דף מספר 2313
2/3/2018
רשימת המאמרים
לחצו כאן להצגת כל הכתבות ברצף
דף 2313 פורים

 

דף מספר 2313 ט"ו באדר תשע"ח 2 במרץ 2018

עריכה והדפסה : נעה ידין  ועדנה לנדאו

עריכה באינטרנט: טל גולן  אייל אורן

הדף באתר גבע www.kvgeva.org.il. הערות, כתבות, מכתבים, בקורת ומחמאות מהבית ומהפזורה אפשר לשלוח ל  e.mail שלנו: daf@kvgeva.org.il

הקברניטים


(אל בין יאיר ורענן "התגנבו" ניר ברעם ואילן מאייר אנשי הצוות המכין...)

מסיבת פורים

 

ביום שישי ה- 2.3. מהשעה 11:00 בירה ואווירת פורים על הדשא של חדר האוכל.

בשעה 21:30 – מסיבת מהסרטים באולם, הכניסה עם צמידים בלבד.

בשבת 3.3 – פורים ילדים בשעות הבוקר

פורים ילדים

שינוי הסדרי תנועה בחג הפורים של ילדינו

בשבת ה- 3.3 ייחסם המעבר בכביש המכבסה לכיוון המזכירות ע"י טרקטור ועגלה מהשעה 8:30.

 לא יהיה מעבר בקטע כביש זה עד לגמר האירוע.

גם מחסום המכבסה יהיה סגור, ובעלי הרכבים החונים ליד בית סביון יוכלו לצאת על המדרכה לכיוון המועדון ומשם למחוז חפצם, כולל כניסה לחניה.

על כל בעיה בעניין זה יש לפנות לצוות המארגן.

תודה וחג שמח!

הודעות לדף

 

 


 

תכנית חוג העמקים

לשבוע שבין 4-9/3

*

חוג בטחון

יום ב' 5/3

ד"ר יוסי לנגוצקי (מוצא מאגרי הגאז)

התפתחות תעשיית האשלג והברום בים בהמלח 1925-1952

(אביו הקים את מפעלי ים המלח)

*

חוג יהדות

יום ד'  7/3 20:00    בגבע

ד"ר עירית אמינוף

הטוב שברופאים לגהינום

*************

 

והעיר שושן צהלה ושמחה

משולחן המזכיר - יאיר קארו

משולחן המזכיר

 

קצרצרים לשבת.

כמאמר השיר "גשם"  ( להקת בנזין  - קיץ אמסלם  בביצוע האהוב על שלאקה  ואלי לוזון בביצוע הגדול לאין שיעור )  בחוץ יורדים עכשיו גשמי ברכה...

והגשמים הללו מקלים מעט את הלחץ על מאגרי המים ועל החקלאות בכלל ועל השקיית הגינות בפרט. ומדרונות הגבעה פורחים בשלל צבעים .

חניות -  המזכירות החלה דיון ראשוני בתוכנית החניות הכללית של גבע – הסדרת מגרשי חניה . המצוקה רבה הן בשל עלייה דרמטית במספר המכוניות הנעות בתך שטח הישוב ומאידך אי הסדרת חניות במשך תקופה ארוכה.

בתקציב קהילה 60,000 ₪  לתחילת הפעולה השנה.   כשתתגבש הצעה  - יעלה לדיון ציבורי והחלטה.

פתיחת הכל-בו למכירה החוצה.   המזכירות קיימה דיון ראשוני בנושא. יש לזה משמעויות חברתיות וכספיות כמו צורך בהסדרה מול גורמי חוץ והערכות של הכל-בו .

הערכה כרגע היא כי בהפעלה מוצלחת של המהלך נצליח להשלים חלק מהגרעון  שעדיין קיים ( ולא אושר לסגירה על ידי העלאת המחירים ב – 3% ) .

לאחר גיבוש  הבנת המשמעויות ביחד עם אורטל ועובדות הענף  -  יעלה לאישור מקדים באסיפה שכן אין טעם להתחיל את ההסדרה מול גורמי חוץ לפני קבלת אור ירוק מהאסיפה.

קליטה וצעירים -  רינת גלילי אמנם מסורה עד כלות לעניין אבל ביקשה למצוא מרכז/ת לנושא הקליטה ( שיצטרך לוועדת צעירים ויעסוק בשוטף  ).

רינת ממשיכה לרכז את הועדה כולה ולעסוק בצעירים ,  אבל ככל שלא יקום אלונקאי/ת למשא הקליטה נמצא עצמנו ללא  גורם מטפל שוטף .  מכרז בדף.

בנוסף המזכירות תקבל דיווח על כלל נושאי צעירים – קליטה בישיבתה הבאה.  מיעוט הדירות הזמינות ( עד לשחרור חלקי של הפקק בבניה החדשה ) 

מאט מאד לא רק את יכולת הקליטה של "שבי גבעה  מעל גיל 30 "  אלא גם של צעירים מתחת לגיל 30 המבקשים לשוב ולממש מועמדות וחברות במקום.

אכן כן השנה נראה 16 מועמדים בדרכם להצבעת חברות ובשנה הבאה כפי שהדברים נראים עוד 8-9  מצטרפים לחברות ונחצה את רף ה – 300 ההיסטורי אבל זרימת נקלטים חדשים ובפרט "שבי גבעה"  תחת לחצי הזמינות הדלה.  

הצבעות בקלפי-   יום שישי את יודעת יש בעיר מסיבה..( בנזין..)  וביום שישי את יודעת יש גם קלפי בגבעה.

מבקש מהחברים והחברות להגיע להצביע ולהשפיע.

"רחפן גוריון" הביא שלל צילומי השער הצהוב והעמק הפורח  - לכן נניח לשער המטאפורי – פיזי הזה הפעם.

שבת טובה וחמימה לכולם. יאיר

 

מעט מנהל הקהילה - דורון חורב

מעט מנהל הקהילה

 

שלום חברים,

בית אתקין – לפני מספר חודשים פרסמתי כי בכוונתנו להרוס את התוספת למבנה בית אתקין.  לצערי אנו מתקשים להשיג היתר הריסה למבנה, ומפאת מסוכנות המבנה ועד להשגת אישורי הריסה, נפעל לתיחום המבנה בגידור. הגידור צפוי להתבצע במהלך השבועיים הקרובים, השטח ישולט ולא ניתן יהיה להיכנס למתחם. חברים המחזיקים ציוד במבנה או מחסנים בקרבתו, אנא לידיעתכם ולהתארגנותכם.

מועמד לתפקיד האקונוםאריאל קרספילו יעמוד להצבעה במשאל ביום שישי לשמש בתפקיד אקונום. אריאל הומלץ על ידי צוות האיתור (אורטל לב, סמדר פרנס, חדוה שקד, דורון חורב) ועל ידי המזכירות, הופיע בפני האסיפה והשיב לשאלות הציבור, זכה להמלצות חמות משורה של ממליצים, אשר אליהם פנינו כדי ללמוד עוד על אריאל ועל כישוריו. בהזדמנות זו ברצוני להביע את מלוא הערכתי ליואב גלילי ואת תודתי העמוקה לו, על מסירותו ואהבתו לגבע ולענף המזון, ועל נכונותו להמשיך ולשאת בעול ניהול המקום עד כניסת האקונום החדש. כמו כן, אשמח לראות את יואב ממשיך ותורם לענף מיכולותיו ומניסיונו הרב, ומוצא את מקום עבודתו בענף גם בעתיד. בהצלחה  ליואב ולאריאל.

נזקי חורף – אנו מטפלים בנזקי חורף רבים, מקלטים שהוצפו מים, כבישים שנכרו בהם בורות, עמודי חשמל אשר עייפו מעומדם, גגות  ומרזבים שלא עמדו בעומס הגשמים הברוכים, כניסות בתים שהפכו לשלולית ועוד נזקים, הן בשטח הפרטי והן בשטח הציבורי. בין פרק גשם למשנהו, אנו פועלים כדי לתקן ולהסדיר את שניזוק וכל זאת לצד השוטף. ציבור החברים חווה את העומס, בעיקר כאשר טיפול בבקשות מתעכב. ערן נבון מנהל ענף הבניין, פיטה ענבר אשר בין כל השאר משמשת ככליא ברק לפניות הציבור, והצוות המקצועי כולו, פועלים במסירות כדי לתת מענים על אף הלחץ הרב וריבוי המשימות. תודתי והערכתי שלוחה להם, ובקשתי מציבור החברים לקבל בהבנה את השיהוי במתן המענים.

יזמויות – הנהלת יזמויות (רענן פרנס, עליזה ידין, עומר רז, חדוה שקד, דורון חורב), פועלת מזה מספר חודשים, נפגשת עם יזמים ומנהלי יזמויות, לומדת על עיסוקיהם ומנסה לסייע בהעמקת היזמויות ובביסוסן. במסגרת המפגשים אנו מזהים את הפוטנציאל הגדול אותו מביאים היזמים, ומנגד, אנו מזהים את מגבלות הקיבוץ לסייע, ובעיקר באכסניה עבור הפעילות היזמית. אחת ממשימות ההנהלה, היא למצוא ולהכשיר חללים לטובת פעילות יזמית, משימה מאתגרת ומורכבת הדורשת תהליכים ארוכים ורגישים. חשוב לציין, שהתחושה לאחר המפגשים המרתקים עם היזמים, היא תחושה של רצון להתפתחות, לקיחת אחריות, מחשבה רבה ואהבה לעשייה. כן יירבו.

ולסיום, אפרים קישון הגדיר סוציאליזם, כתורה חברתית מתקדמת להשמדת עמים קטנים נטולי מקורות נפט.

לשבת של שלום ומנוחה, כאשר אנו חברה הדוגלת בסוציאליזם מחד, ומאידך עוסקת במקורות אנרגיה חלופיים כמקור פרנסה לגבע, שומה עלינו להרהר במקומנו על ציר הקיום....

 

דורון חורב, מנהל קהילה

אריאל קריספילו

חברי גבע שלום, 

לקראת ההצבעה בקלפי מצרף כמה מילים עליי ועל סגנון עבודתי.

אני יליד ארגנטינה, מגיל 5 בשער העמקים, נשוי וילדי גדלים במערכת הקיבוצית.

מזה 13 שנים אני מנהל את ענף המזון של שער העמקים. והובלתי שינויים ארגוניים שאפשרו להפוך אותו מענף מפסיד לענף רווחי.

עם השנים הגדלנו את פעילות הענף לתחומים נוספים כמו חנות לאוכל ביתי, הסעדה לבתי אבות, וכל זאת על מנת להגדיל את ההכנסות וכך לשפר את הארוחות לחברים.

מספר עקרונות הנחו אותי בכל השנים הללו:

-        חברי הקבוץ, הם המעסיק שלי לכן חשוב לי להיות קשוב לדרישות ולבקשות שעולות אם זה בצורה פורמלית ואם על הדרך בשבילים.

-        העסקת חברים בענף, אני מאמין בבסיס רחב של חברי קיבוץ העובדים בענף, אצלנו חברי הקיבוץ הם הרוח העיקרית בצוות. כיום מחצית מהעובדים בענף המזון הם חברי ובני קיבוץ.

-        אני רואה בחדר האוכל לא רק כמקום לאכול בו, אלא גם כמקום למפגש חברי-קיבוצי, לב הקבוץ, מבנה המשרת את החברים ולא רק מסעיד. 

אשמח לבוא לעבוד בגבע ולתת מכישוריי, יכולותיי וניסיוני כמנהל ענף המזון.

חג פורים שמח.

אריאל קרספילו.


**************


דברים שנאמרו - חייק פורת

דברים שנאמרו...

מאחר ואני שומע "על המדרכות " דברים שכביכול אמרתי או לא אמרתי באסיפה האחרונה בנוגע לבקשת הארכת קדנציה נוספת ליו"ר הדריקטריון של  "בקרה"  ואשר בינם לבין המציאות ת"ק פרסה, הריני מציג את הדברים בכתב ובאופן ברור ושקוף .

הערה :  גילוי נאות , הכותב  משמש כנציג ציבור במזכירות .

א.      דירקטוריון גבע החליט והמליץ על ביטול קדנציות של מנכ"ל "בקרה" העתידי . החלטה זאת נדחתה באופן גורף על ידי ההנהלה הכלכלית של גבע . מאחר ומדובר פה בהשקפת עולם מאד מסוימת של חברי הדירקטוריון ,העומדת בסתירה וניגוד לדעתם של חברי גבע המכהנים בהנהלה הכלכלית , הרי שיו"ר הדירקטוריון אינו יכול במצב של ניגוד אינטרסים ותפיסת עולם שכזאת להמשיך בתפקידו . ולטעמי (בלבד )  , יש פה אמירה של : "מפעל שיש לו קיבוץ " ולא להפך . כלומר , לבעלי המניות (חברי גבע) לא תהיה  אמירה ואחריות בנוגע לניהולו של מפעל "בקרה"- אמצעי הייצור העיקרי שלנו והלב הכלכלי של היישוב , ואת ההחלטות החשובות הללו יקבלו עבורנו מומחים שהיום הם כאן , ומחר הם שם .

ב.      לא צריך להיות כלכלן גדול ומבריק כדי להבין שרווחי "בקרה" בשנים האחרונות נמצאים בשחיקה  חסרת תקדים , והדברים נאמרו בגלוי לב באסיפה האחרונה ע"י יוסי כץ יו"ר הדירקטוריון  של "בקרה " בשנים האחרונות .   סיבות רבות למצב זה , חלקן ידועות וחלקן לא (לי לפחות ...) והציבור רואה בדר"כ את השורה התחתונה – שורת הרווח , והיא לא טובה  .

ג.       מי לוקח אחריות למצב או במצב שכזה? יו"ר דריקטריון "בקרה" שלמיטב הבנתי הוא איש של יושרה ואמינות , חייב להסיק מסקנות כנושא באחריות הכוללת למצב שנוצר , ואולי גם בעלי תפקידים הקשורים .  "להצלחות הורים רבים , הכישלון – יתום . . .  "

סיכום : אלה הדברים שנאמרו , לא יותר ולא פחות , ומחויבים להישמע או להיכתב על ידי בעלי תפקידים בכל תחום ובכל מגזר , אלה לא נושאים זניחים וחייבים להילקח בחשבון לפני כל החלטה , לבטח בנושא כל כך מהותי וקריטי לחיינו . הדיון בנושאים שכאלו בתוך קהילה קטנה כמו שלנו אינם נושא קל ופשוט , נהפוך הוא , הוא רגיש ונפיץ, לפיכך דיון לגופו של עניין והנחת הנושא על השולחן בשקיפות מירבית , רק תסייע למזער את "שיח המדרכות "  .

שבת שלום

חייק פורת

בעקבות האסיפה - מיכה קארו

בעקבות האסיפה

  לא נכחתי באסיפה  בה עלו לדיון נושאים מבקרה, אך עודכנתי חלקית בשלחן האוכל ע"י חברה וחבר שנכחו שם.

  אין בדעתי להפליג כאן אחורה שנים רבות ולפרט איך "פתרון היבוא" ניוון את נושא הפיתוח אך לא פחות ואף יותר מכך תרמו,  היהירות, הזחיחות, עצלות מחשבתית, פחדנות ומאבקים העוטים מסיכה פטריוטית: "למען גבע ובקרה..." ששיבשו לחלוטין כל התקדמות בדרך המלך. 

הפיתוח ולא רק הוא, אך בעיקר הפיתוח זקוק לאווירה חברתית מגבה ועוטפת במובן הרחב ביותר.    מפעל / חברה  החסרים אווירה זו יחסרו נגזרות אחרות כמו מוטיבציה וכ"ו, המשמעות תהא כבדה ביותר ולכן צריך לשאול בכל "רגע נתון" היכן אנו נמצאים גם בתחום הזה.

מספר תגובות לנקודות שהוזכרו:

אשר לחברת "פסטו" הגרמנית  המתחרה בנו- כבר באמצע שנות ה 90'  הועברה התראה  ראשונה דרך חברים לבקרה על תוכניות "פסטו" בארץ.  לאחר מכן עד תקופת אורי שפי ניתנו עוד מספר התראות שחלקן  כבר היו ש"פסטו" עמדו לשנות ושינו את מעמד החברה בארץ, אך לא עזרו כל ההתראות.  כך שכיום איננו צריכים להיות מופתעים כלל מהמתחולל לנגד עיננו.

נושא שוק ההשקיה- בקרה מתמקדת בחלקו "ההמוני" הפשוט והזול. מוצרים עם ערך מוסף נמוך ביותר בוודאי בהשוואה למוצרים לתעשייה, שוק מוצף ורווי. אין בשוק זה שום יתרון לבקרה על אחרים. זהו שוק הדורש נפח גדול מאד עם תמורה נמוכה מאד והשקעות גדולות שיש להן לדעתי אלטרנטיבה טובה יותר בתעשייה.

 כיוון שהמהלך נעשה ואת הנעשה לא ניתן להשיב הרי יש לעשות שם את המיטב בעיקר ע"י הפגנת יצירתיות בנושא הורדת עלויות/שיפור בכל גזרה אפשרית, אך מתן עדיפות מופחתת לתחום. הפיתוח בתחום זה, צריך להיות מוגבל למינימום, אלא אם צץ איזה רעיון מבריק פורץ גבולות, או עסקה  "מעולם אחר"  כשהמטרה  פרנסה בכבוד למעגל עובדיו ושוליים "מהפריפריה".

 בברמ"ד משמש שוק זה כשוק משלים בלבד.

 למחשבה-  נקודה שבין המבט הרחב  לממוקד:

   השוק הפנאומטי או האלקטרופנאומטי  (חשמל-אוויר) מבוסס על 3 פריטים עיקריים:

1. בוכנה.    2.שסתום.    3.סולנואיד.

  כיום ובגדול  איננו יצרני בוכנות (הרוב  יבוא).  כיום איננו יצרני שסתומים ( הרוב יבוא וייצור דגמים ישנים) .כלומר, נשארנו בעיקרו של דבר עם ייצור של "רגל אחת" מכל  השלש וגם שם איננו נמצאים כבר בשוק האוטומציה שחלף על פנינו ....

 שאלתי היא, אם כיום "בקרה" היא בעיקרו מפעל לסולנואידים  ונדרש פיתוח והתחדשות בתחום, כמו גם בחינת תהליכים שגויים, מיותרים וכ"ו, היש לבקרה צוות/מהנדס/איש מקצוע שילווה ביום יום את "הרגל השלישית" האחרונה שנותרה לנו?

  ובמובן הרחב למשק כולו. לא בגלגולי לשון ובניסוחים כלכליים מרשימים ניוושע  וגם לא בציטוט המופרך "אינכם רואים את התמונה הרחבה" ע"י כלכלנים ברי סמכא בעיני עצמם שאינם מבחינים כלל שהקיר עליו תלויה "התמונה" הולך וקורס ו"במוזיאון הזמן" מלבינים שלדיהם של המדגה, דגים אורגנים "ושקדיה"... הצעד הראשון הוא בהפנמת ובהכרת המציאות / האמת . 

מיכה קארו

 

הסינמטק - רוחלה רז

למי שעדין לא יודע!

הסינמטק

הגשם האחרון הציף את הסינמטק לכל רוחבו והרהיטים כולם בתוך המים.

אני מטפלת בחדר זה, שנעשות בו פעילויות רבה: ישיבות רבות, פעילות תרבותית, פגישות של קבוצות חברים הזקוקים לייעוץ ועזרה. הסינמטק זה מקום שהפרט זקוק לו מאוד ולעיתים קרובות אין אפשרות למצוא מקום פנוי ומתאים לישיבה.

הסינמטק נמצא במקום מרכזי שנוח להשתמש בו, אפילו לזמן קצר.

אבל הוא מביא הרבה תועלת לפועלים בתוכו ובסופו של דבר המקום הזה מזמין לעשייה חברתית ומביא הרבה שמחה והנאה למשתמשים בו וכולנו מתברכים בו.

 

אני מבקשת לטפל במצב עצוב זה:

1.     בית זה הולך ומתרוקן. אין מקום פעיל לפעולה תרבותית וחבל על פעילות ברוכות שלא תמצא בו מקום נוח.

2.     אני מבקשת אם אפשר לקדם את הטיפול בחדר ישיבות זה ולאפשר לקיים את כל הפעילויות שרוצים לקיים בו ולהחזירו למצבו הקודם והמבורך.

3.     הרי אנחנו משוועים לעשייה. עלינו לאפשר לרוצים בזה. ויבורכו על זה.

4.     במקום זה פועל גם תיאטרון העמקים וכן קבוצת החליליות. היו ברוכים על כך.

5.     הבנה נעשה הכל כדי לחזק את בית זה ולשמור על התוכן שבו

רוחלה רז

טיול הגיל השלישי

 

טיול לצפון

 

ביום חמישי 8/3/2018 נצא לטיול בצפון

 יציאה בשעה 07:30

מדריך אלי אורן.

נבקר  במוזיאון הרעות - אתר הנצחה לכ"ח חללי נבי יושע ומרכז חינוכי להנחלת ערך הרעות. מצודת כ"ח היא אתר עליה לרגל לרבים הבאים לתצפית נפלאה על עמק החולה ולשמוע את סיפור הגבורה שהתחולל במלחמת העצמאות.

הביקור במוזיאון נפתח בצפייה בראיון מצולם עם המשורר והסופר חיים גורי על ההשראה שקיבל מן הקרב השני לכתיבת שיר הרעות

לאחר הפסקת קפה ומאפה ניסע לקיבוץ מלכיה שם נפגוש את אורה ערמוני נערוך סיור באתר הזיכרון במלכיה ובמצפור נשמע על קרבות מלכיה במלחמת העצמאות ומלחמות לבנון

מחכים לכם, דובי שוש אלי

 

איך שרדנו...

:"איך שרדנו, ילדי שנות הארבעים  החמישים והשישים ,

 

 בניגוד לכל הכללים המקובלים היום?! נולדנו! זה כבר היה נס.

בלי אולטרסאוד, בלי סקירת מערכות, מסביב עשן סיגריות, האמהות אכלו מהמעט שהיה, את הטוב השאירו לילדים. מים שתינו מהברז, לא מינרליים. כן, שתינו מפה לפה. מאותה כוס גזוז, ארבעה ילדים. אכלנו פרוסות עבות של לחם לבן מרוחות במרגרינה וריבה. את החיתולים הרתיחו בדוד על פרימוס מרעיש. אולי היו קוליפורמים אך היינו מחוסנים. לא היו מגבונים חד פעמיים. על הפניצילין דר פ. עדין לא חשב וכשהיו לנו תולעים, בלענו שן שום.

על האופנים רכבנו בלי קסדה ובלי מגינים, הברקסים לא תמיד עבדו וכשנפלנו לחצו לנו את הבלוטה, עם סכין. כאב אבל מחשל. שיחקנו בחוץ ולא בחדרים ממוזגים. קלאס, גוגואים, דודס, אחת שתיים שלוש דג מלוח ושלום אדוני המלך, עם אין סוף צחוקים והמצאות. טיפסנו על עצים, נתלינו על עגלת הסוס של מוביל הקרח או הלחם. כן, נפלנו, נפצענו , אבל מעולם לא פרנסנו עורכי דין בתביעות משפטיות בשל כך. בכל מזג אויר הלכנו לבית הספר, אף אחד לא הסיע אותנו. על הגב ילקוט עור כבד ומשופשף שבדרך כלל עבר אלינו בירושה מאח גדול אשר קיבל אותו מבן דוד.

גם הנעלים עברו בירושה כאשר כל פעם שלחץ, חתכו עוד חתיכה בחזית הנעל והאצבעות ביצבצו. למרות זאת הן הבריקו אחרי הציחצוח של יום ששי. את מי הרחצה חיממו עם תנור עצים. אמבטיה אחת בשבוע והמשפט: ׳תשאיר לי מים חמים׳, נשמע בקולי קולות. אבל את ריח החולצה הלבנה המעומלנת ומגוהצת לפני כניסת השבת קשה לשכוח. לא היתה טלביזיה , אבל היו חברים של ממש, חברים שאפשר לשחק איתם ב׳חבורות׳, חבורת סוד מוחלט בהחלט, עם מתח והרפתקאות. חברים שאפשר לבוא אליהם מבלי לקבוע שבוע מראש. קוראים בשמם ממרפסת למרפסת, דופקים בדלת שלרוב היתה פתוחה ומשחקים‍♀ יחד שעות, ואף אחד לא מחפש אותך בסלולרי. בכסף של כרטיס קולנוע, אחד האחים היה רואה פנס קסם או סרט המתחיל בשאגת אריה, ומספר לשאר. וזה היה מתוק.

לא הלכנו לפסיכולוגים ולדיאטנים, כן קיבלנו שמן דגים מגעיל שזיכה אותנו בקובית שוקולד. רופא המשפחה הגיע הביתה  וזכר כל אחד באופן אישי מבלי שהביט במחשב. המורה היה כל יכול וגם אם העמיד בפינה, או זרק אותנו מהכתה ,לא עלה בדעתו של איש להגיש תלונה. גדלנו שמחים. חווינו חופש.

לקחנו אחריות. יצרנו והפעלנו את הדמיון שלנו.

יצאו מאיתנו יזמים גדולים, אנשי מעשה, משוררים , יוצרים ומדענים, חוקרים ויוצרים. נגענו בחיים עצמם ולא בחיים וירטואליים.

אז בקשה אחת לי אליכם הדור האהוב של ילדי ונכדי, אל תשכחו להעריך ולהגיד תודה על הקיים, זה לא מובן מאליו

 


מאתר התנועה הקיבוצית

מתוך אתר התנועה הקיבוצים

י"ור מרצ גלאון:

"הקיבוצים הם אבן יסוד של בנין הארץ, אבל היום אנחנו רואים כיצד המדינה, באמצעות רשות מקרקעי ישראל, מפנה להם עורף כשהם מבקשים לפתח את יישובם. זכויות הקיבוצים והמושבים בקרקע חייבות להיות שוות לאלה של המגזר העירוני, יש לאפשר לקיבוץ לקבל החלטות על הבנייה באזור "הקו הכחול" שלו מבלי שהמנהל יתערב בכך. יש להעביר את האחריות על תחום השימושים החורגים בקרקע לוועדת התכנון האזורית שתחליט היכן ניתן לבנות ולאשר שימוש חורג במקומות שניתן לעשות זאת".

גלאון מוסיפה: "מדובר בפריצת דרך שנולדה מדיונים של למעלה משנה, שמסתכמים בהסכמה של השר כחלון להקים ועדה שתבחן את סוגיית הקרקעות והבנייה והתכנון בקיבוצים ותציע פתרון מאוזן ומקובל שיאפשר לקיבוצניקים להרגיש בטוחים במקום מושבם, עם קו אופק ברור, ועם הזדמנויות ועתיד".

יושב-ראש החברה להגנת הטבע, יו"ר מפלגת מרצ לשעבר, מטעמה כיהן כחבר הכנסת ושר החקלאות לשעבר חיים אורון (ג׳ומס): ״כדי לצמצם את העיכובים הבלתי הגיוניים בקידום הבנייה בתנועה הקיבוצית ובעיקר בפריפריה, אני שמח לעמוד למשימה ולתרום לקידום הנושא. תודה לשר האוצר, כחלון וליו"ר מרצ גלאון על הבעת האמון וקידום הנושא".

לפני שקיבל על עצמו את התפקיד התייעץ ג'ומס עם מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, וקיבל את ברכתו החמה לעניין.

 

מעוללות ארץ נהדרת

מעוללות "ארץ נהדרת"  הלהיטים שבפי ילדינו ונכדינו המעודכנים

את ראשם של בני הנוער מישהו שוטף המון

יש טיול שנתי עם נשק לאיזור חברון

ילדי לא יגדלו פה אך אני ציפור זקנה

בקיצור בלי להגזים הלכה לי המדינה

כי ימנית היא ודתית היא ורוסי שר בטחון

כמה כיף היה לחיות פה כשהיינו בשלטון

(מנגינה "בת 60 ")

ים של מזרחים שמסביב

על טרטורונים יצאו לשוח

אין מה לעשטת איתם

הם רוצים לרקוד

מהלול עשו חדרי אירוח

(מנגינה "ים השבולים")

(קצת פוליטיקה)

תן לי גנץ הושט לי גנץ

אז תשכנע כבר את אשכנזי

מה אם ברק עושה קולות של קמבק

ובוגי סוג של מועמד סביר

אולי מספיק כבר עם גנרלים

בואי ניקח בחירות עם סתיו שפיר

(מנגינה "תן לי יד")

 

באו מולי אופניים על בטריה עם מטען,

,ילד עם תספורת של ז***ן

צעק לי זוז כבר יא זקן טל מלמטה ועליו פדאל

מבית אלפא ליוספטל

(מנגינה "באה מנוחה ליגע")

זכריה זכריה תפסיק על זה לחפור

כי לא גנבנו תינוקות רק קצת שטחים ואדמות

זכריה זכריה אין פה מה לחקור לא גדל פה אף ילד שחוווורררר


 

ארץ נהדרת - גבעטרון from kibbutz geva on Vimeo.

תרבות בעמק

 

 

שוחרי המשכן לאמנות וידידינו היקרים,

שבוע אחרון לתערוכות:

תמר גטר/ הליוטרופיון עד 3.3.18

אורי ניר/ סכר פרפר עד 3.3.18

סיור מודרך בתערוכות שישי 2.3 בשעה 11:30

מפגש סיום עם האמנים:  שבת 3.3 בשעה 12:00 

אל תחמיצו!  קפה ביקלס פתוח בחצר הפסלים.

***

בשבת 10.3, בשעה 11:30, הסרט: "המוזיאון" . קולאז' תיעודי מרתק שלוקח את הצופים אל מאחורי הקלעים של מוזיאון ישראל.

לאחר ההקרנה מפגש עם הבמאי רן טל. לכרטיסים: 04-6486038

***

לרגל חילופי תערוכות

המשכן לאמנות יהיה פתוח באופן חלקי בתאריכים 4-23.3

 וסגור למבקרים בתאריכים  14-16.3

מומלץ להתעדכן באתר או טלפונית לפני בואכם.

התערוכות הבאות ייפתחו בשבת 24.3.18

נשמח לראותכם במשכן.

 

 


 

דברים טובים


אנחנו אוהבים מאד אזני המן ויותר מהם אנחנו מעדיפים בקלאווה את תוצאת ערבוביית הטעמים הזאת חפשנו כמובן ברשת הכל יכולה וגילינו 

 

 

 

אזני המן בסגנון בקלאווה      

 

המרכיבים

·        350 גרם בצק עלים

·        300 גרם (3 כוסות) שקדים מולבנים קצוצים דק

·        1/2 כוס סוכר לבן

·        1 1 כפית קינמון

לסירופ:

·        1כוס סוכר לבן

·        120 מ"ל (1/2 כוס) מים

·        מיץ וקליפה מגוררת מלימון אחד

·        כפית מי ורדים (לא חובה

אופן ההכנה

מחממים תנור ל-200 מעלות

מערבבים את השקדים עם הסוכר והקינמון

ממלאים את אזני ההמן: מניחים את בצק העלים על משטח מקומח ומרדדים לעלה. קורצים עיגולים בקוטר כ-6 ס"מ בעזרת כוס. מניחים כפית ממלית השקדים על גבי כל עיגול ומהדקים את הקצוות בשלושה כיוונים שונים כך שתיווצר צורת אזן המן משולשת

מניחים את אזני ההמן על תבנית מרופדת בנייר אפייה ואופים במשך 20 דקות או עד שהאזניים מזהיבות. בזמן האפייה מכינים את הסירופ

מבשלים את הסירופ: מבשלים את המים והסוכר ברתיחה קלה במשך 5 דקות. מסירים מהאש, ומוסיפים מיץ וקליפת לימון ואם רוצים גם מי ורדים.

כאשר המאפים מוכנים, מטפטפים עליהם את הסירופ החם או טובלים אותם בסירופ לרגע, ומניחים להצטנן לפני ההגשה.

עוד אפשרויות

*** לזלף על האוזני המן סילאן או דבש במקום סירופ סוכר. *** להחליף את השקדים באגוזי מלך או בפיסטוקים או בתערובת של כמה סוגי אגוזים. *** להכין כמאפה בתבנית: להניח יריעת בצק עלים בתחתית, לפזר עליו את המלית ומעל להניח יריעת בצק נוספת. מהדקים את השוליים וחותכים לקוביות או מעוינים לפני האפייה. אופים 35-30 דקות ויוצקים את הסירופ החם מיד כשהמאפה יוצא מהתנור.

 

 

העתקת קישור