגיע הוא לסופו.

כשם שלפני הפטירה מתאמצים כל כוחות הגוף להחזיק את החיות, כך חייב האדם להחזיק את חיי העולם בכל כוחותיו.

רמב"ם - הלכות תשובה

אף על פי שתקיעת שופר בראש השנה גזרת הכתוב, רמז יש בו, כלומר: עורו ישנים, משנתכם! ונרדמים, הקיצו מתרדמתכם! וחפשו במעשיכם וחיזרו בתשובה וזיכרו בוראכם! אלו השוכחים את האמת בהבלי הזמן ושוגים כל שנתם בהבל וריק אשר לא יועיל ולא יציל, הביטו לנפשותיכם והיטיבו דרכיכם ומעלליכם! ויעזוב כל אחד מכם דרכו הרעה ומחשבתו אשר לא טובה. לפיכך צריך כל אדם שיראה עצמו כל השנה כולה כאילו חציו זכאי וחציו חייב. וכן כל העולם - חציו זכאי וחציו חייב. חטא חטא אחד - הרי הכריע את עצמו ואת כל העולם כולו לכף חובה וגרם לו השחתה. עשה מצווה אחת - הרי הכריע את עצמו ואת כל העולם כולו לכף זכות וגרם לו ולהם תשועה והצלה, שנאמר: וצדיק יסוד עולם (משלי, י', כ"ה), זה שצדק - הכריע את כל העולם לזכות והצילו. ומפני עניין זה נהגו כל בית ישראל להרבות בצדקה ובמעשים טובים ולעסוק במצוות מראש השנה ועד יום הכיפורים יותר מכל השנה. ונהגו כולם לקום בלילה בעשרה ימים אלו ולהתפלל בבתי כנסיות בדברי תחנונים ובדברי כיבושים עד שיאור היום.

 

ספרים חדשים בספריה

ספרים חדשים בסיפריה – ספטמבר

ספרות עברית

רוב מנגינות יש וצלילים: סשה ארגוב –  חייו ויצירתו – אילנה איבצן

סוס אחד נכנס לבר - דויד גרוסמן


הופעת סטֶנדאַפּ במרתף בנתניה הולכת ומשתבשת, מתפוררת לעיני הקהל. בין אם הערב נשמט מידיו של הסטֶנדאַפִּיסט, ובין אם תוכנן מראש להיות כזה – הקהל שבא לבלות ולצחוק נדהם לקבל הופעה מסוג אחר לגמרי. האנשים היו קמים ועוזבים, או מורידים את אמן-הסטנדאפ הוותיק מן הבמה בשריקות בוז, אלמלא נמשכו כבחבלי קסם להציץ לגיהינום של אחר. הסטנדאפיסט דוֹבָלה גִ'י, הפכפך מרתיע ומקסים, חושף בערב הזה את השריטה של חייו – הבחירה המבעיתה והגורלית שנאלץ לעשות בין שתי נפשות קרובות.

אגדת ברונו ואדלה- אמיר גוטפרוינד


תל אביב. ומצטברות בו במהרה עוד זירות פשע משונות במיוחד, מעוטרות בכתובות גרפיטי  חידתיות ובכלי נשק מימי המנדט. ומככב בו בלש משטרה מבריק וחובב קוּפּוֹני–הנחה, שכדי לאתר את הרוצח הסדרתי נאלץ לצרף לצוותו נערה חצופה, פרועה וחובבת ספרות בשם זואי, ומומחה לגרפיטי בעל זהות מינית מתנדנדת בשם רַאי. ולכל התסבוכת הזאת נקשרים הסופר היהודי זה לא ספר מתח. אבל יש בו גופת אישה יפהפייה שמתגלה כבר בפרק הראשון בחורבה בדרום  הגאון ברונו שולץ, שנרצח על ידי הנאצים בפולין שבעים שנה קודם לכן, וזקן בכיסא גלגלים שמסביר לבנו הענק חסר–הדעת את כל שעליו לדעת על נקמה קטלנית. אז זה לא בדיוק ספר מתח, וגם לא בדיוק אגדה, וזה בטח לא רומן קלאסי זה הפאזל הייחודי שמרכיב אמיר גוטפרוינד בבואו לבחון את התעלומה הגדולה מכולן: מה לכל הרוחות מתרחש שם, בקרקעית של נפש האדם?  אגדת בּרוּנוֹ ואדֵלה הוא סיפור מקורי, עכשווי וקולח; שילוב מנצח של הומור נהדר, כתיבה יפהפייה, אהבת הספרות והכישרון להתרומם מעל גבולות ועלילות, לרחף ביניהם וללהטט בשמיהם במין מטס ספרותי משוגע. אמיר גוטפרוינד הוא יליד חיפה, 1963. ספריו הקודמים — ובהם שואה שלנו (זוכה פרס בוכמן 2001), אחוזות החוף (זוכה פרס ספיר 2003) ובשבילה גיבורים עפים (שעוּבַּד לקולנוע) — מיקמו אותו בשורה הראשונה של המרתקים והאהודים שבסופרי  ישראל

סיני - אורלי קראוס-ויינר

בשפריר חביון - חיים סבתו

ספרות מתורגמת

הבקעה - ג'ומפה להירי

 

זהו סיפורם של שני אחים אהובים, דומים כתאומים, שהצעיר בהם, אודיאן, הוא נועז ופורץ דרך, והבוגר, סובאש, מהוסס וזהיר. נעוריהם עוברים עליהם בכלכותה של שנות החמישים והשישים – כרך עצום, רוגש ומסוכסך – ילד בקעה שופעת יקינתוני מים.
בתום לימודי התואר הראשון, נוסע סובאש לארצות הברית כדי להשתלם כאוקיינוגרף, ואילו אודיאן שואף־הצדק מהדק את קשריו עם תנועת המרי הנקסליטית, הפועלת בכפר בנגל. הוא גם נושא לאישה בחשאי את גאורי אהובתו, סטודנטית לפילוסופיה, למורת רוחם של הוריו השמרנים. איש במשפחה מלבד גאורי אינו יודע עד כמה עמוקה מעורבותו באותה תנועת מרי קצונית יום אחד מגיע אל סובאש באמריקה מברק, ובו ידיעה שתשנה את חייו מן הקצה אל הקצה.

רומן חובק יבשות ורב־תהפוכות פרי עטה של הסופרת עטורת הפרסים ג'ומפה להירי, מחברת השם הטוב, קרקע לא מוכרת ופרשן המחלות

קריאת הקוקיה  -  רוברט גלברית

שש שנים- הרלן קובן

נעלמת - גיליאן פלין


איימי וניק דאן הם הזוג המושלם – הם חברים בנפש; הם משלימים זה את משפטיו של זה; הם יודעים מה חושב השני עוד לפני שהוא פותח את הפה. אלא שביום נישואיהם החמישי נעלמת איימי מביתם, ועד מהרה ניק הופך לחשוד העיקרי. העובדה ששיקר למשטרה בכמה סוגיות מרכזיות בחקירה מקשה עליו לטעון לחפותו. הימים נוקפים – ואז שבועות – והטבעת סביב צווארו של ניק מתהדקת: מתברר שאיימי פחדה ממנו; שהמחשב שלו עמוס בפרטים הקשורים להיעלמה; שחשבון הבנק שלו מלא בתנועות לא מוסברות. ככל שהוא מתבצר בעמדתו כך מתמעטים האנשים שמוכנים להאמין לו. אולם השאלה המרכזית בעינה עומדת: אם ניק רצח את איימי, היכן החביא את הגופה? ואם לא – להיכן נעלמה אשתו היפה? נעלמת, המותחן הפסיכולוגי עטור השבחים של גיליאן פלין, הוא דיוקן מצמרר וממכר של אהבה שיורדת מהפסים במהירות ובעוצמה של תאונת רכבת. בספר, שהמבנה שלו מתוחכם לא פחות משני גיבוריו, פלין בוראת עולם שמשתנה מפרק לפרק, שהאמת החולשת עליו מתגלה כאפלה ומצמררת בהרבה מכפי שניתן לדמיין. נעלמת היה לרב-המכר הגדול ביותר משני צדי האוקיינוס האטלנטי ב-2013, ונחשב לספר שהגדיר מחדש את גבולות הז'אנר של המותחן הפסיכולוגי

נוף גדול שומם - של אסקילדסן (הוצ' זיקית)

אני באה משם  - אמה רייס (הוצ' זיקית)

****************************************************

צוות הספריה מאחל שנה טובה לכל בית גבע ומזמין את החברים להנות מקריאת הספרים בספריה.

דברים טובים

ארוחות הצהריים של ראש השנה תעמודנה הפעם בסימן ארוחות ביתיות. ברשת יש מתכונים ברוח החג בהם מככבים כל סממני החג, דבש תפוחי עץ  רימונים ותמרים. כך שאם תרצו להכין ארוחה ברוח החג אפשרויות אין ספור לשרותכם. בחרתי בשלושה מהם:

1. חציל בלאדי ורימונים בנענע ושמן זית

מצרכים:

 


2 חצילים גדולים

 2 גבעולי נענע טריה

 1/2 כוס גרעיני רימון

 2 כפות שמן זית

 2 שיני שום כתושות

 מיץ משני לימונים

מלח פלפל שחור

אופן הכנה:

שורפים את החצילים על אש גלויה משני הצדדים.

פותחים ומרוקנים על קרש חיתוך את החצילים ללא הקליפה השחורה.

קוצצים בסכין על הקרש ומוסיפים נענע טרייה קצוצה, גרעיני רימון, שמן זית , שיני שום כתושות.

מתבלים במלח, פלפל ומיץ לימון.

2. סלט הפתעות

המצרכים

חסה קרועה בידים

חבילת סלט בייבי

פרי חמוץ מתוק תפוח נקטרינה וכו' פרוס לרצועות

50 גר. אגוזי קשיו קלויים

50 גרם צימוקים כהים

לרוטב

מיץ משני לימונים

כמות זהה של שמן זית

כמות זהה של חומץ בן יין

2 כפיות דבש

כפית חרדל גרגרים (דיז'ון)

כפית רוטב סויה

כפית שום כתוש

אופן ההכנה

מערבבים יחד את כל מרכיבי הרוטב  מערבבים את החסה ועלי הבייבי וברגע האחרון מוסיפים את הפרי האגוזים הצימוקים.

שופכים את הרוטב, מערבבים

3.חטיף תמרים ופיצוחים

 

מצרכים

100 גרם אגוזי לוז קלויים   

100 גרם שקדים פרוסים קלויים

75 גרם סוכר

75 גרם דבש או סילאן

מעט קינמון

250 גרם תמרים טחונים

50 גרם שומשום קלוי

הפיצוחים ניתנים להחלפה בכל פיצוחים שאתם אוהבים

אופן ההכנה

מחממים בסיר את הסוכר, הדבש והקנמון, מעבירים לקערה עם התמרים ולשים הכל ביחד.

מפזרים שומשום על משטח ומגלגלים לגליל מעבירים למקרר למנוחה של שעתיים ופורסים ליחידות מלבניות

 

 

העתקת קישור