דף מספר 2278
30/6/2017
רשימת המאמרים
לחצו כאן להצגת כל הכתבות ברצף
דף 2278


דף מספר 2278 ו' בתמוז תש"עז 30 ביוני 2017

עריכה והדפסה : נעה ידין  ועדנה לנדאו

עריכה באינטרנט: טל גולן  אייל אורן

הדף באתר גבע www.kvgeva.org.il. הערות, כתבות, מכתבים, בקורת ומחמאות מהבית ומהפזורה אפשר לשלוח ל  e.mail שלנו: daf@kvgeva.org.il

 

2017

 

צילום יאיר קארו


נתן אלתרמן לחן :   דניאל סמבורסקי

1934

שיר הכביש

הַךְ, פַּטִּישׁ, עֲלֵה וּצְנַח!

כְּבִישֵׁי בֶּטוֹן בַּחוֹל נִמְתַּח

עוּרִי שְׁמָמָה, דִּינֵךְ נֶחְתַּךְ

אָנוּ בָּאִים לִכְבֹּשׁ אוֹתָךְ!

דּוּד בּוֹעֵר בָּאֵשׁ

הַמַּכְבֵּשׁ כּוֹבֵשׁ

הָלְאָה, הָלְאָה רֵשׁ,

כּוֹחַ יֵשׁ וָיֵשׁ!

דּוּד הַזֶּפֶת חַם

יָד נוֹטֶפֶת דָּם;

כָּכָה בֶּן אָדָם

בַּמִּדְבָּר נִלְחָם!!!!

הודעות לדף

 

ביום שישי ה – 7.7.17 נפתח חגיגית את מוסד "קפה חוץ"

קפה חוץ יתקיים ברחבה מתחת חדר-האוכל מיד לאחר האוכל.

קפה ומאפה יוגשו מיד אחרי ארוחת-הערב.

בשעה: 20:30 תהיה הופעה של  רוני  פטרסון, דיאנה גולבי וחברים.

 

כולם מוזמנים. אנא קשרו את הכלבים

להתראות, צוות קפה חוץ.

********************

עדכון מועדת תרבות

לעת עתה, אבשי בן יהודה מרכז את הועדה עד שמישהו יהיה מוכן להרים את הכפפה ולקבל עליו את התפקיד רשמית. גם אני ממשיכה בוועדה, ואני אחראית על הציוד של התרבות, על המודעות לאירועים ועל ארגון הקישוט של חדר האוכל ובכלל. בחודשי הקיץ לא אהיה בארץ, וניתן יהיה לפנות לגבי ציוד מהתרבות ולגבי חומרים לקישוט, לאפרת לימור-גביש. האביזרים והחומרים נועדו לשימוש הקהילה, והם מוסיפים להנאת האירועים השונים וגם חוסכים לכולנו כסף. השקעתי עבודה רבה בסידור המשרד והמחסנים כדי שיהיה קל ונוח למצוא כל דבר, ואני פונה לכל מי שישתמש בציוד מהתרבות, ומבקשת מאוד לשמור על מה שלוקחים, ולהקפיד להחזיר בצורה מסודרת כל דבר למקומו, למען רווחת כולם.

בברכת קיץ קריר ולא קשה מדי

לילך רז

********************

ביטוח חו"ל

 

עונת נסיעות לחו"ל בעיצומה, וגם אני אהיה בחופשה מ- 15.7.17 -22.7.17 ,

לכן, אני מבקש מכל החברים/ות שמתכננים נסיעה לחו"ל,בחודשים יולי ואוגוסט

(ויודעים כבר את כל פרטי הנסיעה), למלא את טופס הזמנת הביטוח (שנמצא מחוץ לקופה) ללא דיחוי, ע"מ שאוכל להכין לכם את הביטוח עוד לפני חופשתי.

חופשה טובה ובטוחה

מנחם

********************

אזכרה

במלאת 30 לפטירתה של סוניה קרמר ז"ל

תתקים אזכרה ביום ו' 7/7

בשעה 10:30התכנסות בבית הקברות בשעה 11:00 התכנסות במועדון

בשעה 11:00 התכנסות במועדון

********************

התנועה הקיבוצית - http://www.kibbutz.org.il

"זרעי קיץ"- ההרשמה לתכנית היוקרתית ביותר עבור צעירים בעיצומה

אגף צעירים ומעורבות בחברה של התנועה הקיבוצית מזמין צעירים אחרי צבא בגילאי 21-25, לקחת חלק בתוכנית הלימודים  "זרעי קיץ".

זרעי קיץ" הינה תוכנית לימודים לפיתוח מנהיגות לצעירים (בגילאי 21-25).

מתי זה קורה?!

18.7-24.8

למשך חמישה שבועות רצופים ובתנאי אירוח מלאים, עוברים המשתתפים שיעורי עומק במגוון תחומי לימוד עם מרצים ומרצות מהשורה הראשונה, מפגשים עם אנשי רוח עשייה ופוליטיקה, סיורים וטיולים, ליווי קבוצתי ואישי ועוד.

לפרטים נוספים ויצירת קשר 

ענבל - 0523393360

 

בברכה,

רותם שניצקי

מנהלת רשת הצעירים

אגף צעירים ומעורבות בחברה

התנועה הקיבוצית

מעט מנהל הקהילה - דורון חורב

מעט מנהל הקהילה

שלום חברים,

להלן מקבץ מהשבוע החולף.

מנהל מש"א

אלון קרל מנהל מש"א, מסיים קדנציה בגבע, וממשיך לקיבוץ גלעד. ברצוני לאחל לו הצלחה בהמשך דרכו, ולהודות לו על תקופת עבודתו בגבע, ועל תרומתו הרבה להסדרת מכלול רחב של נושאים בתחום משאבי אנוש וקידום ההון האנושי.  צוות האיתור לבחירת מנהל מש"א סיים לראיין מועמדים להחלפתו של אלון, והמועמד שנבחר מביניהם, יציג את מועמדותו בפני המזכירות והאסיפה, ולאחר מכן תובא מועמדותו להכרעה בקלפי.

עובדי חוץ

כשליש מהכנסות הקהילה מעבודת חברים, מקורו בהכנסות עובדי חוץ. מדובר בכמעט 100 חברים היוצאים מידי בוקר להתפרנס מחוץ לגבולות גבע, ואנו מברכים על כך ומעריכים זאת. כדי לתת מענה לעובדי החוץ הקמנו ענף עובדי חוץ, והקמנו לו הנהלה אשר תפקידה ללוות ולסייע לעובדי החוץ.  בימים אלו אנו פונים אל עובדי חוץ אשר מתעכבים בהעברת תלושי השכר וטופסי 106 לקיבוץ. עיכוב זה פוגע בתקציב הקהילה וביכולת הקיבוץ לסכם את שנת 2016. משום שמדובר בכ 40 מבין עובדי החוץ המתעכבים בהעברת התלושים והטפסים, אנו נדרשים לעניין.

הסדרת כבישים

הסתיימה סלילת מקטע העפר בכביש ההיקפי, ובהזדמנות זו אף תיקנו תשתיות כביש בלויות בפנים הקיבוץ. אנו מודעים לכך שישנן תשתיות נוספות הדורשות תיקון והסדרה, אך אילוצי תקציב לא מאפשרים את הסדרתם בשלב זה. באשר למתחם הפחים שמול סוכת האבלים, בשבוע הבא יועתקו המתקנים למקום חלופי.


סדנת אופניים ולחץ אוויר

עד כה סיפקה בקרה ממדחסי החברה, לחץ אוויר לפעילויות שונות בגבע. תשתית הולכת האוויר לצרכנים השונים בגבע, היא תשתית ארוכה, ישנה, ודולפת. משום שהאוויר ניתן לנו בחינם, לא השכלנו להקפיד על תחזוקת התשתית ותיקונה, וגרמנו לבקרה ועל כן לעצמנו, הוצאות כספיות גדולות ומיותרות. בליווי של אנשי המקצוע מבקרה, ביצענו הפרדת מערכות, וכעת אנו מספקים לחץ אוויר לשני הצרכנים העיקריים בגבע ללחץ אוויר, מרפאת השיניים והמכבסה. כתוצאה מפעולה זו, נותקו צרכנים שעד כה ניזונו ממדחסי בקרה, ואנו פועלים לספק תשובות לחלקם. סדנת האופניים המספקת שירותים לחברים בתיקונים ובאפשרות לניפוח גלגלים, נותקה אף היא מלחץ אוויר. אנו עושים מאמץ כדי לתת מענה חלופי, החל מהשבוע הבא, ומתנצלים בפני הצרכנים הרבים הנהנים מהשירות האדיב והמסור של קובי רון, ומאלו המנפחים באופן עצמאי את גלגליהם המתרוקנים.

חילופי מנהלים בגיל הרך

גלית אורן ממלאת את מקומה של רובי סינה בניהול הגיל הרך. בהשתלשלות הדברים, ועל רקע של משבר כוח אדם בגיל הרך, נכנסה גלית לתפקיד מעכשיו לעכשיו. גלית נדרשת בו בזמן לכל אלו -לנהל את מערכת הגיל הרך, למצוא פתרונות לאתגרים העולים מהשטח, וללמוד את רזי המקצוע. האתגרים העומדים בפני גלית מרובים ומורכבים, יש לפתוח את קייטנת החופש בשבוע הבא, לבצע שיבוצי צוותים לשנה הבאה, ולהסדיר שורה של משימות הכרוכות בתפקידה. כדי שגלית תוכל להתאקלם, ללמוד את המערכת ולספק תשובות בסד הזמן הקצר העומד לה, נדרשים לה פניות מחשבה וזמן. המטלה שגלית לקחה על עצמה דורשת הקרבה רבה שלה, ולא פעם על חשבון המשפחה. אני פונה ומבקש, בעיקר מההורים, לאפשר לגלית את הזמן והפניות הנחוצים לה כל כך, כדי להפוך במהרה למנהלת המצוינת שאנו רוצים לגיל הרך.

ולסיום, בגנים יפניים מופקד מומחה קול להסדרת זרימת המים בנחל, על מנת להשיג קול פכפוך נעים ושלו.

ולשבת של שלום ומנוחה, שנדע גם אנחנו להניח נכון את האבנים, כדי להשיג את השלווה, הרוגע והצליל הנעים של חיינו המשותפים.

דורון חורב, מנהל קהילה

שעות פתיחת הבריכה

שעות פתיחת הבריכה:

א-ה: 6:00 - 13:00 ו- 15:00 - 19:00

בימי שלישי רחצה לילית עד 21:00

שישי: 6:00 - 18:00

שבת: 8:00 - 19:00 


משולחן רשות הבינוי

                 

שלום לכולם!

פיטה ענבר יוצאת לחופש עד ה-24/7/2017.

בתקופה זו ארז גולן יחליף את פיטה

ויקבל פניות והודעות במייל, בטלפון ובתיבה,

במשרד הבניין בלבד.

אנו נשתדל להמשיך ולתת מענה מהיר

ומבקשים להיאזר בסבלנות.

כוננות במקרים דחופים-בערבים ובסוף שבוע

יענו על ידי כרמלה  054-4700056.

בברכה ותודה, צוות הבניין.

 


&&&&&&&&&&

במכרז דירה בבית 128דירת שרה וספיק לוין

אושרה בקשתם של גיא וספיר רבי

 המבקשים לערער (מבין מבקשי המכרז) יכולים לעשות זאת עד ה-5/7/2017  ולהגיש זאת בכתב במשרד הבניין.                            בברכה רשות הבינוי.

*************************************************************************************

הכרזה

בית 69 דירה תחתונה צפונית

בית נעמי גורן ז"ל

גודל הדירה   כ-80 מ"ר

פונקציות: סלון, שני חדרים, מטבח, מקלחת ושירותים

ותא שירותים נוסף.

הדירהבמצבמצויןוייעשובההתאמותקלותבלבד.

 

מיועדת לזוג עם ילדים

או

לחברים בני הגיל השלישי שרוצים לרדת מקומה עליונה

 

המבקשים להשתתף במכרז מתבקשים להעביר בקשתם במעטפה חתומה

למזכירות או לרשות הבינוי במשרד הבניין.

מומלץ לבקר בדירה ולהתרשם ממנה

מפתח לדירה מידי כרמלה.

מועד סגירת המכרז 9 ביולי 2017

תכובדנה רק מעטפות שתגענה למזכירות עד מועד זה.

מהארכיון של ערי גיל

הארכיון של ערי

 

לאחרונה קראנו בעיתון  שחכמי ההאקדמיה ללשון העברית התכנסו והחליטו אחרי שקלא  וטריא, שמהיום והלאה לא נשתמש עוד בחולם חסר ובחיריק חסר, לא נשמע עוד על קוּבּוּץ אלא רק על שוּרוּק. בקיצור כל הווין והיודין יתיצבו לעזרת המתקשים בהבנת הנקרא: לא עוד כתיב חסר אלא רק כתיב מלא( אגב, הקמץ נשאר). ואנחנו שומרי- החומות, אנא אנו באים?

 לכבוד המהפך אנחנו מביאים את הידיעה הבאה משנת1935 :

 

 

 

ספרים חדשים בספריה- יוני 2017

ספרים חדשים בספרייה – יוני 2017

ספרות עברית

ארבעה אבות - אמיר זיו

שתיקה פרסית - שרה אהרוני

 

איראן, 1978. תחילתה של התקופה החשוכה שהמיטה הרפובליקה האסלאמית תחת שלטונו של אייתוללה סייד רוחאללה מוסאוי ח´ומייני. פָּרִי, נערה יהודייה מקסימה ושובת לב, מאוהבת בבן דודה מוֹרָד לוי ומתארסת לו.

אך המהפכה האסלאמית דוחה את תוכניותיהם של בני הזוג יום אחר יום. לאחר שהם נישאים סוף-סוף, וכשבד בבד המצב בטהרן רק הולך ומחמיר והקיצוניות האסלאמית פושה בכל מקום, הם מחליטים בצעד אמיץ לעשות מעשה ולברוח לישראל יחד עם שני ילדיהם הרכים בשנים.

מסע הבריחה ארוך ומתיש, כרוך בקשיים פיזיים ונפשיים עצומים ומלווה בסיכונים ובדרמות עוצרי נשימה. המשפחה הצעירה חוצה שדות וכפרים רדומים ומעפילה עם הסוסים על רכסי ההרים בכורדיסטאן בואכה טורקיה.

מתוך מארג החיים של משפחת לוי נפרשת לעיני הקורא תמונת חייהם של יהודי איראן בימי שלטונו של מוחמד רזא שאה פהלווי ובימי הרפובליקה האסלאמית של אייתוללה ח´ומייני.

אח שלי איוב - שמי זרחין

 

את אמו איוב לא ראה מעולם. אולי ברחה, אולי מתה, נתנה לו את שמו וחתמה בו סוד גדול. עוד בטרם היה בן שבע החל לגנוב, קודם דברים קטנים ואחר כך חפצים יקרי ערך שנאספו לאוצר עצום  עד שיום אחד הוא גונב את חפציהם של שרי הממשלה שבאו לביקור בבית הספר. אש של מרד ותשוקה פורצת ברחבי הארץ כולה, ומבעירה גם את אהבתו האסורה לצפנת, נערה סוערת ודחויה, מבלי שיֵדע כי היא נוצרת את חידתו זהו איוב, גיבורו שובר הלב והבלתי נשכח של הרומן החדש של שמי זרחין. נער יתום, גנב ומאוהב, הזורע את געגועיו בנשמותיהם של אלה שאת חפציהם הוא מעלים בנגיעה של חסד. כי לפעמים הגעגוע כל כך גדול עד שאין ברירה אלא לפזר אותו בחלל העולם הרומן המפעים הזה, הרוקם בחושניות את הפלאי אל היומיומי, הוא הרפתקה גדולה של נפש מתעוררת. בין סערות גוף לחיבוטי אמונה, בין מלחמה לחמלה, מסתבך איוב בחייהם של בני אדם הנקרים בדרכו, וכל אחד מהם אוחז חלק מתעלומת חייו. זהו סיפורו של איש אחד גנב בחיפושו אחר דבר אחד שיהיה באמת שלו – הדבר שאותו לא יוכל לגנוב"אח שלי איוב" הוא התפרצות וולקנית של כוח סיפורי הבוקע ממעמקי העברית המקראית אל לשון ימינו ומחבר עבר והווה למארג מעורר־השתאות, שעוד לא היה כמותו בספרות העברית.

מלכוד 67: הרעיונות מאחורי המחלוקת, שקורעת את ישראל -  מיכה גודמן

השתיקות - יובל ירח

פלא: פואמות ושירים - איריס אליה כהן (שירה)

נקמת הילד המגמגם - רוני סומק (שירה)

ספרות מתורגמת

שפת הפרחים - ונסה דיפנבאו


"ורד הוא ורד הוא ורד."

שפת הפרחים הוויקטוריאנית שימשה להעברת מסרים רומנטיים: יערה למסירוּת, אסתֵר לסבלנות, ורדים אדומים לאהבה. אך את ויקטוריה ג´ונס היא שימשה בעיקר לביטוי תחושות כמו יגון, אי-אמון ובדידות. אחרי שבילתה את ילדותה המצולקת בבתי אוֹמנה, היא אינה מסוגלת להתקרב לאיש, והקשר היחיד שלה עם העולם הוא דרך פרחים ומשמעויותיהם.

בת שמונה־עשרה כעת, ואחרי שיצאה לחיים עצמאיים, לוויקטוריה אין לאן ללכת והיא ישֵנה בפארק ציבורי, שם היא מטפחת גן קטן משלה. עד מהרה מגלה שוזרת פרחים מקומית את כישרונותיה, ומתחוור לוויקטוריה שחוננה ביכולת טבעית לעזור לאחרים באמצעות פרחים שהיא בוחרת למענם. אלא שאז היא פוגשת מוכר מסתורי בשוק הפרחים, וההתאהבות בו מעוררת בה תהיות לגבי מה שחסר בחייה ומובילה אותה להתעמת עם סוד כאוב מעברהּ. האם היא תסכן הכול בתמורה להזדמנות לאושר?

שפת הפרחים טווה עבר והווה לכדי דיוקן צלול של אישה בלתי נשכחת שכישרונה המיוחד מסייע לה לשנות את חייהם של אחרים, גם כשהיא נאבקת להתגבר על עברה המיוסר שלה עצמה.

"עתיר קסם, מרומם נפש ומרתק מאין כמוהו, רומן הביכורים המופתי של ונסה דיפנבאו הוא עדות נוקבת לתעלומות הרבות הטמונות בלבו של אדם." בוקליסט

ונסה דיפנבאו היא מורה לאמנות ולכתיבה, אֵם אומנת בעצמה. חיה עם בעלה ושלושת ילדיהם בקיימברידג´, מסצ´וסטס. זהו הרומן הראשון שלה. עוד לפני צאתו לאור נמכרו זכויות התרגום שלו ל־27 מדינות.

גלויות מיוון - ויקטוריה היסלופ


שבוע אחרי שבוע מגיעות אל אֵלִי גלויות שמיועדות לאישה אחרת, מישהי שהיא לא מכירה, ללא כתובת שתאפשר לה להחזירן לשולח. וכולן חתומות באות אחת: א'.

הגלויות היפהפיות, עם השמים הכחולים, מי הים הצלולים והנופים הקסומים של יוון, מכניסות אור ויופי לחייה העגמומיים של אלי. במשפטים הבודדים שא' כותב ניכר כי היה רוצה נואשות שאהובתו תהיה לצדו בכל המקומות המופלאים האלה. לאחר שישה חודשים, לאכזבתה הרבה של אלי, הגלויות מפסיקות להגיע. אבל הגלויות שתלתה זו לצד זו על קיר דירתה ממשיכות להלך עליה קסם, והיא יודעת שהיא חייבת לנסוע לשם, ליוון, בעקבות א'.

בבוקר הטיסה המיוחלת לאתונה מגיעה בדואר מחברת. בין דפיה מוצאת אלי את סיפורו של א' סיפור מסע של גבר מסתורי ברחבי יוון ובתוך לבו. הסיפור המרגש והמפתיע, הסוער לעתים, פותח לנו צוהר לא רק לתרבותה של יוון אלא גם למסתרי לבו של א', הנכסף לשוב ולחיות חיים מלאים. האם אלי וא' המסתורי ייפגשו?

ויקטוריה היסלופ, הסופרת האהובה של רבי־המכר "האי של סופייה", "הריקוד של סוניה" ו"הזריחה", כתבה רומן סוחף השזור בתצלומים מרהיבי עין מהארץ שהיתה לה לבית שני.

ילדות - קרל אובה קנאוסגורד


משפחה בת ארבע נפשות - אמא, אבא ושני בנים - עוברת להתגורר בשכונה חדשה לבני המעמד הבינוני, שנבנית בקצה אי בדרום–מערב נורווגיה. אלו הן שנות השבעים, ועבור כל אחד מבני המשפחה מסמן המעבר התחלה חדשה ומבטיחה. מהאוטובוס שמביא אותם למקום יורד קודם כל האב, כשהוא נושא שתי מזוודות. האם מצטרפת אליו, פוסעת מעט מאחוריו, דוחפת עגלה בה מתנמנם לו תינוק בן שמונה חודשים, קרל אובה שמו. לצידה פוסע אחיו בן הארבע וחצי. המשפחה הזאת, רגילה בכל מובן אפשרי, כפי שהיו אז כמעט כל המשפחות, הגיעה מאוסלו, שם האם למדה סיעוד והאב למד הוראה. מעבר דירה. לכאורה מאורע שכיח; אבל תחת ידו של קנאוסגורד ובסגנונו פורץ הדרך, שזכה לביקורות מהללות בעולם כולו, הוא הופך למרתק. מבעד לאפיזודות יומיומיות המתוארות בדקדקנות חפה מכל רחמים, מצטייר עולם שבו מבוגרים וילדים מתנהלים בשני מישורים נפרדים וכל מפגש ביניהם חופן פוטנציאל מכאיב או מאיים. קרל אוּבֶה קְנַאוּסְגוֹרְד מצליח להקים לתחייה את שנות ינקותו וילדותו המוקדמת עד לגיל 13, ומתאר את תחילת התפרקותה של המשפחה הרגילה הזו לארבעת הפרטים שלה. ילדת הוא הכרך השלישי בסדרת המופת המונומנטלית "המאבק שלי". קדמו לו ‘מוות במשפחה‘ ו‘גבר מאוהב‘, שראו אף הם אור במסגרת הסדרה לספרות יפה. 

"יצירה ספרותית מופלאה" ניו–יורק טיימס "במחצית הדרך, עם "ילדוּת", הכרך השלישי מתוך השישה, מסתמנת יצירת המופת של המאה ה-21" קירקוס

שיבה - יא, ג'סי

הטעות כולה שלך - הרלן קובן

כל האור שאיננו רואים - אנתוני דואר

החופש הגדול

החופש הגדול נעמי שמר 

 

הכל אני יכול בחופש הגדול 

לצמוח ולגדול בחופש הגדול 

ללבוש כינור כחול בחופש הגדול 

[וככה לעמול בחופש הגדול 

הכל הכל אני יכול 

כי זה החופש הגדול 

כמעט הכל אפשר בחופש הגדול

אולי ניסע לכפר בחופש הגדול 

לרוץ שם בקציר בחופש הגדול 

וקצת לקצור חציר בחופש הגדול 

הכל הכל אני יכול 

כי זה החופש הגדול 

אבל הכי נחמד בחופש הגדול 

פשוט להיות לבד בחופש הגדול 

ועל חולות זהב בחופש הגדול 

לשכב לי על הגב בחופש הגדול 

 

העתקת קישור