דף מספר 2202
4/2/2016
רשימת המאמרים
לחצו כאן להצגת כל הכתבות ברצף
דף 2202

 

דף מספר 2202  כ"ו בשבט תשע"ו  5 בפברואר 2016

עריכה והדפסה : נעה ידין  ועדנה לנדאו

עריכה באינטרנט: טל גולן  אייל אורן

הדף באתר גבע www.kvgeva.org.il. הערות, כתבות, מכתבים, בקורת ומחמאות מהבית ומהפזורה אפשר לשלוח ל  e.mail שלנו: daf@kvgeva.org.il


הודעות לדף

 

מזל טוב

לדורון ורז ברוד

לכרמלה ויובל גלילי

ולכל המשפחה

להולדת הבן – הנכד  יונתן

 

מזל טוב

להולדת הבן- הנכד יונתן

לג'ניס ואבשי בן-יהודה

ללילך ותומר אטינגר

ולכל המשפחה

להולדת הבת הנכדה לוטם

 

מזל טוב

לשלומית ויוחאי לימור

ליוסי וחנה

ולכל המשפחה

להולדת הבן-הנכד

 

**************

תוכנית חוג העמקים לשבוע שבין 7-12/2

 

חוג יהדות

יום ד'  10/2 גבע 20:30

ד"ר עירית אמינוף

רבן גמליאל "דיבנה" נשיא הסנהדרין ביבנה

*************

 

ערב של מוסיקה, עם מנגנים וזמרים  מוכשרים

בערב יום שישי ,12.02

בשעה.21.00

כמובן, קפה תה ועוגה.  מזמינים גם  את בני נוער

 

משולחן המזכירות - ענת נצר

משולחן המזכירות

 

1.זיוה רכט הציגה את מועמדותה לתפקיד המזכירה בישיבת המזכירות ביום 2.2.16.

זיוה העלתה נושאים, שלדעתה, יש מקום לעסוק בהם ,הבהירה לגבי דרך עבודתה ודרכי ההתמודדות עם הקשיים שעומדים בפני גבע וכן פירטה לגבי הניסיון הניהולי שלה.

כמו כן הוצגו בפני המזכירות תנאי העבודה שהיא דורשת כפי שניתן לראות ב"אני מאמין " שלה המצורף בהמשך .

המזכירות אימצה את החלטת צוות האיתור המוצא את זיוה בעלת יכולות וכישורים למלא את התפקיד אך, כפי שהוחלט בצוות האיתור, גם המזכירות לא תוכל להמליץ על בחירתה, אם תעמוד על דרישתה לקבלת רכב צמוד כתנאי לקבלת התפקיד.

2.כפי שנמסר בדף לפני שבוע, עקב שינוי הנהלים בסחנה, בוטלו כל המינויים הקבוצתיים.

המזכירות החליטה כי מעתה כל חבר ישלם מתקציבו עבור מינוי אישי. ההסעה לגמלאים תמשך כסדרה , ללא חיוב. כל חבר יכול להצטרף להסעה אם יש מקום פנוי .

3.המזכירות החליטה להמשיך בסיוע לנזקקים , באמצעות מחלקת הרווחה של המועצה, בתרומת חמש חבילות מצרכים בכל חודש.

שבת שלום, ענת נצר

*************************************************

הקלה בכניסה לאתר גבע באינטרנט

מאחר שאנחנו נתקלים בקושי של משתמשים באתר גבע לזכור משתמש וסיסמה לכניסה לאתר החלטנו בשלב זה לשנות את הסיסמה לכולם:

שם המשתמש = מספר חבר בגבע

סיסמה = kv ומספר החבר.

לדוגמה – חבר שמספרו הוא 1111

משתמש יהיה 1111 , סיסמתו תהיה kv1111

כניסה עם משתמש וסיסמה מאפשרת להגיע לשער החברים שבו התכנים העיקריים של האתר: שעות פתיחה, תורנויות, תקנונים, משקעים וכו'.

השינוי יתרחש בתחילת שבוע הבא ותבוא על כך הודעה במקומי.

תודה   - טל גולן

הצעת מועמדות ו"אני מאמין" לתפקיד מזכירה חברתית - זיוה אוחיון רכט

תפקיד מזכירה חברתית גבע – דבר המועמדת לחברים

חברים יקרים,

רגע לפני שאתם מתפנים לקרוא את ה"אני מאמין שלי" לתפקיד מזכירה חברתית בגבע,

ברצוני להדגיש:

1. אינני רואה בבחירתי לתפקיד מזכירה  חברתית בגבע מטרה. בעצם הגשת מועמדותי לתפקיד ולצידה דרישות תמרוץ ותגמול,  יש הצהרה כי ברצוני להביא לשינוי תפישתי בקרב החברים את תפקידי הניהול ותפקידים נוספים בתחום העסקים החברתיים.

לתפישתי, תפקידים אלו הינם תפקידי "שליחות חברתית", שמתפקידנו כחברה למשוך אליהם את האנשים הטובים ביותר.  העומדים בראש תפקידים אלה , חברה וקהילה, יש בידם  לעצב את סביבת המחייה שלנו ולהשפיע על איך יראו חיינו וחיי ילדינו לצד החיים החומריים והכלכליים שנעמיד לרשותינו ולרשותם. לפיכך, כך לתפישתי, עלינו לעשות כל שאל ידינו כדי שאנשים אלו , לצד רצונם הטוב ותחושת השליחות הגדולה להטיב ולעצב לטובה את חייהם של האנשים בחברה, יוכלו  לתפקד בסביבה שלעיתים עשויה להיות תובענית, קשה, כפוית טובה ומתסכלת .

2. שיקולי עלות תועלת בגיוס לעבודה של חברים אל מול שכירים. חברי גבע בקיבוץ שיתופי לעולם יעלו פחות לקופה הציבורית ביחס להוצאה על שכיר. כל עבודת חבר גבע הינה הכנסה לקהילה וכל העסקת שכיר הינה הוצאה. העסקת שכירים בתפקידי ניהול דורשת הענקת תנאי שכר בסיסיים גבוהים כולל הטבות, קרנות השתלמות ורכב צמוד כפי שנהוג ומקובל בתפקידים אלו בכל מקום אחר.

כשאנו באים למשוך את בני המקום לשמש בתפקידים אלו, תמרוץ ותגמול הינם ההוצאה היחידה שלנו כקהילה ! גבוהים וקשים לעיכול ככל שיהיו תמריצים אלו, עלותם לקהילה לא תעלה על 20% מסך עלויות השכר לשכיר מבחוץ. גם את זה צריך לקחת בחשבון.  והרווח שלנו ?  אין לי ספק שכל אחד יכול למנות מספר רווחים לקהילה מבלי שצריך לומר אותם.

ועכשיו מוזמנים לקרוא את ה"אני מאמין שלי"  ולגבש את עמדתכם בנושא.

בהצלחה !!!

זיוה


תפקיד מזכירה קבוצת גבע

"אני מאמין" זיוה אוחיון רכט

אני מציעה את מועמדותי  לתפקיד מזכירה חברתית בקבוצת גבע.

בתקופה זו של חיפוש דרך ופילוג עמוק בתוך קהילת הבית "קבוצת גבע", האמנתי כל הדרך שהכוחות להובלת הקבוצה חבויים בתוכנו.

בהיותי חלק מצוות וועדת האיתור לתפקיד מזכיר/ה, האמנתי והאמינה הוועדה כולה, שעלינו לעשות כל מאמץ למצוא את אותו אדם מתאים מבית, כי מגיע לגבע שיגיע מישהו מתוכנו שליבו שייך לגבע, כדי שנוכל לשקם ולקדם את הדורש טיפול בימים לא פשוטים אלו שעוברים על הקבוצה כולה, קהילה שנמצאת בצומת מרכזית של שינוי!

הקולות "למה לא את?" היו בתוכי כל הזמן וקראו לי לבחון את הכוונות שלי. אני מכירה בכישרונותיי ובחשיבות שאני מייחסת לחלוק את הידע והיכולות שלי עם העולם, עם המקום ובכלל. "מלכודת הדבש " של עבודתי הייתה טובענית ומתוקה מדיי מכדי שאוכל להקשיב לקולות הפנימיים שלי. התמזל מזלי ובמקום העבודה שלי- בסוכנות היהודית, התחולל בתקופה האחרונה משבר גדול, שהיווה עבורי הזדמנות לשינוי ומיקוד למקום שבו אני רוצה להיות ולהשפיע . ולכן החלטתי, ביני לבין עצמי , שהגיע הזמן שאתן מיכולותיי ומכישרונותיי בתוך הבית. הקבוצה יקרה לי ולא היה לי ספק ביני לבין עצמי , שאין טעם בכלל לחפש במקום אחר .

הפרטה כן או לא? את דעותיי האידיאולוגיות מכירים כולם,  אך אני מצהירה בזאת שתפקידי בתהליך השינוי שעומד על הפרק,יהיה להעמיד לרשות הציבור מספר חלופות ביניהן האחת שיתופית שתכלול מקצה שיפורים ותיקון הליקויים כדי להעמיד שיטה ערכית נכונה וברורה לציבור , והשנייה השיטה המופרטת שלא תשאיר כל מקום להפתעות ביום שאחרי ותתבסס על מודל מיסוי שלא יעלה על 800 ₪ בחודש. כל אחד ואחת בקהילה "יעשה חושבים" ויבחר את החלופה המתאימה ביותר עבורו.  ומשם ננהל את הדברים על פי החלטת הרוב.

ניסיון ניהולי.לניהול השוטף אביא את היכולות והכישרונות שצברתי במהלך 20 שנותיי בתפקידי ניהול שונים שנגעו בתחומים חברתיים וכלכליים, לאחרונה, כמנהלת שותפויות דטרויט-גליל מרכזי, ובעבר כמנהלת פיתוח כלכלי ויזמות עסקית בקרן הקהילתית בית שאן וכמנכ"לית ושותפה מייסדת של ארגון לתת.

בנוסף,כמרכזת וועדת קליטה מזה כ- 7 שנים צברתי ניסיון בעבודה מול המערכות בקיבוץ. בתקופה זו, קלטנו מעל ל - 60 בנים/בנות ובני/ות זוגם. אני גאה מאוד על ההישג הזה. פרסמנו  לציבור תחשיב עלויות כלכליות שמראות שקליטה לא עולה לנו אגורה!!! אלא מחזירה את הבנים הביתה, מצעירה את השורות וממלאה את בתינו במשפחות צעירות וילדים על המדרכות ובגני השעשועים. 

פוליטיקה. אני יודעת לעבוד בסביבות פוליטיות מורכבות של בעלי אינטרסים שונים, בעלת יכולת גישור ופישור, יכולת קבלת החלטות גם במצבים מורכבים ויכולת עמידה גבוהה בלחצים.

אני פועלת ופעלתי תמיד לקבלת החלטות בקונצנזוס במהלך כל שנות עבודתי. הערכים שאני מביאה איתי לכל מקום הם יושרה, אמת פנימית, אהבת האדם וכבוד האדם ומתן שירות תוך ראיית צרכיו של האחר.

צוות ליווי . אני יודעת שאצטרך ,ככל הנראה ,ללמוד להתגבר על התחושות הקשות שיש לי אל מול תכונות ומצבים (שכנראה איחשף אליהם בתוך הקבוצה) של חוסר אמת, ניצול הכלל ורמיסת האחר כדי להשיג טובות אישיות.  אני מאמינה כי אוכל לנשום ליד זה ולגייס את תמיכת השותפים בקהילה , למזער מצבים שכאלו ולא אכנס אליהם לבד!!!כדי להתמודד עם סוגיות מורכבות ארצה לפעול להקמת צוות ליווי להחלטות אסטרטגיות.  בכל שנות עבודתי תמיד ליוו אותי יו"רים מתנדבים שהגיעו מתחום העסקים: בארגון לתת היה זה ינקי מרגלית יו"ר ונשיא אלאדין, בקרן הקהילתית איש העסקים רוני דואק ובעבודתי בסוכנות היהודית ליוו אותי יוסי אקרמן מי שהיה נשיא ומנכ"ל אלביט וג'ק יעקובי תא"ל בעבר מפקד בסיס רמת דויד וסמנכ"ל Better Place.

פניתי למספר חברים לקחת חלק בצוות שכזה.  נבחן זאת מול הקהילה ונתקדם בהתאם.

חיזוק. בתפקיד המזכירה וכדי שאוכל לעבוד מול מנהלי הקהילה, אצטרך הבנה יותר מעמיקה של מערכת ניהול קיבוצית , עזרה בהבנת המערכת החשבונאית הקיבוצית וכמובן הכי חשוב ללמוד להכיר יותר את ראשוני המקום ולהבין מי שייך לאיזו משפחה כדי לא להיתפס בסבך עץ השורשים הקיבוצי.

שורשים . אני נולדתי וגדלתי בשדרות ומשם עץ השורשים והבסיס הערכי שלי . למדתי באוניברסיטה בארה"ב ובאוניברסיטה העברית בירושלים. מארה"ב עברתי לגור בתל אביב שם עבדתי והשתלמתי כל השנים עד שהתחתנתי. מזה 15 שנה אני בגבע שהיא בית לי, למשפחתי, לבנותיי ולבן זוגי, נתי.

עם הפנים לעתיד.מי שרוצה שיהיה כאן מה שהיה בעבר כדאי שיצביע נגד !! כך לא יהיו לאף אחד אשליות.

למי שיש קצת אמונה ורצון שהדברים בקבוצה יראו אחרת, ברמה הבינאישית וברמה הערכית, זו הזדמנות לחזור ולהביע אמון בקהילה ובאלו שיעמדו ועומדים בראשה.

בסופו של יום ההחלטות יובאו לציבור להצבעה והציבור כבעל המניות הוא גם בעל האחריות על איך תראה הקהילה בעתיד.  תפקידם של המנהלים הוא להכין את הקרקע להחלטות החשובות ולנהל את המקום, ברוח ההחלטות שהתקבלו ויתקבלו ככל שנחפוץ בכך.

תנאי עבודה.לעניין תנאי העבודה אותם אני דורשת . ראשית אפתח ואומר שאני מאמינה שהם ריאליים ומשקפים את עמדתי מזה שנים רבות וגם הובאו בפני המזכירות עוד בימי דני פלג, שכדי לייצר שכבה ניהולית צעירה הקיבוץ צריך לייצר תמריצים הולמים שאינם נופלים ממה שנוכל כמנהלים צעירים להשיג בחוץ. בסופו של יום הם משתלמים לקהילה גם כלכלית.

לעצמי ביקשתי :

·        משרה מלאה (מתוכה יום בשבוע אשתלם בנוסף גם בתחום ניהול קהילה) .

·        רכב צמוד עם קילומטרים מוגבלים (2,500 ק"מ בחודש) כפי שעמדו לרשותי בכל שנות עבודתי בחוץ. הרכב ישמש לעבודה השוטפת ולצרכיי הפרטיים / המשפחתיים וכך אמשיך להעניק למשפחתי את מינימום  התנאים כפי שיש ביכולתי להשיג באם הייתי ממשיכה לעבוד בחוץ.

וזהו.

בנוסף לכל מה שציינתי כבר בהתחלה, אני אביא לתפקיד מסירות, אשקיע את השעות הנדרשות להשלמת המשימות ולקידום הנדרש, אפעל באופן המקצועי ביותר ודלתי תהיה פתוחה לכל אחד ואחת בקהילה על פי הצורך.

מזמינה את כולם להקשיב לשיר של ליאונרד כהן Anthemשווה!!! https://www.youtube.com/watch?v=mDTph7mer3I

יוצאת לדרך !!

ההחלטה בידכם. וואו!

בהצלחה לכולנו, זיוה אוחיון רכט

תחשיב עלויות קליטה חלק 2 - זיוה אוחיון רכט

כתבת המשך לנושא : תחשיב עלויות כלכליות לקליטה

עריצות המספרים" – מתוך האם שימפנזים חושבים על פרישה, יעקב בורק

" עריצות המספרים" (( The Tyranny of Numbers הוא המושג שטבעו מהנדסי המחשבים של שנות ה- 60 לתיאור הצורך המתסכל לחווט את מספרם ההולך וגדל של רכיבי המחשב כדי להגדיל את כושר החישוב שלו.  זהו גם שם ספרו של העיתונאי והעורך הבריטי דויד בויל, וזה בדיוק מה שרשם לי הרופא כאשר חלקתי עמו את חלומותיי עתירי המספרים.  סיפור הפתיחה של הספר עוסק בידידיה בקסטון, פועל חסר השכלה באנגליה הוויקטוריאנית , שניחן ביכולת מופלאה לעיבוד מספרים. ביקורו הראשון של בקסטון באולם התיאטרון הבריטי היה בהצגה ריצ'ארד השלישי. כאשר נשאל לאחר ההצגה כיצד נהנה, אמר כי ספר 5,202 צעדי ריקוד ו- 12,445 מילים שאמרו השחקנים במהלך ההצגה. אף לא מילה על משמעות הדברים או דמותו הכריזמטית של המלך הגיבן והמרושע.

בקסטון דייק להפליא בספירה, אך הסיפור מטריד. בקסטון מייצג היטב את העולם שבו הספירה היא חזות הכל, אך המשמעות העמוקה של מה שנמדד נעלמת בתהליך: תוצאות בחינות מחליפות אינטליגנציה, סקרי דעת קהל מחליפים מנהיגות וממוצע הכנסה לנפש מסתיר את ממדי העוני. נהמת הספירה הבלתי פוסקת יוצרת את הניכור הרגשי העומד בבסיס אובדן הדרך של ציוויליזציות שלמות.

בין שאר הפרדוקסים שיוצרת המדידה, מצביע בויל על העובדה שאנו יכולים למדוד קבוצות אנשים אבל איננו יכולים למדוד בודדים. כאשר אנו מצליחים להכיר את "מר ממוצע" בפועל, אנו מגלים שיש לו טעם מוזר בבחירת בגדיו התחתונים ואוסף ממוצע של פרפרים מיערות בורניאו.

על פי פרדוקס מפתיע אחר, כאשר אנו מודדים תופעה מסוימת, היא נוטה להחמיר. ההסבר לכך לא ברור כל כך.  לעיתים, הגדרות התופעה משתנה עם הזמן כדי לשקף עניין ציבורי גובר, לעיתים הבריות נוטות לדווח עוד יותר על תופעה מסוימת כיוון שעצם המדידה העלתה את הנושא לתודעתם.

סיפור הסיום של בויל מתעד את מערכת הבחירות המוזרה לנשיאות ארצות הברית שנערכה בנובמבר 2000. במדינה שבה הניתוח הסטטיסטי משמש מזון שתינוקות גדלים עליו ואמצעי ההצגה הכמותית בטלוויזיה הם המשוכללים בעולם, הוכרע גורלו של הנשיא על ידי אופי הניקוב האנושי של כרטיסי ההצבעה של פחות מ- 1,000 איש. לפתע נעשה ברור כמה סובייקטיבי וחשוף לטעות אנוש הפך תהליך הספירה והמדידה.

לסיכום, טוען בויל, העיסוק בניתוח הכמותי מביא עמו סוג של עיוורון.  כאשר אנו מודדים את החיים אנו מצמצמים אותם.

אחרי הכל, אנו חייבים להודות, איננו מרזים מכך שאנו עולים על המאזניים בכל יום."

עד כאן יעקב בורק והעיתונאי הבריטי דויד בויל.

ועכשיו איך זה קשור לענייניה של קבוצת גבע בנושא הקליטה?

קיבלתי המון תגובות מפרגנות אך גם מסויגות מכיוון שמדובר במספרים.

אז לטובתו של עניין אני מביאה את המספרים המדויקים לתחשיב כדי להוכיח שהמספרים נכונים.  את תפישתי בעניין קליטה אני חושבת שכבר מכירים כולם,  והיא משתווה למשפט של בויל : " נהמת הספירה הבלתי פוסקת יוצרת את הניכור הרגשי העומד בבסיס אובדן הדרך של ציוויליזציות שלמות. "

עלויות ליחיד לחודש - סה"כ הוצאה ליחיד + ילד בחודש =  9,770 ₪

עלויות דירה : 750 ₪ (1,500 ₪ למשפחה.)  אחזקה וכלליות : 700₪

תקציב אישי: 2,500 ₪ ,        תקציב ילדים: 700 ₪ לילד

הפרשות לפנסיה: 1,100 ₪    הפרשות לקופת גמל: 550 ₪

תשלומי ביטוח לאומי: 500 ₪          תשלומי בריאות: 800 ₪

ביטוח קטסטרופות: 70 ₪    ביטוח סיעודי: 30 ₪

ביטוח בריאות: 70 ₪            סבסוד רכב: 250 ₪

חינוך ילדים: 1,200 ₪ (לילד)            סבסוד מזון: 200 ₪

מים: 100 ₪                חשמל: 250 ₪

סך הוצאות 40 נקלטים בחודש =325,510 ₪  

הכנסות 40 נקלטים בחודש = 338,850 ₪

יתרה = 13,340 ₪ בחודש  - פחות קיזוז עלויות מעביד בקרה בחודש: 16,160 ₪

הוצאות קהילה בחודש לקליטה (40 נקלטים)  2,880 - ₪ ליחיד =  72 ₪

הכנסות מדמי קליטה 2012-2016 = 225,904 ₪= 3,765 ₪ לחודש .

3,765-2880=885 ₪ הכנסות מקליטה בחודש!!!!!!!!!

לסיכום, טוען בויל, העיסוק בניתוח הכמותי מביא עמו סוג של עיוורון.  כאשר אנו מודדים את החיים אנו מצמצמים אותם.

בברכת חברים, זיוה אוחיון-רכט

אין החלטה על שינוי - אלי גורן ; תשובה - סמדר פרנס ויפתח רונן

אין שום החלטה בגבע על שינוי בכלל ועל שינוי דיפרנציאלי בפרט.

אני שומע שיפתח וסמדר מפרשים את הקמת הצוות שנבחר "לגבע לאן" כהחלטה על שינוי בגבע וכהחלטה על שינוי בסיס של שכר דיפרנציאלי.

זה פרוש לא נכון ומטעה.

כל ההבטחות שניתנות בבקרה ובמקומות אחרים על משכורות כאלה ואחרות הן לא שוות מאום.

אני לא זוכר תופעה כזו בגבע, שחברים מפרשים ומבטיחים הבטחות על בסיס מוטעה ושאינו נכון.

אני מציע לחכות להחלטות קלפי ברוב הדרוש ולפעול לפיהן.

להפסיק מיד את ההבטחות.

ולחברים אני מציע לא להאמין להן כי אין להן שום בסיס.

אלי גורן.

כל חבר שרוצה לקבל את החלטות גבע בנושא יפנה ויקבל אותן במייל

********************************

תשובת סמדר ויפתח

ב 18.7.2014 הוחלט במשאל של חברי קבוצת גבע לאשר את המסמךשהוכן בדיונים מקדימים ועיקריו:

1.                 האסיפה מטילה על מזכירות / צוות היגוי להכין הצעה מפורטת להסדרים ואורחות חיים בהתייחס לתחומים הבאים:

ערבות הדדית, התפרנסות,מערכות השירותים והצריכה, ההון המשותף ופירותיו, תהליכי שינוי עתידיים וקבלת החלטות סעיף כללי ( לכל אחד מהסעיפים, מספר סעיפי משנה).

2.                 סעיף 2 בהחלטה המפורט בדיוק כפי שאושר:   התפרנסות

א.                מחויבות אישית להתפרנסות.

ב.                 שמירה על ערבות הדדית, כך שמי שמקיים חובת ההתפרנסות, יובטח שיוכל לקיים רמת חיים ואיכות חיים כמוסכם בגבע ,לרבות היכולת לחנך את ילדיו במסגרות המקובלות בגבע, להשתמש בשירותי הבריאות ,הרווחה והסיעוד בגבע.

ג.                   הגדלת עצמאות החברים ביחס להתפרנסות ,תוך מתןיכולת להשפיע על הגדלת המקורות האישיים והקטנת התלות במוסדות למימוש צרכי הפרט והמשפחה.

תמחור המשרות הנו שלב הכרחי למימוש היכולת להכין הצעה מפורטת לסעיף הנ"ל, הוא אינו מהווה הבטחה, אלא כלי כלכלי הכרחי לניהול מושכל של המשאב האנושי.

צוות ההיגוי נבחר במשאל מ 25.7.2014  , חלק מחבריו בחרו מסיבות שונות לפרוש מהפעילות, החברים הנותרים ממשיכים לפעול על פי מה שהטילה עליהם האסיפה.

ההצעה המפורטת עליה עובד הצוות אינה החלטה אלא הצעה בלבד, והיא תכיל בתוכה בין השאר, רכיב מוצע של דיפרנציאליות ההכנסה האישית ברוח סעיף 2.ג' לעיל .

לכשיהיה מוכן, הנושא יובא להכרעת הציבור ככל פרק במודל שיוצע, ובוודאי כחלק ממכלול חוברת השינוי,שתידרש לאישור ברוב המיוחד הקבוע בתקנון או בתקנות. 

סמדר פרנס.    יפתח רונן.

פסוקים לשבת - צלילה לקס

פסוקים לשבת – למטיפים בשער ולמבקרים בדף

א."טול קיסם מבין שיניך טול קורה מבין עיניך" (ערכין ט"ו)

פירוש – שיח תוכחה בין שני אנשים לפגמים שמצאו זה אצל זה, קיסם מול קורה.

ב. "כל הפוסל במומו פוסל" (תלמוד בבלי מסכת קידושין דף ע' עמוד ב')

פירוש – מוצא את מומו, אצל אחרים.

ג."קשוט עצמך תחילה ואחר כך קשוט אחרים" (בבא בתרא ס, ב)

פירוש – יָפֶּה מעשיך תחילה ורק אחר כך יָפֵּה מעשיהם של אחרים.

ד. "אסיא אסי חגרתיך" (מדרש בראשית רבה, פרשה כג',ס,ד)

פירוש מארמית – רופא, רפא חִגְרוּתך תחילה.

ידעו חכמינו – תחילה, חייב אדם לבדוק את עצמו.

ליקטה והביאה  לדף, צלילה לקס

תודה לקובצה (במקום פרידה מהטיולית) - רועי לרון

קובְּצֶה(הלא הוא קובי) היחיד והמיוחד,

 

עם מכירתה של הטיולית, תם עידן על הגבעה, ומסתיים לו מפעל חיים מפואר.

הטיולית של גבע הייתה מיוחדת במינה וזאת אך ורק בזכותך. מדן ועד אילת בימי שלג קרים ובחמסינים מטורפים, הובלת אותנו ילדי הגבעה ברחבי המדינה במסירות שאין כמוה.

דורות של ילדים חרשו את הארץ כשידיך על ההגה מובילות אותם בבטחה.

הנסיעה וההגעה ממקום למקום הוו חלק קטן מהחוויה; מה שעשה את הטיול היו הסיפורים והאגדות הבלתי נגמרים שלך על כל פינה בארץ. סיפורים מתקופת הצבא שלך, חוויות מתקופת סיני, וכשחלפנו ליד קיבוצים שונים: איך נאספו בני זוג חדשים לגבע, ועוד ועוד ועוד...

דברים מדהימים לפעמים טוב שנגמרים בשיאם. היינו מאחרוני הקיבוצים שעוד החזיקו טיולית מיוחדת כזאת; טבעם של דברים טובים מתישהו להסתיים.

רצינו להגיד המון תודה על השנים היפות בהן עזרת ונענית לכול בקשותינו וכול שיגעונותינו ועל שהייתה לך הסבלנות להיתקע בפקקים אין סופיים, ולהמתין לנו שעות על גבי שעות בשמורות נידחות. יש לנו חלום גדול שכבר בחופש הקרוב תסיע אותנו עם אוטובוס מפנק, מזגן ומקרר וכסאות נוחים. (אנחנו מאמינים שחלומות מתגשמים).

קובצה יקר, נפרדנו מהטיולית אך לא ממך...

 

רועי לרון, בשם מערכת החינוך

טיול הגיל השלישי

טיול

ביום חמישי 18.2, נצא לטייל עם אסתר שמואלי (את אסתר פגשנו לפני שנה באילנייה שסיפרה לנו על הסובוטניקים).

נטייל ביער בית-קשת, נראה את עץ האלון הקשיש.


מסלול הליכה קצר, נהנה מפריחת הכלניות והרקפות.

נבקר בצריף משפחת בן-צבי שבקיבוץ בית-קשת.

הצריף נתרם ע"י משפחת בן-צבי (נשיא השני של מדינת ישראל), זהו הצריף  מגורים המקורי של הנשיא ומשפחתו.

הצריף הובא משכונת מרחביה בירושלים לבית-קשת בשנת 1952 .

הצריף משמש כאתר הנצחה  לבנם לעלי בן-צבי  שנהרג בשנת  1948 בקרב על הקיבוץ.

לאחר מכן ניסע לפגוש את הינדיה סולימן בבועינה נג'דאת.

הינדיה בשנות החמישים לחייה. היא אישה מרשימה ומרתקת. יזמה וארגנה עם קבוצת נשים מהכפר, והקימה מפעל לעבודות יד נהדרות המבוססות על מסורת הדורות הקדומים.

הנשים מתכנסות מספר פעמים בשבוע למפגשים, הכוללים עבודה משותפת ו"שיחת נשים".

 

על שעת היציאה תבוא הודעה!

נאחל לנו טיול מעניין ומהנה.

מחכים לכם!,

דובי, שוש, נטע דנצינגר ויונה רבי.

פעילות ט"ו בשבט במערכת החינוך

ט"ו בשבט במערכת החינוך

ביום שישי האחרון עשינו פעילות משותפת לילדי א-ו לט"ו בשבט וכמובן הילדים שעובדים אצלנו מהזחט והשכבה.


התחלקנו לקבוצות:

ציור על גזעים ותקליטים , הכנת עציצים משימורים וגלגלים 

הכנת מנדלה, ליפוף עצים עם בדים חביות מצוירות ומקושטות ליפוף המילים: בחיוך מהחינוך

 

בסוף תלינו הכל עשינו קבלת שבת והתכבדנו בפירות יבשים.

הוספנו ציפורים מפירות עץ שציירנו עליהם, אופניים עם עציצים ועוד דברים.

ונמשיך להוסיף עוד ועוד...      היה מעולה ויצא יפה!!!

 

 

מוזמנים לבוא ולהתרשם במציאות זה הרבה יותר יפה.

תודה צוות חינוך א-יב.

הטור של - בארי צימרמן

רבים שואלים, מתאוננים, מקשים למה אנחנו מפרסמים לעיתים בדף את הטור של בארי צימרמן ("שממילא איש אינו קורא...") .     אבל אנחנו יודעים שיש קומץ קטן של הטורחים והקוראים את דבריו – ועל כך -דיינו. דבריו הם דברים של תבונה וכשרון עם רגישות אנושית, עם דברים שנוגעים לא פעם בחיינו, עם תרגום של מה שהיה למה שהוֹוֶה, ואלה לא הזיקו לאף אחד. ומכיוון שכך, נמשיך לעסוק בהם בתקווה שאלה שיתווספו על קוראיו של צימרמן רק יִרווּ מעט נחת וגם חומר למחשבה.

**********

על הוראת התנ"ך

איך, למען השם, ללמד תנ"ך / איך לרבֵּע את העיגול / איך לפתות את ראש הצב / שיגיח משריונו / איך לדובב שפתי ישָנים בתחביר עדכני / לזרות ברוח הערב מוץ פרשָׁני / לִשְׂרות בלילה עם מלאך-פְּשָׁט עצבני / ועם צפרירי בוקר להתעורר לעבודת הקורא / להיות דרשן, להיות מורה.

איך ללכת עם רות "אחרי הקוצרים" / לשמוע את משה אומר את "אלה הדברים" / לראות מרחוק את חמורו העגום של אברהם בדרך אל ההר / לשתות קפה שחור באוהלה של הגר / לקחת מסְפָּר ולעמוד בתור עם נביאי הבעל והאשֵרה מול מאכלת אליהו בנחל קישון / לנדוד עם קין בעוון הרצח הראשון / לבכות בבאר שבע עם עשו המרומה / ללכת לישון בבית אֵל עִם יעקב / לקום בעין-דור עם בעלת האוב

איך להוריד את אלוהים על הברכיים / שיתחנן אף הוא על חייו הניגָרים / כמו יואב האוחז בקרנות המזבח / כמו פלטיאל בן ליש ההולך עד בַֹּחוּרים / איך לסקול את הסוקלים / לתלות את התולים / לטהֵר את המלים / מזֶפת האלימות / לנקז את הדם השפוך / איך לטייל בשדות עוּץ עם איוב הזקן שכבר שכח / את ספור המסגרת / את הפואנטה של הסרט / איך ההשגחה הטובה / בגדה בו בעבור חופן גאווה 

איך, למען השם, ללמד תנ"ך / כמו הירח של זלדה / כמו הכלנית / איך להטיל בדוִד חנית /  שָׁאוּלית והפעם לפגוע / איך לתרֵץ את הרוע / לעדֵן את הרצח / לחבוש פצע / למרוח פולידין של שפיות / על המיתולוגיה המטורפת שהמַטְנו על עצמנו / שאלמלא היא לא היינו כאן / ומשסוף סוף עלינו ובאנו / רק אלינו תשוקתה / לאכֵּל אותנו במיצֵי תורתה / לגרור אותנו אל פְּשַט שְׁפטֶיה / להקים עלינו את מלכיה ושופטיה / בני החַיִל / לוַתֵּר על האיִל / ואז, בשעת הדְחַק / לשחוט אותנו כיצחק   

בארי צימרמן

העתקת קישור