דף מספר 2295
27/10/2017
רשימת המאמרים
לחצו כאן להצגת כל הכתבות ברצף
דף 2295

 

דף מספר 2295 ז' בחשון תשע"ח 27 באוקטובר 2017

עריכה והדפסה : נעה ידין  ועדנה לנדאו

עריכה באינטרנט: טל גולן  אייל אורן

הדף באתר גבע www.kvgeva.org.il. הערות, כתבות, מכתבים, בקורת ומחמאות מהבית ומהפזורה אפשר לשלוח ל  e.mail שלנו: daf@kvgeva.org.il

 

רמז לגשם שהגיע זמנו

הודעות לדף

 אנו משתתפים באבלם

של דוד שטנר  וכל המשפחה

על מות אחותו שרה להב ז"ל


**********************

קבוצת גבע

משתתפת באבלה של רחל סלע

ומשפחת סלע כולה

על פטירתו של בן המשפחה ובן גבע

בן-ציון (בנצי) סלע


**********************

מזל טוב

לנעה חזין

לנישואיה עם עמרי

ברכות חמות ליודקה ולכל המשפחה

 

**********************

תקוני קלנועיות

בימים שבין ה   21/11-26/10    יבוצעו תיקוני קלנועיות ע"י רכב חשמלי תל-יוסף. רון וייס ישמש כאיש קשר. לפיכך לצורך תיקון יש לפנות לרון וייס 0546633714 לשם מתן שירות.

רצוי ולקדם טיפולים תקופתיים ותיקונים לימים הקרובים כדי למזער תקלות עתידיות.

סידור רכב בין התאריכים הנקובים יבוצע ע"י שירה קפלן.

תודה ובהצלחה  

יורם אלוני

**********************

המזכירות מודיעה על סיום חברותה של אילנה לוסטיג בקבוצת גבע 1.10.2017

 ומאחלת לה הצלחה מרובה בהמשך דרכה.

**********************

תוכנית חוג העמקים

 

לשבוע שבין 3/11  -  29/10

*

חוג בטחון    יום ב'   30/10 בית שטורמן 20:30

ד"ר  אל"מ מיל. שאול אריאלי    יעדים צבאיים  ומדיניים  

*

חוג יהדות

הסופר חיים באר

חוני המעגל בספרות העברית

**********************

שלום,  אנו מזמינים אתכם  להיות שותפים של מיזם חקלאי חינוכי צומח של עמותת "מתודה".

וברצונכם לתרום למיזם חברתי שבו העובדים הם נערים ונערות שאינם לומדים במערכת החינוך הפורמלית  ומקבלים אצלנו מסגרת תומכת ומצמיחה

בואו להיות תומכים שלנו שיקבלו מידי שבוע , סל הכולל מגוון רחב של מיני ירקות אורגניים עד הבית. המשלוח יוצא מהחווה כל יום רביעי. העלות של הסל  90 ש"ח בלבד

ההכנסות ממכירת הירקות יעזרו לנו לקדם את הפעילות בחווה החקלאית חינוכית ותאפשר את קיום המודל

בברכה ותודה

 בשם צוות "צומחים בעמק"   אופל גלילי (שייכת לפרוייקט)

טל' להזמנות :  0522411394

מייל להזמנותhava.baemek@gmail.com

בפייסבוק: צומחים בעמק

This mail was received via Mail-SeCure System.

--ef.-1.86886ac64eea2781f347cd191f3e1844.ef--

 

 

משולחן המזכיר - יאיר קארו

משולחן המזכיר

האסיפה שהייתה, הקלפי שלפנינו  והפגישות שניפגש.  

בערב ה – 23.10.2017 התכנסה אסיפה מרובת משתתפים  ( 16 )  במועדון לחבר,  

לדון ולהחליט בשורת נושאים.

·       האסיפה נפתחה בשאילתה של רחלי וייס ( בהנחה שאני מסכם נכון ) מדוע יוצג לקהל, בפגישות שנקבעו עם הצוות המכין, "רק מודל אחד" - המודל הסקנדינבי  , ורחלי העלתה בקשתה להציג מודלים נוספים.

אנו סבורים שלאחר המפגשים  15.11 ו 29.11  יתברר כי מוצעות 3 חלופות מרכזיות:  מיסוי נמוך – מיסוי ביניים  - ומיסוי גבוה ( זהו המודל הקלאסי הסקנדינבי עליו מדבר אלישע שפירא), ויתברר האופן שבו ניתן לשלב תחת מסגרת מרכזת אחת שורה של נושאים ובהם  ( מעבר לעושר הנושאים הנמצאים תחת מיפוי) :

אופן הבחירה של ערכי ליבה ( נשענים על תקציב קהילה  ) – ערכיים גמישים ( שילוב של מיסוי ותקציב קהילה – מה שקרוי סבסוד ) וערכים מופרטים  -  בתשלום מלא, תקציב קיום הוגן  ועוד מושגים שיש להבינם,  

ניתן יהיה להתרשם מרוחב היריעה ואפשרויות הבחירה , כמו גם מהאופן הפרקטי שמאפשר השוואה ומשמעות תקציבית בין כל חלופה.  

·       יהודה בכר לקדנציה נוספת כיו"ר גבע אחזקות.

האסיפה אישרה לאחר דיון  ,בחירה בקלפי של יהודה בכר לקדנציה נוספת של 4 שנים  - הרוב הדרוש  60% . הקלפי ביום שישי 3.11.2017

·       ועדת פרט בחירה מחדש והוספת שני חברים .

האסיפה אישרה את הרכב ועדת פרט כדלקמן : יו"ר רינה ידין (נבחרה בקלפי)   חברים  : אבנר בן יהודה, דפנה רצין, דיתה לנדאו, איריס חרפ, צור פלג, ליאור אלוני.

·       קבלה לחברות:

האסיפה אישרה להעביר לקלפי להצבעה לקבלה לחברות :  אילן אלוני ,  הדר ניר , יוסי שמש  , שקד ידין שמש.  

על פי  תקנון האגודה השיתופית סעיף 28 קבלה לחברות,  נדרש : 

א.    רוב של שני שליש ( בעד ) מכלל המצביעים בעד ונגד.

ב.     לפחות מחצית חברי גבע ( בעלי זכות הצבעה ) הצביעו בעד.  כיום 284 חברים (  !! )  לכן נדרשים לפחות 142 מצביעים בעד.  

הקלפי ייערך 3.11.2017  ומצריך השתתפות ערה של חברי גבע.

·       לימודים:

האסיפה אשרה העברת לימודי ליהי נחשון להצבעה בקלפי ( רוב רגיל ). הקלפי ביום  שישי  3.11.2016 .

·       נוהל מכרזים – הצעות מעבר דירות  - רשות הבנייה.

כרמלה הציגה הצעת הרשות לעדכון הנוהל שאושר להפעלה בראשית השנה  - תחת ההחלטה להחזירו לדיון נוסף לאחר הרצה וצבירת ניסיון.

בדיון עלו הערות, של מספר חברים וחברות, המצריכות עיון ודיון משלים ברשות הבינוי – ולאחר שרשות הבינוי תגיש נוסח עדכני יוחזר הנושא לאסיפה.

שבת ברוכה – גשמים באופק,  ושער צהוב נפתח ונסר נפתח ונסגר תחת עיניהם הצופיות, ממרום תמונתם, של מקימי קבוצת הגבעה.

יאיר  קארו.

מעט מנהל הקהילה - דורון חורב ; כדאי לשים לב - רחלי וייס


בחילופי עונות – מעט מנהל הקהילה

 

שלום חברים,

הימים מתקצרים, רוחות צוננות מנשבות על הגבעה לעת ערב, קולם של מזגנים דוממים מלווה את הפוסעים בשבילי הקיבוץ, ועלי שלכת מתבדרים על גגות ודשאים.

בריכת השחייה נסגרה עם תום עונת הרחצה, ומבול של שבחים מועבר דרכנו

אל זיו בן יוסף אשר הנעימה לנו את ימי הקיץ החמים. תודה לך זיו על מאור הפנים, האכפתיות והשעות לאין קץ,  שנת בית להתפאר בה ולהתגאות, ולהצלחה בהמשך דרכך.

עם התקצרות הימים לטובת שעות הלילה וירידה במפלס החום, צוות הנוי גזם עצים ברחבי הקיבוץ כדי לצמצם נזקים עתידיים בגינם, משקה דשאים בתדירות הולכת ופוחתת, וצמצם את ימי קציר הדשא. לפעמים נדמה לנו, שתמיד הייתה הגבעה מוריקה והנוי הופך מובן מאליו, אך לא כך הוא. הנוי בגבע הוא פרי עמלם של חברים רבים במרוצת השנים. את הדור הוותיק מיצג יורם נחשון, עם הבנתו הרחבה ואהבתו האין סופית לגן ולטבע, ואת הדור הנוכחי מייצג ערן גל בשליחותו כמורה ומחנך לדור הצעיר. זו ההזדמנות להודות למנהלי ועובדי הנוי לדורותיהם, אלו שאתנו ואלו שנפרדו מאתנו, לכולכם יש יד ושאר רוח בנופו המופלא וביופיו של גבע.

החורף המתקרב יזמן לנו רוחות ערות וגשמים, עימם יבואו גם מפגעים.  מטרד הזבובים והיתושים ילך ויפחת, אך מנגד - ייסתמו מרזבים, ידלפו גגות, נחווה קצרים בהולכת החשמל, יישברו ענפי עצים, ותקוונה שלוליות חורף במקום בו נהוג ללכת. זה הזמן לנו החברים, לכבות את בקרי ההשקיה בגינות, לחזק ולקשור ציוד שעלול להינשא ברוח, ולדווח לענפי הנוי והבניין על מפגעים.

עונת השיפוצים אף היא נפתחה, ואנו חוזרים לממש את תכנית הבנייה והשיפוצים מ 2009. לאחרונה התחלנו בשיפוץ דירותיהם של משפחות גורן וגרייצר, וכלים כבדים נעים במרחב הצר המשמש אותנו. כעת עולה מאתר הבנייה רעש ואבק, ובהמשך יעלו רעש ובוץ. לשכנים הישירים ולשכנים הרחוקים יותר, תידרש מידת הזהירות ותשעה קבין של סבלנות, עד תום העבודות.

עוד בפתח, סוף עונת תקציב 2017 ופתיחת תקציב 2018, עליו אנו שוקדים כעת. לצורך בניית התקציב מכינים מנהלי הפעילויות את תכניות העבודה ואת תכניות התקציב שלהן לשנה הבאה. מלאכת המרכבה לגיבוש התקציב גוזלת משאבי זמן, ואני מתנצל מראש על הקושי שלי להגיב מהר לפניות הציבור. אפשר להפנות אלי שאלות בדרכים המקובלות, וגם דרך נעמה במזכירות או באמצעות תיבת הדואר בכניסה למשרדי.

ולסיום, ישנם מי המשמחים אותנו בבואם, אחרים דווקא בלכתם. החורף ישמח אותנו בבואו, אם יביא אתו את מנת המטר במועדה, כמידת הארץ וכתיקנן, שבוע בשבוע. הקיץ ישמחנו בלכתו, אם ידע להיפרד מאתנו לשלום, במקום לדשדש על מפתן ביתנו, ואם ידע לחזור לאחר תור אביב.

ולשבת של שלום ומנוחה, שנדע לעמוד מול ארון הבגדים ולמצוא בו את שמתאים.

דורון חורב, מנהל קהילה

***************************************

כדאי לשים לב !!!

כשקובעים שעת ישיבה לצוות השנוי בשעה 11 בבוקר,ממדרים בזה כשליש מחברי גבע שהם עובדי חוץ , מרביתן נשים , שעוסקים בשעה זו בהתפרנסות.

כשמציגים באסיפה, טרם הצבעה את צוות השינוי כצוות טכני בלבד שתפקידו לאסוף ולהעלות על הכתב את מרכיבי השנוי לדיון ציבורי, ואחר כך מתברר שהצוות הזה גם מכוון את סוג מודל השנוי , "הדגם הסקנדינבי"- זה בניגוד להחלטה שהתקבלה . ( ניואנסים שונים של אותו מודל לא הופכים אותו למודלים שונים). מן הראוי שנחשף  כציבור לכמה מודלים שונים ואנו נבחר בניהם את זה הרצוי לנו .

רחלי וייס

 

אילן אלוני לחברות

קליטה ממועמדות לחברות

 

אילן אלוני

בן 32 נולדתי וגדלתי בגבע למי שלא יודע. התחנכתי בבי״ס המשותף בעין חרוד לאחר מכן התגייסתי לצבא לפלחה״ן גולני .

לאחר שלוש שנים מאתגרות מעייפות אך גם מעצבות השתחררתי וכמובן שחזרתי לשנת בית בגד״ש מקום שגדלתי בו מהיותי ילד ומקום שאני מאוד אוהב. לאחר סיום שנת בית יצאתי לעבודות חקלאיות שונות, קצת מגורים ועבודה במרכז ,חצי שנה בקנדה ועוד חצי שנה בעבודת מסגרות. אחרי מספר שנים של עבודות שונות וחיים בחוץ,  היה ברור לי שגבע זה המקום שאני רוצה ורואה את עצמי חיי ומתפתח בו אז חזרתי כמובן לגד״ש ששם אני עובד כרגע.

ביטוח נסיעות לחו"ל - מנחם מזור

24.10.17

ביטוח חו"ל

לידיעת כל החברים/ות הנוסעים  לחו"ל,החל מ-1.11.17  יכנסו לתוקף שינויים רבים בפוליסות הביטוח לנסיעות חו"ל (זאת בהתאם להנחיות המפקחת על הביטוח, לכל חב' הביטוח בארץ, זו "הרגולציה" ) .

השינויים כוללים: מחירים,מבנה הפוליסה(כיסויים ביטוחיים), נוהלי חיתום, דיווח ועוד.

זו הסיבה שנשלחת הודעה חוזרת ב"מקומי" ,בימים אלו, לכל מי שיודע כבר את פרטי נסיעתו לחו"ל, ב-3 חודשים הקרובים, להקדים ולמסור לי את הזמנתו עד 31.10.17 (בתאריך זה אני מעביר את קובץ מבוטחי 10/17,ועוברים למצב החדש).

מאחר שסוכנות הביטוח (משקי הקיבוצים-מח' חו"ל),עדיין לא התארגנו סופית לכל השינויים  ובנוסף  גם הטופס הפנימי שלנו "בקשה לביטוח חו"ל ..." ,לא מותאם עדיין  לכל השינויים  ,

# אני מבקש מכל מי שירצה ביטוח חו"ל, לאחר 1.11.17  (ולא מסר הזמנתו עד 31.10.17 ):

א) להיכנס אלי להסבר ורישום של אותם כיסויים ביטוחיים, שמעכשיו המבוטח צריך להחליט אם הוא מעוניין בהם, כמובן שיש לזה מחיר (וזה לא שיחה לטלפון).

ב) לא לעשות זאת ביום/יומיים לפני הנסיעה (כי לא בטוח שאהיה זמין לכם),אלא כמה שיותר זמן לפני כן(ניתן להירשם גם יותר מ-3 חודשים מראש).

בהמשך, אני מתכוון להעלות לאתר גבע (בסיועו של טל), את פוליסת חו"ל החדשה , הסברים, טפסים וכל מידע נוסף בהקשר זה, שיעשה את הדברים יותר ברורים, קלים ונוחים  לכם הנוסעים וגם לי.

# מבקש להעזר בסבלנות בזמן הקרוב .

טיסה נעימה ובטוחה לכל הנוסעים.

בברכה, מנחם

ועדת תרבות - לילך רז

מועדת תרבות-

חזרתי לשורות ועדת תרבות לאחר שנעדרתי בחודשי הקיץ, ויש לי מספר בקשות לציבור:

·       שמחתי למצוא את רוב הציוד מסודר כראוי במקומו, ואני רוצה להודות לכל מי שהשתמש באביזרים של התרבות, על שדאג להחזיר כל דבר למקומו, אינני רואה זאת כמובן מאליו. עם זאת, נעלם לנו חוט מאריך שחור באורך של כחמישה עשר מטר, שנועד להאיר תפאורות מרכזיות באולם. החוט נעשה בהזמנה ואנו זקוקים לו מאוד לקראת חג גבע, ולכן אני פונה לכל מי שראה או יודע על מקום הימצאו, לפנות אליי או פשוט להחזירו למשרד, יש מפתח אצל נעמה במזכירות.

·       אני מזכירה לכל מי שמעוניין לשאול ציוד לפנות אליי לתיאום ולסיוע.

·       אמנם נותרו עוד כחודשיים, אך כל מי שמוכן לעזור בקישוט חדר האוכל לחג גבע, מוזמן גם כן לפנות אליי, וכל מי שמעוניין להצטרף לוועדת תרבות, מוזמן לפנות לאבשי בן-יהודה.

·       מזה זמן רב שהתאורה שממערב לחדר האוכל מנותקת מן החשמל הכללי בשל תקלה מורכבת, לשם כך הותקן זרקור מעל לכניסה המערבית בקומה התחתונה של חדר האוכל, ויש לו מנגנון של כיבוי אוטומטי. אנו מבקשים בכל לשון של בקשה שלא לכבות את הזרקור ידנית, הדבר מאוד מקשה על האנשים שמגיעים לפעילות במקום בשעות החשיכה וגם מכביד על עובדי הבניין.

בתודה ובברכה,

לילך רז


 

כנס שמחוני - צקי גפן ; מרדכי - דנדי

 

כנס שמחוני וסלניצקי 100 שנה לעליה ארצה

להלן בקצרה ספור ההתיישבות של חקלאים יהודים בדרום אוקרינה

כתב - צקו גפן

אז בעצם עברו רק 96 שנים לעליית משפחת שמחוני לארץ , אכן מראשוני עליה השלישית זוג צעיר מרדכי בן 25 ויהודית בת 18 אך נשאו וכבר בדרך עם קבוצת חלוצים נעים בדרום רוסיה , גונבים את הגבול לרומניה ומשם לטורקיה ולחיפה , מצורפים לקבוצת החלוצים אנשי עליה שניה שעולים לנהלל בזכות הכרות מי מהחלוצים שהיה תלמיד של סבא משה . מרדכי חקלאי ותיק בן למשפחה של 3 דורות לאחור חקלאים יהודיים שורשיים יודע לחרוש ,לזרוע ולקצור . לטפל במטע וחיות הבית .

מאין הגיעו , מעט היסטוריה בדרום רוסיה (אוקראינה של היום) הוקמו בראשית המאה ה19 כפרים של יהודים שהובלו להתיישבות חדשה מצפון רוסיה ולעבד את השטחים הנרחבים הנטושים , לישובים שמוקמים שמות עבריים "שדה מנוחה" (גדולה וקטנה) , נהר טב ואחרים.

הבשורה הציונית הגיעה ורק מתי מעט הבינו אותה בראשיתה , סבא משה יבזריחין היה מורה וציוני נלהב פרסם את דבר הציונות והלהיב את הנוער , סבא מרדכי הצטרף ונישא לביתו של משה , יהודית וכבר הם מובילים את החבורה לארץ.

בנהלל בחצר נולדו ילדיהם אסף , רוני ומנחם (אחיק) אך גם קלטו במשך קרוב ל10 שנים את כל משפחות וסלניצקי (שמחוני) יבזריחין (יבזורי) שהקימו בתי אב מאיילת השחר בצפון ועד כרמיה בואכה רצועת עזה וכעת אנו סופרים דור שישי .

אחרית המושבות - כאשר העמיקו הגרמנים את מרוצם לדרום רוסיה ושדות הנפט חיסלו באחת את התושבים היהודים שנשארו. .

היום המושבות קיימות בשמות עבריים מוטים למשל "שדה מנוחה" נקראית "זדמינקה" אך ובביקור שעשו בני המשפחה הנוף והמבנים נשארו כאילו רק אתמול שנת 1921 מרדכי ויהודית נישאים ומתחילים במסע לפלסטינה.

מרדכי

(את הקטע לעיל קראתי מעל הבמה לפני הופעת ותיקי הגבעטרון באירוע לציון 100 שנה לעלית השמחונים לארץ-ישראל)

שנים עבדנו ביחד במוסך בגבע, אני זוכר את היום שמרדכי ואחיק הגיעו לגבע. אחיק היה בן 6.. ביום שישי אחה"צ מרדכי היה מספר זיכרונות. תמיד היינו מגיעים לשדה מנוחה.

בכתה ג' סיפר מרדכי – עזב את בית-הספר והחל לחרוש בשדה עם זוג פרדות.

כשהגיע צו הגיוס לצבא הרוסי, ניגש לקצב של הכפר ואמר לו:"תחתוך" והושיט לו את האצבע של יד ימין. מי לא זוכר אותו קטוע אצבע.

אבל הכל היה בטל בשישים. כשהתחילו לכתוב את ספר על שדה מנוחה. בבוקר הגיע שרוליק, מכונית שרד של המשטרה חנתה ממש ליד המוסך.  שרוליק יצא ממנה לבוד במדים והתיישב ליד המחרטה של מרדכי.

לאחר שיחה של שעה נפרדו בלבביות, ושרוליק נסע לתל-אביב.

מרדכי היה רגשן מאוד,יכולתי לראות כעין דמעה בזווית העין

דנדי

 

תנים וכלבת

תנים וכלבת-

שימו לב: בעת האחרונה אירעו מספר מקרים בהם נצפו תנים בקרבת הישובים. בהינתן שבעת האחרונה גם נתגלו מספר מקרי כלבת (כולל בשטח חקלאי במועצה), אנו שבים וקוראים להגברת ערנות ולפעול ע"פ ההנחיות של ד"ר שי רודריג, הווטרינר הרשותי, ועיקרם:

1. יש לדווח על התנהגות חריגה של חיות בר ובית, למוקד המועצה בטלפון 04-6071122, או באמצעות האפליקציה. בכל מקרה- לא להתקרב לבע"ח.

.2. חיסון כלבים וחתולים כנגד מחלת הכלבת ובהתאם לחוק! בנוסף, אנא הכניסו את בעלי החיים לבית או למקום מוגן שימנע מגע עם חיות בר.

3. כל מי שחושב שחיית המחמד שלו באה במגע עם בעל חיים חשוד או לא מוכר מחויב לפנות באופן מידי לווטרינר הרשותי.

4. מי שננשך או נשרט על ידי בעל חיים, מחויב לשטוף באופן מידיי את האזור במים זורמים וסבון, לחטא בחומרי חיטוי ולגשת ללשכת הבריאות, לבדוק האם יש צורך בקבלת טיפול מונע נגד כלבת.

משרד הבריאות בעפולה- טלפון: 04-6099000. לאחר שעות העבודה ובמהלך סוף השבוע יש לפנות לבית חולים הקרוב.

שמרו על עצמכם!

שי אלט,

דובר המועצה אזורית הגלבוע.

058-6650088

 

תן

העתקת קישור