דף מספר 2333
20/7/2018
רשימת המאמרים
לחצו כאן להצגת כל הכתבות ברצף
דף 2333

 

דף מספר 2333 ח' באב תשע"ח 20 ביולי 2018

עריכה והדפסה : נעה ידין  ועדנה לנדאו

עריכה באינטרנט: טל גולן  אייל אורן

הדף באתר גבע www.kvgeva.org.il.  הערות, כתבות, מכתבים, בקורת ומחמאות מהבית ומהפזורה אפשר לשלוח   ל  e.mail שלנו: daf@kvgeva.org.il

ב 19/7/2018 הוצבה מול חדר האוכל המחרשה  של הטרקטור D4  שחרשה את השדות עד שנות ה-60. המחרשה תרומת משפחת שמעוני שופצה בעבר ע"י אנשי מוזיאון צריף ראשונים בעזרתו של איתן רצין ז"לתודות לשחר נתן לצוות המסגריה - אנדרס מירנדה איתן לוין וזיו לנדסמן

הודעות לדף


מועצת חינוך מזמינה אתכם להמשיך להיות חלק בעיצוב השינוי של חינוך ילדנו

יום ראשון 22.07.18 בשעה 20:00 במועדון לחבר,

מועצת השינוי דנה בפרק החינוך בהסדר השינוי, נותרו נושאים חשובים:

·       שיעורי עזר

·       חוגים

·       בר מצווה

·       נסיעות לפולין

הזדמנות פז לשמוע, להשמיע ולהשפיע.

הורים יקרים - בואו בהמונכם!!!

***********************

קפה וגם...

מפגשי בין ערביים לגיל השלישי

 

ניפגש ביום רביעי ה- 25.7.2018  במועדון לחבר בשעה 18.00.מפגש קייצי וקליל של קפה ועוגה,

שרסטין תספר על עבודתה ועל בית החולים "העמק"  סיום משחק בינגו מהנה נושא פרסים!

מחכים לכם

לאהל'ה ש.  סמדר זק, מענית ברעם וכרמלה גלילי.

מודעה- הופעת איריס ועופר פורטוגלישירי אהבה וג'אז עם שלישיית הג'אז של איריס ועופר פורטוגלי

איריס פורטוגלי – שירה ותופים; עופר פורטוגלי – פסנתר, עיבודים וניהול מוסיקלי; ערן זילברברג – קונטרבס

איריס ועופר פורטוגלי הוכתרו ע"י התקשורת כ"פריצת דרך ביצירה המקורית בג'אז הישראלי", ומתמידים כל השנים ליצר ז'אנר חדש – ג'אז ישראלי. עד כה הוציאו 7 אלבומים ושתפו פעולה עם אמנים בינלאומיים בפסטיבלים חשובים בארץ ובעולם.

איתם על הבמה ערן זילברברג – נגן קונטרבס רב גוני הפעיל בהרכבים רבים. זילברברג משתף פעולה עם הפורטוגלים מעל 26 שנים, מאז חזרתם לארץ מבוסטון בשנת 1991.

במופע, מגישים הפורטוגלים לקט שירי אהבה מתכניותיהם לאורך השנים - לצד עיבודים מקוריים לנכסי צאן ברזל במוסיקה הישראלית וחומר מקורי, משולבים קטעים מתוך הקלאסיקה של הג'אז (גרשווין, קול פורטר, אלה פיצג'רלד, בילי הולידיי ואחרים). בין הקטעים במופע: מערבה מכאן, אהבת חיי, גשם, הפרח בגני, Summertime, Our love is here to stay, The man I love  ועוד.

הפורטוגלים יוצרים קשר מיוחד בלתי אמצעי עם הקהל שהופך לחלק פעיל בחוויה הג'אזית המתרחשת בזמן אמת.

משולחן המזכיר - יאיר קארו ; חניות - חברים

משולחן המזכיר

 

קיץ ומונדיאל –

המונדיאל תם -  מהמוצלחים שידענו.  כעת חום יולי-אוגוסט והבריכה הקרירה – "גלי התכלת" עוזרת להביא מרגוע לנפש ומזור לגוף דואב.

אבל  , ויש אבל , בשבת האחרונה משפחה אלמונית הגיעה לבריכה ללא המארח המקומי . חבר אחראי הקיף את חומות יריחו 7 פעמים ולבסוף שאל  " מי אתם ? ".

התשובה במערכת. ורק בגלל שאותו חבר כבר עבר אצלי קורס " בתרגול נשימות עמוקות " לא התפתחו הדברים לכדי הרחקה. אתם מבינים שהיה ויקרה אסון – הסברים

יהיו הרבה וככמות ההסברים גובה הקנס. יש עוד בעיות הקשורות לבריכה קשות יותר לטיפול אבל זו בעיה קלה – פשוט להגיע עם האורחים.  

כלבים -  חברים מדווחים על הקלה מסוימת בתחום וירידה מתונה במספר המפגשים הלא מוצלחים עם "ידידו הטוב של האדם ".

 יחד עם זאת נרשמת התייצבות סדירה של כלב מבוגר בעל צבע שחור ( עם מעט צהוב ברגליים) הנופש מחום הקיץ אל מול דלת הזכוכית וכמה ממלוויו הולכי על ארבע הצופים בו מעמדות קרובות.    

 אני פונה לבעלים  של הכלבים הללו -  חסכו ממני את הצורך להזמין כלבן המועצה. הכניסה לחדר האוכל טרם הוכרה רשמית כחנייה לכלבים מזדקנים.    

 קלפי שהיה – 13.7.18 אושרו  שני חברי מזכירות שי דנצינגר ושרסטין רם .

 כבר פניתי לחדוה להוציא מכרז נוסף שכן שני חברי מזכירות נוספים מסיימים קדנציה בקרוב.  

   מועצת השינוי - תזכורת :  ישיבות המועצה פתוחות לציבור.

  הפגישה הבאה נדחתה לתאריך  22.7.2018  בשעה 20.00 (  נבדוק חלוקת "קבבוני גלידה" וקרטיב אננס  ).

 דיון נוקב על זכות בחירה -  השקעה בחינוך  - מימון הורים מול מיסוי ועוד. מי שמגיע לא רק משפיע אלא מקבל קבבון גלידה.

 מועצה אזורית גלבוע.

 לאחר מספר פגישות אושרו עקרונית לביצוע שני פרויקטים:

 1.עיצוב מחדש של הכביש העולה לגבע עד להסעית . פרויקט של משרד התחבורה.  מדובר בהליך שייקח 3-4 חדשים להערכת המתכננים .  

יהיה צורך בהסדרי תנועה מיוחדים וטירדה לא מבוטלת.  כאשר הפרטים יסוכמו – נעדכן.  תודה לדורון על הטיפול המסור "בים הפרטים שמסביב".

2. שיקום אזור מועדון לחבר – ספריה .  מעודפי כספים של משרד הבינוי אשר השכלנו להגיש לגביהם, בנוהל בזק, הצעה וזכינו. היקף משוער 300,00 ₪ של המדינה.

כאשר נדע יותר נעדכן . תודה לדורון וערן על טיפול ב"ים הפרטים שמסביב ".

כל אלה הם תולדה של עבודה משותפת ברוח טובה ואוהדת עם המועצה והעומדים בראשה עובד נור, ענת מור  ומהנדס המועצה משה ענתבי.  תודה גם להם.

   תמחור -   הסתיים  שלב הערעורים בתמחור.

 ממתינים לסיכום סופי של מויש שלאחריו נדע האם יש בכלל צורך להקים ועדת ערעור עליונה.

אנו עדיין מתעכבים בנושא הפנסיונרים  - הן בשל הצורך לסיים הערעורים בתמחור והן בשל הצורך לקבוע הליך הידברות עם כל פנסיונר החפץ בעבודה ב"גמול"  , ולשם כך יש לקבוע תקנים שלפיהם ניתן לקלוט ולהעסיק בגמול במקומות שונים.

כמו כן ממתינים לטבלת תמחור מסכמת של מויש שלאחריה נוכל לפרסם לפחות טווחי שכר מוצעים בתפקידים השונים ( כולל בכירי המשק וקברניטיו).  

דמוגרפיה – שערים צהובים -  ועוד.

כעת משרינת ( מושי )  סיימה את תפקידה כמרכזת קליטה ונותרו "ממתינים מחוץ לגדר" מספר מילים לסכם 3-4 שנות קליטה אחרונות.  

1. תפקיד מרכז קליטה הפך לחלק מועדת קליטה צעירים , ועיקרו ניהול תור הממתינים וליווי הנקלטים בתהליך שמרגע הופעת דירה זמינה לקליטה, הסדרת עבודה , חינוך , בריאות , הסדרים כספיים , מועמדות בואכה הצבעה לחברות .

כל זאת תוך תיאום עם רשות הבינוי – מש"א – כספים – מזכיר .  בחלק מהמקרים התהליך זורם חלק, בחלקם נדרשת סבלנות לעיתים תקיפות והכוונה. זה אינו תהליך הנדמה "כשיש דירה -קדימה" – זה מורכב יותר ומצריך רצון ואנרגיה ומחויבות – לכן מבוקש אלונקאי/ת . המחשבה ש"יאיר ו/או דורון" יטפלו בזה – נאיבית.    

בתהליכי קליטה- מועמדות -חברות :

  2017 -  4 התקבלו לחברות. 

 2018   -  צפי :  16 עולים להצבעה לחברות .

  2019 – צפי : 9 עולים להצבעה לחברות  סה"כ 29 .

  2018 -  צפי : עולים למועמדות 10  . 

סה"כ  עברו הליך בוועדת קליטה 39  נקלטים אשר  איה"ש יעבירו אותנו את המספר 300 חברים עוד בשנת 2018  מספר אשר לא נצפה שנים בגבע אם בכלל.  

 התוצאות של הקליטה באות לידי ביטוי בעליה משמעותית של מספר  עובדי החוץ 

 מ – 60 ב 2015  ל 100- 2018  . בעליה במספר הרכבים החונים בגבע. במיצוי מלאי הדירות הפנויותבמילוי המכסות בגיל הרך לאורכו ולרוחבו, ביכולת של גבע לספק תעסוקה ופרנסה כאן "עלי גבעה",

במחשבות הנקלטים ובתקוותיהם ( ככל שהם משתפים אותנו בהם) על איך תראה גבע בהמשך?  שאלות בינוי עתידי ? ובוויכוח הישן שעולה שוב לאחרונה היש להמשיך ולקלוט ?  

 לא קל ואל יקל בעיני אף אחד המצב שהשערים הצהובים נסגרים לאיטם ,והורים על גבול הדמע מביטים בעיניים כלות "בממתינים שמחוץ לגדר". אבל ללא אלונקאי/ת לשם פנינו.

פרויקטים בתהליך:

ביקשתי מרענן והוא נתן הסכמתו להשלים הטיפול ( למרות שכבר נבחר ברוב גדול להיות מרכז משק במשרה מלאה בקיבוץ המתחדש הזורע)  במספר נושאים ובהם :

 מרכז מזון -  מילובר  ופרויקט האנרגיה הסולארית ( בבריכות גבע). המסלול-ועדה כלכלית – מזכירות – אסיפה.

חלופת האגודה  - נתבקשנו להביא אישור התאגדות כקיבוץ שיתופי והגשנו. ממתינים למפגש עם השמאי הממשלתי.

בבריכה המקומית, המזדקנת במהירות – כל שנה בשנה  ,  גלי תכלת של אושר בבוקר ואושר אחר הצהריים  ואושר ביום שלישי בערב ברחצה הלילית.

שבת טובה -   יאיר.


"תתעודד! הבריכה צפונית לנו. ביום שלישי רחצה לילית.."

******************

נהיגה כחוק  - ואי נהיגה כלל


לאחרונה הוטסאפ שלי מתמלא בתמונות של כלבים ישנים בכניסה לחדר האוכל ( ראה בדיווח השבועי  - על ההקלה החלקית בתחום הכלבים )  , בתמונות של מכוניות שחונות

 באופן המעורר שאלות לגבי קיומו של כח המשיכה  ושנהגיהן לא היו עוברים  "בדיקת ינשוף כבוי" ( צילום בדף גבע קודם ) , ולאחרונה כלי רכב חשמליים קלאב-קאר ודומיהם

  הנהוגים על מדרכות הקיבוץ  בידי נערים ונערות חסרי רישיון והכשרה ולעיתים על הרכב מספר ילדים ישובים בצורה מסוכנת.

אני יודע שגם פניה זו קרוב לוודאי תסתיים בהרמת גבה ומשיכת כתף.  אבל אסונות מגיעים כשאיננו מוכנים והם כואבים לפעמים לנו ולפעמים לנפגע אומלל שכל אשמתו היא אי מזל לעבור בדרכם של נהגים ונהגות פרועים וחסרי הכשרה על רכב חשמלי .  מי שלא צריך ולא מורשה לנהוג – שלא ינהג – פשוט  .  היתר הסברים שכאורכם כגודל הקנס.

 פניתי גם לזוהר ברג ( כבודו ). אבל גם זוהר אינו כתובת להתקוטטות והתעמתות בלתי פוסקת עם הורים שאינם אוכפים משמעת ומסכנים את ילדיהם וילדי אחרים .

אנא – מנעו את האסון הבא. יאיר .

*************

בשם כל עוברי הדרך אני מבקש מכל בעלי הקלבקארים להשאיר את הדרכים פנויות ולחנות בצורה מסודרת

אריק בשם רוב עוברי הדרך

 

מציאות יום יומית.

מי שחונה במקביל לסלעים של הדשא,ממלא את סלון ביתם של השכנים ממול באדי האגזוז  טרטור אין סופי של מכוניות מתחת לחלונות.

מה שאמור לפי החלטה להיות רחוב של פריקה וטעינה,נהפך למגרש חנייה.

חסימה של הקלנועית או אפילו לצאת עם האופניים לפעמים המבצע מסובך. לא נעים ומטריד


אסנת

המחיר של התמחור - רחלי וייס

            המחיר של תמחור-המשך

1.    ניהול תהליך התמחור אף אם הוא הפעם נעשה באופן מנומס, ענייני ומסודר- אינו פותר את הבעיות של אופן התמחור. המחשבה שאולי הנימוס והסדר יצרו תחושה שהפעם התמחור נעשה אחרת, לא עובדת. זהו רק לבוש חיצוני, אך זה אינו שונה במהותו מהתמחור הקודם.

2.    מציאות שוק עבודה חיצוני – אינה צריכה להיות הקריטריון היחידי שלנו לתמחור עבודה בגבע. כי הרי אנו לא התנהלנו ולא נתנהל בעתיד כשוק העבודה החיצוני. ערכים אחרים הנחו ומנחים אותנו. אנו המעסיקים הקובעים את אופי חלוקת השכר בד בבד עם היותנו מועסקים, מקבלי משכורת. לכן אוטונומיה זו של קביעת קריטריונים לשכר שמורה לנו.

3.     וכן אי אפשר להחזיק בעמדה של מציאות שוק עבודה חיצוני מחד ומאידך לא לזכות את העובד בזכיות שמגעות לו על פי מציאות שוק חיצוני. כגון, הזכות להתאגד,הזכות לוותק ועוד.

4.    משכורת הנעה סביב ה- 5,000 ₪ וזה עוד לפני הורדת המיסים הפנימיים והחיצוניים..זה בהחלט שכר מינימום . 4,849.5 ₪ הינו נטו שכר מינימום 2018 ( לקוח מאתר ההסתדרות).

5.    בענפי המשק, שם בשל מיעוט העובדים והקשר הפחות הררכי המתקיים בין העובדים, מנהלי הענפים נלחמים על שיפור משכורות של עובדי הענף. ומה בבקרה? מי נלחם שם על מקסום משכורת העובד ? וכבר שמעתי ניגונים של תיאלנדי או פועל מבית שאן יותר זול להעסיק. אז כן, חשוב להיות רווחי ולהסתכל דרך החור של הגרוש- אבל בל נשכח , זה הבית שנבנה מעמל כפיים של כולנו.

6.    פרסום משכורות דרג הניהול – אינו צריך להתייחס רק לניהול בקהילה. אלא, לניהול בכל המגזרים, בכל הענפים. זכותנו כמחלקי המשכורות לדעת את גובה משכורות הניהול.

7.    כל ההגנות המפורטות "כמפצי וותק"- אינם קשורות לסעיף וותק בעבודה. בדיוק כפי שכל עובד זכאי לזכות זו, גם אנו זכאים לה. אנו צריכים להחליט שמלבד השכלה, מרכיבי תפקיד, גם וותק הוא מרכיב במשכורת. – זה הרבה יותר פשוט מכל "מפצי הוותק" שפורטו בדף.

8.    סביר להניח שכל מי שקם ליום עבודה ועובד במסירות, אינו רוצה להזדקק לתק"ה או רשתות ביטחון למיניהם כדי לסיים את החודש.

9.    אני קוראת שוב לצוות המכין, המוביל- לכנס דיון בקריטריונים של התמחור ובכלל בנושא העבודה. " בעצב הרגיש" צריכה לטפל הקהילה. לדון, לקבל החלטות בקלפי ולהתנהל לפי החלטות אלו.

                                                                            רחלי וייס

 

תשובת חוה גלעוז

חוה גל-עוז בתשובה לכתבה שפורסמה היום

(וכמובן בישראל היום) ע"י עוזרו הכלכלי של שר החקלאות

ציטוט: "בחוק גל הקיבוצים קיבלו 22 מיליארד ש"ח" .

זה חלק מתשובת שר החקלאות לאזלת ידו על הדרום שעולה באש

הוא כל-כך נפוח ומטומטם שככה הוא גם בוחר את עוזריו.

וגם אם הוא לא הבין ואו התבלבל וטיעוניו היו נכונים והקיבוצים קיבלו מחיקות - זה לא היה בחינם
הקיבוצים מסרו את הקרקעות היקרות ביותר (אלו שרשות מקרקעי ישראל בחרה) ועדיין לא שיווקה (שווי מינימלי מוערך ב- 100 מיליארד). הקיבוצים מסרו את אחזקותיהם בתנובה שנמכרה בערך של 8.5 מיליארד ויתרת חובם נפרשה ונפרעה עד השקל האחרון. אף אזרח לא תרם אפילו שקל אחד מכיסו

הסדר הקיבוצים מנע את פשיטת הרגל של המערכת הבנקאית כולה . מאז, הבנקים התאוששו ועשו את רווחיהם הענקיים בכל שנה יותר מקודמתה.

הקיבוצים, הם לא הטייקונים שעושקים את המדינה ונכסיהם ונכסי בניהם נשארים בידם; פישמן, דנקנר, תשובה ועוד...

ציבור האזרחים כן הפסיד מהשקעותיו במניות של פישמן דנקנר ותשובה אם לא ישירות באחזקותיהם אז דרך חברות הביטוח וקופות הפנסיה בהן מושקע כספו של כל אזרח במדינה. דרך התשלומים לביטוח הלאומי שמסר את כל עודפי הגביות בסך של 200 מיליארד ויותר והן מממנים כל שנה נתח בתקציב המדינה: לחרדים, לתלמידי הישיבות ולהתנחלויות ולשר הכספים הקואליציוניים .

אז, די! די! ודי! עם להכות בקיבוצים

כן, הם הקימו את המדינה ( לא לבד). הם עשו גם טעויות בדרך והם שילמו על כך מחיר יקר. למרבית חברי הקיבוצים אין פנסיה צבורה, אין ביטוח סיעודי צבור אבל יש ויש ערבות הדדית ועזרה הדדית והם קולטים משפחות והבנים חוזרים
והם לא חייבים לאף אחד מכל המלעיזים להתנצל על דרך החיים בה הם בחרו. הקיבוצים הם לא חברת סיעוד וסעד והם לא חייבים לקלוט את מי שלא יכול לפרנס את משפחתו .

סוף!!!

 

מהארכיון

תמונות חדשות – ישנות

שנות השלושים בקבוצת הגבעה.

לאחרונה  קיבלנו אישור מארכיון המדינה להפיץ באתר גבע תמונות  המופיעות באתר "ארכיון המדינה". התמונות צולמו  בגבע על ידי הצלם זולטן קלוגר. זולטן קלוגר עבד  עבור מחלקת צילום של הקק"ל ושל קרן היסוד ונשלח על ידם לצלם מפעלים כלכליים , עלייה לקרקע של יישובים חדשים , ועוד.

במחצית השניה  של שנות השלושים הגיע גם לגבע .

אנחנו מעלים את צילומיו לאתר גבע. תודה לטל גולן ולזוהר.

בשנת 2008 נערכה במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב תערוכת יחיד ראשונה של זולטן קלוגר, ושמה "זולטן קלוגר – צלם ראשי, 1933–1958", אותה אצרו ד"ר רות אורן וגיא רז.

התמונות התקבלו  לארכיון באמצעות גיא רז וגם לו התודה  וההערכה.

באדיבות עובדות הארכיון

ניקה ורבקה.

התמונה מתוך ארכיון התמונות של אתר גבע

 

"שבים מרחצה בעין חרוד"

קיץ תרצ"א 1931

 

ספרים חדשים בספריה יוני-יולי 2018

רשימת ספרים חדשים בספרייה – יוני-יולי 2018

ספרות עברית

תקלה בקצה הגלקסיה      - אתגר קרת

 

כשאתה נמצא במקום חשוך אתה אמור עם הזמן להתרגל לחשיכה, אבל במקרה של מיקי זה היה כמעט ההפך. עם כל רגע חולף נראה לו שהחדר נעשה חשוך יותר. הוא גישש את דרכו, נתקל  במעט הרהיטים שהיו בחדר, מישש כל סנטימטר בקירות החלקים עד שחזר לנקודת ההתחלה: ארבעה קירות, שום דלת.״ הוא קובץ הסיפורים השישי של אתגר קרת. ספריו תורגמו ליותר מארבעים שפות וזכו בפרסים ברחבי העולם

מדינה בכל מחיר:סיפור חייו של דוד בן-גוריון  – תום שגב

 

דוד בן–גוריון הניח שורה של בעיות ושאלות מדיניות, חברתיות וערכיות שישראל מתמודדת איתן עד היום. מכאן הרלוונטיות של פועלו וסיפור חייו. כמות גדולה מאוד של חומר ארכיוני בלתי מוכר עד כה מאירה באור חדש את עוצמתו, מעלותיו והישגיו, מגבלותיו, חולשותיו וכישלונותיו גם יחד.   הוא היה איש מרתק. רבים העריצוהו ומתגעגעים אליו כמנהיג לאומי עם חזון ותקווה, מדינאי נועז עם יושרה. אחרים שנאו אותו כפוליטיקאי כוחני, פלגני, קדורני ולא אחת גחמני. אך רק מעטים ידעו לפענח את צפונות דמותו המורכבת של האיש מאחורי המיתוס. הוא היה מלא ניגודים וסתירות - וידע זאת: אם תבדוק את יומני בשיטות של ביקורת המקרא, כתב פעם, [...] תוכל להוכיח שיומן זה נכתב בעצם על ידי שני אנשים שונים שחיו בתקופות שונות. הנה יכולת ונכונות להתבוננות עצמית רגישה ואמיצה; גם היא עשתה אותו לדמות מסקרנת כל כך. סימנים כחולים  - אמילי מואטי

ספרות מתורגמת

הנערה שהשיבה עין תחת עין – דויד לגרקרנץ

הילדים שבזמן                    -  איאן מקיואן

 

"הילדים שבזמן" הוא מספריו המוקדמים של איאן מקיואן, אחד הסופרים המוערכים בדורנו. ביצירה ספרותית נפלאה זו, פורש מקיואן במסירות, בדייקנות וברגישות אנושית יוצאת דופן, את הרקמה העדינה שמחברת בין הילד למבוגר. בבסיס הרומן ניצב אירוע טרגי: קייט, בתו בת השלוש של סופר הילדים סטיוון לואיס, נעלמת כאילו בלעה אותה האדמה. סטיוון, כמו אשתו ג'ולי, אינו מסוגל להכיל את האובדן הפתאומי, והוא נסחף במסע אל תוך הזיכרון, אל בין קפלי הזמן, מסע שבו מציאות והזיה נשזרים זה בזה. בה בעת, הוא נקרא לתמוך בחברו, הפוליטיקאי המבטיח צ'ארלס דארק, אשר מתקשה גם הוא, בדרכו שלו, להתמודד עם ילדות שנעלמה לבלי שוב. וכל זאת כשברקע ועדה רשמית, פרי יוזמתו של ראש הממשלה, שוקדת על הכנת מדריך לגידול ילדים. בין ספריו האחרים של איאן מקיואן: "כפרה", "אהבה עיקשת" ו"אמסטרדם".

עיר בלתי נראית                 -   ג'וליה דאל

צורת  המים                      -  דניאל קראוס, ג'יירמו דל טורו

קמע                                -  רוברטו בולניו

רוח רפאים                       -  יו נסבו

מאבק כוחות                     -  בראד תור

עדות                               -  סקוט טורו

תראו אותי                       -  ניקולס ספארקס

איש החול                        -  קפלר לארס

בתו של סוחר המשי           -  דיינה ג'פריס

הדרך הארוכה אל החכמה   -  יאן-פיליפ סנדקר

ממשיכה בדרכי                -  ג'וג'ו מויס

קורסים עידן טכנולוגי


מקומות אחרונים בקורסים של קיץ בעידן טכנולוגי


עמוד אחרון
מזכיר גבע מחייך בבריכה עם גלגל הצלה ללא חבר טלפוני אחרי שיחה עם חבר מ"דיירי 2009"             צילם: יפתח שור
&&&&&&&&&&&&&&&&

הרפתנים נפרדים מרייצ'ל המתנדבת
העתקת קישור