דף מספר 2244
18/11/2016
רשימת המאמרים
לחצו כאן להצגת כל הכתבות ברצף
דף 2244

 

דף מספר 2244 י"ז בחשון תשע"ז 18 בנובמבר  2016

עריכה והדפסה : נעה ידין  ועדנה לנדאו

עריכה באינטרנט: טל גולן  אייל אורן

הדף באתר גבע www.kvgeva.org.il. הערות, כתבות, מכתבים, בקורת ומחמאות מהבית ומהפזורה אפשר לשלוח   ל  e.mail שלנו: daf@kvgeva.org.il

הלול בהסגר

הודעות לדף

 

ברכות חמות

מתגייסים לצה"ל-  גיל רז, עומר ורותם אלוני

השתחררו מהצבא- אלון רם  וטמיר רצין

הצלחה רבה בצבא ובאזרחות

ועדת צעירים

*************

 

תכנית חוג העמקים לשבוע שבין20-26/11

חוג ספרות

יום א' 20/11

עין-חרוד-איחוד, 20:45

עמרי ליאור – סרטו על ההמשוררת

זידאאה חורי "קריאה לשתיקה" בהשתתפותה.

*

 

יהדות

בגבע  23/11 יום ד'

הרב יהודה גלעד

אברהם אבינו עם עם ישראל או עם המון גויים לאומי או אוניברסלי

*************

 

בעבקבות המזכירות ולקראת אסיפה - יאיר קארו

בעקבות המזכירות ולקראת אסיפה:

חניה: לדבר על חניות, לתכנן חניות, לצלם חניות, לחלום על חניות,לחנות בחניות..  ואפילו השיר הנהדר של אלתרמן "ליל חניה".

 

הנושא רגיש וזה מובן - יש דינמיקה של גידול במספר הרכבים, בעיות תכנון תנועה וחניה, וחששות של חברים מ"קביעת עובדות ללא תכנון".

המזכירות קיימה דיון בנושא לאחר פניית רשות הבינוי,  ואישרה לרשות הבינוי תקציב של  עד 15,000₪ מתקציבי קהילה לא מנוצלים כדי להסתייע בגורם מוסמך בתחום תכנון תנועה וחניה המעורב גם בהכנת תכנית מתאר גבע – כדי לבדוק בראייה מקצועית כוללת וארוכת טווח את הצרכים ולגבש מספר חלופות לצורך הצגתן לדיון ציבורי והצבעה.

עד אז נזכיר שלא כל משטח מחלוטה ( על פי רוב סגירת פינוי/בינוי מטעמי בטיחות וניקיון )  הוא שדה תעופה פוטנציאלי או קומת חניה חדשה בנתב"ג ולהולכים מסביב לגבע אין צורך לדווח עוד על "הדרך החדשה היורדת מבית העם ".

מפגעי בטיחות  :  בית אתקין בבדיקה מול מהנדס בטיחות - הכיתות במצב גרוע מאד ואין עליהן צו שימור,  המגדל במצב גרוע למדי ויש עליו צו שימור.

תהליך ארוך שסופו כנראה שיטוח הכיתות ( אם וכאשר תהיינה הודעות מסודרות וזמן לצלמים)   ועוד שטח שעד שיוחלט על ייעודו יקבל כיסוי מחלוטה.

מגרש המשחקים – דורון מרכז כמה הצעות להשלים הטיפול ולהחזיר הגן לעמידה ברמת הפעלה נדרשת וקבלת סיוע ואחזקה מהמועצה לאחר מכן.  

פרוייקט הילה – חינוך נוער המצריך למידה אחרת , כיום 45 בני נוער  מבקשים לגדול  ל – 70 בני נוער. המועצה מבקשת להשמיש את בניין ביה"ס הישן ומייעדת לכך סכום שכולו עליה.

לנושא היבטים רבים ולכן המזכירות אשרה להתקדם לקראת הסכם אשר אם וכאשר יושלם יצריך אישור אסיפה.

המזכירות אשרה את השמות הבאים לקבלה לחברות: אביב פורת, עמי פורת, עטרה רצין, ניצן רזניק – לב, אורן רזניק, אביגיל אברהם- מירנדה, אנדרס מירנדה, יותם אורן, גלית אורן,  שלווה בן-יהודה.  מכאן לאסיפה בשבוע הבא ( ראו בהמשך )  ואחר כך לקלפי 9.12.2016 ( יצריך השתתפות חברים נרחבת על פי כללי התקנון  - נפרסם הדרישות בהמשך ) .  

המזכירות השלימה הדיון בהסדר ליווי משפטי לנפגעי תאונות ומחלות קשות.  הסדר זה יחולק לתאים בנפרד מדף גבע , עם דברי הסבר כללים .

הסדר זה יעלה לדיון באסיפה הקרובה ואם לא תעלה בקשה לקלפי – יאושר באסיפה.

על כן ביום שני הבא  21.11.2016 בשעה 20.00 תיערך אסיפה במועדון לחבר  שנושאיה הם :  

1.      שאילתות והודעות.

2.      נציגי ציבור ולעדה לביטחון סוציאלי :  אלדד בן ארי , דבורה פלג ,  עליזה ידין  , מנחם מזור (  4 מועמדים 4 מקומות בדרך לקלפי ).

3.      נציגי ציבור לוועדת יזמות :  גדעון גוריון ,  אילון גרייצר  (  מקום אחד  שני מועמדים  - בדרך לקלפי )  .

4.      אישור העולים לקלפי לקבלה לחברות:  אביב פורת, עמי פורת,  עטרה רצין, ניצן רזניק – לב, אורן רזניק,  אביגיל אברהם מרנדה, אנדרס מירנדה,  יותם אור , גלית אורן,  שלווה בן-יהודה (מכאן לקלפי 9.12.2016  -  יצריך השתתפות חברים נרחבת על פי כללי התקנון- נפרסם הדרישות בהמשך ) .

5.      הסדר ליווי משפטי בתאונות ומחלות קשות ( אם לא תהיה בקשה להעביר לקלפי  - תהיה הצבעת אישור באסיפה ).  

שבת טובה – הגשם כבר בפתח והקלפ"ץ סיים בגדול!  ולא נרטב  !!

יאיר


מנהל קהילה - דורון חורב

מעט מנהל הקהילה

שלום חברים,

לאחר 100 ימים של חסד, וככל שאני מעמיק להכיר את רזי המקום ואת אנשיו, אבקש בפרסום קצר זה להציג בפניכם את האתגרים שבסדר יומי ומקצת מהנושאים בהם אני עוסק.

ראשית, אני מבקש להודות לכם על מאור הפנים לו אני זוכה ועל השותפות שלכם בחשיבה ובעשייה. אני ממשיך להתרשם עמוקות ולטובה, מעוצמת אהבתכם למקום ומהאכפתיות הרבה לקורות אותו.

אנחנו נמצאים יחד, ערב הכרעות גורליות באשר לעתיד המקום ופניו, ובאשר לאורחות החיים המשותפים. כאשר אני בוחן את תוצאות ההכרעה בהצבעות הקלפי האחרונות, אני למד שוב על מידת המעורבות והאחריות של כל חבר וחבר, בבואו להשפיע על חיו ועל חיי הקהילה כולה.

הנושא המרכזי עליו אני שוקד כעת הוא בניית תקציב 2017. לצורך כך אני נפגש עם מנהלי הפעילויות, אני לומד את הענפים על כוח האדם בהם ועל המשימות והאתגרים שבסדר יומם, על מבנה התקציב של כל ענף ועל השימושים בו. בהשקפתי, שדרת הניהול בענפים ובוועדות, היא זו שמקיימת את חיינו המשותפים. זהו מארג של חברים המקיימים את שגרת יומנו, ודואגים לתת מענים ולגמד את הבלתי צפוי.

לפעמים, מובן מאליו שנפתח את הברז ויזרמו דרכו מים, נלחץ על המתג ויידלק האור, נחייג אל חברינו באשר הם ונשמע את תשובתם, במגרש החניהי חכה לנו רכב בטוח לנסיעה,מובן מאליו שבספרייה נמצא ספר קריאה לעת ערב, שהדשאים סביבנו מוריקים, מוגשים ארוחת ערב ביום שישי ומסכת חג במועדי השנה. אך כל אלה אינם מובנים מאליהם, מאחורי כל אלה ישנם מנהלים וחברים המאפשרים לכל זאת להתקיים ולנו ליהנות מהם, עד שאנו נוטים לשכוח כי אין זה מובן מאליו.

בגבע ישנם מנהלים טובים, שרוצים לקדם ולפתח כל אחד את תחום אחריותו עבור המקום ועבור אנשיו, ובמסגרת המפגש שלי עם כל מנהל ומנהל, אנו מסתכלים על היעדים והמשימות של הענף למול התקציב העומד לו, וחושבים יחד כיצד להתקדם וכיצד לנצל את התקציב בדרך טובה ככל האפשר.

תקציב 2017 מבחינתי הוא אתגר, משום השפעתו הרבה על האחריות אשר לוקח על עצמו כל חבר וחבר, בהסתכלו על אורח חייו ועל אורח חיי הקהילה באשר הוא חלק ממנה. תקציב 2017 הוא אתגר משום שמאחוריו עומד אתגר גדול יותר, לחדש את הבנייה ולמצוא פתרונות מגורים לתוצרי הצימוח הדמוגרפי לו אנו עדים בעת הזו. כדי לפנות כספי קהילה לבינוי, אין מנוס מלבחון מחדש את תקציבי הקהילה ולהכניס בהם תמורות. משמעות הפניית כספים לבינוי היא, צמצום תקציבים בהם הורגלנו.

בפרסום הבא אציג את התמורות המשמעותיות במבנה התקציב המתוכנן ל 2017.

נושאים נוספים שעל שולחני:

גן משחקים– גן המשחקים אינו תקני והמתקנים בו בלויים וחלקם אף מסוכנים. יחד עם המזכירות אני פועל להסדרת הגן ותקינתו. בעתיד, יתוחזק הגן תחת המועצה האזורית על פי הבטחתם בעניין.

קלנועיות– צי הקלנועיות מצטמצם ומתבגר. בנוסף על כך, לעיתים נוהגים בקלנועיות מי שהקלנועיות אינן מיועדות להם, מה שמאיץ את בלאי הקלנועיות ומסכן את גבע מבחינות שעניינן בתחום הביטוח. יחד עם מענית ברעם מנהלת הבריאות, אנו פועלים כדי להגדיר מחדש הנושא בפני החברים. תודה ליורם אלוני ולרון וייס, הפועלים במסירות כדי לשמור על הצי ולהעמיד קלנועיות לאלו הזקוקים להן.

רכבי קהילה –אנחנו נכנסים לתקופת החורף, וציבור החברים מתבקש לנהוג בזהירות תרתי משמע. לאחרונה חלה חובה על הדלקת אורות ביום, ומי שנתפס ללא אורות ישלם 100 ₪ קנס ושתי נקודות. אנו מבקשים מציבור החברים להחזיר הרכבים נקיים לשימוש הבאים אחריהם, ולדווח על תקלות.

נהיגה בקלאב קארים ובאופנועים בשטח הקיבוץ– חברים רבים מצוידים בכלים ממונעים פרטיים. לאחרונה החלו רשויות החוק להיכנס לישובי הסביבה לבדיקות פתע, אך גם בלעדיהם, שמירה על החוק מגינה על הנהג ועל ההולכים בדרך. חברים מתבקשים לנהוג בהתאם לחוק בכל הקשור למהירות הנסיעה, לחבישת קסדה ולהסעת נוסעים. באשר לביטוחים, חברים שלא הסדירו את ביטוח החובה וביטוח צד ג', מוזמנים להתייעץ עם מנחם מזור אשר על הביטוח ולהסדיר זאת – כל אלו בנפשנו ובאחריות הנהגים.

רשות הבינוי–חברי רשות הבינוי בהובלת כרמלה גלילי, מסיימים סקירה של מבני הציבור בגבע. לאחר מכן תעביר הרשות בקשת תקציב לשנת 2017 ובה שני יסודות מרכזיים, סדר עדיפות וגודל ההשקעה המשוערת. בבקשת התקציב יבואו לביטוי בניה חדשה למגורים, שיפוץ דירות חברים, שיפוץ מבני ציבור והסדרת תשתיות ציבור. נושא החניות, כדוגמה להסדרת תשתיות ציבור, יובא לדיון באחת האספות הקרובות. לרשות הבינוי עבודה רבה, וחברים מוזמנים לפנות בכתב בבקשותיהם, ולקבל מהרשות תשובות בכתב.

ולסיום, מספרים על אדם שהלך בדרך ומצא אבן אשר שבתה את ליבו. אסף אותה האיש להביאה אל ביתו, ובבואו לביתו מצא, שכל קירות הבית בנויים מאותו סוג אבן ובמידת יופי דומה.

לברכת שבת שלום,

דורון חורב, מנהל קהילה

 

 

 

 

 

זכרונות מהסולם 9 - דנדי

 

זיכרונות מהסולם

אני עולה בסולם וכמו שסיפרתי אני רואה את פישקו מתקדם לבריכה, רק בבגרותי הבנתי שעקב מחלת עור שסבל ממנה ,חשב שאור השמש שמוקרן על גופו החשוף יעזור לו. גם בימים שהיו מעט מים בבריכה לא ויתר , היה יושב על כיסא ובוהה בברווזים שהגיעו מפינת החי.

ברוך פישקו הגיע לגבע ב-1946 ע"י יעקב רז, אני הייתי בכיתה ו' ,למרות הופעתו המוזרה משהו, נקלט בגבע בלי בעיות. קיבל חדר כלומר "חדר קטן", מושג שהיה קשור לצדק הטוטלי לשוויון שהיה נהוג בקבוצים ובגבע בפרט.

כלומר: זוג נשוי קיבל דירה בגודל  14מ"ר, אבל אם חס ושלום אשתך נפטרה  או התגרשת גם כאן חס ושלום, העבירו אותך "לחדר קטן" שהיה משולב בכל בית.

אבל נחזור לפישקו.

עוד לפני בואו לגבע כבר הכרתי את שמו, קראתי ספר שכתב

"נפש חיה" הספר היה מנוקד וממש נהניתי מקריאתו.

לקחתי את הספר לעיין בו . ואני מוצא בעמוד המידע: "סודר ע"י מחוסרי עבודה באגודת פועלי הדפוס".

בספרית גבע יש ארבעה ספרים שכתב: "נפש חיה", "תעלומות החי", "גלגולי חיים",  "כנף אל כנף".

 התרשמתי מאהבתו לבעלי חיים ובעיקר מהבנת  בעיותיהם, לא כל יום אני נפגש בסופר, למעשה הוא גר בינינו הילדים תקופה די ארוכה, עד שהעבירו אותו לדירה יותר גדולה. (בגבע יש שלשה בתים על שם אנשים: "בית גוריון", "בית אתקין" ו"בית פישקו", עד היום.)

 

בית פישקו צילום יהודה חזין

למרות שהיה בעל כושר ניידות מוגבל  הסתובב בארץ וגם למעיין חרוד הגיע ממש ביום שאנשי עין חרוד עולים לגבעה שלהם, ובמעיין מתמקם קיבוץ אחר המחכה לעלות לנקודת הקבע שלו.

אם להתייחס במשהו לסיפורי המשובה של יאיר קארו על המקלחת ומציציה, הרי שבמעיין זה היה דומה ובכל זאת אחרת.

לקיבוץ שהתמקם במעיין לא הייתה מקלחת, המעיין היה המקלחת, קירות ממחצלות הפרידו בין הבנים לבנות ,הטענות של הבנות  היו שהמים המסובנים של הבנים מגיעים עם הזרם אל מקלחת הבנות  .

פישקו היה שם, והוא מתאר איך הגדוד עוזב ומשאיר מאחוריו סוסה חולה שימיה ספורים   כאן אני מצטט כמה שורות מספרו :"תעלומות החי"

"אור שחר ואופל לילה שימשו בערבוביה לרגלי הגלבוע, הסוסים והפרידות  נרתמו לעגלות טעונות מטלטלים שונים. מעליהם ישבו נשים וטף עטופים עבאיות בלות.  שקט ודממת מוות.  רק על המגרש הריק ליד המעיין התלבטה בדד

נפש חיה , סוסה חולה, שלד, עור ועצמות,

אבדה עצת בעליה לרפאותה , הלא תמות בדרך ,ועזבה לבדה."

 

עד הנה סיפורו של פישקו, מי שיקרא ואולי גם בין השורות ,יוכל לדמיין את  החיים בעמק בשנות העשרים.

דנדי

נוהל תביעות ביטוח ופיצויים

ק.גבע-נוהל תביעות ביטוח ופיצויים לנפגעי תאונות ומחלות

מבוא

על פי תקנון ק.גבע (להל"ן "הקיבוץ") והחלטותיו,על הקיבוץ לספק את הצרכים הכלכליים, החברתיים,התרבותיים, החינוכיים והאישיים של חברי הקיבוץ והתלויים בהם וכמו כן לדאוג לבריאותם.

מכוח מערכת היחסים ההדדית שבין חבר הקיבוץ לבין הקיבוץ,על פיה על החבר להעביר לקיבוץ את כל הכנסותיו ועל הקיבוץ לדאוג לכל צרכי החבר,בכפוף לסייגים הקבועים בתקנון הקיבוץ,מעוניין הקיבוץ להסדיר בכתב, גם את הנוהלים והנוהגים הותיקים ולקבוע בנוהל זה כללים בכל הקשור לכספים להם זכאים,הנפגע,או שאריו של המנוח-מצדדים שלישיים.

1.     הגדרות

1.1. " חבר הקיבוץ"-לרבות מועמד לחברות בקיבוץ.

1.2. "ילדו של חבר"-ילדו הקטין של חבר הקיבוץ,המתגורר בקיבוץ או במסגרת אחרת,בהסכמת הקיבוץ, במימונו המלא החלקי או המלא.

1.3. "בן משק" – מי שעובר את גיל 18,טרם החל את תקופת מועמדותו לחברות בקיבוץ והוא מתגורר בקיבוץ ומעביר את הכנסתו לקיבוץ ו/או מקבל תקציב אישי מלא או חלקי מהקיבוץ.

1.4. " נזק "- נזק גופני,שכלי או נפשי מולד או כתוצאה מתאונה או מחלה.

1.5. " נזק מיוחד "- נזק אשר התגבש בפועל בעקבות התאונה/מחלה.

1.6. " התשלומים " – כל קיצבה,או גימלה,או תשלום המשולמים על בסיס עיתי,להם זכאי חבר הקיבוץ,ילדו של חבר,תלוי בחבר,בן משק, מהמוסד לביטוח לאומי,ממשרד הביטחון,או מכל גורם אחר,בגין נזק או מותו של   מי מהנ"ל, לרבות פיצויים מחברות ביטוח ואו כל גורם אחר.

     1.7. " הנפגע " – חבר קיבוץ,ילדו של חבר,תלוי בחבר,או בן משק.

     1.8. " עצמאות כלכלית/שנת חופש " – מצב בו,בהסכמה בין חבר הקיבוץ,לבין הקיבוץ,חבר  

       הקיבוץ,אינו מעביר  לקיבוץ את הכנסותיו ואינו מעמיד לרשות הקיבוץ את כושר עבודתו  

       והקיבוץ אינו מעביר לחבר הקיבוץ,   או בן המשק, כספים כלשהם על בסיס קבוע.

    1.9. " סכום הפיצויים" / " הפיצויים " – סכום פיצויים חד פעמי לו זכאי חבר הקיבוץ,ילדו של  

      חבר,התלוי בחבר, בן משק,בגין נזק או מותו של מי מהנ"ל.

    1.10. " גיל פרישה " - גיל הפרישה של המנוח או הנפגע,לפיו חושב סכום הפיצויים ואם לא נקבע-

      יהיה זה,גיל פרישת חובה מעבודה ע"פ חוק,במועד תשלום סכום הפיצויים.

1.11. " המנוח "- חבר הקיבוץ,ילדו של חבר,התלוי בחבר, בן משק-שנפטר בנסיבות המקימות עילת  

     תביעה   כלפי צד-ג' .

.1.12     "שארים" – קרובי משפחה מדרגה ראשונה,של המנוח שהיו בעת פטירתו של חבר

     הקיבוץ,ילדו של חבר,   תלוי בחבר,בן משק.

   1.13. " פיצויים עתידיים " – הסכום שנותר בניכוי הסכומים ששולמו ע"פ פסק הדין, או ההסכם,בגין הנזקים   שאירעו עד למועד פסק הדין או חתימת ההסכם.

   1.14. " ההסכם " – הסכם הפשרה אליו הגיעו הצדדים בתביעה או דרישה שהוגשה,בגין נזק שנגרם לחבר הקיבוץ,  ילדו של חבר, תלוי בחבר,בן משק.

   1.15. " עורך דין " – כל גורם משפטי ו/או אחר אשר יעניק יעוץ ו/או ליווי ו/או סיוע משפטי, או אחר לתביעת זכויות מכל סוג שהוא והוא אינו עורך דין במימון גוף ביטוחי.

2. סדר פעולות שינקטו ע"י הנפגע וק.גבע לאחר תאונה/מחלה(ראה/י-נספח 'א').

3. חובת גבע –כלפי הנפגע ומחויבות הנפגע:

3.1. לאחר פניית החבר הנפגע ,(או מי מטעמו, כאמור בסעיף 2 לעי"ל), יפתח ק.גבע בהנח"ש "כרטיסארוע" לחבר הנפגע ובו ירשמו כל ההוצאות שהוציאו הקיבוץ והחבר, באישור הקיבוץ בלבד, הנוגעות לארוע וכן כל הפיצויים שהתקבלו.

3.2. האחריות על הרישום ב"כרטיס", תהיה של מ. ועדת בריאות, ויעשה למול קבלות בגין הוצאות הקשורות לארוע ולגביהן יקבל החבר אישור הקיבוץ מראש, רישום ב"כרטיס" זה יהווה ראיה לנכונות הפרטים הרשומים בו ויחייב את ק.גבע ואת החבר (החבר יהיה זכאי לעיין ב"כרטיס" בתיאום עם הנהח"ש).

3.3.יוקם צוות טיפול בנפגעי תאונות ומחלות- בצוות יהיו:מרכז/ת ו.בריאות-שתרכז את הצוות, נציג משפחת החבר הנפגע,מנהל הקהילה, נציג ציבור ( מבין נציגי ציבור בוועדת בריאות) וגורם מקצועי, ככל שידרש.הצוות יעסוק במכלול הנושאים הנלוים לארוע ,למעט -בנושאים הבריאותיים המקצועיים והשוטפים, המטופלים ע"י ו.בריאות .

3.3.1 .הצוות יוסמך לקבוע סכומים לטיפול בחבר עד גובה (25,000ש"ח) ,מעל סכום זה תדרש החלטה מיוחדת, בהנהלת ק.גבע. צוות זה, גם יהיה מוסמך לאשר הוצאות מראש ,טרם קבלת סכומי פיצוי ו/או קצבאות ובתנאים אותן יפרט בעת החלטתו. כל החלטה לא תהווה תקדים ותהיה כפופה לשיקול דעתו הבלעדי של הצוות. (בהעדר צוות כנ"ל- הסמכות תהיה בידי יו"ר וועד ההנהלה,שירכז צוות אד-הוק לנושא).

3.4.בכפוף להעברת כל קצבאות המוסד לביטוח לאומי והפיצויים(כמפורט בסעיף 5)לקופת ק.גבע,ימשיך הקיבוץ לספק את צרכיו של הנפגע, לרבות צרכי בריאות,שיקום וסיעוד בהתאם לתקנון הקיבוץ והחלטותיו, יובהר – כי החלטות לגבי סיפוק צרכי החבר , מבחינה בריאותית,שיקומית,סיעודית, לרבות גובה הסכומים הנדרשים לשם כך (ראה סעיף- 3.3.1 ) , יהיו בסמכותו של הצוות לטיפול בנפגעי תאונות ומחלות.

3.5 .אם החבר לא ינהג עפ"י הקבוע בהסדר זה, ק.גבע יהיה פטור מכל חובה לדאוג לכלכלת החבר ו/או לרווחתו ו/או לשיקומו וריפוייו ו/או לכל הוצאה כספית אחרת וזאת מבלי לגרוע מזכותו של הקיבוץ לקבל לידיו, או לתבוע את כל הסכומים על פי הסדר זה.

4. ניהול התביעה כנגד חברת הביטוח ו/או ביטוח לאומי ו/או המזיק

4.1 . חבר הקיבוץ ,תלוי בחבר,בן משק,או מועמד לחברות בקיבוץ, שנגרם לו נזק- גוף או נפש בגין תאונה ו/או מחלה, יפנה לקיבוץ בהקדם האפשרי לאחר הפגיעה/תאונה/מחלה, ויגיש בקשה לסיוע משפטי,כמפורט במסמך שגבעתעבירלחתימתו.יובהר- שגם הקיבוץ רשאי ליזום פניה כנ"ל לנפגע. (במקרה שהנפגע לא יוכל לפנות בעצמו, עקב הפגיעה, הוא יתן יפויי כח לאדם אחר שיעשה זאת מטעמו).

4.2 .אם על פי חוות דעת משפטית, ימצא הקיבוץ כי יש מקום להגשת תביעה בגין נזק שנגרם לחבר הנפגע, בנסיבות העשויות להוות עילה לתביעה כנגד צד ג', תוגש תביעה משותפת ע"י ק.גבע, הנפגע / השארים, לפי העניין.

למען הסר ספק- מובהר כי האמור בנוהל זה, יחול גם אם התביעה הוגשה שלא על דעת הקיבוץ, ובמקרה כזה, ככל שהנפגע גרם נזק לקיבוץ בפעולה ללא אישור הקיבוץ, הוא לא יוכל לטעון להחזר הוצאותיו.

4.3 .ככלל, גבע תדרוש שעו"ד שיטפל בתביעה, יהיה מי שעובד עם ומול ק.גבע. במקרים מיוחדים / קשים ובכפוף לאישור מראש ובכתב (ע"י 2 מורשי חתימה בגבע), גבע תאפשר מינוי עו"ד שלא עובד עם גבע, במשותף עם הנפגע/ משפחתו, בכפוף למילוי ההסדר הנ"ל ולחתימתם של החבר והעו"ד המייצג על הסכם עם ק.גבע.(נספח.......)

4.4.ככל שהחבר הנפגע, יפעל באמצעות עו"ד ללא אישור ק.גבע, מראש ובכתב, לא יהיה הקיבוץ חייב בהוצאות הטיפול המשפטי של הנפגע.

4.5.בכפוף למילוי כל האמור בהסדר זה, ובכפוף למילוי הנפגע אחר החלטות ק.גבע והעברת כל קצבאות ביטוח- לאומי והפיצויים (כמפורט בסעיף-5), הקיבוץ יישא בשכ"ט עו"ד (שאושר ע"י הקיבוץ)לטיפול המשפטי בגין התאונה/מחלה ותוצאותיה, ככל שהוסכם.

4.6.הנפגע/ השארים/ ו/או מי מטעמו – ישתפו פעולה עם הקיבוץ ו/או עם כל גורם מטעמו, באופן מלא על מנת להשיג את כל הזכויות, ההטבות, הקצבאות והכספים המגיעים להם מכל מקור שהוא.

4.7.הנפגע / השארים ו/או מי מטעמו-יעבירו לקיבוץ כל סכום שיתקבל מחברת ביטוח, ביטוח לאומי המזיק ואו מכל מקור שהוא, סכום זה יחשב כחלק מהכנסת הנפגע (חלף עבודה, ו/או החזר הוצאות בגין טיפולים רפואיים או אחרים) המועברת לקיבוץ (ונרשמת ב"כרטיס" שבהנח"ש). מובהר – כי העברת הסכום תתבצע ללא קשר לאובדן כושר העבודה בפועל, ובין אם כושר השתכרותו של החבר, נפגע בפועל ובין אם לאו וללא תלות בהיות הנפגע בגיל העבודה,

או פנסיונר.

4.8.הנפגע/ השארים וק.גבע יערכו יחד רישום של כל ההוצאות, שאישר הקיבוץ כאמור לעי"ל, ישירות ועקיפות הקשורות לפגיעה/ מוות ורישום זה יהווה בסיס לקביעת שיעור ההוצאות של הקיבוץ והנפגע.

5. הסדר לפיצויים שיתקבלו

5.1 .הפיצויים שיתקבלו בגין הפגיעה,בכל עתומכל מקור שהוא, ישמשו ראשית לכיסוי הוצאותיו של הקיבוץ טרם קבלת הפיצויים, לרבות כל הוצאות הקיבוץ שהיו בניהול ההליך המשפטי וכן כל הוצאה שהוציא הקיבוץ לצורך תמיכה וסיוע לחבר, בין מועד הפגיעה ועד מועד קבלת הפיצויים בפועל והכל בהתאם לרישום ב"כרטיס".

5.2 .כאשר התביעה הסתיימה בפשרה, בין אם ע"י בית המשפט, או מחוץ לבית המשפט, יוודאו הנפגע /השארים והקיבוץ מראש , כי בהסכם הפשרה תעשה הבחנה ברורה בין ראשי הנזק השונים- נזק מיוחד,"כאב וסבל" ונזק כללי (אובדן השתכרות בעתיד, הוצאות רפואיות ושיקום בעתיד, עזרת צד ג' וכו')וכי בהסכם הפשרה, יקבע במפורש שיעור הפיצוי בגין כל אחד מראשי הנזק.

5.3 .יתרת סכום הפיצויים הנ"ל שנותרה לאחר כיסוי הוצאות ק.גבע ,כאמור בסעיף-5.1 - תחולק כמפורט:

5.3.1 .כל סכום שיפסק בגין "כאב וסבל", ימסר לנפגע/שארים וישאר ברשותם,יתר הסכומים - יועברו לקופת ק.גבע.

5.3.2 .במקרה שבפסק דין ו/או בהסכם הפשרה לא תעשה אבחנה בין הנזק המיוחד בגין העבר, לבין "כאב וסבל" ונזק כללי ו/או שלא תעשה אבחנה בין רכיבי הפיצויים (ראשי הנזק), אז – עו"ד המייצג את הנפגע והקיבוץ בתביעה, יקבע את החלוקה בין הרכיבים השונים של הפיצויים, ובלבד שסכום הפיצוי בגין "כאב וסבל" לא יעלה על 10% מהפיצוי הכולל, לאחר הפחתת הוצאות העבר של הקיבוץ, בגין הטיפול הכולל בארוע הפגיעה.

יובהר-

(א) באם העו"ד שמייצג את הנפגע ואת ק.גבע בתביעה,אינו זה שעובד עם ומול גבע,החלוקה בין ראשי הנזק(היה ולא נעשתה האבחנה והחלוקה ביניהם),תקבע במשותף-ע"י העו"ד המייצג והעו"ד שעובד עם ק.גבע,כאשר הפיצויבגין "כאב וסבל" לא יעלה על  10% ,כמפורט לעי"ל .

(ב) בנסיבות חריגות ועפ"י המלצתם המשותפת של העו"ד המייצג ועו"ד שעובד עם ק.גבע ,הם יוכלו  להציע שינתן לנפגע סכום כסף נוסף (מעבר ל"כאב וסבל" ) וזאת לטובת עזרת  צד-ג' (שמקורו- מתוך הפיצוי הכולל  כמפורט בסעיף : 5.3.2 ).הסכום הנ"ל,יועבר לנפגע בכפוף לאישור "הצוות לטיפול בנפגעי תאונות ומחלות"  וירשם ב"כרטיס-הארוע"  (זאת על אף האמור בסעיף : 5.3.3 ).

5.3.3 .יתרת הפיצויים,מעבר לסכום בגין כאב וסבל (סעיפים:5.3.1;5.3.2 לעי"ל) ומעבר לסכום בגין כיסוי הוצאותהקיבוץ(סעיף-5.1 לעי"ל)תועבר לקופת ק.גבע ותירשם ב"כרטיס",כאמור בהסדר זה. אחת לשנה, ב- 31/12, יועברו כספים מ"כרטיס ארוע הפגיעה", ל"כרטיס" הכללי של הקיבוץ לכיסוי ההוצאות שהיו בשנה החולפת,ואשר אושרועל ידי  הקיבוץ,בהתאם למפורט ב"כרטיס הארוע" .

יובהר-כי הסכומים הרשומים ב"כרטיס האירוע" ומקורם בפיצויים שהתקבלו לפי הסדר זה,שייכים לק.גבע ונועדולכיסוי הוצאות הקיבוץ.אם וככל שיוותרו סכומים ב"כרטיס הארוע",לאחר אריכות ימיו של החבר הנפגע-תהיה שייכת כל היתרה לקיבוץ ולא לחבר ו/או יורשיו ו/או שאריו והחבר יחתום על מסמך מתאים לעניין זה.

5.4 .כל סכום פיצויים שלא הועבר לקיבוץ, ירשם כחוב של החבר הנפגע לקיבוץ וככל שידרש בכך, הקיבוץ יהיה זכאי לקזז מסכום הפיצויים, כל חוב שיווצר לחבר, מכל מקור שהוא ובלבד שהפיצויים ישמשו כמקור אחרון ממנו הקיבוץ יקזז את החוב הנ"ל. והכל בהתאם להחלטות רשויות ק.גבע כפי שיתקבלו.

5.5 . והיה והחבר/ה הנפגע/ת עזב/ה את הקיבוץ -  תעמוד יתרת הסכום ב"כרטיס האירוע" לזכותו/ה ( אך לא כספי עבר ולא החזרי כספים שהוצאו מהכרטסת ).

6. שינויים בקיבוץ

במידה וישונו החלטות ק.גבע בעניין מסירת הכנסות שונות (כגון- שיוחלט שלא חלה חובת מסירת קצבאות מביטוח לאומי) ו/או – אם יחולו בקיבוץ שינויים מהותיים, לרבות בנושאי- תקצוב והפרטה, תגמול דיפרנציאלי או שינוי סיווג הקיבוץ, באופן אשר ישפיע באורח מהותי על הסכם זה, יתוקן הטעון תיקון בהסכם זה,בהחלטות הקיבוץ.

7. כללי

7.1 .יערך ויחתם הסכם בין החבר הנפגע, לבין ק.גבע אשר יכללו בו הוראות נוהל זה וכן הוראות מפורטות נוספות.

7.2 .נוהל זה תקף כל עוד הנפגע/המנוח נמצא במעמד חבר, תלוי בחבר,בן משק, או- ילדו של חבר.

נוהל זה יחול גם על מועמדים לחברות בקיבוץ ,ממועד הגעתם אליו וכן יערכו ויחתמו עימם הסכמים בסמוך לקבלתם לחברות. לגבי מי שנפגע בעת היותו בסטטוס: "עצמאות כלכלית", "שנת חופש", יערך הסכם מפורט, לפני חזרתו לק.גבע (באחריות יו"ר ועד ההנהלה).

7.3 .באם לנפגע תהיינה – הערות/השגות ו/או ערעור על הנקבע בהסדר זה, עליו לפנות לצוות טיפול בנפגעי תאונות ומחלות (האחראיים על ביצוע הסדר זה) ובהעדר צוות כנ"ל -ליו"ר ועד ההנהלה, שירכז צוות אד-הוק לנושא.

7.4 .בנוסף לנוהל זה, אחראי ביטוח של ק.גבע, יעביר לחבר הנפגע, קובץ נוהלי תפעול והנחיות לאחר קרות ארוע הפגיעה ונוהל זה יחייב את החבר ויהיה חלק מהסדר זה.

7.5 .חבר שנפגע בתאונה/מחלה ולא פעל בהתאם להוראות הסדר זה, יחשב כחבר המפר את החלטות ק.גבע על כל המשתמע מכך, ואותו חבר לא יהיה זכאי לאספקת צרכיו מהקיבוץ.

**************************

נספח -'א'

סדר הפעולות שינקטו ע"י החבר שנפגע וקיבוץ גבע

1.     באחריות הנפגע/משפחתו – להודיע על הפגיעה לגורמים הרלוונטיים בקיבוץ בהקדם האפשרי (מרפאה, אחראי ביטוח, אחראי ביטוח לאומי, מש"א).

2.     מרכז/ת וועדת בריאות תיתן הנחייה לאחראי/ת הנהח"ש, לפתוח בהנהח"ש,"כרטיס ארוע"לנפגע.

3.     על הנפגע להעביר מידע ומסמכים רפואיים למרפאה (המזכירה הרפואית- תמלא את הטפסים הרלוונטיים לארוע,אלו שבתחום אחריותה).

4.     מרכז/ת ועדת בריאות וצוות טיפול בנפגעי מחלות/ תאונות- יזמו קשר עם הנפגע/משפחתו ויבדקו את הצרכים של הנפגע ויידעו אותו לגבי השרותים והעזרה שגבע נותנת (בין אם בחינם ובין אם בתשלום כלשהו).

5.     אחראי ביטוח ואחראי ביטוח לאומי, על פי המידע שבידיהם יתאמו עם עו"ד המטפל בארוע, את הדרוש להמשך הטיפול.

6.     אחראי ביטוח ואחראי ביטוח לאומי (כ"א בנפרד), יזמנו את הנפגע /משפחתו לשיחה והסבר על נוהל תביעות ביטוח ופיצויים זה.

7.     ניהול התביעה והסכם לייצוג של הנפגע וגבע במשותף ע"י עו"ד, בין אם זה עו"ד שגבע תפנה אליו, או שהנפגע יבחר באישור גבע, והסדר הפיצויים שיתקבלו, יתבצעו על פי ההסדר הנ"ל.

 

יאיר קארו

העתקת קישור