דף מספר 2290
20/9/2017
רשימת המאמרים
לחצו כאן להצגת כל הכתבות ברצף
דף 2290

 

דף מספר 2290 כ"ט באלול תשע"ז 20 בספטמבר 2017

עריכה והדפסה : נעה ידין  ועדנה לנדאו

עריכה באינטרנט: טל גולן  אייל אורן

הדף באתר גבע www.kvgeva.org.il. הערות, כתבות, מכתבים, בקורת ומחמאות מהבית ומהפזורה אפשר לשלוח  ל  e.mail שלנו: daf@kvgeva.org.il

 

מודעת חג

פרידה משנת תשע"ז 18:15

ארוחת ערב בהגשה עצמית מיד לאחר הטקס

לאחר ארוחת הערב קפה ועוגה לפי מיטב המסורת

מסיבת ראש השנה תשע"ח 20:30

אחרי המסיבה מסיבה לצעירים ולצעירים ברוחם

בפאב עם ה d.j. איתי וילסון

                        שתהיה שנה טובה לכולנו

הודעות לדף

 

בית גבע אבל על פטירתה

של חברתנו מירהלה גיל ז"ל

ומשתתפים באבל המשפחה.

דברים לזכרה של מירהלה ז"ל יובאו בגיליון הקרוב של הדף

*************************

סדרי פתיחת חדר האוכל בראש השנה וביום כיפור

לכבוד ראש השנה, כמה הודעות מענף המזון.

ביום רביעי ערב ראש השנה

חג ראשון, 20/9, תוגש ארוחת ערב במזנונים, על פי הרשמה מראש !!!עלות מנה למבוגר 35 ₪ ועלות מנה לילד עד כיתה ג' כולל, 25 ₪.ביום זה לא תוגש ארוחת צהריים.

ביום חמישי 21/9, חג שני, תוגש ארוחת ערב בהגשה עצמית עם קופות.

ביום זה לא תוגשנה ארוחות בוקר וצהריים.

יום שישי 22/9    חדר האוכל סגור.

מכיוון שחדר האוכל סגור, ניתן יהיה לקנות אוכל ביום חמישי בערב עבור יום שישי.

 ביום שבת 23/9 – תוגש ארוחת צהרים כרגיל.

ביום כיפור הבא עלינו לטובה, 29/9 יום שישי, הגשה עצמית.

ארוחה מפסקת - חדר האוכל פתוח החל משעה 17:00.

חג שמח וצום קל !!

ביום שבת 30/9 – תוגש ארוחת צהריים כרגיל.

הצמים מוזמנים לקחת אוכל ביום שישי, עבור ארוחת שבירת הצום.

בברכת חגים שמחים ומועדים לשמחה,

מנהל הקהילה וצוות חדר האוכל

 

נמסר ע"י אמירה ידין

אמירה ממשיכה בתפקיד אחראית למניעת הטרדה מינית.

ניתן לפנות אליה בכל בעיה שתטופל ברגישות הרבה

אמירה

משולחן המזכיר - יאיר קארו

משולחן המזכיר

תשע"ח עומדת בפתח

שנה חלפה שנה באה אני כפיי ארימה... שרים עדיין בגילאים הצעירים.

חגי ישראל בפתח תשע"ז מסתיימת דווקא כמי שתיזכר בעיקר כשנה סבירה ומעלה.

ואילו תשע"ח נכנסת ואיתה תקוות חדשות :  בארץ  - שלום וביטחון ומעט רוגע ומעט קרירות.  ובגבע יציבות ושיפור כלכלי ,  בריאות ואושר בכל בית ומשפחה ,הצלחה ושגשוג בכל ענף  כלכלי וחברתי  , ומי ייתן וימלאו בתי התינוקות "בבני דור הבא" ושנוכל לעמוד ביעדים כלכליים וחברתיים שהתחלנו בתשע"ז והם איתנו לתוך תשע"ח.

יעדים מרכזיים:

1.     כלכלה  -   איתנות כלכלית היא הבסיס לקיים כאן חברה שמסוגלת לקדם את ענייניה ולסמן לעצמה מטרות ויעדים ( חינוך – בריאות – בניה -  השכלה –עצמאות כלכלית ועוד ).

 2016 הסתיימה כשנה חשובה ומוצלחת מבחינה כלכלית ואחת התוצאות הפחתת חוב ניכרת. 

2017   מסתמנת ( במלוא זהירות )  כשנה סבירה קרובה לתוצאות 2016. אבל מרכז הכובד הכלכלי עודנו ויהיה עוד שנים בקרה -  וגם שם אנו צריכים שנה טובה מכל בחינה .  מאידך – מאמצים רבים לריסון או ייעול הוצאות קהילה מתקדמים עקב בצדאגודל.         

הקושי בשינוי הרגלים בשליטה בהוצאות מצריכים מאמץ מתמשך ושוחק.  הוצאות הקיום המשולמות עדיין גבוהות למדי ובעיקר חלקן אינו מורגש ונתפש כלבתי תורם לרמת החיים ולתחושת איכות החיים.

2.     חברה -  לאחר משבר בגיל  הרך ועם כניסתן תחת לאלונקה של הילה לנדאו וגלית אורן – חל שיפור מידי.

גם תחום הקליטה והצעירים עבר קפיצת מדרגה עם כניסתה של רינת גלילי והצוות שאיתה לעבודה מסביב לשעון ושורה של נושאים שהמתינו שנים טופלה ברובה.  כלומר – היכן שישנם אלונקאים ( אלונקאיות בעיקר יש לומר)  האלונקה זזה.  

בעיית איוש הועדות המרכזיות – קיימת  , גם מרכזיות פחות.  אלונקאים לוועדת תרבות לדוגמא.

זאת הגבעה שלנו – אלה החיים שלנו  - זה הבית שלנו -  זה תלוי הרבה בנו.

3.     חלופת האגודה -  בתאריך 5.5.2017 אישר המשאל הגשת חלופת האגודה ( ועוד אישור סופי לפני ביצוע ההסכם  - ככל שנגיע אליו ) .

רשם האגודות שיתופיות אישר בכתב ( לקבוצת גבע ולמנהל מקרקעי ישראל)  14.9.2017 את קבלת החלטה 1488 (  חלופת האגודה ) בתאריך 5.5.2017  .

בעקבות זאת הוגשה אסופת המסמכים שהוכנה בחודשים האחרונים למנהל  ביום שני 18.9.2017. אנו ממתינים לאישור המנהל בכתב על הגשת כל החומר הנדרש.

הדינמיקה הזו אינה מסתיימת -  לאחרונה עודכנו הקיבוצים כי עלתה הצעה לנסות ולשנות

( לפגוע )  בחלופת האגודה 1488 על ידי כך שיתאפשר לקיבוץ המבקש לרכוש מגרשים עתידיים

לרכוש רק המגרשים שכבר בתב"ע מאושרת .  בגבע בתב"ע  מאושרת 316 מגרשים  ( מהם בקירוב 200 מאוישים) וזכות לרכישת עוד 134 מגרשים  ( עד למקסימום 450 מגרשים על פי החלטת תמ"א 35) .

כל השמות והמספרים נראים כתורכית למתחילים  - אבל מדובר בהצעה שמטרתה למנוע קניית המגרשים במחיר הנוכחי ולתבוע מהקיבוצים מחיר עתידי יקר בהרבה.

4.     תהליך השינוי -  נבחר צוות מכין ובו 6 חברים ( אם לדייק חמישה חברים וחברה אחת ) .  אני מעריך שבהמשך נוציא מכרז מילואים – אשמח שאותן נשים שדיברו איתי על האיוש הנשי – יהפכו לאלונקאיות.

ישיבה ראשונה לצוות נקבעה ל 27.9.2017  יום רביעי 11.00 – 13.00  .  יש התוהים על השעה. אני מתייחס למשימה הזו ברצינות ( למרות הקשיים והמהמורות הצפויים – כמו גם ביטויים לא פרלמנטריים לעיתים) ,

אבל צוות מכין תפקידו להכין ולא לקבוע -  לאסוף להגיש ולהציג  לדיון ציבורי – לא שעות של דיונים אידיאולוגיים - אלה מקומם באספות לכל מי שירצה להשתתף בהן  - ולבסוף מי שמצביע משפיע.

14 ישיבות מתוכננות כבר עתה אל תוך ינואר כדי לנסות ולגבש את תמונת המצב והפנורמה של האפשרויות של "היום שאחרי". הצפיות של הציבור לקבל פנורמה ולא הצעה צרה סגורה וגמורה  - ברורות והועברו בעברית איכותית ובכתיב מלא עם ניקוד לאילן מאייר.  יש חברים שנדמה להם שמדובר בתהליך שכבר הוכרע  ותוך חודשים ספורים "זה גמור" , יש אחרים שנדמה להם ש"ייקח שנים" או בכלל לא. מי נביא ויידע ?  בדרך כלל "קהילת הגבעה" מאבדת קשב בתהליכים ארוכים ומשמימים – לכן זה צריך להיות ענייני  ומעניין .

5.     אוכלוסייה ופרנסה : גבע 2017 וגבע 2004  -  אוכלוסיה סטאטית במספרים, אין צמיחה.הקליטה מהשנים האחרונות עצרה את  ה"מפולת הדמוגרפית" .  1/3 מחברי גבע בגיל הפנסיה !!  אני מכיר לא מעט טענות כלפי קליטה ובסופן – " סגור את  השער הצהוב ". אבל כל אחד כשזה מגיע לבנו או ביתו היה רוצה לראותם לידו ( ככל שהם רוצים בכך)  ובצדק. ולכן  אני שב ומסביר ל"סוגרי השערים"  - לאט לכם לאט לנו.

 לדעתי אין לגבע קיום של ממש לאורך זמן ללא קליטה. נכון שאנו מבקשים קליטה איכותית מצמיחה ומתפרנסת עצמונית – זה חשוב ועלינו לנסות ולעמוד ביעד הזה – אבל "סגירה הרמטית" סופה רע כמעט בכל תחום בחיים. קליטה מצריכה דיור -  דיור מצריך דירות פנויות לקליטה  - ובניה חדשה . הפתרון של סיום בניית/שיפוצים 2009 יביא אנקת רווחה למשפחות הממתינות אבל כפתרון ארוך טווח לקליטה הוא שולי.

כל אלו קשורים  מחד ביכולת לממש את חלופת האגודה ולהתחיל להפשיר מגרשים לבנייה  לצעירים ולנקלטים ( ואחר כך גנונים וכולי ) וזה קל יותר לעשות בקיבוץ מתחדש אך ניתן גם בהסדרים בקיבוץ שיתופי. מאידך זה מצריך יכולת כלכלית שתלויה ברווחים של המערכת הכלכלית, בכושר הפרנסה ( במושגים של שווה ערך בכסף לכיסוי רמת חיים -  כל כשיר לעבודה מכסה את צרכיו מהכנסות/שווה ערך הכנסה של עבודתו)   וביכולת לבצע ריסון תקציבי בהוצאות. יש לנו מרחק ללכת ועבודה רבה לעשות כדי להפנים את הפער שבין לעבוד לבין להתפרנס.  אלה הם הדברים שמתרחשים בשנה הראשונה לאחר המעבר לקיבוץ מתחדש  - ולכן לעיתים הם מפחידים ומעוררי התנגדות.   

זוהי תמונת מצב לקראת שנת תשע"ח- 2018 והיעדים המורכבים שפניהם נעמוד.

שנה טובה ומבורכת – בריאות אושר ושמחה לכל בית גבע וכן להשאיר שערים צהובים פתוחים לרווחה ..  

יאיר קארו .

 

מרכז משק - רענן פרנס

 

משלחן מרכז המשק

חברים שלום,

ערב ראש השנה 2017 זהו זמן להסתכל על הפעילות הכלכלית שלנו מתחילת השנה. השבוע קיימנו ישיבות לאשר את הדוחות החצי שנתיים וחבל שמעט חברים מגיעים לשמוע ולהשמיע.

פעילות ענפי החקלאות יפה והציפייה היא לשנה חקלאית טובה.

הרפת ממשיכה לצמוח בקצב יצור חלב ממוצע של 2% בשנה בהיקף יצור שנתי של מעל 5 מילוני ליטר, הכמויות הגדולות דורשות החלפת מיכל החלב ומציאת פתרונות לגדילה של העדר.

הצאן ממשיך להשתפר בתוצאות הכלכליות , ביקושים לחלב ובשר יפים והמחירים טובים, העדר מגיע לגודלו המקסימלי בתנאים הקיימים ואנו בוחנים הגדלה בסככה נוספת.

הלול ממשיך בשגרת המדגרים כחלק מאינטגרציית "עוף טוב", ענף הלול שוב נמצא בטלטלה אין פתרונות להסדר תכנון כולל, ההשפעות עלינו הן הקפאה של אפשרויות לשיתוף פעולה עם "עוף טוב" בהגדלת כושר היצור.

המטעים, מטעי השקדים הניבו יבול יפה ואף גבוהה במעט מהיבול בשנה קודמת, המחירים טובים והצפי לשנה כלכלית טובה מאוד, מטע הזיתים ממתין להורדת הפרי היבול נראה טוב . מטע התמרים סיים את דרכו והשטח יעובד ע"י הגד"ש והמטעים.

הגד"ש סיים את הגידולים שנת הבצורת גרמה להקדמת הקציר, התוצאות הכלכליות יפות ועומדות בתכנית.

חשמל סולארי, התקנת מערכת סולרית "מונה נטו" הסתיימה בהצלחה, ואנו צורכים חשמל ישירות כך שרכישות החשמל מחברת חשמל קטנות בגובה היצור ועל פי התכנון. בהשלמת המערכת אנו יצרנים של 1,660 קוט"ש כאשר 660 קוט"ש הן מערכות בתעריף קבוע של מכירת חשמל ו 1000 קוט"ש לצריכה עצמית. 

מכון השקדים עובד ללא הפסקה מתחילת חודש אוגוסט, קצב הפיצוח גדל משמעותית לאחר תוספות מכונות למערך היצור. כמות הפרי שמתקבל צפויה להיות גבוהה במעט משנה קודמת ואנו מתכננים סיום העונה בסוף נובמבר. שטחי השקדים בארץ בגדילה משמעותית היקף הנטיעות גדולים מאוד והציפיה מהמגדלים שניתן פתרונות לטיפול בפרי לפני בוא הגשם, כמו כן התחלנו בבדיקה מקיפה להוספת קו יצור למיון ואריזה בקרטונים.

מוסכים, פעילות מוסך הרכב בירידה בהכנסות בעיקר ברכבי הצבא ששינה את מדיניות התחזוקה וסוג הרכב, אנו פועלים להגדלת הלקוחות הפרטים והצפי לשנה כלכלית לא טובה.

מוסך הטרקטורים מופעל ע"י מוסך "החברים" מנהלי מוסך בית שאן חרוד לשעבר שנסגר, יורם רובינשטיין מסייע מניסיונו הרב בשרות ובתיקוני הטרקטורים.

המסגריה צמחה בהיקף הפעילות בעיקר בפעילות עבור בקרה, זו שנה שניה שאנו מודדים את הפעילות כיחידה כלכלית עצמאית והכיוון חיובי.

בקרה, צמיחה במכירות בעיקר בשתי חברות הבת בארה"ב ובספרד שרכשנו לאחרונה, השוק המקומי בצמיחה מתונה יותר. מנגד יש גידול בהוצאות התפעול והנהלת המפעל נדרשת לטיפול אינטנסיבי לשיפור ולהתייעלות. צבר ההזמנות הפתוחות גדול המצביע מצד אחד על ביקושים יפים ומצד שני על קושי באספקה , תזרים המזומנים חיובי והחוב נשמר באותה רמה . במבט משקי יש ירידה משמעותית בהעברות בשכר עבודה זו מגמה מדאיגה ובאחריותנו לפעול ולשפר מגמה זו.

בהסתכלות על כלל הפעילויות העסקיות יש נוחות מסוימת, מנהלי הענפים פועלים לשיפור מתמשך יום יום , הדיונים ודרכי העבודה המשותפים עניינים מקצועיים וכלכלים, הצפי לסוף השנה היא לשנה כלכלית טובה.

שנה טובה., רענן פרנס

 

מעט מנהל הקהילה - דורון חורב

חגים עליך ישראל – מעט מנהל הקהילה

 

שלום חברים,

עם פרוש השנה היוצאת ופרוס השנה הנכנסת, וכדי להמתיק עוד במעט את חגי תשרי,

להלן סקירה חלקית של מגוון נושאים בהם עסקנו במהלך השנה החולפת:

·       מודל רישיונות נהיגה – העברנו את ביצוע הרישיון לאחריות הבנים, כנגד תקציב אחיד לכך.

·       מודל חשמל – המרנו הקצבה בקוט"ש להקצבה בש"ח, כנגד שיפור מדידה ומניית צריכה.

·       מודל המים – אושר המודל אך לא הופעל וזאת עד להשלמת הערכות הקיבוץ לחיוב.

·       החלפת התקני צילום והדפסה -  הוחלף המכשור הישן למול חידוש הסכם עם ספקית השירות.

·       חידוש הסכם מול פרטנר – הוזלו חבילות התקשורת לחברים המשתמשים בטלפון נייד.

·       חידוש הסכם מול הוט – הוזלו חבילות שידורי הטלוויזיה בכבלים.

·       תקציב קהילה 2017 -  ובו הפרטת נסיעות, חניות, משקפיים ודומיהם.

·       איחוד תקציבים אישיים – כ 80 סעיפי תקציב אוחדו לתקציב בסיס, מזון וחשמל.

·       שיפוץ גן משחקים – הבאתו לתקן ומסירת האחריות לתחזוקתו ותקינותו לידי המוא"ז גלבוע.

·       תיקון כבישים ומדרכות -  בהיקף ובפנים הקיבוץ תוקנו חלק מהליקויים.

·       חילופי גברי – מנהלי פעילויות סיימו והוחלפו ובהם מנהלת החינוך, יו"ר מועצת חינוך, מש"א.

·       ניתוק מערכת לחץ האוויר מבקרה – ניתנו פתרונות מקומיים למכבסה ולמרפאת השיניים.

·       שיפוץ בתים – שופצו בתי צעירים, בתי חברים, ונערכו שיפוצים בעת מעבר בין בתים.

·       חידוש תכנית הבנייה מ 2009 -  הועמדו ומועמדים כספים לטובת הפרויקט ויצאנו לדרך.

·       חלופת האגודה – הוגשו המסמכים וננעל מועד ההגשה, לטובת המשך התהליך בנתוני 2017.

·       שלושים + -  הוסדר התפר מסיום מסלול דור צעיר ואילך, והועבר לאחריות הבנים.

·       חידוש תהליך השינוי  החלטנו לבחון שוב "פנינו לאן".

חגגנו עם אלו הבאים, והתעצבנו על אלו ההולכים, והזמן המשיך וימשיך במסילתו, וידנו לא תחסרנה עבודה, המתק נתבל לא פעם בטעם מרורים ובמלח, וכה הרבה נדרש עוד לעשות.

ועל כף המאזניים כשנניח את רשימות הטוב בו נתברכנו, למול הרע בו קוללנו, נמשיך לבחור ולהישאר בזה המקום, על דבשו ועל עוקצו.

ולמי תודה,

למנהלי הפעילויות, המספקים לנו תשובות בחמלה, באהבה ובמחשבה,

לחברינו, העוסקים במלאכות השונות ומכלכלים את הקיבוץ בפרנסתם,

לילדנו, הנותנים לנו תקווה וסיבה, וקושרים אותנו למקום הנפלא הזה,

לאלו שאינם עוד אתנו, אך בכוחם וברוחם אנו נאחזים לתרבות הרוח והעשייה,

לוותיקנו, המעצבים את רוח המקום ומשמרים את המסורות המפוארות שבו.

וממי סליחה,

סליחה לכל אלו אשר פנו אלי ולא הושבו,

סליחה לכל אלו אשר פנו אלי והושבו ריקם,

סליחה לכל אלו אשר נשבו במעשי, ואשר החלטותי  נכפו עליהם,

סליחה לכל אלו אשר הלבנתי את פניהם,

סליחה לכל אלו אשר עלבתי בהם,

וסליחה לכל אלו שלא ברשימה זו, ובכל זאת הצלחתי לפגוע בהם.

ומה התקווה,

שעל כף המאזנים רשימת הברכות תגבר תמיד על רשימת הקללות,

ושנשכיל ללמוד מטעויותינו וניישם זאת במעשינו ובדברינו.

ברכות לשנה של תודה, סליחה ותקווה,

דורון חורב, מנהל קהילה

 

משולחן מש"א - חדוה

מערך הסעות עובדי החוץ-

בימים אלה, אנו עמלים על עדכון מערך ההסעות של עובדי החוץ. כיום ישנם כ-100 עובדי חוץ, חלקם מתניידים עצמאית, חלקם נעזרים בסידור הרכב, וחלקם נעזרים בשירות נהגי הבית/בריאות או מוניות. מדובר על מערכת מורכבת, של צרכים שונים, שעות שונות, מגבלת רכבים בסידור ועוד.

מתוך רצון לתת מענה לכולם, ולאפשר לעובדי החוץ להגיע לעבודה בזמן, נעשתה החודש עבודה רבה בעניין- נפגשנו עם הנהגים, עם ו.רכב, ואספנו מעובדי החוץ מידע מעודכן וכל זאת כדי לבנות מערכת הסעות יעילה כמה שניתן לשביעות רצון כולם. מידה של אורח רוח וגמישות מצד כולם יתרמו גם הם לזרימה ולהצלחת מערך ההסעות. הנהגים וציבור הנוסעים הקבועים יקבלו לו"ז מעודכן בקרוב.

בהזדמנות זו מבקשת להודות לו.רכב, ולנהגי הבית/בריאות על השירות ועל המענה לצרכי ציבור הנוסעים.

 

פרסום משרה- ניהול ענף המזון. החודש הסתיימה קדנציה נוספת של יואב גלילי כמנהל ענף המזון. ואנו יוצאים עם מכרז פתוח לאיוש התפקיד. להלן הגדרת התפקיד כפי שאושרה בהנהלת מש"א:         הגדרת התפקיד ניהול ענף המזון גבע

1.                  מהות התפקיד

אחריות כוללת על חדר האוכל והמטבח בקבוצת גבע. מתן שירות הסעדה אדיב, איכותי, מגוון, ומזין, תוך עמידה במסגרת התקציב שהוגדרה.

2.                  תיאור התפקיד

2.1.    ניהול תקציב הענף- בניית תקציב שנתי, מעקב ובקרה על ביצועו, ואחריות לעמידה בתקציב וביעדים.

2.2.    אספקת ארוחות לתושבי הקיבוץ והעובדים בו ולקוחות נוספים, לאורך כל השנה.

2.3.    ביצוע כל הרכש וניהול המלאי של הענף.

2.4.    ניהול צוות העובדים על כל המשתמע מכך- גיוס, הגדרת תפקידים, רווחת העובדים, אחריות על חברים, שכירים, מתנדבים ותורנים.

2.5.    הגדרת נוהלי עבודה והטמעתם.

2.6.    תמחור המנות.

2.7.    הכנת תפריט שבועי ביחד עם הטבח הראשי.

2.8.    הכנת המזון לאירועים ולחגים (ביחד עם המזמין).

2.9.    אחריות על אספקת ארוחות לילדים בהתאם לצרכי מערכת החינוך ובתיאום עם התזונאית המלווה.

2.10.אחריות כוללת על תחזוקת המבנה, המחסנים, הכלים ואמצעי הייצור.

2.11.קשר שוטף ועדכונים למנהל הקהילה

2.12.קשר עם בעלי תפקידים נוספים לגבי סוגיות שונות- תרבות, חגים, אירועים.

 

3.                  דרישות התפקיד

3.1.        ניסיון ניהולי במערכות מורכבות.

3.2.        הבנה כלכלית בסיסית.

3.3.        יכולת עבודה בסביבה ממוחשבת.

3.4.        רקע בתחום המזון (יתרון).

3.5.        יכולת ניהול צוות עובדים.

3.6.        תקשורת בין אישית טובה.

3.7.        ראייה מערכתית רחבה וכושר עמידה בלחצים.

3.8.        כושר ניהול מו"מ.

3.9.        נכונות לעבודה מאומצת לא פעם בשעות לא שגרתיות.

3.10.     תודעת שירות גבוהה.

 

4.                  כפיפות- מנהל הקהילה.

5.                  היקף משרה- מלא.

6.                  כניסה לתפקיד- אחרי חגי תשרי.

7.                  אופן הבחירה- בקלפי.

8.                  רוב נדרש- קדנציה ראשונה-רוב רגיל, קדנציה שלישית- 60%

 

יואב הגיש את מועמדותו לקדנציה נוספת. יחד עם זאת המכרז פתוח לציבור, והמעוניינים בתפקיד מוזמנים לפנות אל חדוה שקד במשאבי-אנוש 050-7496314.

 

סיומים והתחלות- "הימים שעוד נכונו לנו,

     שיהיו נכונים, שיהיו רכונים,

     שיהיו מעלינו כמו כפות תמרים" (עדית פאנק)

חגי תשרי המתחדשים עלינו לטובה, מזמינים אותנו להתבוננות, לימוד והתחדשות.

זו הזדמנות רגע לעצור ממהומת היומיום,

להסתכל אחורה על השנה שהיתה, לסכם, להפיק לקחים,

ולהפנות מבט קדימה, אל האתגרים והיעדים שנכונים לנו לשנה החדשה.

מאחלת לכל בית גבע שנה של בריאות, צמיחה, התחדשות ופרנסה טובה.

 

שנה טובה, חדוה
שנה טובה מהרפת

 

הלינה המשותפת חוזרת!

המוסד החינוכי האנטי-דמוקרטי הראשון בגלבוע "כלובי זהב" פותח שעריו ברפת גבע, במתבן הצפוני הישן. מהרו להירשם!

אנו מתחייבים כי מרגע שנולדו ועד גיל 55 יום נגמול אותם מהרגלים ישנים, ויהיו דוגמא ומופת לדורות הבאים.

להלן הנבחרת שהתגייסה לכך, מימין לשמאל: נתן בן יוסף, אביב חגולי, צור פלג, עמר רז, שחר(שלקה)נתן, דוידי ברעם, טמיר רצין.

צילום: מתוך כדור פורח מזדמן.

רפת גבע – הגודל כן קובע.

המגמה המוזכרת במדור זה בשנים האחרונות נמשכת ביתר שאת, ובסיום השנה האזרחית 2017 נחצה את קו הייצור השנתי של 5.1 מיליון ליטרים, המלווה ביחס ישיר לגידול המתמיד במכסה, שגם בשנה הבאה צפויה לגדול, ובחריגת הקיץ המתחדדת מדי שנה. נראה כי גם שורת הרווח השנה תהיה גבוהה מהתחזית בעקבות זאת. ישנם עוד מספר מדדים מקצועיים מעודדים מבחינתנו, כגון: פוריות, בריאות המקנה, אך לא נכביר מילים על מנת לא לפתוח פה ל... אנונימוס.

  סך הנתונים מעיד על מגמת גידול מתמדת בביקושם בכל הארץ ובהחלט מדובר בשנים לא רעות לענף, על אף השחיקה וסגירת רפתות רבות. בעשור האחרון גדל בהתמדה נפח הייצור שלנו בכ  – 33% מצטברים, ומבלי להוסיף כמעט מקום לחולבות ולגידול. מנגד, עם סיומו הצפוי של "הסכם לוקר" ב - 2019, שוב נראה כי משטר המכסות והתכנון המבורך אינו מובן מאילו, וכי עלינו להתכונן פעם נוספת לסבב מתיש של מו"מ מול הממשלה, שתכפה עלינו הסכם חדש אשר בו ה"מתן" מצדנו כמעט וודאי. לשמחתנו, קברניטי הענף מנסים בשקט מזה זמן למזער מחלוקות עתידיות ואי-וודאות.

הסיכוי כי מה שהיה הוא שיהיה דומה לסיכוי ש"הצל" יצטרף ל"שוברים שתיקה", ועלינו להתכונן מבעוד מועד לכל תרחיש, כולל גידול משמעותי בזמן קצר יחסית. היותנו רפת גדולה, הנמצאת בקרבת שתי מחלבות גדולות של "תנובה", מקנה לנו יתרון. כבר בשנה הבאה בכוונתנו להגדיל מאד את נפח אחסון החלב בטנקים, ולהמשיך לפתור עוד בעיות נקודתיות הנוצרות כתוצאה מהגידול בייצור בקיץ ובעדר. צריך לשאוף להיות מוכנים ל"יום שאחרי" בצורה אופטימלית, תוך המשך השקעות על פני מספר שנים.

הצוות הוותיק - האקזקוטיבה – בסה"כ אופטימי, אך עוקב בדאגה אחר ההתפתחויות...ב"משחקי הכס", ליבו גס בחורשי רעתנו הרדיקלים, לרוב מתעורר בזמן, ומיום ליום יותר ויותר דומה לבע"ח עליהן הוא אמון בזכות שיגרה בריאה וזמני ארוחות קבועים. לאחרונה הצטרף אלינו אביב חגולי, 52, חבר קיבוץ דוברת, כאיש בריאות ופוריות, היישר לנעליו הגדולות של עוז בן ארי, הנשוי הטרי, ממנו נפרדנו לאחרונה בצער. כמו כן קיבלנו בברכה את טמיר רצין המסיים את שנת הבית במחצנו.

ולסיום – בלעדי! משל עתיק שדלף לשולחננו מארכיונו הגנוז של המושל חורב לה-פונטיין קהילוב בכבודו ובעצמו:

מעשה בהֵלֶךְ תועה אשר נקלע בצהרי יום לוהט של חודש אלול אל מרגלות הגלבוע עוד בטרם נוסד מעיין חרוד. עייף, צמא ואובד עצות פנה לעוברים ושבים: "היכן אוכל להשיב את נפשי?"

ענו לו – " הבט צפונה אל ראש הגבעה. שם, בתוך צריף רעוע, נחבאת דלת עליה כתוב בדיו דהוי: א.מ. גזבר. אולי מעבר למפתן הדלת נובע מעיין הישועה".

טיפס האיש בכבדות במורד ההר ובשארית כוחותיו נקש בדלת. נפתחה הדלת בחריקה איטית ומיד זרם קולח של מי שלגים צוננים קידם את פניו והחייה את נפשו. רוחו איתנה, רגליו בקרקע, המשיך הנווד בדרכו.

לשנה חקלאית מוצלחת, אשר כבר מסתמנת ככזאת, שנהיה נדיבים ולא נחסוך בכמות ה"לייקים" איש לרעהו גם מחוץ לגבולות הרשת. הרבה בריאות ושנה מבורכת לכולנו, בשם צוות הרפת – צור פלג.

******************


שרה גרוצקי חולבת. ציור שאול הקסטר

שנת תשעז במטעים - אבשי

שנת תשע''ז במטעים

כמו כל שנה הזמן אינו מתאים לסיכומים כי במטע העיקרי (שקדים) עוד אין לנו תוצאות סופיות אבל פטור בלי כלום אי אפשר אז נצא לדרך.


בשקדים שנת תשע''ז התאפיינה במספיק מנות קור בחורף ומזג אויר נאה בזמן הפריחה. הכנסנו למטעים כ-700 כוורות להאבקה והשנה חידוש הכנסנו לכל המטעים גם מאות כוורות של דבורי במבוס שמתחילות ומסיימות להפרות גם בתנאי מזג אויר יותר קשים וע''י כך הרווחנו כל יום הרבה שעות הפריה מה שמסתכם בסוף בהרבה שקדים. מבחינת טיפול במחלות ומזיקים והשקיה הייתה שנה רגילה והנה הגענו לניעור שזאת תמיד עונת השיא בפעילות. ניערנו עם שלושה צוותי ניעור במקביל רוב הזמן. שני צוותים שלנו וצוות אחד חיצוני של קבוצת רגבים (פנימייה דתית מטירת צבי). הניעור הסתכם בכ-20 ימי ניעור אינטנסיביים מזריחת החמה ועד שקיעתה. את הפרי הירוק הבאנו ליבוש בגבע אצל ליאורה ואלון כהן ורובו כבר התייבש נאסף וקולפ''ץ. חלקו עדיין ממתין בערימות לשלב הקילפו''ץ ולכן אין לנו תוצאות סופיות. אחרי הניעור נכנסנו ללקט בעזרת חברים מאום אל גנם. בלי שיש לי תוצאות סופיות אני נוטה להעריך שהתוצאה הסופית היא טובה ודומה מאד לשנה שעברה. מכיוון שגם המחירים דומים לשנה שעברה יש להניח שהשורה התחתונה תהיה דומה מאד לשנה שעברה כשני מיליון ש''ח ומעלה. כשאנחנו מביטים קדימה ומנסים לעשות תוכניות לשנים קדימה על הפרק שני דברים עיקריים 1. האם להיכנס לנטיעה של מטע חדש ואיפה או להתחיל להחליף מטעים ותיקים בהדרגה וכמובן יש כאן שיקולים לכאן ולכאן. 2. האם לקנות ציוד איסוף חדש וליבש את הפרי בעצמנו דבר שלדעתנו יחסוך לנו לאורך זמן סכומי כסף ניכרים או להמשיך ליבש אצל אלון כהן פעילות שעולה לנו מאות אלפי שקלים כל שנה

בזיתים. יש לנו שני מטעי זיתים מבוגרים בשטח של כ-120 דונם ומטע צעיר בן שנה בשטח של שלושים דונם. השנה שהסתיימה הייתה בינונית מבחינת כמויות שמן ומחיר. השנה שלפנינו תהיה עתירה בשמן וגם המחירים השתפרו קצת ואנחנו מסתכלים קדימה באופטימיות. לקראת השנה הבאה עלינו לטובה אנחנו שוקלים לטעת מטע זיתים נוסף בואדי לאחר שמטע התמרים שהיה בו נעקר ברובו ואנחנו מתכוונים להחזיר עטרה ליושנה ולהחזיר לשם מטע זיתים והפעם זיתי שמן.

בפרדס. הפרדס נמצא ליד בית הקברות בשטח של 25 דונם . זהו פרדס צעיר יחסית מהזן אור הטעים שמושך אליו בעונת ההבשלה מבקרים ביום ובלילה. היבול השנה בינוני והמחירים נמוכים ככה שעתיד הפרדס לוט בערפל.


בנימה מהורהרת זאת ועם הרבה אופטימיות לגבי כלל המטעים אסיים להפעם

בתקווה ואיחולי שנה טובה מתוקה ופוריה לכל יושבי הגבעה ועם ישראל.

בשם צוות המטעים, אבשי


מענף הנוי

מענף הנוי

ראש השנה 2017

שנה חדשה בפתח , בחודשים האחרונים צוות הנוי עסק בעיקר בעבודות האחזקה השוטפות וההשקיה. לפנינו מספר פרויקטים בהשקיה והקמת דשאים חדשים וכן גיזומי עצים לקראת החורף שכולנו מקווים שיהיה יותר מוצלח מקודמו.

צוות הנוי כיום מונה את: רותם רונן, מתנדבים, יעל ברקין ואנוכי. לאחרונה התחזקו שורותינו בעזרת השינשינים שחזרו לגבע וממתינים לגיוסם לצה"ל, בני משפחת רם (נועם ודותן). נרי רבי מנצח על כולם עד תחילת שנת הלימודים במכללה.

בימים אלה, אנו מתחילים להפחית את כמויות ההשקיה, בעיקר בדשאים. אנו מקווים לעמוד במכסת המים שקבענו בתחילת השנה. רוב הגינות הציבוריות עדין מושקות בעזרת מחשבי השקיה, ואנו מבקשים שבמידה ונתקלתם בצינור נוזל או תקלות השקיה דומות, אנא ידעו אותנו על מנת שנוכל לחסוך מים יקרים.

בית העלמין מטופל גם כן על ידנו, ובמידה וחברים זקוקים לעזרה שמעבר לאחזקה השוטפת של המקום מוזמנים לפנות אלינו ונענה בהקדם.

נושא נוסף שאנו מנסים למנוע, ולא תמיד בהצלחה, הוא חניה על דשאים וחציית דשאים בכלי רכב שונים, שלא לצורך. אנו מבקשים מכלל הציבור להימנע מכך.

לכבוד ראש השנה אנו מאחלים לכל חברי ותושבי גבע שנה טובה, שנת פריחה ושגשוג, ושנדע כולנו ביחד להצעיד את המקום לעתיד טוב לכולנו.

בברכה, נוי גבע.


על חטא ועונשו - נעה ידין

על חטא ועונשו

 

זמן סליחות וחזרה בתשובה העת הזו, ואני אמתכם הנאמנה מצטרפת בלית ברירה לקהל  הלא שוכחין כי נענשין.

"סוף גנב תליה" אמרו חז"ל. למזלי, איתי לא הקפידו, והעונש, גם אם לא ויתרו עליו ממש, היה במעט קל יותר.

מסורת היא מבית הורי שבערב שבת יש פרחים על השולחן ויהי מה. וכשההרגל הופך לצורך הוא יכול להביא רחמנן ליצלן לדבר עבירה.

בימי קיץ שחונים אלה, מקור הפרחים יבש וכך גם, זמנית, בכלבו. וביום שישי האחרון אני משייטת לי מאוכזבת בין החרולים היבשים ,ומה רואות עיני? בפינה קצת חבויה,ערוגת פרחים אחת מאלה שהנוי מטפח במרחב הציבורי, ובה שרידים דלים של הפרחים  שלא מכבר הרהיבו בצבעיהם.

לא חיכיתי, לא הרהרתי ולו לרגע קט בעבירה על חוק איסור קטיפת פרחים בגינות הציבוריות, הבטתי ימינה ושמאלה למעלה (אולי איזה כדור פורח, אורח תדיר בשמינו, בולש אחרי  החוטאים),  שמחה וטובת לב, נטולת מצפון, מתעלמת ממצוות אבי שאסר עלי לגנוב באופן כללי, עטתי על שלושת השרידים שעוד נותרו בערוגה הפרחים, ועוד שייטתי מבטי  כדי להיות בטוחה שאכן כל מה שעשוי לשמש לערב שישי אכן בידי.

 שוב בדקתי מסביב אם איש לא רואה, ונדדתי בעקבות השריד האחרון שבשולי הערוגה. קוטפת אותו בהצלחה ונודדת חזרה דרך הדשא לקלנועית הגואלת.

 אמממה???????.העונש הגיע במהירות.  מפלתי לא אחרה לבוא: כשלתי באיזו גומה  בדשא ונפלתי מלא אפיים ארצה. אוי לאותה בושה...לרגע כבשתי פני בדשא  ושוב הצצתי  לצדדים לוודא שאני לבד במרחב כדי שלא יהיו עדים לבושה. אני לא יודעת מאין צצו הצופים הרבים כי מכל עבר שמעתי קריאות חרדה לדעת שאני עוד חיה ולא שברתי רגל יד או כתף . הרגעתי את הקהל ובקשתי שישאירו אותי להתמודד עם הקושי להתרומם לבד. כולם ויתרו רק ישראל זיק הצדיק התעקש . הכרחתי אותו לוותר על מעשה ההתנדבות ההירואי שלו בקשתי שיקרב אלי את קלנועיתי הזקנה והנאמנה נעמדתי  על רגלי הפָּקוֹת

 וחזרתי הביתה חפוית ראש ומבטיחה לעצמי לרחם בעתיד על פרחי הגן (אגב, לי ולפרחים שלום)

נעה ידין

 

זר פרחים לשבת

 

 

 

מהגד"ש

 

 תשע"ח= תהיה שנה עם חורף

העמק בחום הכבד כבר הפך מירוק לחום וכל היבולים נאספו , האדמה חרושה ומחכה לעונה שבפתח..

שנת בצורת נוספת נפלה בגורלנו שוב והגשם יורד בכמויות בארצות הברית ..

 ראש השנה זמן מתאים לעשות "הפעל מחדש כעת" ... אז העונה הסתיימה בתוצאה טובה מהתכנית..

במרבית הגידולים היבולים היו טובים והאיכות גם.. והכל נמכר בהתאם לתכנית ובמחירים סבירים.

  השתתפנו במאבק החקלאים בחורף וחזרנו בזמן לשדה והרי התוצאות :

בחיטה - קצרנו 1200 דונם לתחמיץ ושחת  והשארנו 1300 דונם של חלקות טובות שקיבלו

השקיה אחת קריטית בחודש מרץ  שהניבו 800 טון גרעינים לקמח וזרעים לחברות הזרעים ..

 כ - 2500 בלות של קש יקר נכבשו והוסיפו לרווח בגידול.   700 דונם קטניות לשחת נזרעו במחזור

בחלקות שוליות וזקוקות לגשם בסוף החורף סבלו ממיעוט המשקעים אך נקצרו ונכבשו  במחיר סביר והתאזנו.

 370 דונם אפונה לתעשייה נקטפו לפרי גליל ויכין לאחר שקיבלו השקיה בקו נוע בסוף פברואר

והיבול טוב..

777 טון קלחים של תירס מתוק נקטפו ע"י חברת הדסים למפעלים משתי חלקות שגם אותן אנחנו מכסחים ומגובבים והקש נכבש ונמכר לרפתות..

חלקת שעועית צהובה לתעשייה הצליחה להשאיר רווח נקי יפה מאוד למ"ק מים.

רווח דומה סיפק גידול נוסף שחזרנו אליו בשתי חלקות השנה והוא החומוס..

יש ביקוש גדול והחימצה צורכת מעט מים .

חלקת האבטיחים למאכל משאירה רווח יפה ללא סיכון עבורנו שכולו על החברה

שמגדלת ומשווקת לשוק..

כמעט 3,000 טון עגבניות לתעשייה שרדו את החום והגיעו למפעלים בצפון אמצע יולי ..

 קצת גרעיני אבטיחים וחמניות

והשלמנו את התוכניות .. לא לפני שהכנו 700 דונם שדות חלקים לייבוש שקדים ממזרח לגבעה, פעילות חשובה מאוד עבור מכון השקדים עם רווח צנוע גם לגד"ש  ..

עכשיו מזבלים, מדשנים ומעבדים גם את החלקות הללו והכל יהיה מוכן

לתכנית של  2018 שתיראה דומה לשנה שחלפה בשל מכסת המים שמגבילה אותנו.

הצוות : 5 גבונים נחוש ואופטימי להתמודד עם האתגרים והאיומים שניצבים אל מול החקלאות בעיקר בנושא התייקרות המים , הוצאת חומרי הדברה מסוימים משימוש ופערי המחירים של התוצרת החקלאית בין השדה למדף..

השנה אין פרויקטים בתחום שימור הקרקע ומתחזקים את מה שנעשה בשנים האחרונות.

אנו בודקים את האפשרות להשתמש בעתיד עבור גידול אספסת במים מליחים יותר שהיו בשימוש במדגה שנסגר..

מייחלים לשנה רגילה עם משקעים בזמן .. ומאחלים שנה טובה ורגועה..

קטיף תירס מתוק

 

הרכבת קו נוע  חדש

 

קטיף שעועית

 

קטיף עגבניות

חג שמח ושנה טובה מצוות הגד"ש

זכרונות מהסולם - דנדי

זכרונות מהסולם

 

בית אתקין וישראל גור אריה

קצת הסטוריה.

אתקין נהרג ב 1938 בדרכו לעמק בית שאן. איתו נהרגו גם

חיים שטורמן מעין חרוד ודוד מוסינזון מעפולה. רכבם עלה על מוקש.

בגבע הוחלט ל הנציח את זכרו של אתקין בבניית מרכז  לימודי.למעשה בית אתקין נהיה החלק המרכזי של מבני בית הספר.

כמו כל דבר היו רעיונות נשגבים שלא התממשו וחלקם לא צלחו.

תכנית המבנה נקבעה מראש (ולא כמו שכתב דורון) בית אתקין נבנה בשתי פעימות בהפרש של שנה (לא היה כסף) החלק הנמוך שהיה מבנה לכיתות. בכל כיתה 30 ילד  היתה גם אפשרות להזיז מחיצה ואז הפך לאולם אחד גדול ואז היה בשימוש בחתונות. גם היום ניתן לשקם את המבנה ללא קושי כמו שעשו בבית א'.

אני רוצה להזכיר כאן את המורה האולטימטיבי שלנו ישראל גור אריה שתכנן את חדר הטבע בקומה התחתונה לפרטי פרטים, ולא תמיד זה היה לרוחם של הוותיקים.

בקומה השניה היה חדר עיון מקום שבו אפשר היה לשבת בשקט וללמוד ולהכין שעורים. היה גם תורן ערב ערב   שהשגיח על השקט. מ 7 עד11

כל הבית הזה היה צריך להיות מרכז למידה והשכלה מה שלא היה קיים עד אז.

סביב לבית אתקין נטע יעקב רז גן בוטאני עם עשרות עצים ושיחים ליד כל עץ היה שלט שפרט את שמו וארץ מוצאו.

ילדי גבע לא למדו בבית הספר המשותף בעין חרוד תל-יוסף ומכאן חשיבותו של המרכז בשמו "בית אתקין".

יש אפשרות לסגור את המבנה בצורה טובה כדי למנוע כניסה וזה לא שייך להסטוריה

דנדי

 

ציור: שאול הקסטר

תרבות בעמק

 

 

משכן לאמנות 04-6486038

שעות פתיחה:

א'- ה' 09:00 – 16:30 ו' וערבי חג 09:00 – 13:30 שבת וחג 10:00 – 16:30

*************************************

 

דברים טובים

 

 לקראת ראש השנה חלה בדבש. תשאלו ואיפה עוגת הדבש המסורתית?

  לא שאני מתכוונת לוותר על עוגת הדבש המסורתית שלי, המופיעה על השולחן החג שלנו מדי ראש שנה זו שהמתכון שלה  מרובב כתמים משימוש יתר ונחבא בתוך ספרה הוותיק של רות סירקיס "מן המטבח באהבה" אז זהו שאני לא אוותר! אז תהיינה שתיים...

חלת דבש לראש השנה

המרכיבים

קילו קמח

כף מלח

1/4כוס סוכר

 2 כפות שמרים יבשים

  2 ביצים גדולות

1/3 כוס שמן

1/4 כוס דבש

 1/5 כוסות מים חמימים

מעל לחלות

1/4כוס דבש

3 כפות מים רותחים

ההכנה

בקערת מיקסר נערבב היטב קמח מנופה ומלח.

נוסיף לקערה שמרים ונערבב היטב להטמיע את השמרים.

נוסיף ביצים, שמן ודבש ונלוש היטב.

נתחיל להוסיף את המים בהדרגה ותוך כדי לישה.

אם הבצק יבש נוסיף מעט; עוד 1.5 כפות מים ונלוש לפחות 10 דקות לבצק רך מאוד.

שמן, נניח את כדור הבצק בקערה ונכסה בניילון נצמד. נניח לתפיחה של כשעה וחצי עד להכפלת הנפח.

נחלק את הבצק ל-4 חלקים שווים נקלע שתי צמות.

נכסה במגבת לחה ונתפיח את הצמות כ-40 דקות. נאפה את החלה בתנור חם על 175 מעלות במשך 20-25 דקות, עד שהחלה מזהיבה..

בינתיים כשהחלה נאפית נכין את הזיגוג ע"י ערבוב המים והדבש לתערובת אחידה. כשהחלה יוצאת מהתנור נניח אותה ל-5 דקות ואז נשפוך עליה את הדבשקיבלנו במייל

 המסורת היהודית מבקשת מאיתנו לטבול תפוח בדבש בראש השנה...                                                      
*************In

 

Out

     אופיר אורן

      צלם רב ילדים

        שי אלוני

    פרופ' עוזי רבי

          רבי

        יוסי רבי

       ספרנית

        מקצוע

        דוגמנית

     אבי ענבר

   "הכהן הגדול"

       חופני כהן

     אלי אורן

            זקן

     אהוד ברק


 


ד.ג

העתקת קישור